PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ujście Wisły
Autor Wiadomość
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-10, 00:26   Ujście Wisły

Hej,
Mamy już potwierdzone, że WFOŚiGW w Gdańsku dofinansuje czynną ochronę dwóch rezerwatów - Ujścia Wisły (Mewia Łacha) i Mechelińskich Łąk.
Ustalenia (my i WKP) są takie, że głównie będzie to pilnowanie przed turystyczną stonką. O Mechelinkach utworzę zaraz osobny wątek, a co do Ujścia Wisły i rybitw ustalenia są takie:

1. We wtorek, 15.04 ok. 9-11 zorganizujemy rejs na miejsce kompensacji w porcie w Gdyni i potem udamy się do MIR i zrobimy burzę mózgów na temat Ujścia. Kompensacja na wiele się chyba nie zda (są tam 2-3 gniazda srebrzaków). Śmieszki mają ją gdzieś, tym bardziej rybitwy. Zgłoszenia na rejs TYLKO SMSy na mój numer. NIE DZWONIĆ - mam maraton konferencyjny i jestem poza PL. NIestety dokładna godzina wypłynięcia jest uzależniona od firmy remontującej falochron i bedzie znana dopiero ok. 7.00 w dniu rejsu...

2. Burza mózgów jest potrzebna, bo trzeba się zastanowić co robimy i jak w UW. Nie ma łachy... jest tylko ta daleka...

3. Prawdopodobnie będzie stała ekipa pilnująca w postaci obozu od 1.06 do 31.08. Niezależnie od obecności kolonii czubatek. Do tego pilnowanie w cieplejsze weekendy maja z doskoku.

4. Trzeba wymyślić na co wydamy i jak ok. 20.000 zł. Na pewno tablice, infrastruktura antyturystyczna i może jakies prace nad uzdatnieniem łach... Reszta środków będzie na obóz i być może zlecenia na pilnowanie rezerwatu w terminach pozaobozowych

5. Potrzebna mi jest osoba, która razem ze mną do ok. 25.04 przygotowałaby cały harmonogram działania, w tym rozliczanie transz dotacji do WFOŚ, a następnie pilnowała by skromne środki ludzkie odpowiednio rozdysponować. Od tej osoby wymagałbym też czętego osobistego bywania w UW... bycia pod telefonem, nękania Policji i ogólnej sprawności organizacyjnej. Ta fucha byłaby odpłatna, ale raczej nie w postaci etatu - tylko zlecenia. To nie są wiatraki w kwestii kasy, ale powinno być godziwie.

6. W pewnym momencie ogłoszony będzie nabór na kierowników obozu i załogę. Załoga będzie limitowana ilościowo i musi być odporna psychicznie. Pierwszeństwo we wszystkim mają oczywiście członkowie KULINGa, ale udział jest bezpłatny dla wszystkich.

Chwilowo chyba tyle newsów. Potwierdzenie na 100% będzie jak przygotujemy plan działania i podpiszemy umowę z WKP.

Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-17, 00:42   

Hej,

15.04 zgodnie z planem byliśmy w porcie w Gdyni. Rejs zabrał kilkadziesiąt minut, wykarczowaliśmy wierzbę na konstrukcji kompensacji, nie było tego tak wiele jak się wydawało. Fotki pewnie dodam na stronę lub do wątku o rybitwach. Niestety, choć miejsce wygląda świetnie – nie zanosi się aby miały się tam zagnieździć jakieś ptaki poza trzema parami srebrzystych (wykopane dołki). Obok kompensacji pierwsze jajo srebrzaka. Bardzo wczesne.

Następnie w składzie: Gerard, Adam, Artur, Kuba, Seweryn, ja i… odbyliśmy burzę mózgów co do UW. Główne postanowienia:

Inwestycje w tablice, płoty, ulotki itp. – pochłoną ok. 5.600 zł. Do końca kwietnia zostaną taśmami wygrodzone ścieżki do poruszania się w rejonie cypla. Nie będzie już bezładnego łażenia po wydmach – od końca betonki zrobimy taśmę do ujścia (ścieżka wzdłuż Wisły), gdzie z kolei będzie taśma odcinająca groblę i cypel – czyli marsz tylko do plaży i dalej wzdłuż plaży. W czerwcu chcemy tez postawić większą tablicę informacyjną w okolicach przystani w Świbnie. Mamy ulotki do rozdania na pikniku naukowym i w trakcie pilnowania UW.

