PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiatraki na Płaskowyżu Głubczyckim
Autor Wiadomość
maciatto 

Wysłany: 2014-01-08, 10:44   Wiatraki na Płaskowyżu Głubczyckim

Cześć

na jednym z blogów - bodajże kolegi Świergolota - przeczytałem niedawno taką informację:

...w niedalekiej przyszłości w dolinie Odry od wysokości Kędzierzyna Koźla do Głuchołaz ma powstać jedna wielka sieczkarnia. Ponad dwieście wiatraków na tak małym obszarze wykorzystywanych przez ptaki w czasie migracji jesiennej na pewno błogosławieństwem dla przyrody nie będzie. Wstydzić się powinni eksperci co piszą raporty inwentaryzacyjne pod wymagane prawem ekspertyzy przyrodnicze - te mówią że na tym terenie NIC chronionego nie ma co jest oczywistszym kłamstwem!!!! Te błotniaki łąkowe, kanie ruda i czarne, bieliki i duże koncentracje drapoli w sierpniu i wrześniu to wszystko nazywa sie nic !

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Jeśli to prawda i faktycznie na Płaskowyżu staną wiatraki, to jest to jakiś obłęd - przy takich ilościach ptaków (choćby drapieżnych), które można obserwować tam przez dużą część roku.

Będę wdzięczny za każdą informację.

pozdrawiam

www.darekswitala.blogspot.com

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2014-01-08, 13:14   

Tak, to jest obłęd. O tym, że ma tam stanąć mnóstwo wiatraków wiadomo chyba od dość dawna, ale najwyraźniej nikt sprawy odpowiednio nie nagłośnił w mediach. Pomijając wspomniane przez Rafała gatunki (a chociażby takich błotniaków łąkowych jest wcale niemało - nie wiem, czy to nie najlepszy teren do ich obserwacji na całej Opolszczyźnie), jest tam przecież ogrom myszołowów i błotniaków stawowych (a zdaje się, że dla tych drugich wyjątkowo szkodliwe jest samo ciśnienie wytwarzane przez wiatraki) - nie tylko lęgowych (jest sporo niedorosłych ptaków; wraz z Pawłem Żyłą miałem okazję obserwować 14 osobników na noclegowisku na śródpolnym oczku wodnym). Nie brakuje też bocianów białych. W każdym razie może tam być niezła masakra, jeśli się tej budowy nie ograniczy.

Swoją drogą, chyba już parę osób (m.in. Rafał) pisało kiedyś o tym, że można by na PG stworzyć jakieś wieże do obserwacji ptactwa (głównie szponiastych) - przy odrobinie chęci (i najlepiej jakiegoś instytucjonalnego wsparcia) dałoby się to zrobić. Gdyby obserwacje prowadzić w ramach jakiejś konkretnej akcji (podobnej do Drapolicza), myślę, że ich owocem byłyby nie tylko bardzo ciekawe stwierdzenia rzadkich gatunków, ale także podstawa (np. w postaci publikacji naukowej) do ograniczenia zasięgu farm wiatrowych.

madmax 

Wysłany: 2014-01-08, 13:29   

Nazwiska osób robiących te ,,ekspertyzy" powinny być ujawnione. Zamierzam również wystąpić w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej o stosowne informacje do organów odpowiedzialnych za realizację tych przedsięwzięć. Jeżeli trzeba wynajmię do tego wyspecjalizowaną Kancelarię - Płaskowyż Głubczycki zasługuje na ochronę!

maciatto 

Wysłany: 2014-01-08, 13:58   

A jak się zapatruje na ten temat (wiatraków w tam cennym miejscu jak Płaskowyż) Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne?

pozdrawiam

www.darekswitala.blogspot.com

claviceps 

Wysłany: 2014-01-08, 14:19   

Rzeczywiście słabo to wygląda, ale ja osobiście przed określeniem swojego zdania wolałbym dowiedzieć się trochę konkretów. Tzn czy te farmy powstaną na pewno (w sensie czy już mają pozytywne decyzje środowiskowe) - bo nie raz już czytałem teksty pseudodziennikarzy w prasie, głoszące że "tu i tu staną setki turbin", podczas gdy w rzeczywistości inwestycja była na etapie bardzo wstępnym, np. przed wykonaniem monitoringu przyrodniczego. Niektórzy zdają się sądzić, że skoro gmina wpisała wiatraki w plan zagospodarowania przestrzennego, to one już tam na pewno powstaną.
A jeśli rzeczywiście decyzje już są, to trzeba by dotrzeć do raportu ornitologicznego, żeby moc ocenić rzetelność wykonania. Z chęcią bym rzucił krytycznym okiem na taki raport (jakieś tam doświadczenie z monitoringiem ornito pod farmy mam).

maciatto napisał/a:
A jak się zapatruje na ten temat (wiatraków w tam cennym miejscu jak Płaskowyż) Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne?

