PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ujście Wisły 2011
Autor Wiadomość
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-04-26, 23:39   Ujście Wisły 2011

Witam,
zaczynam nowy temat, bo w końcu trzeba, a na decyzje, które pozwolą wszystko sensownie zaplanować - chyba się nie doczekam.

Wydarzenia w tegorocznym ujściu mają dwa wymiary - formalny i rzeczywisty.

Rzeczywisty jest taki, że już od 9 kwietnia widywane są rybitwy czubate w okolicach ujścia (info zresztą z tego forum). 12 kwietnia było tych ptaków prawie 30. Tymczasem RZGW radośnie, i bez decyzji środowiskowej, prowadzi prace pogłębiające w rejonie rezerwatu, usypując nową łachę. Duży może więcej. Zobaczymy co się z tego wszystkiego wykluje, bo całkiem fajna łacha dla rybitw jest w bezpośrednim sąsiedztwie cypla po gdańskiej stronie.

Wymiar formalny dotyczy tego co możemy jako KULING robić w Ujściu - choć powinno się raczej napisać, czego nie możemy robić.

W 2010 roku KULING podpisał porozumienie z Urzędem Morskim i RDOŚ na temat realizowania zadań związanych z wykonaniem zadań ochronnych w rezerwacie Mewia Łacha
Zadania ochronne ukazały się z datą 9 lipca co uniemożliwiło nam uchronienie kolonii rybitw czubatych, które po zalaniu ich głównej wyspy, podjęły próbę lęgu w czerwcu na cyplu po stronie gdańskiej. Nie ma co wracać do wydarzeń ubiegłorocznych, choć są tam źródła tegorocznych problemów. W największym skrócie - wnioskowaliśmy o zgodę na domek od 4 czerwca, dostaliśmy ją 9 lipca, a w międzyczasie rybitwy zadeptano. Do tego RDOŚ uważał, że pozwolił nam na domek tylko do celów realizacji zadań ochronnych, my zaś, mając osobno zgodę na obrączkowanie ptaków w rezerwacie, używaliśmy domku niezgodnie z intencją RDOŚ (mamy to na piśmie, wszystko w zasadzie mamy na piśmie i na pewno to opublikujemy). I dlatego teraz RDOŚ nie chce nam dać zgody na nic, rybitwie lęgi traktując chyba jako zakładników.

Z różnych powodów, leżących częściowo po naszej stronie, ale spokojnie do wyjaśnienia - RDOŚ uznał wspomniane wyżej trójstronne porozumienie za zerwane 14.01.2011. Wniosek o badania naukowe w rezerwacie (i kilkunastu innych rezerwatach - zgodnie z tym, jak oczekiwano od nas składania wniosków kilka lat temu) złożyliśmy 11 lutego 2011. 15 marca (albo jakoś tak) odbyło się spotkanie w RDOŚ, gdzie w obecności pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni rozwiązaliśmy w zasadzie wszystkie sporne kwestie z poprzedniego roku tak, by przy odrobinie dobrej woli z obu stron sprawy zmierzały ku sensownej współpracy. Jednym z pierwszych kroków RDOŚ miało być wydanie nam pozwolenia na badania naukowe w rezerwacie, żeby do czasu powstania nowej trójstronnej umowy, KULING miał jakikolwiek tytuł prawny do przebywania w rezerwacie.

Następne 5 tygodni dzwoniłem regularnie do osób w RDOŚ odpowiedzialnych za rezerwaty i byłem zczyszczany na drzewo. Do ostatniego dnia nie dostałem żadnej informacji co do losów wniosku.

11 kwietnia, z astronomiczna precyzją dwóch miesięcy, RDOŚ odmówił nam zgody na badania naukowe w rezerwatach. Tak się złożyło, że informacja o tym została przekazana na spotkaniu Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, które zostało zwołane w sprawie właśnie Mewiej Łachy. Komentarze co do terminu rozpatrywania naszego wniosku (rzekomoo wyjątkowo skomplikowany) oraz argumentów przedstawionych przez RDOŚ były raczej nam przychylne, podobnie jak finalna konkluzja, że RROP uważa, że nasz plan zagospodarowania UW jest do przyjęcia, ale wymaga monitorowania.

