PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie na ptaki
Autor Wiadomość
dazz 

Wysłany: 2011-08-17, 14:08   

Myślę, że Jastarnia to będzie dobry wybór. Będziesz w połowie półwyspu, blisko zarówno do Władysławowa, jak i Helu. Oczywiście Jastarnia i leżąca obok Kuźnica są bardzo ciekawe same w sobie :-)

JanekR 

Wysłany: 2011-08-17, 23:32   

Dzięki pięknie, ale mógłbym poprosić o dokładniejsze miejsca? :D . Po prostu plaża rozumiem? ;) . Lepsza od strony Zatoki, czy morza?

dazz 

Wysłany: 2011-08-18, 13:36   

JanekR napisał/a:
Po prostu plaża rozumiem? ;) . Lepsza od strony Zatoki, czy morza?

Zależy co chcesz obserwować. Jak chcesz wyczesać jakiegoś wydrzyka to od strony morza i typowy seawatching. Jeśli jakieś siewki to od strony zatoki. Jak wróblaczki to krzaki pośrodku ;-)

JanekR 

Wysłany: 2011-08-18, 16:04   

Najbardziej siewki, ale jakiś pierwszy w życiu wydrzyk by nie zaszkodził ;) . Dzięki ;) . Seawatching to po prostu obserwowanie morza rozumiem? :D

Michal Skakuj 

Wysłany: 2011-08-18, 21:53   

Witam,
Doprecyzuje miejsca gdzie warto. Podsyłam mapki gdzie warto iść na ptaki w rejonie Jastarni. Najlepsze sa krzaczki przy linii plaży, praktycznie od lądowiska aż za port w kierunku Helu. Rejon lądowiska tez jest fajny tylko jak jest ruch samolotów to lepiej im nie plątać się na środku pasa... Plaża przy zachodnim skraju lądowiska jest fajna bo są tam wypłacenia i mogą być fajne ptaszki. Jeśli chodzi o seawatching (czyli faktycznie, gapienie się na morze) to w tyn układzie najlepsze miejsce to rejon Jastrzębiej Góry, może być nawet wprost z zejścia z bulwaru na plaże (pokazane na mapce).

jast_gora.jpg
seawatching Jastrzebia Góra
Plik ściągnięto 1571 raz(y) 88,76 KB

Jastarnia-maly.jpg
okolice Jastarni
Plik ściągnięto 1609 raz(y) 112,49 KB

JanekR 

Wysłany: 2011-08-18, 22:23   

Oooo, bardzo miło, dziękuję. A przepraszam, że nie ptasio, ale zadam pytanie, czy ma ktoś namiar na tanie noclegi w Kuźnicy lub Jastarni?

dazz 

Wysłany: 2011-08-19, 08:37   

JanekR napisał/a:
Najbardziej siewki, ale jakiś pierwszy w życiu wydrzyk by nie zaszkodził ;) . Dzięki ;) . Seawatching to po prostu obserwowanie morza rozumiem? :D

Niestety w tej chwili masz nienajlepszy moment na siewki. Gdybyś mógł poczekać około miesiąca załapałbyś się na falę młodych siewkusów. Polecam penetrować okolice mola w Jastarni, w obie strony. Najlepiej świtem, później turyści raczej wszystko przepłoszą, niestety ciągle trwa sezon turystyczny, a podczas jego trwania Hel to miejsce, które lepiej omijać :/

A może skoro interesują Cię siewki to warto zapisać się do kolegów z Kulinga na obóz w UW?

JanekR 

Wysłany: 2011-08-19, 14:29   

Pisałem, ale nie dostałem niestety odpowiedzi i i tak nie mam jak dojechać. Co będzie to będzie :)

kołodziejczyk 

Wysłany: 2011-08-21, 07:04   

Michal Skakuj napisał/a:
Doprecyzuje miejsca gdzie warto. Podsyłam mapki gdzie warto iść na ptaki w rejonie

