FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Internetowy atlas przyrodniczy
Autor Wiadomość
Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2005-09-14, 14:51   Internetowy atlas przyrodniczy

Kiedy projekt atlasu przyrodniczego ujrzy swiatło dzienne i czy nadal jest kontynuowany? A może jest już gdzie, a ja cały czas nic o nim nie wiem. Zorientowanych proszę o informację.

Marfu 

Wysłany: 2005-09-14, 15:36   

Coz - prozaicznie piszac, szukamy sponsora :-) Robota jest wielka i przynajmniej na poczatek trzeba troche w to zainwestowac...

amikosik 

Wysłany: 2005-09-14, 16:34   

Moim zdaniem to wyważanie otwartych drzwi.
Taka atlas/encyklopedia już istnieje, ma sponsorów na rozwój sprzętu i aktywnych adminów pilnuj?cych aby nie było wandalizmów itp.itd. Posiada też grupę zapalonych autorów artykułów.

WWW.WIKIPEDIA.ORG

Odpada tutaj problem administrowania oraz koszty utrzymania serwera i można się skupić na tworzeniu atlasu.

współtworzymy (pisze Ania, ja udostępniam zdjęcia) w niej intensywnie, ostatnio dodalimy Rospudę:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rospuda_%28rzeka%29
wczeniej uzupełnilimy informację o sowach:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sowa_uszata
http://pl.wikipedia.org/wiki/Puszczyk
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82omyk%C3%B3wka

Wród wielu pomysłów na stronę z wiedz? przyrodnicz? wikipedia okazała się najlepsza.

Mirek 

Wysłany: 2005-09-14, 19:07   

amikosik napisał/a:
Taka atlas/encyklopedia już istnieje,

Ale to nie to samo - Marfu, mam nadzieję, ładnie to wytłumaczy. I chyba jedno drugiemu nie powinno przeszkadzać.

Marfu 

Wysłany: 2005-09-14, 19:13   

Ja widze w wikipedii 1 problem, ktore jest pewnie tez zaleta, ale i wada :-) Otoz kazdy (prawie) moze tam zmieniac... Ja sie tego troche boje - no bo co - ja sie napracuje, a potem ktos zmieni na bzdury? Poza tym przy niektorych zwierzatkach sa tam bzdurki, wiec... Nie bardzo mozna miec zaufanie do takiej encyklopedii :-)

Staszek 
Piotr Stachowicz

Wysłany: 2005-09-14, 20:08   

A ja jeszcze mam takie pytanko. Czy jest to projekt autorski "Bociana", czy jeszcze kto macza w tym palce (czyt. jest w to zaangażowany)? No bo inicjatywa wietna.Gotowy projekt z pewnoci? znajdzie uznanie w oczach wielu przyrodników, o ile tylko będzie Ľródłem rzetelnej wiedzy. No włanie i skoro w planach jest by pretendował do jakiego solidnego Ľródł? wiedzy to musi być zrobiony porzadnie. A jeżeli pojawiaj? się jakies przeszkody to może wartobyłoby poszukać pomocy poród innych organizacji przyrodniczych. Mam tu na myli takie porozumienie ponad podziałami. Wspólnym nakładem sił na pewno można stworzyć co dobrego. Problemem byłyby tylko kwestie organizacyjne. To tylko taka moja sugestia. Mam nadzieję, że Marfu jako sie do niej ustosunkuje bo jako mnie ta sprawa wyj?tkowo zainteresowała.

Marfu 

Wysłany: 2005-09-14, 20:15   

Juz sie ustosunkowuje :-)

Pomysl - jak to czesto bywa - urodzil sie u nas i w Poznaniu. Jak sie dowiedzielismy o wszystkim - doszlismy do porozumienia, ze skoro nie ma funduszy, to nie ma co na razie dyskutowac. Informujemy sie o kazdej probie takiego zdobywania. Obecnie nieco zmniejszamy nasze zadania - chcemy opracowac wyglad takiego atlasu i stworzyc "silniczek" do wrzucania opisow gatunkow na strone. Cos takiego jak dziala Wikipedia. jak cos takiego powstanie, bedziemy mogli opracowywac po kolei gatunki...

amikosik 

Wysłany: 2005-09-14, 22:14   

To ja jako osoba zafascynowana ide? wikipedii pozwolę sobie jej bronić. Z góry przepraszam za zaangażowanie emocjonalne w moich przydługich wypowiedziach.
Problem który widzisz Marfu należy do jednego z trzech zarzutów wobec wikipedii.

Typowe zarzuty sceptyków to (cytuję):
1.Możliwoć dowolnego edytowania moich wietnych tekstów (gdybym się zdecydował tutaj co zamiecić) przez przypadkowych internautów - to pomylony pomysł. Internet pełen jest wariatów, wandali i oszołomów, którzy będ? ci?gle psuli wszystkie dobrze napisane artykuły.
2.Wikipedia nie ma żadnego systemu merytorycznej kontroli swojej zawartoci. Nie ma tu systemu recenzowania i korekty umieszczanych tekstów, więc większoć tekstów będzie kiepskiej jakoci, a nikt poważny nie zaangażuje się w pisanie tutaj artykułów.
3.Wiara w ci?gły rozwój Wikipedii jest naiwna - zarówno jeli chodzi o liczbę artykułów jak i ich jakoć.

Tutaj zamieszczone s? odpowiedzi na krytykę.
http://pl.wikipedia.org/w...na_krytyk%C4%99

To włanie ten mechanizm - że wszyscy mog? poprawić wikipedię to jej siła. Co do tego że znalazłe błędy - to dlaczego ich nie poprawiłe?
Jestem zdania, że trzeba zacz?ć działać już, a nie czekać aż się znajd? sponsorzy (może nigdy?) Oczywicie zależy jeszcze, czy nadrzędnym celem jest dostarczenie internautom wiedzy czy też może koniecznie chcemy swoj?, własn? stronę z atlasem. Boję się że taka strona może podzielić los takich z jakimi się już spotkałem, gdzie na wysyłane uwagi o błędach nikt nie reagował a czasami nawet trudno było znależć adres osoby odpowiedzialnej za umieszczone tam treci. To zdecydowanie bardziej frustruje. Taka strona to totalna porażka. Należy się też zastanowić kto trafi na nasz? stronę i dotrze do naszego atlasu. Wikipedia ma tutaj olbrzymi? przewagę. Większoć wyszukiwarek wskazuje j? na pierwszych miejscach.
Reasumuj?c, w oczekiwaniu na sponsorów będziemy pisać do wikipedii i z uwag? przyjmiemy wszelkie uwagi merytoryczne.

x-bowman 

Wysłany: 2005-09-16, 19:49   

popieram amikosika, w całoci (wczoraj już nawet zabrałem się za poprawianie bielika na wikipedii)
Jeżeli duża grupa z Bociana wsi?dzie do wikipedii i zacznie tworzyć, to jest duża szansa na kawałek suuuper strony. Można by się też dogadać z adminani wiki, żeby gdzie jaki mały banerek TP Bocian dali, czy może jak? grupę użytkowników dla nas wygenerowali ...
A potem można by odwoływać się z innych stron (innych projektów) do dobrze opisanych gatunków ...

Odpowiedz do tematu