18 kwietnia zgodnie z ustaleniami z RROP złożyłem kolejny wniosek o badania naukowe w rezerwacie, tym razem pozbawiony obrączkowania (bo rzekomo nie da się wydać zgody na obrączkowanie w rezerwacie po wygaśnięciu obecnych licencji). I znów - ten wniosek otwierać ma nam drogę do wszelkich prac w rezerwacie w bieżącym sezonie. Kilka dni później złożyłem wniosek o ustanowienie zadań ochronnych - ale to pewnie potrwa dłużej. I czekamy. Pilnowanie cypla powinno mieć miejsce już w długi weekend, 7 maja chcemy ogrodzić (po zniszczeniu płotu w marcu) od nowa ścieżkę i pozabierać śmieci - ale nie wiadomo czy RDOŚ cokolwiek rozpatrzy do tego czasu.

Najlepsze jest to, że zgoda RDOŚ to dopiero początek długiego łańcuszka pozwoleń, które musimy uzyskać, żeby skutecznie chronić rybitwy. Również sponsorzy muszą mieć czas na rozpatrzenie naszych wniosków. Możemy wyłożyć i wykładamy własne środki, ale zakupy sprzed decyzji WFOŚ nie mogą być uznane nawet za wkład własny do projektu!

Tak więc nie możemy nic zrobić, bo RDOŚ nie dość, że wbrew wcześniejszym ustaleniom wynajduje kuriozalne powody by odmówić nam zgody na obecność w rezerwacie, to dodatkowo przeciąga wszystko w czasie tak, byśmy cały czas pozostawali na ich łasce (i nie zdążyli się np. odwołać). Prac nad nowym porozumieniem, mimo obietnicy sprzed prawie dwóch miesięcy, chyba jeszcze nie zaczęli. W każdym razie niczego do opiniowania nie dostałem.

Chwilowo tyle. Zobaczymy co przyniesie nadchodzący tydzień. Musze się wgryźć chyba w nowe kpa - skutecznie chyba ograniczy one dotychczasowe praktyki RDOŚ.

Pozdrawiam
Szymon


ale 7 maja o 8.00 zaczynamy akcję sprzątania śmieci z rezerwatu. Na ścieżce wolno przebywać (obowiązują stare zadania ochronne do 8 lipca), więc ostatecznie tylko z nią zrobimy porządek.
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-04-29, 13:40   

Niestety, do dnia dzisiejszego nie mamy żadnej informacji z RDOŚ na temat tego co będzie. Nie możemy więc pilnować cypla i łach w długi weekend, bo nie mamy na to żadnych dokumentów...
Ale ponieważ obowiązują nadal zeszłoroczne zadania ochronne - możemy przebywać na ścieżce - i pewnie ją jakoś "zreperujemy w nadchodzących dniach. Powinno to ograniczyć ilość ludzi wchodzących na cypel i polepszyć warunki tego miejsca jako miejsca lęgowego dla widywanych tam sieweczek obrożnych czy ostrygojadów.
Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
zientek 


Posty: 556
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-05-01, 10:30   

W związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji RDOŚ w Gdańsku na wniosek o zgodę na wstęp do rezerwatu, a tym samym pilnowanie go już od długiego weekendu przed rozdeptującymi również tam świat turystami, w trybie pilnym na wczoraj (znaczy wczoraj) uzupełniliśmy wygrodzenia na ścieżce w rezerwacie wygradzając ją w miejscach w których najczęściej kusi do zejścia z niej. Poszło 500 metrów gustownej czerwonej taśmy nośnej. Mamy nadzieje że jakoś ograniczy presje w nadchodzących dniach.

W trakcie prac ( w ciągu ok 4 h), na cyplu radośnie przechadzali się:
- cztery grupy rowerzystów
- 4 radośnie hasające psy z właścicielami
- ok 20 ludków chcących obejść Wisłę jakoś tamtędy
wszystko miedzy zaniepokojonymi ostrygojadami, sieweczkami obrożnymi, rybitwami białoczelnymi i parą oharów.

