PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: S Aftyka
2015-01-05, 21:31
Ptaki Pomorza [2014]
Autor Wiadomość
mikus.zet 

Wysłany: 2014-12-17, 21:00   

Dziś w Gdańsku – Brzeźnie, gdzie spędziłem ostatnich kilkadziesiąt minut późnego popołudnia, ścigając się z nadciągającym szybko zmrokiem:

bernikla białolica 1
dzięcioł średni 1
mieszaniec wrona czarna x wrona siwa cn. 3, najprawdopodobniej więcej (i cn. 350 naszych normalnych wron)

C. corone x C. cornix 17.12.2014 3 ind..JPG
Plik ściągnięto 1050 raz(y) 47,83 KB

D. medius 17.12.2014.JPG
Plik ściągnięto 1046 raz(y) 29,34 KB

Smokgda 

Wysłany: 2014-12-18, 17:26   

Torenvalk napisał/a:
Odnośnie tego myszołowa, szukałam trochę w internecie, i znalazłam m.in. coś takiego:
http://www.birdwatching.p...o/zdjecie/30840

Widziałam kiedyś filmik, na którym gołąb został upolowany przez mewę; myślę, że myszołów też sobie poradzi, zwłaszcza jak gołąb jest chory albo osłabiony.
Poza tym, gołębie w miastach są otępiałe i niczego się nie boją; parę razy miałam okazję ratować gołębia (raz wyciągałam prawie utopionego ze stawu) i nigdy nie było problemu ze złapaniem ;)

Takie zdarzenia widziałem wielokrotnie, także w tym roku na Morenie w Gdańsku. Celują w tym srebrzyste. Morenowe stadka gołębi są już mniej liczne.

mikus.zet 

Wysłany: 2014-12-20, 19:42   

Przedwczoraj, w czwartek 18.12, będąc w okolicy Lasów Mirachowskich, wykradłem znowu półtorej godziny, by pojawić się w znanym mi miejscu sóweczkowym (dyżurny samiec oczywiście obecny), i wizyta ta uzmysłowiła mi, że powinienem nieco utemperować entuzjastyczny ton, w jakim pisałem o sóweczce w Lasach ostatnio, pod koniec listopada. Moja słaba jeszcze znajomość tamtejszej topografii, pośpiech i nerwowość wynikająca z tego pośpiechu, no i taka ogólna gamoniowatość sprawiły, że wówczas skontrolowałem mniejszy obszar niż sądziłem. Podałem potem, że miałem minimum jednego samca, ale najprawdopodobniej ptaków (i stanowisk) było więcej. Teraz jednak wiem, że ponieważ kręciłem się wówczas w kółko bardziej niż mogłem podejrzewać (nie zawsze zachowując dystans min. 500 metrów pomiędzy miejscami wabienia), prawdopodobieństwo, że stymulowałem tylko jednego ptaka (względnie jego i jego partnerkę, ale parę z tylko jednego stanowiska) jest wyższe – dużo wyższe – niż mi się wydawało. Sory Batory. Zresztą - to wszystko nie zmienia tego, że ten kompleks leśny ma świetny sóweczkowy potencjał.

Dzisiaj Wyspa Sobieszewska (też w pośpiechu, bo dopiero po trzynastej dotarłem na plażę): lecący na W wydrzyk TĘPOSTERNY (na wysokości Sobieszewa) i pięć śnieguł.

S. pomarinus 20.12.2014.JPG
Plik ściągnięto 1065 raz(y) 32,12 KB

comatus 

Wysłany: 2014-12-21, 16:08   

Dziś do 11 na Szpyrku 14-15 śnieguł, 25 (a pewnie i więcej) rzepołuchów, 1 myszołów i 0 ludzi.