1.05 robimy akcję wkopywania ok. 10 wielkich pali, na których docelowo zawisną tabliczki informujące o rezerwacie przyrody, o zakazie złażenia ze ścieżek, wprowadzania zwierząt, hałasowania itp. Mamy plan wykonać „z góry” sporo takich prostych, blaszanych tablic i je skutecznie stale prezentować oraz ostatecznego wygrodzenia i zabezpieczenia dojść. Chcemy zrobić to trochę lepiej niż w ub.r., więc pale pod tabliczki zakupimy, a te pod płoty wykonamy z większą starannością (gęstsze tyczki, głębiej wkopane itp.). Pewnie się muszę z nadleśnictwem ułożyć co do pozyskania tyczek, ale też i bobry poszalały zimą w okolicy :) . Generalnie każdy chętny do pomocy 1.05 mile widziany – akcja jest społeczna i można się przysłużyć ptakom.

Propozycje tekstów do umieszczenia na tablicach - krótkie i treściwe – mile widziane :) mogą być skądś ściągnięte - liczy się skuteczność ("uwaga H5N1" już sami wymyśliliśmy)

Od 1.06 i w maju w miarę potrzeb, będziemy już Ujścia Wisły pilnować przed turystami wszelkiej maści. Na dzień pilnowania przypadnie wynagrodzenie ok. 50 zł – do podziału między pilnujących. Ma to pokryć koszty dojazdu itp. Jeżeli będzie obóz w UW (forma jest wciąż nieustalona) – to na wyżywienie i niezbędne usprzętowienie zostanie ok. 7.000 zł. Powinno to wystarczyć.

Nadal nie mam osoby, która zadeklarowałaby mi się co do ponadprzeciętnego zaangażowania, na początek wpadła do mnie 23 lub 24.04 żeby rozpisać zadania ochronne dla WFOŚ.

Jeszcze raz przypominam o dacie 1.05! Chęć udziału warto wcześniej zgłosić meilem lub na forum.Szczegóły tez sie będą tu pojawiać w miarę upływu czasu.

Wielka prośba do ptasiarzy wszelkiej maści o przykładne zachowywanie się na terenie rezerwatu. Teoretycznie nie wolno tam w ogóle wchodzić.

Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-24, 22:12   

Hej

powinienem zamówić tabliczki do umieszczenia w UW i Mechelinkach. Niby na początku umieścimy zalaminowane wydruki, ale jednak mam potrzebę zrobienia takich w pełni profesjonalnych - żeby ładnie się komponowały. Moze ktoś coś zechce doradzić - tak więc napiszę tu co z kilkoma osobami wymyslilismy:

Aha. Tabliczki będą raczej kwadratowe o wymiarch 50x33 zm. Taka jedna na ocynku kosztuje 35 zł + VAT.

Kolorystycznie 2 opcje - czerwone z białymi napisami (podobne do urzędowych)
lub żółte z czerwonymi napisami (widoczne z większej odległości)

1. ZAKAZ WSTĘPU - 15 szt. - do umieszczenia razem z tablicami "REZERWAT PRZYRODY" wszędzie w Mechelinkach i w tych miejscach UW, gdzie będzie płot (przy cyplu i tak, aby była jasność, że chodzi o włażenie na wydmy.
2. PRZEJŚCIE TYLKO PLAŻĄ (a może bez "tylko"). - 3 szt. - o ile do umieszczenia w obu końcach Mechelinek i za kolektorem (dla tych co przelezą plażą).
ale potrzebne będzie coś podobnego w UW i tu nbie do końca mam pomysł wyklarowany:
PRZEJŚCIE WZDŁUŻ BARIEREK ?
NIE PRZEŁAZIĆ ZA PŁOT ? - 3 szt.
bo chodzi o to, że będzie wygrodzony płot od końca betonki do nasady wydm przy cyplu (idąc wzdłuż Wisły od Świbna po lewej ręce) oraz drugi płot odcinający cypel (po prawej ręce). Ból jest taki, że "ZAKAZ WSTĘPU" będzie niejednoznaczny... bo włazić będzie można... a jak nie będzie zakazu wstępu to ludzie wlezą wszędzie. Mimo płotów.

