PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakopane - gdzie na ptaki?
Autor Wiadomość
kamilkoko12 

Wysłany: 2015-04-17, 21:05   Zakopane - gdzie na ptaki?

Na początku czerwca będę klasową wycieczką w Zakopanym na 3 dni, odwiedzimy: Morskie Oko, Dolinę Kościeliska i Gubałówkę, czy w tych miejscach mam szansę spotkać jakieś ciekawe górskie ptaki (orzechówka, płochacz halny, krzyżodziób świerkowy, pliszka górska, pluszcz itp.)?

Lolek 

Wysłany: 2015-04-17, 21:23   

W Kościeliskiej pluszcz+pliszka górska (patrzyć głównie po strumieniu), na niebie czasem można się załapać na orła przedniego, Morskie Oko - częściowo oswojone orzechówki które dają się karmić, krzyżodzioby spotykałem głównie w innych rejonach, np. na Nosalu albo Hali Gąsienicowej, płochacz halny raczej w wyższych partiach. O innych specjałach typu dzięcioł trójpalczasty czy drozd obrożny się nie wypowiem, bo mimo iż jeżdżę w Tatry corocznie to jeszcze nie wypatrzyłem.

Timur 

Wysłany: 2015-04-19, 18:58   

Za drozdem obrożnym można się rozglądać w Kościeliskiej, bywa że żerują na polanach jak kosy w parku. Trójpalczaka kiedyś widywałem przy szlaku do Smreczyńskiego Stawu.

hubert1 

Wysłany: 2015-04-20, 22:34   

Gościu moje tereny :mrgreen: a więc tak: jak poprzednicy pisali w Kościeliskiej pliszka górska, pluszcz, obstawiam że po wichurach w 2014 na obszarach gdzie wiatr powywalał masę drzew będą ciekawe gatunki. Drozda obrożnego też w Kościeliskiej możesz spotkać. W tamtym roku były widziane lerki. Poza tym patrz dobrze na skałki (pomurnik). Na niebie możesz zobaczyć przedniaki i sokoły wędrowne jak szczęście dopisze. Dzięcioły trójpalczaste jak masz szczęście to praktycznie na całym obszarze tatr można spotkać. Orzechówki oczywiście nad Morskim Okiem-pełno. Krzyżodzioby też można spotkać w całym Parku. Podobnie i drozdy obrożne. W niektórych miejscach jest ich więcej niż kosów i śpiewaków. Płochacze halne w wyższych partiach gór ale nad Morskim Okiem też czasem są. Jest mała szansa na dzięcioła białogrzbietego. Musisz dobrze się rozglądać po prostu wszędzie i nasłuchiwać głosów. Na Gubałówce praktycznie mieszkam (jakieś 2 km stąd). Tutaj raczej nic ciekawego oprócz pospoliciaków aczkolwiek jak dziczyłem w lasach na zboczach Gubałówki widywałem trójpalczaki. Także oczy szeroko otwarte i może się spotkamy gdzieś. Powodzenia. :mrgreen:

kamilkoko12 

Wysłany: 2015-04-26, 22:23   

Dzięki chłopaki :mrgreen:

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2015-05-02, 19:32   

Szanse oczywiście są, ale największe wcześnie rano, zanim hordy szarańczy (sorry ;) zaczynają wpływać rzeką do Kościeliskiej na przykład. Wówczas większość ptaków po prostu znika.
A przy hałasie, jakie generują grupy ciężko usłyszeć cokolwiek, jeśli coś śpiewa.
Do tego co powyżej dopiszę, że warto słuchać, czy nie śpiewa wójcik - rok temu na początku czerwca mieliśmy 2 samce śpiewające na dnie Doliny, bez specjalnego szukania.
Patrzeć w górę - a nuż przeleci pomurnik! ;)

kamilkoko12 

Wysłany: 2015-05-02, 21:05   

A Dolina Chochołowska? :)

hubert1 

Wysłany: 2015-05-03, 10:00   

Wójcik też śpiewał w tamtym roku na Kalatówkach

ivonne 

Wysłany: 2015-05-14, 18:48   

kamilkoko12 napisał/a:
A Dolina Chochołowska? :)

W Chochołowskiej powinny być drozdy obrożne, miałam ze 3 tyg. temu zaraz za wejściem do doliny, na skraju lasu żerowały na ziemi ze śpiewakami.

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2016-09-27, 13:22   

a w połowie października?, że pozwolę sobie odświeżyć temat :)

Odpowiedz do tematu