PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Patriotyzm a liberalizm
Autor Wiadomość
AntHus 

Wysłany: 2006-04-11, 16:33   Patriotyzm a liberalizm

Zastanawia mnie ostatnio bardzo ważne zagadnienie, które po części również łączy się z ochroną przyrody w naszym kraju:
Cytat:

"Ja szukam fortuny tam, gdzie ją znaleźć mogę, a że ten naród ginie, nie potrzebuję się o to więcej troszczyć od niego samego (...) Gdzie jest taki, co by prywatę więcej ukochał, a sprawę publiczną więcej podeptał?"

Te słowa z "Potopu" możnaby i przenieść w nasze realia, w związku z pewnym zanikaniem świadomości narodowej i patriotyzmu w kraju.
Zauważam w wielu ludziach, w tym w swojej rodzinie, szczególnie w tej części, która wychowała się za czasów PRL-u CAŁKOWITĄ bierność i obojętność, jeśli chodzi o sprawy publiczne i krajowe. Liczy się właśnie tylko ta prywata i sprawy własne. Przypuszczam że jest to skrajna reakcja obronna na to, co było w przeszłości, ale nie wiem. Przestaje się liczyć kraj, a zaczyna się liczyć tylko to, co mieści się we własnym ogrodzeniu. Do niedawna byłem zwolennikiem liberalizmu, całkowitego otwarcia rynku, zniesienia podatków do minimum, ziesienia zasiłków, pomocy, żeby każdy miał to, na co zapracował i na co zasłużył i radził sobie sam. Teraz jednak widzę, że prowadzi to do powiększania się prywaty i zanikania czegoś takiego jak kraj. Wydaje się, że w przyszłości 'kraj' i 'naród' przestaną realnie istnieć, a każdy dom, osiedle będzie swoim małym państewkiem od płotu do płotu. Nie obchodzi nas Via Baltica, zbiornik w Myscowej czy jakieś lotnisko w miejscu kolonii susłów, przecież mamy własny trawnik.
I tu pytanie: czy coś takiego jak patriotyzm ma jeszcze przyszłość w sprywatyzowanym świecie? I jaki właściwy kierunek działań w takich czasach przyjąć? Czy narodowość pozostanie już tylko kulturową ciekawostką etnograficzną pod światowymi rządami? :O Czt trzeba się z tym pogodzić?
Może się ktoś wypowie :mrgreen:

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-04-12, 14:45   

Może się Srokacz wypowie ? :mrgreen:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Joanna 

Wysłany: 2006-04-12, 15:57   

No, ale to Polacy tak mają bo inne nacje np. Niemcy z tego co widzę są wielkimi patriotami, wspierają inne firmy z własnego kraju itd. Może ogólnie rzeczywiście zmierza wszystko do globalizacji i za kilkadziesiąt lat będą inne podziały np. muzułmanie i chrześcijanie?
Dlaczego ludzie nie zajmują się tym co sie koło nich dzieje? Pewnie z różnych przyczyn: tego, że myślą co do garnka włożyć, z lenistwa albo poczucia że ich aktywność nic tu nie da bo i tak będzie jak ktoś na górze zarządzi. U nas zebrano na Ursynowie kilkadziesiąt tysięcy podpisów w sprawie szpitala i ratusz ich nie przyjąl. Przynajmniej na początku, bo co było dalej nie wiem. Jak można zlekceważyć taką rzeszę ludzi?

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-12, 17:24   

Niestety to norma... wystarczy, że ktoś wybije się ponad szarość zubożałej tzw. strefy średniej i nagle zaczyna podświadomie uważać się za nadczłowieka wyniesionego przez Nietzscheańskie bajania ponad pariasów..... niestety.....

Miłość do Polski jest uczuciem trudnym, ale ja nie wstydzę się własnego państwa.... będę próbował tutaj pozostać gdyż tu moje miejsce... góry, górki, dolinki, lasy.... nawet ludzie nie zawsze świadomi swego miejsca..... a jeżeli sytuacja zmusi mnie do wyjazdu to wiem, że w końcu tu wrócę gdyż tu mój dom. I nie chodzi o konkretny budynek... tylko o miejsce wypisane przez historię i nierozumiane pojęcie NARÓD..... owszem... Niemcy mogą być patriotami... chociaż dlaczego my nie jesteśmy to już niezrozumiałe... jeżeli kilka pokoleń wciąż miało świadomość przynależności do państwa w teorii nieistniejącego to dlaczego gdy ten nacisk "wroga" znikł nagle wszystko się odmieniło... czy lata psychicznego zniewolenia i propagandy były w stanie wyrugować z nas POLSKOŚĆ? I to nie szumną wszechpolskość z potrząsaniem szabelką i machaniem flagą wygolonych na łyso człekopodobnych istot... tylko przynależność którą każdy ma wypisaną w sobie....