aaa i jeszcze 4 szt REZERWAT MONITOROWANY

razem to jest 25 tablic, z dostawą będzie 1100-1200 zł
Myślę też, że możnaby umiesic coś takiego opisującego zakazy w rezerwacie - czyli taka mini tablica informacyjna - bo będą też takie dużę opisujące merytorycznie rezerwat (jedna w Świbnie i jedna w 2 kopiach - Rewa i Mechelinki). Ale na końcu betonki i na plaży u wejścia do rezerwatu chyba trzebaby postawić takie opisy czego nie wolno:

Rezerwat Mewia Łacha
miejsce gnieżdżenia się rzadkich gatunków ptaków
i odpoczynku fok
pamietaj, że jesteś tu niemile widzianym gościem
pozwól gospodarzom tego miejsca nie cierpieć z powodu Twojej wizyty
DLATEGO:
- NIE przechodź za barierki
- NIE wchodź na wydmy
- NIE plażuj
- NIE wprowadzaj ŻADNYCH zwierząt
- NIE hałasuj
- NIE zostawiaj śmieci
- NIE pal ognia
- NIE pal tytoniu
- Bezwzględnie podporządkuj się poleceniom osób monitorujących rezerwat

Nie wiem jaki będzie koszt tych tablic, ale pewnie w granicach 50-60 zł + VAT, gdyż te napisy będa małe, a głównie liczy się ilość zużytego materiału.

Jakies komentarze? konstruktywne poproszę :)
Szymon

a tu sa różne pomysły na ew. wiaty do tablic. Nie zadałem pytania o cenę, a może ktoś zna coś bliżej trójmiasta godne polecenia?
http://www.mentor-polska.pl/
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
Karłowaty 


Posty: 1341
Skąd: radomskie/W-wa
Wysłany: 2008-04-25, 08:43   

Nie chcę się wymądrzać, nie jestem z Pomorza, ale gdyby ktoś bardziej "nerwowy" ode mnie zobaczył coś takiego:

szymbz napisał/a:
pamietaj, że jesteś tu niemile widzianym gościem
pozwól gospodarzom tego miejsca nie cierpieć z powodu Twojej wizyty


to podejrzewam, że natychmiast złamałby kilka wymienionych poniżej zakazów albo zniszczył tę tablicę. Może trochę delikatniej, np.:

"pamiętaj, że jesteś tu tylko gościem
uszanuj prawo gospodarzy tego miejsca - dzikich zwierząt - do niezakłóconego spokoju"

czy coś w tym rodzaju.
 
 
mateo76 
MSC

kuling

Posty: 866
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-04-25, 08:55   

Faktycznie propozycja Karłowatego zdecydowanie lepsza od oryginału :razz:
_________________
www.kuling.org.pl
 
 
Heimik 
Bagiennik


kuling

Posty: 2935
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2008-04-25, 10:01   

I ja sie zgadzam... krew by mnie na miejscu zalała... już takie jest polskie społeczeństwo... :/
Myśleliście o jakimś tłumaczeniu na inne języki? Angielski, niemiecki? Sam miałem w ubiegłym roku niemieckich turystów w ujściu, cieżko było sie z nimi dogadać... Angola nie znali...

Szymonie czy myśleliście o ustawieniu tablic na łachach? A może zrobić jakąś pływającą boje po każdej stronie z informacją dla surfingowców, skuterów?

Acha i jeszcze jedno:
szymbz napisał/a:
Aha. Tabliczki będą raczej kwadratowe o wymiarch 50x33 zm. Taka jedna na ocynku kosztuje 35 zł + VAT.

Błagam popraw to :twisted: ;)
_________________
Marek Cieszyński

Paweł - Pamiętamy! :( [*]
 
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-25, 16:21   

a co tu poprawiać
prostokątne to są takie jak teraz - napis jest poziomy i długi
a te będą raczej kwadratowe :)

z boją próbowalismy coś w Urzedzie Morskim zdziałać (patrz w wątku rybitwowym) - ale niedasię. Da się co prawda postawić pławę w torze wodnym, ale kosztuje to urząd tyle kasy i kłopotu, ze drugiej boi się nie da.
Jest zakaz podpływania do brzegu na 0,1 mM i napisze na kilka forów żeglarskich, że takie miejsca na Zatoce są. Ale faktycznie będzie problem, jak upilnować "dalszą" wyspę bez szybko pływającej łodzi (mój dziurawy ponton nie spełnia kryterium szybkości :) )

Zrobię łagodniejszy wpis na tablicy ale dodatkowo walniemy tablice "uwaga KLESZCZE" z dopiskiem drobnym drukiem:
ukąszenia kleszczy mogą powodować wiele groźnych chorób, w tym boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych"

Potrzebuję tylko projekt. Ktoś by zrobił ?

