PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kartoteka Awifauny Śląska w internecie
Autor Wiadomość
c2zy 

gko

Wysłany: 2014-04-19, 12:34   

monia77 napisał/a:
Dlaczego nie ma wogóle dzięcioła czarnego w KAS ?

monia 77 ma rację, Szymon nie masz racji

jeśli chodzi o lęgowe to lista jest do poprawy, ale nie chce mi sie tu i teraz tłumaczyć co i dlaczego. (choćby śledzenie wnikania dz. czarnego do małych lasów śródpolnych, nadrzecznych zadrzewień itd, itp)

wprowadźcie jastrzębia, dzięcioła czarnego bo chodząc po lasach nie ma czego wpisywać a zobaczycie ze nie będzie wcale tego tak dużo
Przy takim podejściu przy opracowaniu tych gatunków np. w Monografii nie będzie żadnego materiału ani atlasowego rozmieszczenia, ani zagęszczeń
chyba to nie jest kwestia pojemności bazy ? czajka, kuropatwa i in. też czekają

Wesołych Świąt

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2014-04-19, 16:40   

Agent Tomek napisał/a:
Naród Powszechny rypie rekordy lęgowe bez żadnego pomyślunku.

nie tylko lęgowe. Zresztą, w ogóle opcja edytowania obserwacji w celu skumulowania dat jest używana tylko przez nielicznych.

c2zy napisał/a:
wprowadźcie jastrzębia, dzięcioła czarnego

Nikomu się nie dogodzi. Wiele ludzi z kolei uważa że obecne wytyczne KAŚ są za luźne i zasypuje się ją masą SPAMU. Np. bezsensownych piegż z drugiej połowy kwietnia.
Ja też jestem za czajką i kuropatwą. Za dzięciołem czarnym nieco mniej ;)

c2zy napisał/a:
choćby śledzenie wnikania dz. czarnego do małych lasów śródpolnych, nadrzecznych zadrzewień

śledzenie wnikania poprzez wpisy do kartoteki? To raczej temat na jakąś publikację.

Zresztą dochodzę powoli do wniosku, że nie ma sensu się już w tym temacie produkować. Administracja KAŚ i tak zlewa to co tu piszemy. Poza xenithayem z działu technicznego :oki:

elf_zielony 

Wysłany: 2014-04-19, 18:47   

Tetrao napisał/a:
Agent Tomek napisał/a:

nie tylko lęgowe. Zresztą, w ogóle opcja edytowania obserwacji w celu skumulowania dat jest używana tylko przez nielicznych.

Ja tego nie mogę zrozumieć: używanie edycji wpisu i robienie obserwacji z "widełkami" dat jest tak wygodne i tak ułatwia życie, że tym bardziej osoby korzystające z KAŚ jak z notesu powinny tego używać z przyjemnością!

Popieram wszelkie pomysły dążące do uporządkowania zdublowanych wpisów. Rozumiem, że czasami z punktu widzenia obserwatora tak się nie da (bo np. obserwujemy lęgowe ptaki na znanym już stanowisku, ale nie znamy drugiego użytkownika KAŚ i nie możemy się porozumieć w sprawie edytowania już istniejącego wpisu), nie wszystko da się też zmienić z punktu widzenia Kartoteki (jak tłumaczył mi kiedyś xenithay: ma ona pewnie ograniczenia w samej konstrukcji, których nie da się przeskoczyć - jak wszystko na tym świecie).
Dopóki jednak sami obserwatorzy mają w głębokim poważaniu to co się dzieje z ich zabałaganionymi wpisami, to lepiej nie będzie.

PS: sama pokutnie posypuję głowę popiołem, gdyż przez nieuwagę zdublowałam w tym roku jeden wpis lęgowy łabędzia, ale mam zamiar to poprawić :)

A jeśli chodzi o listę gatunkową - Tetrao ma rację, nigdy nie zadowoli się wszystkich, zawsze będzie gatunków za mało, za dużo, złe terminy, złe wielkości stada, bo każdy ma swoje, różne doświadczenia terenowe. Kartoteka służy do zbierania informacji o większości, ale nie o wszystkich gatunkach, bo dla niektórych (np, szczególnie licznych) zwyczajnie się nie nadaje - tu trzeba będzie pomyśleć (i już myślimy) o innych, szeroko zakrojonych akcjach liczeń.

Nisoria 

Wysłany: 2014-04-19, 22:33   

elf_zielony napisał/a:
Tetrao napisał/a:
Agent Tomek napisał/a:

Ja tego nie mogę zrozumieć: używanie edycji wpisu i robienie obserwacji z "widełkami" dat jest tak wygodne i tak ułatwia życie, że tym bardziej osoby korzystające z KAŚ jak z notesu powinny tego używać z przyjemnością!

