PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2007-10-22, 07:45
Która polska partia jest najlepsza dla przyrody?
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2003-12-29, 22:41   Która polska partia jest najlepsza dla przyrody?

Do wyborów jeszcze niestety daleko ale chciałbym poznać opinię forumowiczów na temat polskich partii politycznych, a konkretnie ich polityki w zakresie ochrony przyrody. Oczywicie w pełni zdaję sobie sprawę jak i zapewne Wy, że wszystkie polskie partii pisz? każdy "program" na kolanie pół roku przed wyborami, a te wypociny też szybko wędruj? na półkę w zderzeniu z praktyk? polskiej polityki. Mylę jednak że na podstawie dowodów porednich da się ocenić polskie partie pod względem zaparywań na ochronę rodowiska, a konkretnie jakoci i realizmu ich planów. Przez "dowody porednie" mam na myli deklaracje ustne, postępowanie polityków danych partii, gdy współtworzyli poprzednie lub obecny rz?d, wypowiedzi ich ekspertów itp.

Mnie nabardziej interesuje Wasza opinia nt. PO i PiS bo, na dzień dzisiejszy, na jedn? z tych dwu partii zamierzam oddać głos w wyborach, które oby nadeszły jak najprędzej. :x :wink:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-30, 00:31   

Cytat:
Mnie nabardziej interesuje Wasza opinia nt. PO i PiS

jeli chodzi o przyrodę to im dalej od PO tym lepiej - takie jest moje zdanie.

PiS na pierwszym planie przyrody może też nie stawia ale ma tam przynajmniej jednego, który do katastrofy w tej materii doprowadzić raczej nie pozwoli...

MoLoS.pl - ekspertyzy

Jarek P 

Wysłany: 2003-12-30, 09:05   

PiS na pierwszym planie przyrody może też nie stawia ale ma tam przynajmniej jednego, który do katastrofy w tej materii doprowadzić raczej nie pozwoli...

Kogo, jeżeli można zapytać.
Moim zdaniem nie ma w Polsce partii wpełni wiarygodnej, a w zakresie ochrony przyrody i rodowiska ta wiarygodnoć jest bliska "0". Można co najwyżej znaleĽć pojedyncze osoby traktuj?ce t? dziedzinę poważnie, np. p. Żelichowski z PSL. Nie wierzę też w partie ogłaszaj?ce się jako "zielone" - nie da się ograniczyć programu politycznego tylko do kwestii przyrodniczych.

Marfu 

Wysłany: 2003-12-30, 09:52   

Cytat:
Nie wierzę też w partie ogłaszaj?ce się jako "zielone" - nie da się ograniczyć programu politycznego tylko do kwestii przyrodniczych.

Oczywiscie ze nie! Juz s.p. Franciszek Jozef Strauss, byly Premier Bawarii powiedzial, ze zieloni (ci od partii zielonych...) sa jak POMIDOR - na razie sa zieloni, ale niech no dojrzeja... I mial racje - spojrzmy na partie zielonych w Niemczech, toz jest bardziej czerwona od socjaldemokratow.

Partie polityczne powinny tworzyc sie w oparciu o poglady polityczne, a nie o zainteresowania. Partia hodowcow kanarkow bedzie brzmiala nadal smiesznie, ale partia hodowcow ziemniakow juz nie - wide partie chlopskie.

Ja uwazam, ze najlepszy program w dziedzinie ochrony srodowiska (jak i w kazdym innym prawie...) maja te partie, ktore zakladaja, ze Panstwo nie bedzie sie w to mieszac, albo mieszac minimalnie... Nalezy zostawic ludziom pieniadze w kieszeniach, ustalajac niskie i proste podatki, a naszym (przyrodnikow) zadaniem byloby namowienie ludzi na to, aby chronili przyrode.

Cieszenie sie z tego, ze w Polsce wszystkie praktycznie ptaki sa objete ochrona gatunkowa nie ma sensu - jezeli zieba jest tak samo chroniona jak orzel przedni (poza strefa gniazdowa, ale zgodnie z prawem za zabicie powinna byc podobna kara...) to deprecjonuje to ochrone przyrody. Dlatego wolalbym, aby Panstwo sie jak naj mniej tu mieszalo, a zostawilo wiecej swobody nam wszystkim.

No to namieszalem...

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2003-12-30, 10:16   

Cytat:
Kogo, jeżeli można zapytać.

