PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2008-12-04, 17:55
Liczenie ptaków wodnych w miastach
Autor Wiadomość
W.Meissner 

kuling

Wysłany: 2007-12-04, 06:50   Liczenie ptaków wodnych w miastach

Chcialbym zaprosic po raz drugi (i moze ostatni) do policzenia ptaków wodnych (oprócz mew) zimujących w polskich miastach. W ubieglym roku udalo sie policzyc ptaki az w 217 miejscowosciach. Wyniki sa zamieszczone na stronie www.kuling.org.pl w dziale malardy. Najbardziej zalezy mi na powtorzeniu liczenia w tych samych miejscach, ale wyniki z nowych miast sa jak najbadziej mile widziane. Najlepiej liczenie zrobic miedzy 11 a 27 stycznia 2008. Instrukcja dostepna jest na www.kuling.org.pl oraz jest dolaczona do tego postu.
Nowoscia bedzie liczenie nietypowo ubarwionych krzyzowek - czyli tzw. "soltysow". Jeszcze przed zakonczeniem konkursu na soltysa roku (zachecam do glosowania na www.kuling.org.pl) powstanie ilustrowany spis najważniejszych typow ubarwienia i bede prosil o liczenie "solytsow" z uwzglednieniem ich przynaleznosci do typu.

W celu uniknięcia dublowania się w liczeniu tych samych stawow, odcinków rzek, itp. prosze o wstepne zglosznia na adres: anapla@tlen.pl

Wlodzimierz Meissner

Liczenie_w_miastach-instrukcja_2008.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 930 raz(y) 128,86 KB

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2007-12-04, 06:53   

Brodnica w to wchodzi... tylko nie rozumiem dlaczego miałaby to być akcja prowadzona po raz ostatni :?: :>
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Michu 

kuling

Wysłany: 2007-12-04, 08:51   Re: Liczenie ptaków wodnych w miastach - styczeń 2008

Włodek, tak jak poprzedniej zimy ja policzę Białystok :oki: Będzie z tego jakaś publikacja? Jaki masz plan odnośnie tych danych?

Pozdr

Mirhel 
obrączkarz

Wysłany: 2007-12-04, 09:36   

Stargard Szczec. zwarty i gotowy do liczen :oki:

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2007-12-04, 10:00   

Dogadam sie jeszcze z Menderem i Kubczar'em to pewnie i Olsztyn ruszy :oki:

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

claviceps 

Wysłany: 2007-12-04, 10:41   

Wrocław i tak liczy niezależnie od grudnia :] :P to się podepniemy :oki:

bodzishek 

Wysłany: 2007-12-04, 13:08   

hej

Kraków zrobia Sekcje Ornitologiczne z UJ i AR :oki:

kaczyk717 
siewkolub

Wysłany: 2007-12-04, 13:21   

ja licze co zime ale rezerwuje juz tychy :mrgreen:

Tomasz Rafalski 

otop

Wysłany: 2007-12-04, 13:26   

witam
ja jak w tamtym roku policze w Nowym Mieście Lubawskim, Golubiu-Dobrzyniu i dorzuce w tym roku Rypin :]

W.Meissner 

kuling

Wysłany: 2007-12-04, 14:36   liczenie

Jeśli zima dopisze, to będziemy mieli dane o ptakach w miastach z dwóch zim: wyjątkowo łagodnej mam nadzieje że także przynajmniej umiarkowanie mroźnej. W takim wypadku powinno wyjść fajne porówanie, bo zeszłej zimy wszyscy narzekali, że ciepło i ptaków mało. Oczywiście akcję można kontynuować i jak będą chętni, to możemy ją pociągnąć. Pisałem że chyba ostatni, bo pierwotny plan zakładał zebranei danych z dwóch zim: łagodnej i "normalnej".

