PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiatraki na Płaskowyżu Głubczyckim
Autor Wiadomość
madmax 


Posty: 257
Skąd: Tychy
Wysłany: 2014-01-31, 10:54   

Bardzo ciekawe rzeczy dzieją się dzisiaj na stronie BIP opolskiego RDOŚ – właśnie zaktualizowano biuletyn przy zakładce o Decyzjach środowiskowych i w dniu 31 stycznia 2014 dowiadujemy się o tym:

1) zawiadomienia o możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniach:

- Zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 25.10.2013 r. o możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa farmy wiatrowej na terenie gmin Pawłowiczki i Polska Cerekiew, składającej się z 116 turbin o mocy 2,5 MW każda i łącznej mocy 290 MW".

- Zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 19.03.2013 r. o zapewnieniu możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu, w ramach którego przeprowadza się ocenę oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa 39 elektrowni wiatrowych o mocy do 2,5 MW każda, wysokości maksymalnej ponad poziomem terenu nieprzekraczającej 170 m, o łącznej mocy 97,5 MW w obrębach ewidencyjnych: Gościęcin, Grodzisko, Grudynia Mała, Grudynia Wielka, Karchów, Kózki, Milice, Naczęsławice, Ostrożnica, Pawłowiczki, Trawniki, Ucieszków, Urbanowice, Chrósty, Dobrosławice, Maciowakrze, Radoszowy, Borzysławice w gminie Pawłowiczki", zmienioną w trakcie postępowania na wniosek inwestora na: „Budowa 31 elektrowni wiatrowych o mocy do 2,5 MW każda, wysokości maksymalnej ponad poziomem terenu nieprzekraczającej 170 m, o łącznej mocy 77,5 MW…”, która w związku ze wskazaniem przez tut. organ wariantu przedsięwzięcia dopuszczonego do realizacji, innego niż proponowany przez inwestora obecnie brzmi: „Budowa 23 elektrowni wiatrowych o mocy do 2,5 MW każda, wysokości maksymalnej ponad poziomem terenu nieprzekraczającej 170 m, o łącznej mocy 57,5 MW…”

- Udział społeczeństwa w postępowaniu dla przedsięwzięcia pn. „Budowa 28 elektrowni wiatrowych o mocy do 3,5 MW każda, wysokości maksymalnej ponad poziomem terenu nieprzekraczającej 170 m + 10%, o łącznej mocy 98 MW, w obrębach ewidencyjnych: Stary Las, Bodzanów, Charbielin, Nowy Las, Sucha Kamienica, w gminie Głuchołazy

- Zawiadomienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu z dnia 10.10.2013 r. o możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. "Budowa Farmy Wiatrowej Lubrza wraz z infrastrukturą towarzyszącą".


http://opole.rdos.gov.pl/...=112&Itemid=164


2) Zawiadomienia o wydanych decyzjach środowiskowych:

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu podaje do publicznej wiadomości informację o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa 23 elektrowni wiatrowych o mocy do 2,5 MW każda, wysokości maksymalnej ponad poziomem terenu nieprzekraczającej 170 m, o łącznej mocy 57,5 MW w obrębach ewidencyjnych: Gościęcin, Grodzisko, Grudynia Mała, Grudynia Wielka, Karchów, Kózki, Milice, Naczęsławice, Ostrożnica, Pawłowiczki, Trawniki, Ucieszków, Urbanowice, Chrósty, Dobrosławice, Maciowakrze, Radoszowy, Borzysławice w gminie Pawłowiczki [Elektronie Wiatrowe WILAMOWA sp. z o.o.]

- Zawiadomienie o ODMOWIE wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa 39 elektrowni wiatrowych o mocy do 4,5 MW każda, wysokości maksymalnej ponad poziomem terenu nieprzekraczającej 200 m, o łącznej mocy 175,5 MW, w obrębach ewidencyjnych: Babice, Baborów, Boguchwałów, Czerwonków, Dziećmarów, Dzielów, Księże Pole, Raków, Sucha Psina, Sułków, Tłustomosty, zlokalizowanych w gminie Baborów” [Elektronie Wiatrowe LUBRZA sp. z o.o.]

http://opole.rdos.gov.pl/...=111&Itemid=165

Daleki jestem od teorii spiskowych, ale faktem jest, że przy okazji analizowanej farmy w Pawłowiczkach bardzo dziwiło nas brak zamieszenia stosownych informacji o przeprowadzanych konsultacjach społecznych – no i proszę wszystko już jest :)
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-02-04, 11:54   

Dziś

pierwszy z materiałów na temat farm wiatrowych na Płaskowyżu Głubczyckim i Śląsku.
O 20:00 zapraszamy do obejrzenia Informacji Dnia w TVS.

