PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Puszczyki i bielaczki
Autor Wiadomość
Mikołaj1 

Wysłany: 2019-01-10, 16:14   Puszczyki i bielaczki

Wiem, że na tym forum pojawia się wiele osób, pochodzących z okolic, bliższych lub dalszych, Warszawy. To właśnie do was kieruję moje pytanie. Wielokrotnie byłem już w Łazienkach. Za każdym razem starałem się dokładnie przeglądać drzewa. Nigdy nie zobaczyłem jeszcze jednak puszczyka. Czy znalazłby sie ktoś na tyle uprzejmy, by podać mi jakąś wskazówkę, jak znaleźć ten gatunek. Jeżeli ktoś nie chce, aby jego odpowiedź zobaczyło zbyt dużo osób, może napisać prywatną wiadomośc- nie ma problemu.
Oprócz puszczyków mam jeszcze pewne wątpliwości co do kilku innych gatunków. Poszukuję także bielaczaków. Ostatnio przeczytałem bloga, liczącego już sobie parę ładnych lat, na którym twierdzono, że bardzo dobrym miejscem do obserwacji tych ptaków jest Kolektor Młociński. Ja słyszałem jednak, że w ostatnich latach nastapiła jakaś zmiana z wyrzutem ścieków w tym miejscu. Czy ktoś wie, czy nadal jest to dobre miejsce do obserwacji tych lub innych ptaków wodnych.
Interesują mnie także jemiołuszki i ewentualnie dzięcioły białoszyje. Czy jemiołuszki można spotkać na terenie Lazienek Królewskich czy jest jakies inne miejsce lub park, gdzie łatwiej je spotkać. I czy ich wizyty maja tylko charakter nalotów czy niektóre zimują na terenie Warszawy.
Ostatnie już pytanie dotyczy sokołów wędrownych. Słyszałem, ze w tym roku ich gniazdo zostało przeniosione. Czy udanie się w rejony Pałacu Kultury i Nauki da możliwość zaobserwowania ich.
Liczę, że ktoś, kto trochę zna się na warszawskich ptakch będzie miał dobrą wolę, by odpowiedzieć przynajmniej na część pytań- tu albo na PRIV.

Emalia 

salamandra

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2019-01-10, 17:43   

To tak :D
Ja już widziałam puszczyka, mogę ci doradzić jak jak to zrobiłam
To tak, puszczyki zazwyczaj przebywają niedaleko gniazd. Musisz nasłuchiwać, bo mają taki charakterystyczny odgłos tzw. zatrważający. Tylko uważaj, bo naprawdę łatwo go spłoszyć. Łatwo
też go znaleźć w starych parkach itp. Jest to jeden z najczęściej spotykanych gatunków sów, więc myślę,
że sobie poradzisz! Trzymam kciuki! :D

A właśnie, jemiołuszki ( niektóre oczywiście ) zimują w Warszawie. Chyba teraz jest dobry moment, żeby je zaobserwować. Z góry nie ma za co! ^^

utopiec 

Wysłany: 2019-01-10, 18:08   

Kilka dni temu na birdwatching.pl pojawiło się zdjęcie (fotokolaż) przedstawiające trzy różne puszczyki w Łazienkach. Autor zdjęcia twierdzi w opisie że to tylko trzy z kilku znanych mu ptaków tego gatunku.

Karłowaty 

Wysłany: 2019-01-10, 18:17   

Kolektor Młociński już nie funkcjonuje, ale zawsze można tam poszukać bielaczków. Lepiej jednak poszukać trochę dalej w dół rzeki. Sokoła wędrownego też tam można spotkać - lubi wysokie kominy :)

Mikołaj1 

Wysłany: 2019-01-10, 21:02   

Bardzo wam dziękuę za wskazówki. Będę próbował w najblizszy weekend poszukać tych ptaków.
Emalia, A czy tobie tego puszczyka udało sie zaobserwować w Łazienkach Królewskich albo w jakimś innym parku? Jeżeli tak, to czy byłabyś w stanie podać jakieś dokładniejsze wskazówki, gdzie go znaleźć, w jakiej częsci tego parku. Same Łazienki są olbrzymie i nie sądzę, że w ciągu dnia zdołałbym przeszukać wszystkie drzewa.

78 

Wysłany: 2019-01-12, 18:03   

Puszczyk w Łazienkach siedzi w dziupli wysokiego drzewa przy mostku między stawami.Dwa często spotykałem przy Królikarni,na starych drzewach obok osiedla.
Bielaczków najlepiej szukać na zalewie Zegrzyńskim (Rynia-Arciechów).

Odpowiedz do tematu