PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kuchnia FP
Autor Wiadomość
martinez wu 

Wysłany: 2008-02-16, 19:51   Kuchnia FP

albo dostanę "czerwona kokardkę" albo ktos chwyci pomysła ;)

przepis na 'Prymitywny pseudo -omlet"

3-4 jajka
bułka tarta
olej+ patelnia
przyprawy wedle uznania !!!

jajca mieszamy z bułką tartą i przyprawami ( tak by całość była gotowa na wrzucenie na patelnie). no i dopiekamy, tak aż kolor spieczenia sie nam spodoba !!!

naprawde smaczne, krótkie w przyrządzeniui tak jak zapodałem - prymitywne danie :) (choć mocno sycące - wiem z autopsji)

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2008-02-16, 20:32   

No to ja chwytam :D

Standardowe danie na nieokreśloną ilość osób warunkowane dostępnością składników :D

Jajęcznica wersja de-lux

Skład - co się nawinie pod rękę ;)
Cebula, Kiełbasa, Papryka, Pomidory, Grzyby, chleb, ser żółty, mąka... jajka

Cebulę i Kiełbasę, grzybki smażymy, chleb kroimy na drobno i robimy grzanki,
Potem wrzucamy składniki do garnka / patelni xxl i dodajemy taką ilość jajek jaką dysponujemy :P Potem dusimy / smażymy cały twór sypiąc oregano, paprykę, pieprz i inne rzeczy będące pod ręką.... w przypadku za małej ilości można zagęscić mlekiem z mąką ;) trochę traci na smaku ale jest więcej ;)

A potem tylko chleb i zagryzać ;)
Duszenie jest wskazane przy sporej ilości jajek i składników dodatkowych bo smażenie nie sprawdza się ;)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2008-02-16, 20:40   

martinez wu napisał/a:
jajca mieszamy z bułką tartą

Do jakiej konsystencji? To mają być jakieś placki tartobułkowe czy jajecznica z tartą bułką? Bo przyznaję, że wyobraźnia mnie zawodzi :mrgreen:

To ja też coś dorzucę :D Przepis jest od Kamikazi! Ale Kasieńka na pewno nie będzie się gniewać, jak zamieszczę ;)

Cytat:
Kuleczki Tuńczykowe

Czego potrzebujemy:

- 2 puszki tuńczyka w zalewie własnej
- 1 cebulę
- 2 średniej wielkości ziemniaki
- pieprz (grubo zmielony)
- papryczka chili
- jajka
- bułka tarta

Przyrządzanie:

Tuńczyka odsączyć z zalewy, cebulę zesmażyć z tuńczykiem na oleju a w międzyczasie ugotować ziemniaki. Rybę, cebulę i ziemniaki rozgnieść razem. Dodać pieprz i pokrojoną papryczkę. Jeszcze raz dokładnie wyrobić ręką i toczyć niewielkie kuleczki (trochę mniejsze niż piłeczki pingpongowe). Gotowe kuleczki panierować tak jak schabowe, w jajku i bułce tartej a następnie smażyć na głębokim oleju. Smacznego!

Według przepisu Katarzyny Moragammana Gedara.

I zaraz zaciągnę tu Numeniusa żeby podał swój przepis na pyszne kulki czekoladowe :>

[i] Winer [i]

martinez wu 

Wysłany: 2008-02-16, 20:53   

kessy napisał/a:
Do jakiej konsystencji? To mają być jakieś placki tartobułkowe czy jajecznica z tartą bułką? Bo przyznaję, że wyobraźnia mnie zawodzi :mrgreen:

hmmmm.... jak to nazwać .. to tak jak naleśniki, tyle że w wersji z bułką tartą ... to chyba najbliższe prawdy o czym mówiłem :)
choć jak "nie wyjdzie" sprawne krojenie w trakcie pieczenia to i owe danie można z pewną "rezerwą" nazwać jajecznicą ;)

Numenius 
D.Kilon

Wysłany: 2008-02-16, 23:10   

kessy napisał/a:
I zaraz zaciągnę tu Numeniusa żeby podał swój przepis na pyszne kulki czekoladowe

hehe :-D a ja musze zmartwic, ze jest to sekretna receptura :-D :>

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2008-02-16, 23:18   

podchwyce ;)