Pewnie jeszcze nijak ;) ale jutro jest posiedzenie zarządu, na którym będę, więc postaram się przynajmniej ruszyć tą kwestię - a w zarządzie jest dr Andrzej Wuczyński, czyli osoba być może najbardziej kompetentna w kwestiach wiatrakowych na Śląsku (no, powiedzmy że na Dolnym).

madmax 

Wysłany: 2014-01-08, 14:55   

Nadmienić należy, że na niektórych wzniesieniach zachowały się m.inn. unikalne murawy kserotermiczne - temat wielu prac badawczych, w tym m. in. mojego doktoratu :lol: . Bardzo mnie ciekawi czy aspekt botaniczny był brany pod uwagę przy wyborze lokalizacji tych inwestycji i jakie środki ochronne zaplanowano - jak wiadomo teren pod wiatrak wraz z drogą dojazdową wymaga utwardzenia (= zniszczenia całej szaty roślinnej)?

świergolot 

otop

Wysłany: 2014-01-08, 22:19   

madmax, kurka, taka pomoc od strony prawniczej byłaby z Twojej strony czymś nieocenieonym. Czy mogę Cię skontaktować z kolegą z KOO który ma aktualne info z RDOŚ-iu opolskiego?
O ile się mocno zmobilizujemy i wprowadzimy dane dot PiDŻi do KAS-i (byle jak najszybciej) będziemy mieli podstawę do pokazania walorów tego terenu.
Plliz pliz zatem ludziska wprowadzajcie co kto tam ma w notatnikach bo razem mozemy jeszcze coś zdziałać (w sensie mocno ograniczyć liczbe farm wiatrowych).
Ja już dostałem dane odnośnie bocianów za ostatnie 2 lata i przekazałem je koledze z komitetu ochrony orlow który mocno sie zaangażował w sprawe.
Prosze też o pomoc kolegów z Wro z towarzystwa.
A odnośnie sprawdzeniea wyników monitoringów to jeśli są tam bzdury to osoba takie rzeczy piszaca powinna być "wyklęta" ;) Oby nie był to zaden z naszych kolegów.........
Max, jak możesz cos pomóc w sensie pisma do RDOSiu o pokazanie wyników inwentaryzacji/monitoringu to bardzo o to prosze.
Pozdro i pamiętajmy, że gdzieś te wiatraki musza stać, ale nie pozwólmy aby co ciekawsze kawałki Pi Dżi zostały przemielone na amen!
Amen :]

http://zielonydoboolu.blogspot.com/ - fotorelacje z terenu :-)

madmax 

Wysłany: 2014-01-08, 23:49   

świergolot pisz na priv: mcbuch@ka.onet.pl

Liczę też, że w sprawę zaangażowane już jest ŚTO mające w celach statutowych podejmowanie działań służących ochronie fauny i flory m. in. poprzez udział w postępowaniach administracyjnych, sądowych i sądowo-administracyjnych oraz podejmowanie innych działań prawnych związanych z ochroną środowiska i przyrody. Stowarzyszenie, mające osobowość prawną ma na pewno znacznie lepszą pozycję wyjściową do inicjowania i pilnowania takiej akcji - zobaczymy może claviceps napisze, jak się mają sprawy po ostatnim posiedzeniu Zarządu. :tup:

Pozdrawiam

------------------
http://www.maciejbuchalik.blogspot.com/

Waldek Michalik 

otop

Wysłany: 2014-01-09, 00:35   

Cytat:
O ile się mocno zmobilizujemy i wprowadzimy dane dot PiDŻi do KAS-i (byle jak najszybciej) będziemy mieli podstawę do pokazania walorów tego terenu.
Plliz pliz zatem ludziska wprowadzajcie co kto tam ma w notatnikach bo razem mozemy jeszcze coś zdziałać (w sensie mocno ograniczyć liczbe farm wiatrowych).
Ja już dostałem dane odnośnie bocianów za ostatnie 2 lata i przekazałem je koledze z komitetu ochrony orlow który mocno sie zaangażował w sprawe.

... a może takie dane/obserwacje od pozostałych obserwatorów, zanim zostaną umieszczone w KAS-i, przekazane zostałyby teraz/w tym tygodniu bezpośrednio zaangażowanej osobie z KOO, jeszcze coś szybciej wniosą?
Chociażby informacje na temat samych drapoli z ostatnich lat, albo samego roku 2013, które zresztą też sami przekazaliśmy do RDOŚ ?

Plantacja wiatraków na PiDżi byłaby jakimś koszmarem.