Wanoga1 

otop

Wysłany: 2014-12-22, 10:06   

Wczoraj w Dolinie Zagórskiej Strugi, w ok. mostku przy ostatnich zabudowaniach i rozdzielni gazu - dwa pluszcze.

jackart 

Wysłany: 2014-12-22, 18:00   

Wanoga1 napisał/a:
Wczoraj w Dolinie Zagórskiej Strugi, w ok. mostku przy ostatnich zabudowaniach i rozdzielni gazu - dwa pluszcze.

To skoro o pluszczach mowa - wczoraj sprawdzałem ubiegłoroczną miejscówkę pluszcza w okolicach ul Pomorskiej w Gdańsku - niestety nie ma ani pluszcza ani śladów jego obecności

Smokgda 

Wysłany: 2014-12-22, 22:29   

[quote="jackart"]
Wanoga1 napisał/a:

To skoro o pluszczach mowa - wczoraj sprawdzałem ubiegłoroczną miejscówkę pluszcza w okolicach ul Pomorskiej w Gdańsku - niestety nie ma ani pluszcza ani śladów jego obecności

To chyba skutek zeszłorocznej presji wywieranej przez pewnego fotografa-rowerzystę.
Ganiał w kaloszach za tym biednym ptakiem "po wodzie" wzdłuż całej miejscówki.
A poza tym powycinali sporo chaszczy, które utrudniały dostęp do potoku przez co stał się on bardziej odsłonięty. A nie wszystkie ptaki lubią być na widoku.

mikus.zet 

Wysłany: 2014-12-22, 22:42   

Smokgda napisał/a:
Ganiał za tym biednym ptakiem w kaloszach wzdłuż całej miejscówki.

Jeśli to wyglądało faktycznie tak jak to opisujesz, to człowiek ewidentnie był burakiem.
Niemniej – ptak siedział tam od (co najmniej) grudnia do marca, zatem odleciał chyba dopiero wtedy, kiedy poczuł zew natury i jeśli nie ma go w tym roku, to raczej nie dlatego, że wciąż rozpamiętuje ubiegłoroczną traumę.

jackart 

Wysłany: 2014-12-22, 23:36   

mikus.zet napisał/a:
Smokgda napisał/a:

Jeśli to wyglądało faktycznie tak jak to opisujesz, to człowiek ewidentnie był burakiem.

No cóż, tak się składa że wielu forumowiczów zarówno tych aktywnych jak i obserwatorów spotyka się w świecie realnym rozmawiając na takie i inne tematy. Z tychże spotkań wiem, że wielu z nas wie o kogo chodzi, a osoba o której mowa śledzi to forum i miejmy nadzieję wyciągnie właściwe wnioski.

Smokgda 

Wysłany: 2014-12-23, 10:59   

jackart napisał/a:
mikus.zet napisał/a:
Smokgda napisał/a:

No cóż, tak się składa że wielu forumowiczów zarówno tych aktywnych jak i obserwatorów spotyka się w świecie realnym rozmawiając na takie i inne tematy. Z tychże spotkań wiem, że wielu z nas wie o kogo chodzi, a osoba o której mowa śledzi to forum i miejmy nadzieję wyciągnie właściwe wnioski.

Nie wiem, czy śledzi akurat te forum, bo udziela się poetyckimi komentami na innym, bardziej "renomowanym". Napisałem to nie dlatego, że liczyłem na jego zastanowienie się nad tym, co robi, ale bardziej ku przestrodze młodszych adeptów "ptasiarstwa".

Może starczy już tego OT. Ktoś widział jakieś ptaki? ;)

mikus.zet 

Wysłany: 2014-12-23, 13:23   

W takim razie ja też chyba wiem, o kogo konkretnie chodzi (choć nie zgodziłbym się z tym, że tamto forum jest bardziej „renomowane ;-) , chyba, że w wąskiej specjalizacji fotograficznej)
Powtórzę tylko, że wierzę / chciałbym wierzyć, że to jednak nie on przepłoszył tego pluszcza i nieobecność ptaka na tej miejscówce w tym roku ma jakieś inne przyczyny.