Informacje można obejrzeć też online pod linkiem:

http://www.tvs.pl/silesiainformacje.html

Wkrótce kolejne materiały.

pozdrawiam
Darek Świtała
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
madmax 


Posty: 257
Skąd: Tychy
Wysłany: 2014-02-04, 19:45   

bezpośredni link do reportażu z Płaskowyżu:

http://www.tvs.pl/48244,e...ntra_ptaki.html
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-02-06, 10:16   

Zachęcam też do zapoznania się z najnowszymi komentarzami toczącymi się pod linkiem:

http://www.birdwatching.pl/wiadomosci/11/art/1739

pozdrawiam
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
wildpoland.org 

Posty: 42
Skąd: Polska
Wysłany: 2014-02-06, 14:09   

Chyba już czas ukrócić patologię związana z inwentaryzacjami. W całym kraju powstają raporty dotyczące inwestycji. Należałoby stworzyć listę takich "fachowców" , którzy robią to nierzetelnie i biorąc pieniądze działają na szkodę przyrody. Chyba już czas zmierzyć się z ta patologią. Będzie tam sporo znanych i "szanowanych" nazwisk , ale jak pomyślę o niektórych inwestycjach i opracowaniach oddziaływania na środowisko to szlag mnie trafia... :twisted: Może czas najwyższy, aby przestać ich tolerować w środowisku przyrodniczym. Bardziej odnajdą się jako ciała doradcze przy inwestorze ;)
_________________
Fundacja Dzika Polska


Na bagnach każda jest ładna!
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-02-18, 12:01   

Garść wieści dla zainteresowanych.

W sprawie farmy Piotrowiczki i Polska Cerekiew pojawił się nagły, dość sensacyjny zwrot akcji, który naszym zdaniem powinien doprowadzić do podważenia decyzji wydanej przez RDOŚ w trybie natychmiastowym. Wkrótce więcej oficjalnych szczegółów w tej sprawie.

Przyglądamy się też farmie w Baborowie. Inwestor złożył raport do farmy wiatrowej w gminie Baborów. Planowanych jest 36 wiatraków, m. in. blisko miejsc lęgowych błotniaków, w tym łąkowego. Opracowanie badań terenowych robił M. Skakuj. Raport dostępny jest w RDOŚ-u i gminie.

I trzecia sprawa: zwrócił się do nas komitet lokalnej społeczności; Stowarzyszenie Przyszłość Ziemi Prudnickiej i Regionu”, który stara się coś zrobić w sprawie kolejnej farmy położonej po sąsiedzku – farmy Prudnik. Tutaj lektura badań i sporządzonego raportu również stanowi bardzo ciekawy temat..

Przygotowywany jest też program telewizyjny, który szczegółowo będzie starał się pokazać problem megafarmy wiatrowej na tym terenie.

pozdrawiam
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-02-24, 08:23   

Dla wszystkich zainteresowanych. Mieszkańcy tego terenu dopiero teraz zdali sobie sprawę co dla nich przygotowano. Przekazuję na prośbę SDRWP.

26 lutego w najbliższą środę od godziny 12.00 przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu odbędzie się manifestacja pod hasłem "FARMY WIATROWE 2 km OD NASZYCH DOMÓW - RATUJMY WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE". Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa opolskiego, przedstawicieli wszystkich partii politycznych, wszystkie media po prostu wszystkich którym nie jest obojętna przyszłość naszego województwa i naszej opolskiej wsi.

Mówimy NIE dla 1200 wiatraków w województwie opolskim.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Dla Rozwoju Wsi Polskiej tel.664016346
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
madmax 


Posty: 257
Skąd: Tychy
Wysłany: 2014-05-09, 20:16   

W dniu 6 maja 2014 Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał Zawiadomienie o przedłużeniu terminu rozpatrzenia sprawy, wyznaczając nowy termin na ...8 sierpnia 2014 r. :) ) Powodem niedotrzymania terminu ustawowego jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

http://bip.gdos.gov.pl/do...8.2014.ds.5.pdf

-------------------
http://www.maciejbuchalik.blogspot.com/
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-05-22, 22:19   

Witam.

Ponieważ do sierpnia GDOŚ prowadzi postępowanie dowodowe i wyjaśniające w sprawie farmy Pawłowiczki i Polska Cerekiew mieliśmy trochę czasu by przyjrzeć się postępowaniu w sprawie 3 farm wiatrowych w gminie Baborów.