Ja generalnie zamknąłbym cały ten rezerwat i tyle, ale jestem w mniejszości.
Nawet mi szczerej tabliczki nie dadzą postawić, echhhhh.

:)

Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
nagor 


Posty: 217
Skąd: Świecie/Gdańsk
Wysłany: 2008-04-26, 07:49   

Słuchaj Szymon skoro nie da się postawić żadnej bojki na wodzie to może chociaż na tej dalszej wyspie postawić paliki z tablicami (Rezerwat Przyrody - Wstęp Wzbroniony) może chociaż parę osób to odstraszy nie koniecznie wszystkich!!! A co do szybkiej łodzi to twój ponto jest niezły z Gieraldem w 0,5h uwinęliśmy sie na druga stronę jak poćwiczymy to w 15 minutach się zmieścimy ;) , a tak na poważnie to Krupi ma jakiś dobry ponton z silnikiem jak byś ładnie poprosił to może by pożyczył lub można zakupić własny sprzęt odrzutowy :twisted:

Pozdrawiam
PNG


P.S.
A ten projekt "UWAGA KLESZCZE" ma jakieś dokładne wytyczne co do formy i programu w jakim ma być zrobiony?? Jeżeli nie to mogę spróbować coś takiego wykonać na kompie!!
_________________
CZłOWIEK Z POLITECHNIKI....

http://nagor.digart.pl/digarty/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-26, 09:15   

hej,
tablice na łasze będą tj. REZERWAT PRZYRODY i ZAKAZ WSTĘPU

projekt najlepeij w Corelu, ale dowolny wektorowy powinien być ok (ostatecznie nawet Power Point) - głównie chodzi o jakąś fajną, mrożącą krew w żyłach grafikę :)

Ponton ma być w tym roku ostro w użyciu - codziennie mają być czesania piskliwców...
Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-26, 19:00   

Hej
Dostałem fotkę tablicy jaka stoi w Międzyzdrojach :)
prostota też ma swoje zalety ...
pozdrawiam
Szymon

Uwaga-kleszcz.jpg
Plik ściągnięto 3720 raz(y) 52,67 KB

_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
amikosik 


Posty: 2340
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-26, 21:16   

No to trzeba by zrobić tablicę "Uwaga ptasia grypa! Wstęp wzbroniony" i postawić zamiast tablicy z rezerwatem.
 
 
mikus.zet 


Posty: 2083
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-04-26, 21:25   

Szymon, pierwszomajowy czyn społeczny na jakie godziny jest zaplanowany?
_________________
nieustająco ważne:
http://przyrodazaglebiadabrowskiego.blog.onet.pl/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2008-04-26, 22:56   

Hej,
jeszcze nie planowałem :)
generalnie ja jadę z daleka i optymalnie by było dla mnie ok. 10.
Trzebaby też jakiegoś rybaka ugadać, bo nie zaniesiemy wszystkiego (beton, pale) na plecach... Powalczę od poniedziałku i podzwonię.
Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
Hubert 


otop

Posty: 6019
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-27, 21:22   

W Ojcowskim PN przy takim deptaczku na trawniku jest tabliczka "Uwaga Żmije!", kiedy powiedziałem przewodnikowi, że to raczej mało prawdopodobne to powiedział, że tabliczka "Szanuj Zieleń" była dużo mniej efektywna :-)
 
 
mikus.zet 


Posty: 2083
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-04-29, 09:38   

ja jeszcze zapytam tak: o której w czwartek najpóźniej jest sens zjawić się w UW, żeby się do czegoś przydać? Będę się oczywiście starał jak najwcześniej, ale w środę pracuję do późna wieczór, więc z tych i innych powodów nie będzie to dla mnie bułeczka z masełkiem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.