Powyższą sentencję autorstwa Hani, Szymona i Tomka należy pogrubić i - jako cytat - umieścić na stronie głównej kartoteki tudzież wysyłać do osób z uporem maniaka udowadniających niezrozumienie wyrażonego w niej sensu istnienia KAŚ.

Sowiogór 

Wysłany: 2014-04-20, 02:37   

Ja tak się zastanawiam czy możliwość podglądu obserwacji w zakładce wszystkie i rankingi nie generuje owczego pędu do nabijania licznika. Np. na tym stawie już jest para łabędzi z gniazdem muszę tam pojechać i też zgłosić. To już będzie moja 150 obserwacja na koncie w tym roku. Jeszcze zgłoszę kilka piegż póki nie minął termin na fenologię itd. itd. Mógłbym to jeszcze rozwinąć, ale nie chciałbym kogoś nieświadomie urazić.
c2zy napisał/a:
bo chodząc po lasach nie ma czego wpisywać a zobaczycie ze nie będzie wcale tego tak dużo

elf_zielony napisał/a:
tu trzeba będzie pomyśleć (i już myślimy) o innych, szeroko zakrojonych akcjach liczeń.

Więc od razu powiem że jeżeli będą do wyboru akcje liczenia w lasach zwłaszcza górskich i liczenie na terenach wodno-błotnych. Do do lasów pies z kulawą nogą nie będzie chciał iść, a na błotach będą się zadeptywać.
Bo gdzie łatwiej dobrze nabić licznik? Chociaż nie, bo są tutaj przecież prawdziwi terenowcy którzy ruszają w teren żeby jednak obserwować ptaki, a nie tylko zaliczać obserwacje i żaden teren nie jest ich w stanie zrazić pomimo mizernych efektów gatunkowych.
Tak na koniec to już są święta i życzę wszystkim zdrowia i nieustającej chęci do prowadzenia obserwacji.

mpd36 

Wysłany: 2014-04-20, 08:56   

Nie odsądzałbym od czci i wiary osoby wpisujące duże ilości rekordów. Kartoteka jest narzędziem służącym zbieraniu informacji o stanie ornitofauny Śląska. Działa od niedługiego czasu i ma jeszcze swoje wady wieku dziecięcego. Możemy się oburzać na wprowadzane dziesiątki piegż czy innych pierwiosnków, ale bez KASi nie mielibyśmy wiedzy, że tak duży i wczesny przylot w ogóle nastąpił. Wielkopolska rejestruje tylko pierwsze pojawy fenologiczne, czy to jest idealne rozwiązanie ? Moim zdaniem też nie. Może trzeba przesunąć widełki ? może coś innego ? Wyjdzie to z czasem.
Co do lęgowych. Mnie osobiście dziwi np. mapowanie dzięcioła zielonego, który w mojej okolicy jest powszechny, tzn. praktycznie w każdym lasku czy parku (przy założeniu jakiegoś rozsądnego oddalenia) mogę w ciemno obstawiać lęgową parę. Ale może w innych miejscach Śląska jest inaczej ? dopiero KAS daje nam tą wiedzę.
Podobnie jest z innymi gatunkami, np. bocian biały, łabędź niemy. Czy potrzebna jest nam coroczna wiedza o wszystkich stanowiskach lęgowych, czy lepiej je zrobić za pomocą np. cyklicznych akcji ?
Jest jeszcze wiele elementów wymagających poprawy (jak choćby znalezienie rozwiązania na dublowanie wpisów wielokrotnych różnych obserwatorów), ale nie oznacza to, że KAS jest do niczego. Najlepsze firmy wprowadzając nowy produkt na rynek po niedługim czasie poprawiają go.
Pozdrawiam i życzę wesołych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
Marian

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2014-04-22, 22:58   

bez jaj, w KAŚ jest słowik z 21.04 :D :P :D :roll: :P

xenithay 

otop

Wysłany: 2014-04-25, 01:08   

Jestem akurat na urlopie, ale skoro zostałem wywołany do tablicy...
Agent Tomek napisał/a:
Nie da się wyjść wklikiwaczom na przeciw i zamiast z nimi wojować to zrobić coś takiego jak "rekordy skumulowane"

Kwestia wielu obserwacji jednego ptaka wypłynęła już na samym początku prac nad kartoteką. Najlepsze rozwiązanie stanowiło techniczny problem. Chąc uruchomić w końcu Kartotekę obeszliśmy to zrzucając scalanie rekordów na weryfikatorów. Coś za coś. Zdobyliśmy się na większy stopień zaufania do użytkowników i witoszówkowska krakwa pokazuje, że to może działać.
Piszesz, Tomku, o podglądzie we Własnych na obserwacje, w których jest się współobserwatorem - chyba w tę stronę bym poszedł, ale to wymaga istotnej przeróbki w trzewiach systemu.

Agent Tomek napisał/a:
(...)moderatorzy nie chcą i nie mogą tego scalać - bo się ludzie burzą, że ICH BOCIAN zniknął

Chyba chcą i mogą. Jeśli ktoś się na to burzy, to nie z merytorycznych powodów.