Oczywiscie ze dane te nie pójda do szuflady i nie ostaną się tylko i wyłącznie na stronie KULINGa. Jak najbarzdziej planowana jest publikacja na łamach Notatek Ornitologicznych podsumowująca wyniki zebrane w skali kraju.

michałkiewicz 

Wysłany: 2007-12-04, 14:39   

Co roku liczę zimujące ptaki wodne w Opolu, więc w 2008 biorę, jak zwykle miejski odcinek Odry oraz kamionkę "Bolko".

wieslawbaginski 

Wysłany: 2007-12-04, 14:40   

Przeglądając metodykę zastanowialem się dlaczego w liczeniu moga wziac udzial wszyscy chetni skoro jak wynika z licznych odzewow chetnych do liczenia, ze znanymi innym kwalifikacjami jest bardzo dużo. Liczyć kazdy może pod warunkiem, ze nie wrzuca się tego do jednego worka z wynikami aspirującymi do publikacji naukowych.
Znany mi ze strony Kulinga opis sposobu w jaki się kwalifikuje osoby do liczeń w najmniejszym stopniu nie przystaje mi do proponowanego liczenia krzyżowek.
Wielokrotnie porównywałem w terenie wyniki liczenia wiekszych stad zarówno krzyżowek jak i łabędzi przez osoby, które nigdy lub bardzo rzadko ptaki liczyły z wprawionymi obserwatorami proszę mi wierzyć wyniki były diametralnie rózne.

PS Podczas pisania postu nie mam zwyczaju zaglądąć na wątek :)

W.Meissner 

kuling

Wysłany: 2007-12-04, 17:48   

Liczenie ptaków wodnych w miastach jest typową akcją typu "pospolite ruszenie". Nie widzę problemu w policzeniu tak banalnych gatunków jak krzyżówka, czy łabędż niemy nawet przez osoby bez dużego doświadczenia w liczeniu ptaków. Sprawa może wyglądać inaczej w przypadku dużej liczby ptaków kotłujących się na niewielkim obszarze. Każdy organizator tego typu akcji musi mieć na uwadze zarówno ograniczenia, jak i korzyści jakie płyną z przyjetej metodyki. Na razie cieszymy się z olbrzymiego odzewu i z faktu że aż w 217 miejscowościach znalazły się osoby chetne do pójścia nad wodę i przyglądania się ptakom. Do publikacji jeszcze daleko! Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, by taka akcja nie doczekała się czegoś więcej niż sprawozdanie na zacnej zresztą stronie KULINGa, choć powszechnie wiadomo, że znacznie ambitniejsze zamierzenia w naszym kraju często lądują w szufladzie.

wieslawbaginski napisał/a:
Przeglądając metodykę zastanowialem się dlaczego w liczeniu moga wziac udzial wszyscy chetni skoro jak wynika z licznych odzewow chetnych do liczenia, ze znanymi innym kwalifikacjami jest bardzo dużo. Liczyć kazdy może pod warunkiem, ze nie wrzuca się tego do jednego worka z wynikami aspirującymi do publikacji naukowych.
Znany mi ze strony Kulinga opis sposobu w jaki się kwalifikuje osoby do liczeń w najmniejszym stopniu nie przystaje mi do proponowanego liczenia krzyżowek.
Wielokrotnie porównywałem w terenie wyniki liczenia wiekszych stad zarówno krzyżowek jak i łabędzi przez osoby, które nigdy lub bardzo rzadko ptaki liczyły z wprawionymi obserwatorami proszę mi wierzyć wyniki były diametralnie rózne.

PS Podczas pisania postu nie mam zwyczaju zaglądąć na wątek :)

W.Meissner 

kuling

Wysłany: 2007-12-04, 17:56   zgłoszenia osób liczących

Ważna sprawa.
Proszę wszystkich chętnych do liczenia ptaków wodnych w miastach o zgłoszenia na anapla@tlen.pl. Zgłoszenie przez FORUM PRZYRODA nie załatwia sprawy, bo nie wszyscy zainteresowani liczeniem tu zaglądają. W niektórych miastach są miejcowi koordynatorzy, którzy organizują liczenie, tak aby nie liczyć czegoś dwa razy i aby skontrolować wszystkie potencjalne miejsca przebywania ptaków. Są też miasta, że niezależnie zgłąszają się różne osoby i wtedy proszę ich o kontakt ze sobą i współdziałanie.

lagopus 

Wysłany: 2007-12-04, 22:21   

Środa Wielkopolska też ma już swojego obserwatora :> :]

Odpowiedz do tematu