Urzędnikom RDOŚ życzymy spokojnego długiego weekendu...
_________________
Piotr Zięcik
www.drapolicz.org.pl
www.kuling.org.pl
Ostatnio zmieniony przez zientek 2011-05-01, 10:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-01, 10:34   

Ja dostałem SMSa od znajomego, że pogonił 15 osób i psa w sobotni poranek z cypla...
Zobaczymy czy RDOŚ pracuje w poniedziałek...

i jeszcze jedno - żeby kupować liny, tablice itp. rzeczy KULING co roku zwraca sie o dofinansowanie WFOŚ. WFOŚ do złożenia wniosku wymaga pozwoleń. Nie możemy w tym roku złożyć wniosku do WFOŚ, bo RDOŚ bojkotuje nasze wnioski odmawiając z wydumanych powodów równo po 60 dniach od złożenia wniosku. A samo techniczne zabezpieczenie ujścia (informacja co wolno) sporo by pomogło, bo im mniej osób łazi po cyplu tym lepiej.
ale czekamy...

Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
MrG 

Posty: 148
Skąd: Wlkp
Wysłany: 2011-05-01, 10:42   

Trza by się poświęcić i dorwać do jakiegoś wysokiego stanowiska w RDOŚ i zrobić tam porządek.
 
 
szymsze 

Posty: 42
Skąd: kościan
Wysłany: 2011-05-02, 23:29   

Witam!
A może jakaś akcja krajowa z wysyłaniem mejli lub telefonami do RDOŚ?
_________________
Szymon Kaczmarek
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-09, 00:57   

7 maja w skromnej liczbie 6 osób (serdeczne podziękowania dla: Jowity, Kokora, Magdy, Hitowera i Nagóra) posprzątaliśmy śmieci z UW, przybiliśmy kilka tabliczek, które powinny ograniczyć liczbę turystów, których ciągle nie możemy fizycznie wyganiać (brak decyzji RDOŚ co dalej). Śmieci nie było tak wiele - raptem chyba siedem worków 60l.
Próbowaliśmy łatać liny i... mamy sposób by robić to szybko. Estetycznie niestety nie jest. Pogadamy z fabryką czy nam wplecie między sznurki stalową nitkę i za ile...

Obejrzeliśmy też łachy (7 fok), mapka poniżej. Widać, że łachy odbudowały się jak co roku (chyba, że szła fala powodziowa) bez względu (a może nawet pomimo) bagrowania ujścia przez RZGW. Zobaczymy co z tego wyjdzie wszystkiego, ale na pewno rzekoma "pomoc" ptakom, która wg RZGW ma usprawiedliwić ich łamanie prawa, nie jest ptakom do niczego potrzebna. Na profilu "Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej" można zobaczyć więcej zdjęć z akcji i zagłosować na to, którą z łach wybiorą rybitwy. No i na koniec mieć satysfakcję za dobre wskazanie :)
Pozdrawiam
Szymon

łachyy.jpg
widać też obrys łach z 12 kwietnia :)
Plik ściągnięto 3952 raz(y) 55,78 KB

_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-09, 10:06   

Są i dobre wieści :)
Firma Bromix z Gdańska, która sprząta plaże na Wyspie Sobieszewskiej (ale rezerwatu już nie, bo nikt się nie poczuwa do płacenia za to) - weźmie i wywiezie zebrane przez nas śmieci bez płacenia, tylko za pisemne podziękowania :)
Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-13, 02:34   