Akademickie tosty by Al wersja de lux ;)

składniki tostów:
wędlina (do wyboru do koloru, albo zastąpiona kotletem :D )
ser zółty albo topiony (do wyboru do koloru)
papryka
cebula
ogórek kiszony

składniki sosu:
najtańszy litrowy ketchup z Lewiatana (sklep), bazylia, oregano, sól, pieprz

Tosty jak zrobic kazdy wie, tyko ze chlebus nalezy posmarowac masełkiem delikatnie od stron przypiekających się - daje to złocistą chrupiącą pyszną "skórke"
Zwykle wersja de lux tostów cięzko sie zamyka w jakimś tosterze wiec trzeba użyć sporo siły ;) :D

Jak zrobić sos:
wylać troche ketchupu na talerz (tak ze 70 ml), nasypać nań bazylie i oregano wg własnego uznania, pieprz (mało) i sól (dwie szczypty) i rozmieszać ;)

Akademickie tosty by Al wersja normalna:

składniki tostów:
chleb

składniki sosu:
cokolwiek posiadajacego posmak pomidorów

życzę smacznego :D

Łukasz L. 

Wysłany: 2008-02-17, 13:16   

Wersja dla osób z sandwichem (urządzenie które ściska kanapkę i ogrzewa)

Składniki: chleb (obojętnie jaki, najlepszy wczorajszy), masło, szynka, ser, papryka żółta.
Sposób przyrządzenia: włączamy sandwich, w tym czasie kiedy sie nagrzeje smarujemy chleb masłem i kładziemy (po kolei bo sie nie uda); ser-szynka-papryka-ser.

Czekamy aż ser zacznie wychodzić z kanapki lub będziemy słyszeć że coś się smaży.
Sos według upodobań.

Smacznego

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2008-02-17, 15:59   

Łukasz L. napisał/a:
urządzenie które ściska kanapkę i ogrzewa
to widze w takim razie wiele nazw dla jednego urządzenia - ja wlasnie o tym myslalem, a nazywamy to po prostu toster w akademiku. opiekacz też funkcjonuje... ale sandwich to nowość :)

w kazdym bądź razie - piszemy o tym samym :)

Kamikazi 

Wysłany: 2008-02-17, 17:04   

Kasia Moragammana Gedara stojąca na straży oryginalności przepisów poprosiła abym zamieściła oryginalny przepis na kuleczki tuńczykowe bez których żadne przyjęcie na Sri Lance nie może się obejść.

Składniki :

2 puszki tuńczyka z wody (w kawałkach)
2 surowe jajka
1 średnia cebula
3 nieduże ziemniaki
1-2 papryczki chili
Kilka liści curry (ze względu na trudności w zdobyciu-niekoniecznie)
Łyżeczka od kawy czerwonego curry (lub ostre chili) w proszku
Pieprz grubo mielony lub tłuczony w moździerzu
Sól
Bułka tarta ( do obtoczenia kulek)
Olej (do smażenia)

Ziemniaki ugotować w łupinach,wystudzić ,obrać i rozgnieść widelcem.Cebulę posiekać.Tuńczyka odcedzić na sitku . Wszystkie składniki połączyć , wyrabiając masę tak jak na kotlety mielone.Gdyby masa była za rzadka – zagęścić ją bułką tartą .
Uformować kulki mniejsze od piłeczki ping- pongowej, obtoczyć w bułce tartej.Smażyć na głębokim oleju tak jak pączki , na jasno złoty kolor .
Po usmażeniu obsuszyć na sicie lub pergaminie.

Smacznego.

KULKI 003.jpg
Plik ściągnięto 2463 raz(y) 115,32 KB

KULKI 002.jpg
Plik ściągnięto 2462 raz(y) 100,53 KB

KULKI 001.jpg
Plik ściągnięto 2465 raz(y) 111,62 KB

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

Łukasz L. 

Wysłany: 2008-02-17, 22:23   

Alcedo napisał/a:
kazdym bądź razie - piszemy o tym samym :)

Najważniejsze że dobrze smakuje i jest na ciepło :twisted: :twisted:

Peter87 
dawniej batosai

Wysłany: 2008-02-18, 00:02   

To ja od siebie- podpatrzone trochę od Makłowicza... ale w większości moje. Omlet du fromage und cebulen łif maszrómen :-D Dla troche bardziej ambitnych, bo trudne operacje tu będą z użyciem skomplikowanego sprzętu...