Jan Szyszko - moim zdaniem (mimo kilku wad :wink: ) nie można mu odmówić fachowoci...
do kiedy był ministrem przynajmniej lasy państwowe mogły czuć się bezpieczne, a co mogłaby przynieć prywatyzacja to chyba nie trzeba tłumaczyć... (PO ma na to wyj?tkow? chrapkę)

a partie zielone? Przede wszystkim wykorzystuj? błędnie pojęt? ekologię do zbicia kapitału politycznego - to jest rodek, nie cel!

MoLoS.pl - ekspertyzy

Rey 

Wysłany: 2003-12-30, 12:27   

Cytat:
a partie zielone? Przede wszystkim wykorzystuj? błędnie pojęt? ekologię do zbicia kapitału politycznego - to jest rodek, nie cel!

Oczywicie że tak !

Cytat:
Ja uwazam, ze najlepszy program w dziedzinie ochrony srodowiska (jak i w kazdym innym prawie...) maja te partie, ktore zakladaja, ze Panstwo nie bedzie sie w to mieszac, albo mieszac minimalnie...

Też tak uważam. Brakuje nam jeszcze tylko tego by przy kolejnych zmianach ekip rz?dz?cych zmieniali się nie tylko urzędnicy w poszczególnych resortach ale też np. dyrektorzy parków narodowych. A jeszcze gorzej będzie jak jaka partia wcinie na kierownicze stanowisko osoby które bladego pojęcia mog? nie mieć o ochronie przyrody i narobi? takich szkód że aż.......
Ja napewno nie zagłosuje na PO i nie ufam tej partii, co do PiS-u mam mieszane uczucia. W obecnej chwili nie widze partii na któr? mógłbym zagłosować z korzyci? dla ochrony przyrody( może Samoobrona :wink: ). Poczekamy do obietnic przed i w trakcie kampanii wyborczej, zobaczymy co one przynios?.

Jurek7 

Wysłany: 2004-01-02, 14:08   

Żadna partia nie zajmuje się szczególnie ochron? przyrody, tzn. w programie każdej s? gładkie słowa, które słowami pozostan?. :-(

W skali 1-5 buziek:
PiS :-) :-) :-)
PO :-) :-)
SLD :-)
PSL :-(
LPR ?
Samoobrona :-( :-( :-(
UP = SLD
Inne partie - głos zmarnowany

PiS wygl?da najbardziej sensownie, bo zbudowana na hale przestrzegania prawa i walki z przekrętami. Trudno będzie tolerować przekręty w ekologii - nie ukrywajmy, obecnie to jest prawo matrwe. Tylko pytanie, kto jest ich fachmenem od rodowiska ?????? Może program jest dobry, tylko człowiek niekompetentny. Tego nie wiem.

PO ma chyba sens ze względu na program liberalny. Wielu zaprotestuje, że wolny rynek to niszczenie przyrody, według mnie w Polsce AD 2004 jest trochę inaczej. Ochrona przyrody to działalnoć luksusowa, społeczeństwo bogatsze, to więcej kasy na ochronę przyrody. Jełi to prawda, że chc? prywatyzować LP, to takie fantastyczne pomysły powinny powstrzymać inne partie i media.

SLD widzimy jak jest. Ta partia nic nowego z siebie nie wykrzesze. Podoba się jak jest teraz??? Tak - to głosuj, nie - to nie głosuj. :-)

PSL mam w KF (Kill File, nie Komisja Faunistyczna ;-) ;-) ). Niektórzy ministrowie byli nieĽli, ale partia jako całoć jest parti? wielkoobszarowych rolników i dopłat do niszczenia krajobrazu rolniczego. Szkoda. I nic nie wskazuje, żeby załapała się na posadę ministra.

W żadnym razie Samoobrony, jakie nowe AWS-y i plankton polityczny. Wszystkie s? grupami interesów małych ludzików. To by było niszczenie przyrody, gdyby lokalni bonzowie zaczęli robić interesy życia na lasach, polach, osiedlach mieszkaniowych itp,itd. :-( :-(

Jurek7

P.S. Mówiłem pod k?tem przyrody, moje prywatne sympatie to PO.