Witam,
a ja jeśli można ciągnąć temat dalej chciałbym zapytać o kilka spraw.Planujemy kilkudniowy desant na przełomie 09./10. w rejon szeroko pojętej zatoki tz. Skowronki-Jastrzębia G.-Hel:
1.które jeszcze miejsca są dobre na seawatching(na pewno wiem o Krynicy Morskiej,czy czubek Helu jest dobry?)
2.gdzie są miejsca takie suchoroślowe tz. na skowronki,świergotki,białorzytki
3.gdzie jeszcze są dobre krzaczki
4.jaki stan morza,jaka pogoda jest potrzebna do dobrego przelotu.

lookhasz 
ornitolog

Wysłany: 2011-08-21, 11:40   

Cytat:

ze swej strony moge polecić sam cypel półwyspu helskiego i tereny tuz przed Jastarnią od strony zatoki.

pozdr
szacunek dla natury to pierwotne jest sedno."

Michal Skakuj 

Wysłany: 2011-08-21, 22:22   

Witam,

1.które jeszcze miejsca są dobre na seawatching (na pewno wiem o Krynicy Morskiej,czy czubek Helu jest dobry?)
Czubek Helu może być świetny ale bardziej w okresie wiosennym, mam małe doświadczenie z tym miejscem w okresie jesiennymi. Poza tym KAŻDE miejsce od strony morza na Mierzei raczej na wschód od Krynicy Morskiej.

Wszelkie pola (brzegi pół zaoranych) na Mierzei Wiślanej sa OK (np. rejon Przebrna, wschodnia część Krynicy Morskiej od strony Zalewu), dobre bywa lądowisko w Jastarni ale uwaga na samoloty

hmm.... wszędzie wzdłuż Zatoki ;-) Osobiście bardzo lubię jesienne krzaczki i przelot na końcu drogi w Piaskach (dalej już się nie da jechać). Jesienią krzaczki po Mikoszewskiej stronie Ujścia Wisły teoretycznie powinny być znacznie lepsze niż te po stronie Świbna, problem w tym, że tam mało kto chodzi. Z tego samego powodu (strony świata i kierunek wędrówki) niezłe sa krzaczki przed falochronem w Ptasim raju (na końcu grobli sie zaczynają). Najlepiej pod koniec września i w październiku chodzić po krzach puszczając głosy wabiące wschodnich świstunek (humei, inornatus, proregulus itd.) sadzę, że tego sporo jest u nas przegapiane.

4.jaki stan morza,jaka pogoda jest potrzebna do dobrego przelotu.
Dla widocznego przelotu najlepiej lekki wiatr przeciwny wędrówce (czyli zachodni jesienią) wówczas ptaki schodzą nisko i można je widzieć. Przy lekkim wiaterku w plecy lecą wysoooko i mało je widać. Dodatkowo silny wiatr lekko w stronę plaży spycha ptaki do lądu co dodatkowo pozwala na oglądanie większych liczebności ptaszków. Silny wiatr to i wysokie fale, wówczas morskie ptaki schodzą nisko pomiędzy fale wykorzystując różnice siły wiatru i zawirowania (jak rurkonowse). Trudniej je zobaczyć bo nikną często poza grzywami fal ale co to za widok!
Powodzenia

MS

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2011-08-26, 12:46   

Cześć,

mam krótkie pytanko dotyczące Ujścia Wisły :cool: Planuje jakiś szybki czes tam dokonać dwudniowy we wrześniu (czasu mało na dłuższy pobyt.... :sad: )

kiedy znikają z tegoż zacnego miejsca rybitwy? w domyśle te bardziej nasze (marchewy i czubate), choć popielata była by mile widziana :twisted:

kołodziejczyk 

Wysłany: 2011-09-12, 18:11   

Zapytam tutaj choć nie wiem czy to dobre miejsce.
Potrzebny jest mi link abym mógł śledzić z wyprzedzeniem 2-3 dni pogodę nad morzem.W szczególności kierunki i siły wiatru i stan morza.
Proszę o pomoc.

mpd36 

Wysłany: 2011-09-12, 18:33   

np.tutaj
http://meteo.weblo.eu/
http://www.augustyna.pl/prognozy/fala.php
Pzdr

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2011-09-12, 19:58   

kołodziejczyk, sprawdzone: www.accuweather.com mnie tam sie sprawdza. Fajny jest app na telefon, rowniez polecam.

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Odpowiedz do tematu