Oriolus 

Wysłany: 2014-01-09, 10:43   

świergolot napisał/a:
madmax

Swoje cenniejsze dane z monitoringu z 2013 wprowadziłem już do KAŚ. A liczyłem głównie w gm. Pawłowiczki, ale też w gminach ościennych (Reńska Wieś, Polska Cerekiew). W razie potrzeby mogę też przesłać dane osobno do KOO.

PS. Koncentracje drapoli w niektórych rejonach są grubo ponad normę ;)

Pzdr, Maciek

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2014-01-09, 17:17   

maciatto napisał/a:
Wstydzić się powinni eksperci co piszą raporty inwentaryzacyjne pod wymagane prawem ekspertyzy przyrodnicze - te mówią że na tym terenie NIC chronionego nie ma co jest oczywistszym kłamstwem!!!

Ten cytat oznacza chyba, że nie jest to kaczka dziennikarska, tylko że raporty (OOŚ ?) zostały już jakieś napisane?
Jeśli tak, to kto je napisał? Wiadomo?

madmax 

Wysłany: 2014-01-09, 18:26   

Z dokumentów jakie są dostępne wyłania się następujący obraz Płaskowyżu Głubczyckiego:

Jak wynika z PROGNOZY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
„AKTUALIZACJI PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA DLA POWIATU RACIBORSKIEGO
NA LATA 2012-2015 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2016-2019” (Racibórz 2012) na terenie Powiatu Raciborskiego przewidywana jest lokalizacja elektrowni wiatrowych m.in. na terenie gmin Pietrowice Wielkie i Rudnik. Inwestycje te dotyczyć będą:

- budowa siedemnastu turbin wiatrowych w obrębie Bojanów, Krzanowice, Pietraszyn i Wojnowice,
- budowa farmy wiatrowej Krzanowice II składającej się z dwudziestu ośmiu turbin
wiatrowych w obrębie Bojanów, Krzanowice, Pietraszyn i Wojnowice
- budowa dwóch turbin wiatrowych w miejscowości Cyprzanów,
- budowa dwóch turbin wiatrowych w miejscowości Samborowice,
- budowa dwóch turbin wiatrowych w miejscowości Pawłów

Jak wynika z PROGNOZY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
PROJEKTÓW „PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA
I PLANU GOSPODARKI ODPADAMI DLA GMINY GŁUBCZYCE NA LATA 2009-2012
Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2013-2016” (Głubczyce 2009) obecnie planowana farma wiatrowa w Zopowych posiada opracowaną ocenę oddziaływania na środowisko

Jak wynika PROGNOZY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
„AKTUALIZACJI PROGRAMU OCHRONY
ŚRODOWISKA DLA POWIATU KĘDZIERZYŃSKOKOZIELSKIEGO
NA LATA 2012-2015 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2016-2019” (Kędzierzyn-Koźle 2012) obecnie na terenie Gmin Pawłowiczki i Polska Cerekiew trwają prace nad realizacją inwestycji budowy farm wiatrowych. Planowane jest zlokalizowanie ok. 86 wiatraków.

[Wszystkie powyższe Prognozy przygotowała firma Albeko z Opola].

Oczywiście nie jest to wszystko, planowane są kolejne inwestycje na terenie Płaskowyżu:

- budowa elektrowni wiatrowej Czerwonków o przewidywanej mocy pow. 30 MW
- budowa elektrowni wiatrowej Bliszczyce o przewidywanej mocy pow.30 MW
- budowa elektrowni wiatrowej Bliszczyce-Michałkowice o przewidywanej mocy pow. 30 MW
- budowa parku wiatrowego „Zopowy” na obszarze wsi: Bogdanowice, Krzyżowice, Zopowy, Zurzyce. planowane 22 szt. x 2,5 MW
- budowa farmy wiatrowej Kietrz – planowane 2 szt. x 2,0 MW

I pewnie wiele kolejnych.. :kat:

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2014-01-09, 20:28   

fajnie Darek :oki: , że założyłeś ten temat; u nas na Dzikich Polach mamy podobny problem - podaję link gdzie na bieżąco dodajemy kolejne etapy tej walki...

http://forum.przyroda.org...ami-vt11060.htm

naszym nowym orężem jest m.in. także telemetria / loggery, i już nie ma przeproś, wtedy widać wszystko jak na dłoni gdzie ptaki żerują i inne parametry...

pozdrawiam
M

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2014-01-09, 22:33   

Właśnie zacząłem wprowadzać do KAŚ swoje pozostałe obserwacje z PG. Myślicie, że tego ptaka można oznaczyć jako kanię rudą? Mam tylko takie foto, a widziałem go ledwie przez chwilę...

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2014-01-09, 23:02   

madmax napisał/a:
I pewnie wiele kolejnych.. :kat:

...czyli jedna wielka masakra się szykuje. Pytanie co dalej z tym zrobić?

Odpowiedz do tematu