PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację, diagnozę i pomoc
Autor Wiadomość
AmiGa 

Wysłany: 2017-08-06, 15:11   Prośba o identyfikację, diagnozę i pomoc

Witam. Pracuje na obozach jako wychowawca i ostatnio z wielkim hukiem na balkonie dzieci, a wpierw na oknie, wylądował mały ptak. Moja wiedza na ich temat jest skromna ale coś tam wiem. Toteż poczekalam aż spróbuje sam odlecieć. Nic. Uznałam że to szok. Po pewnym czasie w koncu odkleil mi sie od palca że tak to nazwę i... zleciał w dół. Szybko zauważyłam że to podlotek raczej który nie ma jeszcze sił by wznieść sie w górę. W poblizu widzialam gniazdo jaskółek. To trzeci juz ptaszek na balkonie. Poprzednie byly martwe.
Obecnie jest w to pudełku ocieplonym, i z papierem toaletowym. Ma dziurki na powietrze. Nie posiadam pipety i innych przyrządów a i czasu mało i doświadczenia, a trzeba go poic i karmić jeśli sam nie zacznie jesc i pic. Woda przegotowana, jedzenie to biały serek z odrobiną gotowanego jajka.
Ma odruchy do ucieczki z pudełka już ale nie ma prawie w ogole pior w ogonie bo mu wyleciały jak zeskakiwał wczesniej sam z ręki plus potem kilka zostalo mi na dłoni.

Nie jestem pewna co to za gatunek, co mu może być acz bylo ostatnio sporo upałów i zastanawiam sie czy wyskoczył za wcześnie z przegrzenia czy pragnienia. Nie mam możliwości też by się nim zaopiekować, więc jeśli ktos jest z Zakopanego lub okolic Poronina i może się nim zająć to byłabym wdzięczna.

Załączę jedno zdjęcie poki co bo nie chce go stresować. Sorry za błędy ale pisze na szybko z komórki.

P.S. Nie znam się niestety, więc jeśli to jednak dorosły ptak to też przepraszam i proszę o instrukcję i pomoc. Działam w fundacji dla zwierząt głównie z psami, kotami i gryzoniami. O ptakach wiem niezbyt wiele, ale wiem, że nie chcę go zostawić... wleciał w ludzkie okno, na ludzki balkon, a nie gdzieś w lesie. Skoro ludzie już tak mocno ingerowali w jego życie, to równie dobrze mogliby mu pomóc, ale nie pomogę jeśli nie będę wiedziała jak :(

Ptasiek.jpg
białe na dziobie to serek
Plik ściągnięto 14 raz(y) 39,75 KB

Justyna K 

Wysłany: 2017-08-06, 18:28   

AmiGa, z tego co piszesz, to macie problem z oknem na balkonie - tzn. ptaki mają. Szyby o dużej powierzchni mogą odbijać światło w ten sposób, że lecący ptak widzi lustrzane odbicie "świata" i rozbija się na pełnej prędkości o szkło. Podobnie bywa z przezroczystymi ekranami dźwiękochłonnymi, z tym, że tam po prostu ptak zwykle próbuje przelecieć "przez" szybę, widząc to, co znajduje się za nią. Żeby wypadki śmiertelne się nie powtarzały, trzeba zrobić coś, żeby ptaki zauważały przeszkodę. Często wystarczy zawiesić w oknach firanki. Jeśli to nie pomoże (albo firanki już wiszą, a mimo to ptaki się rozbijają), można nakleić coś na szyby - skoro to pomieszczenia, gdzie mieszkają dzieci, to można je zaangażować do zrobienia jakichś ozdóbek, wycinanek i nalepienia na okna. Nie muszą to być żadne sylwetki ptaków drapieżnych, ich małe ptaszki i tak się nie boją - chodzi o to, żeby na szybie było coś widoczne dla ptaków jako przeszkoda, i żeby było na tyle gęsto, żeby nie próbowały przelatywać obok. Oczywiście nie musicie tapetować całej szyby, ale jeden mały obrazek na śrdku wielkiego okna też nie zda egzaminu. Możecie też powiesić coś na zewnątrz na balkonie, np. jakieś zabawki robiące hałas, dzwoneczki, czy jakieś ozdóbki, które będą się kręcić na wietrze.

Co do rozbitego ptaka - jest to kapturka. Nie widzę dobrze koloru czapeczki - jeśli jest czarna, to dorosły samiec. Jeśli brązowa - to albo dorosła samica, albo tegoroczny młody (ale już samodzielny, skoro latał ;) ) ptak. Postępowanie z ptakiem po kolizji z szybą jest dość proste: nie karmić, nie poić, schować do zaciemnionego kartonu, postawić w cichym miejscu i pozwolić ptakowi dojść do siebie. Czasem zajmuje to godzinę, czasem kilka, czasem ptak nadaje się do wypuszczenia na drugi dzień - zależy jak mocno przywalił. Jeśli ptaszek będzie się awanturował w pudełku, chodził, próbował wylecieć - wypuśćcie gdzieś na trawniczku. Jeśli nie odleci, tylko będzie widać, że dalej nie czuje się najlepiej, nie może latać czy utrzymać równowagi, to złapcie go z powrotem i niech jeszcze posiedzi. Gdyby miał siedzieć do dnia następnego, to możecie mu dać wodę i gotowane jajko, jeśli macie możliwość zdobyć to owady - np. larwy macznika. Nie karmić do dzioba, jak będzie głodny to sam zje. Piórka z ogona prawdopodobnie stracił ze stresu - niektóre małe ptaki "odrzucają" ogon w zagrożeniu. Poradzi sobie bez nich.

AmiGa 

Wysłany: 2017-08-06, 21:09   

Co do szyb to jest to ośrodek... nie mój dom. Firanki wiszą, ale oprócz tego wątpię by właściciele chcieli oklejać szyby. Więc za ośrodek, na którym mamy obóz nic nie poradzę.

Super. Dziękuję za informację. Dam mu przesiedzieć noc jeszcze by go koty nie złapały (wychodzą szybko na łowy już) jakby jeszcze był słaby, a rano wypuszczę gdzieś z dala od ludzi.

Cieszę się, że nie wydaje się to być poważnym przypadkiem.

Justyna K 

Wysłany: 2017-08-06, 21:26   

AmiGa napisał/a:
Co do szyb to jest to ośrodek... nie mój dom. Firanki wiszą, ale oprócz tego wątpię by właściciele chcieli oklejać szyby. Więc za ośrodek, na którym mamy obóz nic nie poradzę.
Spróbujcie chociaż porozmawiać z właścicielami. Może nawet nie zdają sobie sprawy, że taki problem jest, a szkoda ptaków. Kolizje z szybami są wg badań jedną z najczęstszych (najczęstszą?) nienaturalną przyczyną śmierci ptaków: http://www.sibleyguides.c...bird-mortality/

Odpowiedz do tematu