PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kartoteka Awifauny Śląska w internecie
Autor Wiadomość
elf_zielony 

Wysłany: 2014-12-26, 12:10   

bladii77 napisał/a:
Widzę zmiany w regulaminie KAŚi. Muszę się dwa razy zastanowić czy wprowadzać tam dalej obserwacje.

Zmiany w regulaminie wprowadzają większą niż do tej pory ochronę danych deponowanych w KAŚ (co nastąpiło m.in. na wniosek obserwatorów), szczególnie w kontekście ich wykorzystywania w różnorodnych opracowaniach. Obecnie więc obawy powinny być zdecydowanie mniejsze.

rufinus 
Krzysiek Ostrowski

Wysłany: 2015-02-21, 16:03   

Mam jedną gorącą prośbę, ale zanim do niej dojdę to najpierw wyjaśnię o co chodzi na przykładzie skowronka :]

W zeszłym roku fenologiczne/zimowe obserwacje skowronków były zbierane, jeśli dobrze pamiętam, do końca II dekady lutego. Czyli, krótko mówiąc, do 20 lutego. Jednak ze względu na to, że wiosna w roku 2014 nadeszła bardzo wcześnie i fala migrujących skowronków ruszyła w nocy z 7 na 8 lutego, to okres zbieranych obserwacji fenologicznych tego gatunku skrócono do I dekady lutego (czyli do 10 lutego). W tym roku, podobnie jak w zeszłym, zimy praktycznie na Śląsku nie było i wiosna również zawitała do nas bardzo wcześnie (no chyba, że jeszcze zima nas zaskoczy ;> ), a mimo to przelot skowronków nie rozpoczął się tak prędko jak w zeszłym roku. Sporo tej tzw. zimy chodziłem po polach i obserwowałem/liczyłem zimujące skowronki. W okresie od 11 do 20 lutego 2015, osobiście, nie zaobserwowałem ani jednego przelotnego osobnika, a jedynie ptaki na tych samych stanowiskach i w tej samej liczbie co przez całą zimę. Nawet w między czasie patrzyłem na listę gatunków w KAŚ czy coś się nie zmieniło ze zbieranymi danymi dotyczącymi skowronka i cały czas widniało, że fenologiczne obserwacje tego gatunku zbierane są jedynie do końca I dekady lutego. W sumie to miałem nawet pisać gdzie trzeba ;> czy nie warto przesunąć zbieranie fenologicznych/zimujących skowronków o jeszcze jedną dekadę do przodu, ale w końcu, mając jeszcze inne sprawy na głowie, tego nie zrobiłem.

Dziś, tj. 21.2.2015, ruszyła u mnie pierwsza migrująca fala skowronków i przy okazji spojrzałem do KAŚ, aby przypomnieć sobie od ilu osobników zbierane są stada. Jednocześnie okazało się, że zakres zbieranych danych fenologicznych/zimowych został teraz przesunięty do końca II dekady lutego (czyli do 20 lutego).

Wiadomo, wytyczne się zmieniają, ulegają uaktualnieniom i w tej liście gatunkowej KAŚ pewnie jeszcze nie raz będą nanoszone poprawki. Miałbym jednak prośbę, żeby o każdej z tych poprawek informować użytkowników np. na stronie głównej (stronie logowania) tak jak było wcześniej w przypadku m.in. gęsi zbożowej. Może nie koniecznie pisać co się zmieniło, bo czasem tych poprawek nanoszonych jest więcej, a jedynie wymienić gatunki, w przypadku których naniesiono korekty -wtedy każdy już sobie to odnajdzie gdzie trzeba :]

Tak by było łatwiej, bo podejrzewam, że raczej nikt nie przegląda codziennie listy gatunkowej KAŚ i kratka po kratce w excelu sprawdza czy coś się zmieniło czy nie ;-)

Z paleontologicznego punktu widzenia:
Brak dowodów istnienia nie jest jeszcze dowodem nieistnienia.

xenithay 

otop

Wysłany: 2015-02-26, 00:48   

Nowa lista gatunkowa oraz jednocześnie ogłoszenie o niej ukazały się w KAŚ 21 lutego ok. 19:00, czyli jakieś 3h po twoim wpisie, Krzyśku. Natomiast zmiana ustawień systemu dotyczących poszczególnych gatunków jest trochę rozciągnięta w czasie i zaczęła się trochę wcześniej. Akurat wstrzeliłeś się w to kilkugodzinne okno, kiedy były wprowadzane zmiany. Ale dzięki za czujność ;)

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2015-09-14, 19:19   

jaki jest sens zamieszczania takich linków ("film jest prywatny" przy błotniaku stepowym z Jenkowic) ? https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

mzksiak 

Wysłany: 2017-03-29, 07:48   

Zarejestrowalem się do Kasi i nie dostałem linka aktywacyjnego. Administrator tez nie odpowiada.

Odpowiedz do tematu