Dzisiejsze wieści ambiwalentne - RDOŚ znowu popisał się w bezrozumności i wydał nam pozwolenie na badania, ale bez prawa postawienia domku. Bo nasze badania wg RDOŚ domku nie wymagają. Może to i prawda, ale zgoda na domek wyrażona w tej postaci była jedyną możliwością pilnowania 24h/dobę kolonii rybitw od 1 czerwca. Rok temu, 11.06, rybitwy czubate podjęły ostatnią próbę lęgów, która w 2-3 dni została unicestwiona przez ludzi lub lisy. W tym roku RDOŚ myśli, że wyda zadania ochronne z prawem do postawienia domku (ale to nam jeszcze tego prawa nie daje), a następnie podpisze z nami, Urzędem Miasta Gdańska i Urzędem Morskim porozumienie, a my potem dostaniemy worek pozwoleń na postawienie domku, zwolnienie z zakazów obowiązujących w terenie zalewowym itp. - do 1 czerwca. No nieźle. Najlepsze jest to, że wszystkie te problemy były omówione i podnoszone na dwóch już spotkaniach i urzędnicy mieli świadomość, że tylko pozwolenie na badania wydane szybko, pozwoli te formalności biurokratyczne przejść na czas, a wszystkie zainteresowane strony będą i tak miały okazję, własnymi decyzjami, w sprawie się wypowiedzieć. Ale przepadło. I nie wiem co teraz, czekać nie ma już na co.
A dobra wiadomość to ta, że Grupa LOTOS S.A. wesprze nas finansowo w 2011 roku.
pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-24, 10:55   

Rybitwowy sezon 2011 można uznać za otwarty. Kontrola łach 23 maja wykazała, że na najbardziej wschodnim cyplu długiej "starej" łachy jest już kolonia rybitw rzecznych (ok. 50 par, kilkanaście zniesień) z domieszką białoczelnych (kilkanaście par, dwa zniesienia) i dwoma parami czubatych. Więcej czubatych nie było widać :( W kolonii twardo wysiaduje 3 jajka tez ostrygojad. Druga para ostrych kreci się po gdańskiej stronie rezerwatu. Do tego pierwsze 3 pisklaki srebrzaka i dalsze 8 gniazd... Sieweczki mikoszewskie straciły lęg, co po drugiej stronie- nie wiem.

czubate.jpg
Plik ściągnięto 3952 raz(y) 143,69 KB

rzeczne.jpg
Plik ściągnięto 3961 raz(y) 117,02 KB

_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-05-31, 23:03   

Hej,
serdecznie zapraszam do udziału w naszym obozie (ilość miejsc ograniczona oczywiście), tym bardziej, że oczekiwania naszego RDOŚ zapewne utrudnią w tym roku dostęp do rezerwatu osobom które nie będą na liście uczestników.
szczegóły w pliku, czasu jest mało.
Pozdrawiam
Szymon

plakat_UW 2011.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 780 raz(y) 86,42 KB

_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-07, 23:48   

Na zdjęciu widok na rosnącą kolonię rybitw czubatych na Mewiej Łasze. Dziś już 15 zniesień, w tym tylko jedno pełne. Dalsze 30 par tokuje w pobliżu. Do tego 117 zniesień rybitw rzecznych (57 pełnych) i 8 białoczelnych (2 pełne). Jest szansa na udany sezon.
Pozdrawiam
Szymon

IMGP8945.jpg
Plik ściągnięto 3968 raz(y) 81,14 KB

_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-16, 01:53   

Kontrola kolonii 14 czerwca wykazała:

ostrygojad porzucił lęg, już mu się rybitwy rzeczne dołożyły do jaj,

60 zniesień czubatych - więcej niż się spodziewaliśmy, ale i o tej porze bywało 250 gniazd... 120 zniesień rzecznych i 6 pierwszych pisklaków. Rybitwy białoczelne nadal ok. 10 par w kolonii, ale kolejne kilkanaście par zajmuje usypaną wyspę.

tokują sieweczki obrożne (3 pary) i rzeczne (3 ptaki)

biegają i pływają trzy wyrośnięte pisklaki srebrzaka.

Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-16, 01:54   

16 czerwca na Legionów szykujemy nasz domek na sezon. Każda pomoc mile widziana.
9 i 10 lipca rozbijamy obóz (plan)
Pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
szymbz 

kuling

Posty: 2566
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-06-19, 23:30   

domek szykujemy jutro (20 czerwca)
a na www.kuling.org.pl/uw są już bieżące doniesienia z rezerwatu, w tym info o dzisiejszych 112 gniazdach rybitw czubatych :)
pozdrawiam
Szymon
_________________
http://rejsynaptaki.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.