PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
GIS
Autor Wiadomość
badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-07-12, 20:05   GIS

Zacząłem dzisiaj samodzielną naukę GISu ponieważ na studiach mieliśmy niestety tylko pobieżnie podstawy, a okazuje się, że będę go potrzebował.
W związku z tym chciałem zapytać czy znacie może jakieś dobre kursy/poradniki dostępne w sieci? Na początek do nauki podstaw znalazłem sobie to http://robert.szczepanek.pl/qgis_tutorial.php ale zbyt dużo w tym kursie nie ma.
Pracuję obecnie na QGIS'ie.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2012-07-12, 22:45   

quantum-gis.pl/_media/czytelnia/wprowadzenie_do_quantum_gis.pdf - najlepszy i darmowy

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-07-12, 23:09   

Dzięki! I za porady na fejsie rówinież :oki:
Jak napotkam jakieś problemy to będę w tym temacie prosił o podpowiedzi :)

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-07-14, 10:09   

I pojawił się pierwszy problem:)

Gdy wrzucam jakąś mapę rastrową mogę jej nadać georeferencje żeby pokryła się z innymi warstwami. Jednak wtedy jej współrzędne geograficzne nadal są losowe. Jak można je dopisać do warstwy żeby np. w chwili wrzucenia danych bezpośrednio z gps'a pojawiły się one we właściwych miejscach na mapie?

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2012-07-14, 11:20   

Jeżeli prawidłowo przeprowadzisz georeferencję to współrzędne nie mogą być losowe. A pamiętasz o tym, by nadać jej odpowiedni układ współrzędnych i odwzorowanie?
Powinieneś na samym początku projektowi jaki tworzysz przypisać dane o układzie. Nie mam przy sobie swojego kompa więc nie pamiętam dokładnie gdzie to jest, ale chyba we właściwościach projektu -> układ współrzędnych. Potem musisz pamiętać by raster miał ten sam. W momencie gdy zarejestrujesz podkład powinno wszystko grać.

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-07-14, 12:36   

No właśnie nie za bardzo się w tym łapię.
Jak zaczynam projekt i wrzucam jakiś raster pokazuje mi się okno wyboru układu współrzędnych. Wybieram układ WGS84 i co dalej?

edit:

chyba się połapałem, teraz powinienem zrobić georeferencję i wpisać współrzędne geograficzne jako DMS w X i Y :?:

a o co chodzi z odwzorowaniem?

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2012-07-14, 19:10   

badger napisał/a:
Wybieram układ WGS84 i co dalej?

Wybierasz ten układ jeżeli w takim masz mapę jaką chcesz zarejestrować. Jeżeli masz arkusz mapowy to zerknij, gdzieś na arkuszu są informacje na temat układu i odwzorowania (o czym właśnie informuje WGS84, to jedna z wielu możliwości). Tylko w tym układzie współrzędne masz prostokątne płaskie (czyli każda współrzędna opisywana jest przez kilometry odległości od punktu centralnego w postaci np. 1234.56 zamiast stopni, minut i sekund - o to Ci z tą losowością współrzędnych chodziło?).
System GPS wykorzystuje elipsoidę WGS84, ale mapa która będzie stanowić Twój podkład może być w innym systemie. Wtedy trzeba zarejestrować ją w jej systemie a potem przekonwertować (QGIS ma taką możliwość), można też od razu zarejestrować ją w pożądanym przez siebie układzie, ale do tego trzeba być bardziej w temacie układów i odwzorowań, by je tak "w pamięci" zmieniać ;)

EDIT: Ciężko mi wytłumaczyć Ci to tak na sucho ;) W pon wracam do Wro i będę na swoim kompie gdzie mam QGISa, zawsze możesz mi na maila screeny wysłać jak to u Ciebie wygląda to będzie mi łatwiej:)

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-07-15, 13:27   

Ok, dzisiaj się jeszcze tym pobawię.
Mapy nie mam żadnej konkretnej tylko wziąłem screena z geoportalu zdjęcia lotniczego i mapy topograficznej tego samego obszaru i chciałem tak zrobić w QGISie żeby na siebie nachodziły w odpowiednich miejscach (to już udało mi się zrobić). Właśnie jak wpisywałem stopnie i minuty to one się zamieniały na te liczby które podałaś i dlatego myślałem, że on ich nie przyjmuje tylko generuje jakieś swoje koordynaty.

JerrY 

Wysłany: 2020-05-15, 23:55   

Hej hej,

chciałem trochę rozkręcić temat, może są tu jacyś początkujący GISowcy potrzebujący pomocy, czy chętni by o GISie w ochronie przyrody pogadać.

To może ja zacznę taki ciekawy wątek: mimo, iż mamy już 20 rok XXI w nasze piękne imperium nie doczłapało się jeszcze żadnego oficjalnego (w sensie obowiązującego prawnie) standardu gromadzenia i prezentowania danych przestrzennych związanych stricte z przyrodą. W praktyce wygląda to tak, że większość rdoś robi coś po swojemu, parki narodowe po swojemu, GDOŚ po swojemu, NGO po swojemu i... wbrew pozorom to nie jest złe - najlepsze są te rozwiązania, które nam konkretnie pasują/do czegoś są potrzebne. Ale bez ustandaryzowania rdzenia/fundamentów dane te są niemożliwe do połączenia w prosty i szybki sposób, a przez to wykluczone z wielu potencjalnych zastosowań - wyobrażacie połączenie wszystkich baz w Polsce w zakresie jednego tylko gatunku? Jakie to daje możliwości analityczne i wnioskowania, a ostatecznie ochrony?

Jedynym jaki znam (i chyba jaki powstał), a jednocześnie całkiem w mojej ocenie udanym, jest Standard Danych GIS w ochronie przyrody autorstwa M. Łochyśkiego. Właśnie ukazała się jego 4 wersja - myślę, że każdy szanujący się przyrodnik GISowiec powinien wiedzieć o jego istnieniu. Przy okazji - wiem, że autor jest człowiekiem otwartym i rozsądnym, także jeżeli jak znajdziecie np. jakiś błąd czy będziecie mieli pomysł na usprawnienie tego standardu, to śmiało się zgłaszajcie - dokument ma charakter otwarty i jest to działalność non-profit. Ja już swoje przemyślenia zgłosiłem, z chęcią tu o nich podyskutuję.

Standard dostępny do pobrania i zapoznania na tej witrynie http://www.gis.biotope.pl/

Odpowiedz do tematu