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-05, 11:54   

Bałem się, że po rozpoczęciu takiego w?tku i zarysowaniu moich preferencji politycznych zostan? ods?dzony od czci i wiary przez zwolenników tej nowej partii zielono-homoseksualnej. :wink: Szkoda, że partie centroprawicowe niejako pogodziły się z "zawłaszczeniem" tematu ochrony rodowiska przez partie lewicowe. Przecież jest to temat, który mógłby przynieć im popularnoć, a poza tym lepiej gdy zajmuj? się tym partie z realnym wpływem na władzem niż radykalne partie kanapowe.

Miejmy nadzieję, że nowa koalicja będzie miała lepszy pomysł na Polskę, w tym na ochronę rodowiska.

W prasie pojawiały się nazwiska potencjalnych ministrów w ewentulanym rz?dzie POPiSu ale nie pamiętam, kogo wymieniano jako kandydata na ministra ochrony rodowiska. Czy kto pamięta?

P.S. Trochę z innej beczki, czy to prawda że Lepper hoduje dziobaki? Pisali o tym w humorystycznej rubryce we Wprost.

Rey 

Wysłany: 2004-01-05, 12:59   

Cytat:
Bałem się, że po rozpoczęciu takiego w?tku i zarysowaniu moich preferencji politycznych zostan? ods?dzony od czci i wiary przez zwolenników tej nowej partii zielono-homoseksualnej.

Ona jest zielona tylko z nazwy, a z ochron? przyrody raczej ma bardzo niewiele wspólnego.

Cytat:
W prasie pojawiały się nazwiska potencjalnych ministrów w ewentulanym rz?dzie POPiSu

To co prasa już obwieszcza zwycięstwo POPiS-u ? Ciekawe czy aby nie za wczenie.

Cytat:
Trochę z innej beczki, czy to prawda że Lepper hoduje dziobaki?

A czy to nie jest tak jak z tym testowaniem w?glika na Mazurach :wink: ?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-05, 13:54   

Cytat:
rz?dzie POPiSu

a swoj? drog? to bardzo ciekawa nazwa wychodzi z poł?czenia i ewentualnej koalicji :wink: :mrgreen:

ciekawe tylko czy się nie POPiSz? czasem jak poprzednicy :?

MoLoS.pl - ekspertyzy

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-05, 15:53   

mopek napisał/a:
Cytat:
rz?dzie POPiSu

a swoj? drog? to bardzo ciekawa nazwa wychodzi z poł?czenia i ewentualnej koalicji :wink: :mrgreen:

ciekawe tylko czy się nie POPiSz? czasem jak poprzednicy :?

Ryzyko zawsze istnieje ale obserwuję scenę polityczn? doć uważnie i s?dzę, że rz?d POPiSu będzie najlepszy od czasu Mazowieckiego pod względem wpływu na kraj, a pod względem profesonalizmu nawet lepszy. Co nie znaczy że idealny.

Co do szans na taki rz?d to w ostatniej symulacji podziału mandatów, któr? widziałem PO miało 135 mandatów, a PiS 75, czyli razem 210, a więc do większoci dużo nie brakuje. Wprawdzie historia pokazuje, że częć wyborców SLD nie przyznaje się do tego w sondażach, ale podobnie może być z PiSem.

Wszystko zależy od niezdecydowanych bo tych jest najwięcej.

sisiek 

Wysłany: 2004-01-06, 10:45   

Cytat:
W prasie pojawiały się nazwiska potencjalnych ministrów w ewentulanym rz?dzie POPiSu ale nie pamiętam, kogo wymieniano jako kandydata na ministra ochrony rodowiska. Czy kto pamięta?

przył?czam się do przedmówcy - może kto co czytał? temat intryguj?cy (co nie, mopek? :)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-06, 11:09   

Cytat:
co nie, mopek?

o, bardzo, bardzo :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Szybszy 

Wysłany: 2004-01-06, 15:30   

sisiek napisał/a:
Cytat:

przył?czam się do przedmówcy - może kto co czytał? temat intryguj?cy (co nie, mopek? :)

Znalazłem ten artykuł na stronie newsweek.pl gdzie wymieniaj? ministrów ale o ministrze o.. ni słowa.

P.S. A co, Mopek wybiera się w ministry!? :roll: 8)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-01-06, 15:40   

Cytat:
P.S. A co, Mopek wybiera się w ministry!?

:mrgreen: hehehe, na razie jeszcze nie. Jak się będę wybierał to się zorientujecie po wielkim bannerze wyborczym na pół strony forum :wink: :mrgreen:

MoLoS.pl - ekspertyzy

Odpowiedz do tematu