Składniki:
-jaja kurze -najmniej 2, optymalnie 4
-mąki trochę
-cebula- wg uznania, ja biorę dwie małe lub jedna dużą (bo cebuli lubię)
-pieczarki- no kilka... nie wiem ile... 4-5... sztuk? :D
-plajster sera żółtego
-sól, pieprz i pewna przyprawa co nazwy nie wymienię, ale bedzie link do skojarzenia ;)

Przyda się tez kilka misek, najlepiej mikser jakiś... i takie do odwracania naleśników na patelni

Sposób przyrzadzania:

Pieczarki i cebulkę pokroić i usmażyć,przyprawiając podanymi przyprawami wg uznania. Nastepnie w miseczkę

I juz na samym poczatku trudna operacja... należy oddzielić żółtka od białek. Jak ktoś nie wie jak- spytac mamy lub babci. Potem korzystamy z takiego prawa zwanego wysalaniem białek (coś na biochemii było) i dodajemy do białka szczyptę soli (by nam sie lepiej wytraciło), następnie mikserem i póki się nie zrobi białe i piana i bardzo geste- nie przestajemy. W miedzyczasie dla zgestnienia ciasta dodajemy trochę maki.

Nastepnie dodajemy żółtka i mieszamy dokładnie- az sie zrobi żółte. I naszą cebulke z grzybkami.

Patelnia- najlepiej z teflonem- troszczekę masełka rozgrzać i całość ciasta wylac na nią (tak całość- ma być puszyste!!)czekamy chwilke az się podsmaży i serek dodajemy, po czym kolejna zręczności wymagająca czynność- odwracamy jak naleśnika.

I jak kto lubi... niektórzy z majonezem, ja tam wole z keczupem ;) i jakieś grzanki może...

Uwaga- nie wskazane by to jeść na kolację. Jak jedna osoba takie cos zje, to może sie wybitnie nie naje, ale bedzie syta przez cały dzień. Wiec rano przed wyjściem w teren i kanapek nie trzeba brać ;)

martinez wu 

Wysłany: 2008-02-23, 21:11   

takie małe odświeżenie tematu
KLOPSIKI ZIEMNIACZANE

ziemniaki ugotowane
mąka
troszku oleju
maszynka mieląca
plus farsz wedle uznania :-D

ziemniaki wraz z mąką tworzymy na kształt klopsików i przypiekamy na ulubiony kolor :-D
farsz - to już wersja "de lux" - co kto ma pod ręka, ale i tak same "gołe" klopsiki też smakują
S M A C Z N E G O :-D

martinez wu 

Wysłany: 2008-02-27, 21:27   

hmmm.. skoro to kuchnia to i nie tylko przepisy a i "ulubione przysmaki typu najprostszego"

a żem głodny nieco to na mysl przyszły mi 3 "dania" (czyli raczej przekąski ale jakie one są przyjemne :) )

1.Ziemniak gotowany w łupince, przesmarowany majonezem ( spożywany łoczywiście bez łupiny :-D )
2.Chleb z patyka znad ogniska nasączony masłem
3. Tuńczyk w oleju z drobno posiekaną cebulą

póki co najbardziej mi pasuje wersja 2, więc chyba porąbię biurko i sobie odpalę ognicho w pokoju ;)

BJK 

Wysłany: 2008-02-27, 21:31   

martinez wu napisał/a:
3. Tuńczyk w oleju z drobno posiekaną cebulą

a dorzuć do tego kukurydzę i czarnego pieprzu, to będziesz potem palce lizał :D

biurko narazie ostaw :P
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

martinez wu 

Wysłany: 2008-02-27, 21:34   

BJ napisał/a:
biurko narazie ostaw :P

za późno... :-D

a serio to muszę spróbować urozmaicić tego swego"prostego tuńczyka" wedle twojego pomysła :oki:
i pewnie jak mi zasmakuje to z puszką go pożrę :-D

Odpowiedz do tematu