...ależ to długi temat... zapowiada się ciekawa dyskusja (tym bardziej jak dalej będzie się mnie nastrój trzymał....)
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Joanna 

Wysłany: 2006-04-12, 17:41   

Atterdag napisał/a:
...ależ to długi temat... zapowiada się ciekawa dyskusja (tym bardziej jak dalej będzie się mnie nastrój trzymał....)

I wzniosła. Pewnie wzbudzę oburzenie, ale ja nie czuję w sobie patriotyzmu. Chętnie bym wyjechała, ale druga połowa się nie zgadza. Czy mogłabym mieszkać na stałe gdzieś indziej - nie wiem. Pewnie trzeba by przetestować kilka krajów. :? Może bym szybko zatęskniła? Nie wiem. Jak coś nie pasuje lepiej zmienić niż się męczyć i narzekać.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-12, 18:06   

....może kilka lat na obczyźnie coś by zmieniło? Ja rozważałem ucieczkę na Wyspy Owcze... ale wróciłbym zapewne... coś tak czuję. W końcu nawet gdy psioczę na cały naród, na cały kraj i jego władzę to uśiwadamiam sobie że oni nie są ojczyzną.... a w końcu to ich a nie JEJ się wstydzę.....
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

AntHus 

Wysłany: 2006-04-12, 18:39   

Myślę że patriotyzm to po części, jeśli nie głównie kwestia wychowania sposobu spędzania czasu. Jeśli ktoś mi się pyta, co mi się podoba w tej Polsce, bo przecież tu wszystko jest beznadziejne, to pierwsze co mi przychodzi do głowy, to przyroda. Stwierdzam, że ludzie którzy tego nie znają, rzeczywiście mogą czuć że nic ich tu nie trzyma.
W tym momencie można mnie zagiąć stwierdzeniem, że przecież w Ameryce czy w Afryce jest pełno pięknych/piękniejszych widoczków... a jakoś nadal mnie to nie zniechęca i mam nadzieję że nigdy nie zniechęci...

Joanna 

Wysłany: 2006-04-12, 19:13   

AntHus napisał/a:
to pierwsze co mi przychodzi do głowy, to przyroda.

Fakt, inni muszą ponoć mieszać błoto dla jaskółek. No i jeszcze historia. Byliśmy ok, nie tak agresywni jak inne nacje. :]

piotrm 

Wysłany: 2006-04-13, 08:22   

AntHus napisał/a:
Nie obchodzi nas Via Baltica...

Wydaje mi sie, ze nie mozna tak powiedziec. Setki ludzi w tej sprawie regularnie demonstruje blokujac szose Bialystok - Augustow...
:-P

Pozdrawiam świątecznie

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2006-04-13, 17:51   

Nie byliśmy agresywni jak inne nacje??? Bo nie mieliśmy zbyt wielu okazji od średniowiecza "] Ale wtedy obawiano się nas.... byliśmy jednym z większych eksporterów najemników w ówczesnym cywilizowanym świecie a do tego łupiliśmy kogo się dało - dla przykłądu Mieszko II i jego 2 wyprawy na Saksonię :D

Lanius 

Wysłany: 2006-04-14, 13:35   

piotrm napisał/a:

Wydaje mi sie, ze nie mozna tak powiedziec. Setki ludzi w tej sprawie regularnie demonstruje blokujac szose Bialystok - Augustow...
:-P

Protestują przeciwko puszczeniu ruchu ciężkiego przez miasto. Ciekawe czy tak samo by protestowali, gdyby tiry nie jechały przez miasto, tylko np. przez Puszczę Augustowską. Mam wrażenie, że wielu obecnie protestujących nie interesowałby ten problem. Ważne by było, że im pod domem nie jeżdżą. Wybaczcie mi moje czarnowidztwo, ale jakoś nie mam wiary. Sam zbierałem podpisy w mojej starej szkole pod petycją przeciwko budowie rządowego wariantu Via Balitki. Zabawne było to, że dyrektor zgodził się na zorganizowanie przeze mnie prelekcji na lekcjach, ale sam nie wpadł na to, żeby się podpisać.

Choć z drugiej strony pocieszający jest fakt, że lokalne władze Augustowa i okolicznych gmin zauważyły, że projekt złożony przez organizacje pozarządowe jest dobry i nawet chciały iść z nim do Ministra Środowiska :!: Te informacje pojawiły się w zeszłym tygodniu a przekazał je projektant trasy z ramienia przyrodników. Może coś się ruszy ku dobremu.

Odpowiedz do tematu