PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcja wieszania budek dla KRASEK na PPodlasiu
Autor Wiadomość
xenus 

Wysłany: 2010-03-21, 20:04   

Wieszanie budek dla krasek zakończyliśmy w zeszłym roku. Wisi 60 bud kraskowych.
Plan na ten rok jest taki. Chcemy przedewszystkim sprawdzić wszystkie powieszone budki i zobaczyć czy mamy chodź jakiś malutki sukces w tej materi, zabezpieczyć znane nam stanowiska przed drapieżnikami i postawić czatownie dla ptaków. Dalej uświadamiać i uczulać ludzi na "problem krasek" w naszym regionie. No i oczywiście szukać kolejnych par.
Wszystko to będzie możliwe dzięki (ku naszemu zaskoczeniu i wielkiej radości) licznym wpłatom z 1%. DZIĘKI WIELKIE WSZYSTKIM DARCZYŃCOM !!!
Wszystkie działania dalej bedziemy prowadzić pod patronatem PTOP-u (pieniądze zebrane z 1% to też zasługa PTOP, który promował naszą wspólną akcję)
A teraz trochę mniej przyjemnie.
Presja Birdwatcherów i (przedewszystkim) pseudo przewodników, doprowadziła w ostatnich latach do zaniku kilku ogólnie znanych stanowisk na Podlasiu (liczne doniesienia o karygodnych zachowaniach tych ludzi przy dziuplach od pierwszego dnia przylotu ptaków)
I jak się wydaję z tego powodu, ci pseudo przewodnicy przenieśli się ostatnio na Kurpie, gdzie dalej w sposób niedopuszczalny, pokazują i fotografują ptaki przy dziupli (info od prawdziwych miłośników krasek z tamtych rejonów). Są kolejne zdjęcia ich wyczynów przy miejscach lęgowych ptaków.
Tak więc wszem i wobec ogłaszam, że od tego sezonu bedziemy już bez żadnych skrupułów publikować dane tych osób i udokumentowane ich działania. Sory ale miarka sie przebrała (zabrzmiało groźnie mam nadzieję :] )
Chcemy tylko pokazać, że te piękne ptaki można podziwiać z bezpiecznej odległości, bez ich płoszenia i pokazywać je miłośnikom ptaków jeszcze przez wiele wiele lat.
pozdrawiam GG

http://dubelt.org.pl/

http://www.youtube.com/us...56?blend=1&ob=5

HAMSTER 

Wysłany: 2010-03-21, 20:39   

Brawo Chłopaki! :res: :res: :res:

www.pracownia.org.pl

Wiki 

Wysłany: 2010-03-21, 20:40   

Brawo! :res:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2010-03-21, 20:51   

xenus napisał/a:
Tak więc wszem i wobec ogłaszam, że od tego sezonu bedziemy już bez żadnych skrupułów publikować dane tych osób i udokumentowane ich działania. Sory ale miarka sie przebrała (zabrzmiało groźnie mam nadzieję :] )

Może nawet za miękko zabrzmiało. Wiadomo, że to delikatna sprawa (z publikacją danych, wizerunku etc), ale skoro ktoś robi wałki przy takim gatunku jak kraska, to moim zdaniem nie ma co tylko trzeba ostro piętnować takich typów.

lagopus 

Wysłany: 2010-03-21, 21:02   

Pawelele napisał/a:
ale skoro ktoś robi wałki przy takim gatunku jak kraska, to moim zdaniem nie ma co tylko trzeba ostro piętnować takich typów.

ja myślę, że bez względu na gatunek takie wałki są karygodne, ale kraska być może będzie dobrym przykładem na ponowne zwrócenie uwagi na ten problem i nauczy kilku przemądrzałych fotoludzi ;)

WojtekP 

Wysłany: 2010-05-18, 21:32   

Dziś po raz pierwszy w tym roku postanowiliśmy skontrolować dwa stanowiska krasek sprzed roku w powiecie białostockim. Jak na razie cisza, ale ptaki zapewne jeszcze nie doleciały. Pogoda także nie była zbyt dobra do obserwacji tego ciepłolubnego gatunku, ze względu na ciągłe opady deszczu. Jest jednak info o kraskach, które pojawiły się na południu regionu na jednym ze znanych nam stanowisk.
obs. D.Musiał, W.Piechowski

WojtekP 

Wysłany: 2010-05-23, 23:03   

23.05.2010
Krótka wieczorna kontrola tych samych dwóch stanowisk z powiatu białostockiego gdzie poprzednio nic nie stwierdziliśmy. Tym razem udało nam się odnaleźć jedną parę ptaków, które zaraz po przylocie mogą przebywać na dość dużym obszarze i nie są wtedy wcale takie łatwe do wykrycia.

KRASKA.jpg
Plik ściągnięto 882 raz(y) 18,01 KB

jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2010-05-24, 17:31   

W moich południowych stanowiskach widziane 3 osobniki.

