PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pólka Raciąż
Autor Wiadomość
piotr_lesny 

Wysłany: 2014-01-20, 20:12   Pólka Raciąż

Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy Pólka Raciąż bo taką nazwę nosi to niebywałe miejsce a prawie nieznane, prawie bo jakiś artykuł w necie się znajdzie ale i tak mało - a warto. W kolejnych postach opiszę szczegółowo to miejsce - póki co muszę sobie przypomnieć jak się z forum korzysta :) :):) :D

piotr_lesny 

Wysłany: 2014-01-20, 20:18   

A więc ciągnę temat - czasem nie jakość a ilość wskazue że jesteśmy w miejscu niezwykłym zacznę od żurawi, ile ich jest nie jestem w stanie powiedzieć ale na noclegowisko zlatuje się około 1000 właściwie ze wszystkich stron, w sezonie lęgowym trudno mi powiedzieć bo teren trudny i nie ma sensu ptaków płoszyć, ale po sezonie :) sznury żurawi ciągną się w nieskończoność.

piotr_lesny 

Wysłany: 2014-01-20, 20:27   

Bąk kolejny gatunek który całkowicie wyróżnia to miejsce nie sam fakt że jest ale to ile go tu jest :) właściwie jak tylko wysiądę z samochodu towarzyszy mi ów buczenie, co kilkanaście kroków słychać samce i to z różnych miejsc - nie da się tego opisać !!! Hit roku 2013 - podróżniczek (mam nagranego) film jakości średniej ale się udało udokumentować, w roku 2010 widziałem śpiewającego samca wodniczki !!! lęgowe rycyki, kszyki, błotniak łąkowy, bataliony przelotem to normalka, lista będzie długa a ja chcę sobie tą przyjemność dawkować :)

lukasz0207 

Wysłany: 2014-01-20, 21:30   

A czy jest to teren objęty jakąś formą ochrony, jaką ma powierzchnie?

piotr_lesny 

Wysłany: 2014-01-20, 22:09   

Trudno mówić tu o formie ochrony - jak wcześniej mówiłem jest to Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy, czyli konserwator przyrody o tym wie i na tym ochrona sie kończy :) ale w zasadzie czerwona tabliczka tam nie potrzebna bo teren w zasadzie dla ludzi bezużyteczny grzybów i jagód nie ma, nawet śmieci tam nie wywożą bo nie po drodze :) więc teren ten w pewien sposób chroni się sam. Na Google Maps znajdź miejscowość Raciąż (koło Płońska) bagna są między miejscowościami Żychowo, Szczepkowo, Pólka Raciąż, Grzybowo. Trudno oszacować powierzchnię bo sam odkrywam kawałeczki pochowane wśród pól :)

Odpowiedz do tematu