Po dzisiejszej wizycie w Urzędzie Miejskim w Baborowie udało nam się wygospodarować trochę cennego czasu na obserwacje w terenie, na którym wkrótce mają stanąć wiatraki (i gdzie, cytując niektórych, „nie ma ptaków, są tylko skowronki”).
Podczas kilku godzin w bezpośredniej okolicy Baborowa i Dziećmarowa zaobserwowaliśmy:
błotniak łąkowy 6 (latające na pięknym tle turbin wiatrowych w Głubczycach)
kania czarna 1
pustułka 1
błotniak stawowy 5
kobczyk 1
myszołów 8
kruk 5
(wszystkie zdjęcia zrobiono z drogi pomiędzy Baborowem a Dziećmarowem!)

A poza tym z ciekawszych:
błotniak łąkowy 2 (Urbanowice)
błotniak łąkowy 1 (Borzysławice)
bielik (Gościęcin)
na drodze pomiędzy Kazimierzem a Lisięcicami 8 stanowisk jarzębatki

pozdrawiam
Darek Świtała

baborow dziec 3.jpg
Plik ściągnięto 4131 raz(y) 82,75 KB

dziecmarow3.jpg
Plik ściągnięto 4131 raz(y) 105,35 KB

lakowe dziecmarow.jpg
Plik ściągnięto 4131 raz(y) 82,86 KB

_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
krotom 
administrator
ludź od prąduPosty: 10399
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2014-05-23, 07:18   

A któż jest autorem ptasiej części raportu ?
_________________
stare przysłowie pszczół mówi:
Nie pozwalaj wycinać lasu! Kto wie, może kiedyś będziesz musiał zostać partyzantem!
:cry: BJolce, Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-05-26, 08:02   

krotom - jak tylko wejdę w posiadanie elektronicznej wersji raportu wraz z załącznikami - powieszę ją na FTP. Każdy zainteresowany będzie mógł się z nią zapoznać i znaleźć odpowiedzi na nurtującego go pytania.

W międzyczasie zachęcam do odwiedzania Płaskowyżu i publikowania tutaj (najlepiej udokumentowanych zdjęciami) ciekawych obserwacji.
Przydadzą nam się wszystkie dowody na to by pokazać czy ptaki (i to jakie!) na Płaskowyżu są czy nie...

pozdrowienia
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-06-11, 14:01   

Informacyjnie.

Jesteśmy już w posiadaniu prognozy oddziaływania na środowisko dla projektów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów lokalizacji farmy wiatrowej na:- gruntach miasta Baborów oraz wsi Dzielów, Raków, Księże Pole i Tłustomosty

- gruntach miasta Baborów oraz wsi Raków, Dziećmarów i Sułków,

- gruntach miasta Baborów oraz wsi Boguchwałów, Sucha Psina Czerwonków i Dzielów.


Natomiast dziwnym trafem Urząd nie podesłał nam wciąż (mimo poprawnie złożonego kolejnego wniosku), załączników w formie elektronicznej. Te załączniki to meritum sprawy bo dotyczą konkretnie monitoringu ornitologicznego.

Jeśli ktoś jest zainteresowany wglądem w te prognozy, proszę o maila na adres: maciatto@vp.pl

pozdrawiam
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-07-27, 20:18   

Czekamy na decyzję GDOŚ w sprawie farmy Pawłowiczki i Polska Cerekiew. Wszystko wyjaśni się już na początku sierpnia.

W międzyczasie polecam nowy materiał TVN

http://www.tvn24.pl/wbrew...h,453637,s.html

pozdrawiam
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-07-27, 20:26   

Przy okazji

gdyby ktoś był zainteresowany załącznikami do prognozy (wynikami monitoringu ornitologicznego)

dla farm wiatrowych przewidzianych na terenach:

- gruntach miasta Baborów oraz wsi Dzielów, Raków, Księże Pole i Tłustomosty

- gruntach miasta Baborów oraz wsi Raków, Dziećmarów i Sułków,

- gruntach miasta Baborów oraz wsi Boguchwałów, Sucha Psina Czerwonków i Dzielów.

chętnie wyślę wszystkim zainteresowanym (proszę o maile w tej sprawie)

pozdrawiam
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
maciatto 


Posty: 196
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-07-30, 10:07   

Polecam lekturę:

http://www.ign.org.pl/akt...ania-wiatrakow/
_________________
Darek Ś.

www.darekswitala.blogspot.com
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo   - manga
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.