Smokgda 

Wysłany: 2014-12-23, 15:16   

mikus.zet napisał/a:
W takim razie ja też chyba wiem, o kogo konkretnie chodzi (choć nie zgodziłbym się z tym, że tamto forum jest bardziej „renomowane ;-) , chyba, że w wąskiej specjalizacji fotograficznej)
Powtórzę tylko, że wierzę / chciałbym wierzyć, że to jednak nie on przepłoszył tego pluszcza i nieobecność ptaka na tej miejscówce w tym roku ma jakieś inne przyczyny.

Słowo renomowane było w cudzysłowie, bo jak kiedyś czytałem ich komentarze, to - jak mawiał Pan Jacek z "Rodziny zastępczej" - klękajcie narody.

I - kończąc ten OT - rowerzystę wskazałem, jako jedną z możliwych przyczyn nieobecności pluszcza i podałem także inną przyczynę, do tego trzeba by dodać jeszcze remont sklepienia mostu SKM i "porządki", jakie wprowadziło DORACO na swojej działce przy potoku.
A może po prostu jeszcze nie doleciał?

jackart 

Wysłany: 2014-12-23, 21:00   

Smokgda napisał/a:

do tego trzeba by dodać jeszcze remont sklepienia mostu SKM i "porządki", jakie wprowadziło DORACO na swojej działce przy potoku.

...a to jest osobny wątek. Nie wiem dlaczego władze miasta mają taką awersję do drzew To jakieś chorobliwe chyba jest. Co im te krzaki i trzciny przeszkadzają że wszędzie robią wycinki. Przed chwilą przeczytałem artykuł o "uporządkowaniu" stawu przy ul Piekaniczej, to z nerwów prawie dostałem wysypki. Dać im pieniądze to "uporządkują" wszystko a stawy będą formować w kwadraty albo kółka. Barbarzyńcy

A potem kolega Smokgda apeluje: zakończmy OT wróćmy do ciekawych obserwacji. Jak tak dalej pójdzie to nie będzie obserwacji ani ciekawych ani pospolitych gatunków.

jackart 

Wysłany: 2014-12-23, 21:26   

OK wróćmy do głównego wątku. Ponieważ nadmorskie gminy nie mają środków wystarczających na uporządkowanie linii brzegowej Zatoki Puckiej, wycinkę trzcin krzewów etc wciąż można obserwować tam gągoły bielaczki krzykliwce pustułki, łyski, bieliki. Oto kilka fotek z ub niedzieli Niestety na znacznej połaci tzw popiołów wycięto wszelkie wysokie rośliny i nie ma tam obecnie warunków do żerowania wąsatek i rzepołuchów, tym niemniej głosy tych pierwszych słyszałem z trzcinowisk które się ostały w podmokłych zagłębieniach terenu

W Oliwie ( Park) - jak zwykle wysoko grasują paszkoty, na olszach pojawiły się liczne stada czyży, oraz liczna grupka raniuszków

W Gdyni - lodówki trzymają się daleko od brzegu kilka perkozów dwuczubych i dwa gągoły ( oczywiście mewy kzyżówki, niezliczone ilości krukowatych) Poza tym gęś tybetańska - uciekinierka z polskiej hodowli nadal obecna. Nie ponawiam tej obserwacji bo ptak jest obecny przy bulwarze lub na plaży od wześnia non-stop

kzyki2.jpg
Plik ściągnięto 1053 raz(y) 57,91 KB

bielaczki.jpg
Plik ściągnięto 1060 raz(y) 65,04 KB

pust.jpg
Plik ściągnięto 1055 raz(y) 42,51 KB

Zyga 

Wysłany: 2014-12-24, 17:02   

A może by tak tego rowerzystę-fotografowa umieścić na liście potencjalnie szkodliwych homosapiens?
W końcu ewidentnie wlazł w szkodę i bezmyślnie płoszył chroniony gatunek. :>

VIDEO ŁOWY
http://www.youtube.com/user/raniuch/videos

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi