PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Tetrao
2009-03-31, 10:57
Awifauna Śląska
Autor Wiadomość
claviceps 

Wysłany: 2007-02-27, 12:37   Awifauna Śląska

Hokka-hey.
Mam teraz częstą styczność z Kartoteką Awifauny Śląska (piszę magisterkę z kart lęgowych) i przeglądając ją pomyslałem, że najwyższy czas zmienić coś w kwestii jakie obserwacje i których gatunków wysyłamy, zwłaszcza że z tego co się orientuję, to ostatnia aktualizacja była coś koło 1995 roku. Na przykład czy jest sens zbierać wszystkie obserwacje zimujących perkozów dwuczubych albo kormoranów :?: Albo lęgowe perkozki :?: Wszystkie obserwacje czapli białej :?: A może dodac jakis gatunek do listy mapowanych, na przykład coś z ptaków terenów otwartych (najlepiej z gatunków naturowych) - może ortolan (wiem, że jeszcze jest go dużo, ale tak na próbe chociaż).
Aha, sorki za regionalność tematu, ale oczywiscie wszelkie uwagi forumowiczów z innych regionów mile widziane :smile:
Ostatnio zmieniony przez claviceps 2011-07-05, 21:52, w całości zmieniany 1 raz  

Ad 

Wysłany: 2007-02-27, 12:52   Re: Kartoteka Awifauny Śląska

claviceps napisał/a:
Na przykład czy jest sens zbierać wszystkie obserwacje zimujących perkozów dwuczubych albo kormoranów :?: Albo lęgowe perkozki :?: Wszystkie obserwacje czapli białej :?:

Z tym się zgadzam.

claviceps napisał/a:
A może dodac jakis gatunek do listy mapowanych, na przykład coś z ptaków terenów otwartych (najlepiej z gatunków naturowych) - może ortolan (wiem, że jeszcze jest go dużo, ale tak na próbe chociaż).

Chyba nie za bardzo jest sens. Z tym ortolanem to nie wiem, czy by wypaliło, bo nawet jeśli 2/3 ornitologów przysyłałaby takie informacje (w co trochę wątpię), to i tak większość "ptasiarzy" kontroluje tereny wodne, więc informacje na temat ptaków terenów otwartych byłyby wyrywkowe i z niekoniecznie "typowych" terenów rolniczych. A żeby ocenić liczebność takiego ortolana, pokląskwy czy kląskawki trzeba jednak dużo chodzić po terenach otwartych, czego spora część z ornitologów nie stosuje w większych dawkach ;-) Z drugiej strony wartoby liczyć takie ptaki, tym bardziej, że wiadomo, co się dzieje z ptakami terenów rolniczych w zachodniej Europie. Może, jeśli chodzi o tą grupę ptaków, lepsza byłaby sieć kilkunastokilometrowych powierzchni próbnych, przy najmniej po kilka w każdym województwie? Wiem, że taki pomysł był już przedstawiany, ale jest naprawdę potrzebny.

claviceps 

Wysłany: 2007-02-27, 14:29   

Adam Bronowicki napisał/a:
A żeby ocenić liczebność takiego ortolana, pokląskwy czy kląskawki trzeba jednak dużo chodzić po terenach otwartych

Ale jednak kląskawka jest mapowana (zresztą chyba już niepotrzebnie), tak samo jarzebatka. Aktualnie mam dostęp do danych z inwentaryzacji ptaków lęgowych z OOS "N2000" w Dolinie Baryczy i widzę, że akurat ortolana jest mało (+/- tyle co własnie jarzębatki).
Jeszcze jeden pomysł mi do głowy przyszedł: Może warto zbierać dane o obserwacjach z pory legowej pospolitych gatunków blisko górnej granicy ich zasięgów (możnaby dla każdego podać wys. n.p.m. powyzej której obserwacje są zbierane), byłoby to przydatne choćby do nowego wydania Ptaków Śląska (ksążki oczywiście :smile: ).

Ad 

Wysłany: 2007-03-01, 12:07   

claviceps napisał/a:
Aktualnie mam dostęp do danych z inwentaryzacji ptaków lęgowych z OOS "N2000" w Dolinie Baryczy i widzę, że akurat ortolana jest mało (+/- tyle co własnie jarzębatki).

Może częściowo wynika to z charakteru tamtejszego krajobrazu, z dużym udziałem lasów i łąk. Ortolan bardziej preferuje otwarte i suche tereny.

Logan 

Wysłany: 2007-03-01, 12:15   

claviceps napisał/a:
Aha, sorki za regionalność tematu, ale oczywiscie wszelkie uwagi forumowiczów z innych regionów mile widziane

To ja przy okazji zapytam sie jak u Was sa zbierane dane? Wpisuje sie je na jakies kartki (zestawienia, karty itp.) co zajmuje czasami tyle samo czasu co samo wyjscie w teren, a te karki potem trafiaja do jakichs pudelek a te do jakiejs zakurzonej szafy? A potem ktos inny musi wklepac te dane do kompa co zajmuje znowu kupe czasu. Czy moze macie juz jakis bardziej nowoczesny system (zakladam ze pewnie tak ;-) )
I jak jest z dostepnoscia i wykorzystaniem zebranych danych? Da sie bez problemu wyciagnac z kartoteki jakies informacje na temat gat. X w miejscu Y?

tak sobie pisze bo w sasiednim regionie to szkoda pisac jak dziala "kartoteka" :roll:

Pawelele 

gko

Wysłany: 2007-03-01, 12:43   

Nowy prezes podobno jest zagorzałym przeciwnikiem ręcznego wypisywania kart, więc kto wie może niebawem doczekamy się komputeryzacji Małopolski :oki:

Ehhh rozmarzyłem się ;-)

Logan 

Wysłany: 2007-03-01, 12:54   

Pawelele napisał/a:
Ehhh rozmarzyłem się

marz dalej, pisalem juz z takim pytaniem/propozycja ale nie otrzymalem konkretnej odp.

claviceps 

Wysłany: 2007-03-01, 13:04   

Może częściowo wynika to z charakteru tamtejszego krajobrazu, z dużym udziałem lasów i łąk. Ortolan bardziej preferuje otwarte i suche tereny.

No nie do końca. Owszem, lasów tam jest sporo, ale dużo jest też obszarów rolniczych z zadrzewieniami i zakrzewieniami. Np gąsiorka jest ok 10 razy więcej od ortolana (wiem że biotop nie identyczny, ale pokazuję tylko że ptaki agrocenoz mają tam warunki)

claviceps 

Wysłany: 2007-03-01, 13:18   

Logan napisał/a:
To ja przy okazji zapytam sie jak u Was sa zbierane dane? Wpisuje sie je na jakies kartki (zestawienia, karty itp.) co zajmuje czasami tyle samo czasu co samo wyjscie w teren, a te karki potem trafiaja do jakichs pudelek a te do jakiejs zakurzonej szafy? A potem ktos inny musi wklepac te dane do kompa co zajmuje znowu kupe czasu. Czy moze macie juz jakis bardziej nowoczesny system (zakladam ze pewnie tak )

Niestety jest prawie dokładnie tak jak mówisz :sad: Karty leżą nieobrobione przez x-lat, aż znajdzie się jakiś jeleń, co będzie miał czas i ochotę w nich pogrzebać (czyli np ja :mrgreen: ). Promyk nadziei w tym, że sporo ludzi przesyła już obserwacje w wersji elektronicznej (w Excelu lub Accessie, http://www.biol.uni.wroc....auna/karty.html - tu możesz zobaczyć jak wyglądają formularze). Z tym że ciągle nie ma porządnej bazy danych, do której przecietny obserwator miałby łatwy dostęp. Ale sam sobie postawiłem za cel coś z tym zrobić i mam zamiar cisnąć Andrzeja Czapulaka aż coś zmieni :!: .
Tak właściwie to wszystko rozbija się oczywiście o kasę - potrzebna by była osoba na etacie, która zajmuje się tylko kartoteką. Próbowałem coś zagadać o takiej konieczności (oczywiście z myślą o sobie :smile: ), ale szybko mnie zgasili :/
Ale nie moze być tak dalej, że obserwator wysyła setki swoich obserwacji co roku, a efekt widzi raz na 20 lat przy okazji wydania regionalnego opracowania awifauny (bo tyle jak sadzę minie czasu od pierwszego do nowego wydania Ptaków Śląska :-P )

Logan 

Wysłany: 2007-03-01, 14:00   

claviceps napisał/a:
Z tym że ciągle nie ma porządnej bazy danych, do której przecietny obserwator miałby łatwy dostęp.

z tym bym uwazal bo:
- lepiej zeby nie kazdy mogl wszystko z bazy wyciagac zwlaszcza jezeli chodzi o rzadkie gatunki ;-) (ale np. jakies podanie ze potrzebuje wiedziec to i to bo robie to i to, i otrzymujesz dane po rosadnym czasie... a nie tak jak ja juz czekam 2 lata :/ )
- prawa autorskie - zeby nie bylo ze ktos popelni jakas pracke czy magisterke wykrozystujac dane innych osob bez ich wiedzy

claviceps napisał/a:
Tak właściwie to wszystko rozbija się oczywiście o kasę - potrzebna by była osoba na etacie, która zajmuje się tylko kartoteką.

niekoniecznie, wystarczylby jakis fajny sprytny program komputerowy do wpisywania danych, ktory by je jakos katalogowal i do ktorego bylby dostep przez www (oczywiscie po zalogowaniu i nie dla wszystkich wszystko ;-) ) nie znam sie na tym wiec trzeba by znalezc jakiegos informatyka zeby cos takiego stworzyl (i na to by sie przydala kasa, ale gdyby taki program funkcjonowal w calym kraju to mysle ze nie byloby z tym problemu - zrzuta, albo pozniejsza sprzedaz licencji, a w dodatku ujednoliclby ten bajzle w polskiej ornitologii :] )

claviceps napisał/a:
Ale nie moze być tak dalej, że obserwator wysyła setki swoich obserwacji co roku, a efekt widzi raz na 20 lat przy okazji wydania regionalnego opracowania awifauny

albo wysyla setki swoich obserwacji a jak chce samemu cos napisac z jakiegos rejonu czy o jakims gatunku wykorzystujac przy tym takze info z kartoteki to sie okazuje ze kartoteka (i towarszystwo do ktorego przeyslal dane) sa dla tego towarzystwa (waskiej grupy osob) a nie dla ogolu (co mnie najbardziej wkurzylo w MTO)

claviceps 

Wysłany: 2007-03-02, 03:16   

Logan napisał/a:
- lepiej zeby nie kazdy mogl wszystko z bazy wyciagac zwlaszcza jezeli chodzi o rzadkie gatunki ;-) (ale np. jakies podanie ze potrzebuje wiedziec to i to bo robie to i to, i otrzymujesz dane po rosadnym czasie... a nie tak jak ja juz czekam 2 lata :/ )
- prawa autorskie - zeby nie bylo ze ktos popelni jakas pracke czy magisterke wykrozystujac dane innych osob bez ich wiedzy

No, dla mnie to jest oczywiste :smile: , mogłem to ująć precyzyjniej
Logan napisał/a:
wystarczylby jakis fajny sprytny program komputerowy do wpisywania danych, ktory by je jakos katalogowal i do ktorego bylby dostep przez www

Chyba niepredko, jeszcze sporo ludzi (przynajmniej u nas) przesyła informacje na papierze.
Czyli generalnie odczucia mamy podobne :smile: No to trza działać :oki:

Logan 

Wysłany: 2007-03-02, 08:23   

claviceps napisał/a:
No to trza działać

no to trza sie na tym znac i miec czas :mrgreen:
mysle, ze najlepszym pomyslem byloby jakby ornitorganizacje i instytuty zamowily cos takiego u informatykow ;-) najlepiej ornitoinformatykow a pewnie tacy sa

Ad 

Wysłany: 2007-03-02, 16:11   

Logan napisał/a:

Nie rozumiem, przecież równie dobrze ktoś może "wyciągnąć" jakieś dane z normalnej pracy naukowej bez wiedzy autora.

Ad 

Wysłany: 2007-03-02, 16:18   

Logan napisał/a:
niekoniecznie, wystarczylby jakis fajny sprytny program komputerowy do wpisywania danych, ktory by je jakos katalogowal i do ktorego bylby dostep przez www (oczywiscie po zalogowaniu i nie dla wszystkich wszystko ;-) ) nie znam sie na tym wiec trzeba by znalezc jakiegos informatyka zeby cos takiego stworzyl (i na to by sie przydala kasa, ale gdyby taki program funkcjonowal w calym kraju to mysle ze nie byloby z tym problemu - zrzuta, albo pozniejsza sprzedaz licencji, a w dodatku ujednoliclby ten bajzle w polskiej ornitologii :] )

Popieram, ale niestety część obserwatorów (info od clavicepsa ;-) ) "starszej daty" preferuje papierowe formularze, które musiałby chyba przepisywać ktoś pracujący przy Kartotece.

claviceps 

Wysłany: 2007-03-02, 16:46   

Logan napisał/a:

Nie zauważyłem tego zdania i trochę z nim popolemizuję :-P . Na naszych kartach jest oświadczenie czy zgadzasz się na wykorzystanie danych w innych publikacjach niż Ptaki Śląska (jeśli przysyłasz dane, to z założenia na Ptaki Śląska się zgadzasz), czyli masz nad tym jakąś kontrolę. Poza tym, co rozumiesz pod pojęciem „ktoś” – czy uważasz że magistrant zakładu nie może opracować tych danych i zrobić na nich mgr (która publikacją nie jest) :?: Jeśli nie chcesz żeby ktoś to wykorzystywał, to nie wysyłaj, ale wtedy sam publikuj :!: , a nie kitraj w notesie (of course to nie osobiście do Ciebie, tak jakoś mi się napisalo w drugiej osobie :smile: )
A zachowanie praw autorskich rozumiem tu w ten sposób, że zawsze podaje się autora obserwacji.
Nie rozumiem, przecież równie dobrze ktoś może "wyciągnąć" jakieś dane z normalnej pracy naukowej bez wiedzy autora.

No ale jeśli nie umieści źródła w biblografii to można udowodnić plagiat czy kradzież danych.

Odpowiedz do tematu