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl

WojtekP 

Wysłany: 2010-05-29, 22:14   

Dziś kolejny dzień sprawdzaliśmy z Dominiką stanowiska podlaskich krasek. Ptaki w tym roku są co najważniejsze i udało nam się je odnaleźć na trzech stanowiskach. W dwóch miejscach widzieliśmy pary krasek, plus pojedynczy ptak. Na jednym ze stanowisk choć kraski są lęgowe na uboczu wsi i można powiedzieć że żyją w sąsiedztwie ludzi, bardzo się niepokoją gdy ktoś kręci się wokół ich dziupli.

2.jpg
Plik ściągnięto 884 raz(y) 48,07 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 887 raz(y) 32,55 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 885 raz(y) 28,13 KB

WojtekP 

Wysłany: 2010-05-29, 22:17   

...

8.JPG
Plik ściągnięto 888 raz(y) 39,02 KB

7.jpg
Plik ściągnięto 892 raz(y) 62,6 KB

WojtekP 

Wysłany: 2010-05-29, 22:44   

...

9.jpg
Plik ściągnięto 882 raz(y) 138,26 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 880 raz(y) 37,73 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 879 raz(y) 34,84 KB

xenus 

Wysłany: 2010-05-29, 22:50   

ja dziś również obserwowałem parę krasek na stałym stanowisku.
samiec łowił owady i przekazywał je samicy, za co ta nie pozostawała mu dłużną :-)
z tego muszą być dzieci
GG

Kamil 

Wysłany: 2010-06-04, 08:22   

Sprawdziłem wczoraj 3 pobliskie stanowiska kraski (3 kolejne wsie). I tak:
1 - para odganiająca kawki od drzewa z budką, więc możliwe, że to właśnie w niej gniazdują.
2 - 2 lub 3 ptaki, możliwe więc, że w tej wsi są 2 pary.
3 - pojedynczy ptak

Poza tym w wielu miejscach wiszą budki dla krasek. Łącznie widziałem ich już 7 :oki:

Michu 

kuling

Wysłany: 2010-06-12, 20:03   

Ostatnio odwiedziliśmy z Moniką kontrolnie dwa, jeszcze nie tak całkiem dawno zasiedlane przez kraski, stanowiska i po oględzinach terenu coraz bardziej zrozumiałe wydają mi się przyczyny wycofywania ptaków.

W jednym miejscu: droga niedaleko miejsca, gdzie kiedyś była dziupla, przekopana, rów poszerzany, na łąkę wjeżdżają ciężkie maszyny do sianokosów a niedaleko po drodze zasuwa motor z 2 hałaśliwymi młokosami powodującymi huk w całej okolicy. To w ciągu może 20-minutowej wizyty w tym miejscu.

W drugim miejscu: nowe domki rozbudowanej wsi (bardzo blisko miejsca gniazdowania krasek- jeszcze sprzed kilku lat), spory ruch na łąkach (rowery, piesi), niedaleko TIR zaparkowany pod domem i nieopodal dawnego miejsca gniazdowania krasek niezły jazgot piły spalinowej ze wsi obok. To wszystko w ciągu kwadransa pobytu w tym rejonie.

Do tego w obu miejscach mnogość szpaków gniazdujących w pobliskich dziuplach
a teraz latających rodzinnymi stadkami po okolicy. Obawiam się, że w takich warunkach wieszanie budek może nie "załatwić" problemu zaniku krasek... :sad:

Pozdrawiam mając nieustającą nadzieję, że kraskę za kilka lat
jeszcze będziemy mieli gdzie oglądać na Północnym Podlasiu i że w perspektywie kilkunastu lat nie trzeba będzie jechać na południe Europy, żeby jej szukać.

xenus 

Wysłany: 2010-06-12, 21:04   

zgadza się, wieszanie budek na pewno nie rozwiązuje problemu legowych krasek.
była to jedynie akcja prewencyjna mająca na celu zabezpieczenie już lęgowych par w danym miejscu, w razie jakiegoś nieszczęścia(np.ścięcie, lub upadek drzewa z dziuplą)
co dało by im alternatywę na lęg w pobliżu starego miejsca lęgu.
ale myślę, że presja ludzi to też tylko jeden z czynników zaniku ptaków (mający pewnie większe znaczenie w przypadku par lęgowych niedaleko Białegostoku), na południu regionu w wielu miejscach krajobraz praktycznie się wogóle nie zmienił i jak się wydaje są tam wprost wymarzone miejsca dla krasek, a jednak ptaki i z tamtąd się wycofały.
jedynie co teraz można zrobić, to, jak mi się wydaje, zabezpiecząć i monitorować miejsca lęgowe pozostałych par
ps. a swoją drogą żeby nie gadać po próżnicy, kilka dni temu obserwowałem parkę w pobliżu lęgowej dziupli, ale niestety w innym miejscu obserwowałem jedynie samca intensywnie tokującego i jak się wydaje dość bezskutecznie poszukującego samicy

Odpowiedz do tematu