Kartoteka działa niecałe osiem miesięcy, a będzie działać lata. Jej optymalizacja będzie procesem ciągłym. Dotyczy to kwestii technicznych i merytorycznych, ale w tym momencie chyba najpilniejsze są kwestie formalne - do nich mamy najpoważniejsze uwagi. Tu ogólny zarys jest, ale szczegółami będzie można zająć się po sezonie. Niektórzy nie są zadowoleni z tempa zmian. Mogę tylko prosić o cierpliwość i konsekwentne zgłaszanie uwag w odpowiednie miejsca.

A co do rankingów - wiadomo, że trzeba do nich zachować zdrowy dystans. Jeśli dla kogoś są one jakimś bodźcem do wyjścia w teren, to świetnie. Jeśli powiela obserwacje, dokłada tylko roboty weryfikatorom, którzy je wytną - w końcu nauczy się, że to nic nie daje.

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2014-07-09, 19:06   

Hej:)

ostatnio w KAŚ pojawił się bardzo ciekawy opis ibisa

"Ptak był w odległosći za dużej na foto.Jednak był mało płochliwy i dał się dobrze poobserwować.(20min)Jego brunatno-czarne ubarwienie ładnie się zgrywało z zielonym połyskiem.Oceniam że był to dorosły ptak. "

targa mną kilka wątpliwości....

1) tak duży ptak jak ibis by był w odległości zbyt dużej na jakiekolwiek zdjęcie (choćby telefonem przez lornetkę z ręki) musiał by znajdować się dobrych kilkaset metrów od obserwatora. Jakim cudem z takiej odległości można ocenić płochliwość :res: :?:

2) z powyższego opisu nie wynika nawet do jakiego rzędu należał ptak...całkiem nieźle mógłby pasować szpak :)

no ale oczywiście czekamy na zapewne pozytywny werdykt KF :oki:

pozdrawiam,
Tomek

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2014-09-17, 23:29   

WTF :res: ????????????

Bez tytułu.jpg
Plik ściągnięto 1310 raz(y) 82,18 KB

waldemi 

otop

Wysłany: 2014-09-23, 11:51   

Agent Tomek napisał/a:
WTF :res: ????????????

Co w tym ma być ciekawego? Rekord został dodany na próbę. W ostatnich tygodniach było wiele zgłoszeń że w KAŚ nie widać symboli płci w niektórych rekordach. Ponieważ w kodzie jest wszystko w porządku więc dodawałem rekordy przy pomocy różnych urządzeń, systemów, przeglądarek. Ten rekord został dodany przy użyciu tabletu. Powinno być "2 samce, 3 samice" ale do bazy zostały dodane tylko same cyfry.
Do dodawania obserwacji najlepiej więc używać komputerów, a tablety i smartfony jedynie do przeglądania.

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2014-09-23, 15:20   

waldemi napisał/a:
Co w tym ma być ciekawego? Rekord został dodany na próbę. W ostatnich tygodniach było wiele zgłoszeń że w KAŚ nie widać symboli płci w niektórych rekordach.

No tak właśnie się domyśliłem, że to jakaś próba :)

Generalnie miejsce XXXXXX, powiat kłodzki pod Oleśnicą i to jaki zacny gatun -> berka obrożna. Całość wypadła wesoło :)

Można się podpytać co i gdzie było widziane?

Pozdrawiam,

Tomek

waldemi 

otop

Wysłany: 2014-10-31, 14:49   

W kartotece została zmieniona wyszukiwarka obserwacji. W starej pojawiało się sporo błędów więc została napisana całkowicie od nowa. Jest to zupełnie nowy skrypt więc gdybyście znaleźli jakieś dziwne zachowanie to piszcie od razu do Administratora.
W opisie błędu podajcie:
- swój login z kartoteki
- co chcieliście wyszukać
- jakie parametry wpisaliście do formularza
- czy korzystaliście z wyszukiwarki prostej czy zaawansowanej
- najlepiej załączyć zrzut ekranu z widocznym błędem lub komunikatem
- inne dane jeśli uznacie że trzeba coś dodać od siebie
Mam jednak nadzieję że takiej potrzeby nie będzie ;)

Agent Tomek 
Siewkolub

Wysłany: 2014-12-04, 21:28   

http://www.kas.ptakislask...hp?idm=6898&t=7

a dla czego nie Ryszard?

03-10-2011 zb. Mietkowski

Świergotek polny

Opis: Ptak rozpoznany po swoim charakterystycznym głosie, wydawanym cyklicznie w locie.

bladii77 

gko

Wysłany: 2014-12-25, 22:09   

Widzę zmiany w regulaminie KAŚi. Muszę się dwa razy zastanowić czy wprowadzać tam dalej obserwacje.

Odpowiedz do tematu