PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2008-12-04, 17:55
Liczenie ptaków wodnych w miastach
Autor Wiadomość
wieslawbaginski 

Wysłany: 2007-12-05, 16:12   

Hmm, to jak się ma to :
W.Meissner napisał/a:
Chcialbym zaprosic po raz drugi (i moze ostatni) do policzenia ptaków wodnych (oprócz mew) zimujących w polskich miastach.

do tego:

Wysłany: Dzisiaj 14:54

Cytat:
Dzisiaj w Krakowie na Wiśle od Wawelu do hotelu Forum:
przy Wawelu:
- lodówka 1 samica
- młoda gęś białoczelna
- samica czernicy zczajacych sie
przy hotelu Forum:
- świstun 2 samce
- obserwacja dni nur czarnoszyi na tej małej rzeczce za hotelem, jak na nura mało płochliwy, podpływał na ~7metrów, dziwne miejsce jak na nura
oprócz tego trochę canusów , śmieszki, krzyżówki i ł. nieme

żródlo:
http://forum.przyroda.org...3120.htm#225807

Liczenie ptakow na rzekach typu Brda w Bydgoszczy na blisko 20 kilometrowym miejskim odcinku wymaga nie tylko sprawnego liczenia ptaków "kłebiących się", ale i dużych stad przemieszczających sie pod wpływem ludzi je dokarmiających, trenujacych kajakarzy, wszak jest tu ich mekka, jak i samego obserwatora.

W.Meissner 

kuling

Wysłany: 2007-12-05, 19:15   

O tym samym napisałem w jednym z poprzednich postów, więc nie wiem w czym ma być problem. Nie rozumiem też o co Ci chodzi z tym nurem i lodówką w Krakowie. Podważasz te obserwacje? Dlaczego?

wieslawbaginski napisał/a:
Hmm, to jak się ma to :
W.Meissner napisał/a:
Chcialbym zaprosic po raz drugi (i moze ostatni) do policzenia ptaków wodnych (oprócz mew) zimujących w polskich miastach.

do tego:

Wysłany: Dzisiaj 14:54

Cytat:
Dzisiaj w Krakowie na Wiśle od Wawelu do hotelu Forum:
przy Wawelu:
- lodówka 1 samica
- młoda gęś białoczelna
- samica czernicy zczajacych sie
przy hotelu Forum:
- świstun 2 samce
- obserwacja dni nur czarnoszyi na tej małej rzeczce za hotelem, jak na nura mało płochliwy, podpływał na ~7metrów, dziwne miejsce jak na nura
oprócz tego trochę canusów , śmieszki, krzyżówki i ł. nieme

żródlo:
http://forum.przyroda.org...3120.htm#225807

Liczenie ptakow na rzekach typu Brda w Bydgoszczy na blisko 20 kilometrowym miejskim odcinku wymaga nie tylko sprawnego liczenia ptaków "kłebiących się", ale i dużych stad przemieszczających sie pod wpływem ludzi je dokarmiających, trenujacych kajakarzy, wszak jest tu ich mekka, jak i samego obserwatora.

lechu1 

Wysłany: 2007-12-05, 20:10   

Nie mogę otworzyć:
Liczenie_w_miastach-instrukcja_2008.pdf
a na forum Kulinga nie wiem gdzie to jest.

Ad 

Wysłany: 2007-12-05, 22:35   

Legnica tez bedzie liczona, podobnie jak rok temu :)

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-12-05, 22:37   

Hej,
sprawdziłem plik dołączony do pierwszego postu w tym wątku - i jest OK.
na www kulinga szuka się pliku wchodząc na:
http://www.kuling.org.pl/malardy2/index.html
następnie klikając "liczenia" i tam w opisie jest do ściągnięcia plik
(uwaga - w 2008 r. obowiązuje wersja 2).
Pozdrawiam
Szymon

lechu1 

Wysłany: 2007-12-05, 22:41   

Wszystko gra.Dzięki.

wieslawbaginski 

Wysłany: 2007-12-05, 23:21   

Włodku,
Nie zrozumiałeś moich intencji, gdybym chciał podważać obserwacje z Krakowa zrobił bym to na właściwym wątku, ja niczego takiego nie sugerowałem.
W tym ostatnim poście chciałem pokazać , w kontekście Twoich słów , że będą liczone wszystkie ptaki wodne poza mewami, a później, że liczyć może każdy bez względu na umiejetności, jak duża może być różnorodność gatunków nawet w centrum miasta na przkładzie dzisiejszych obserwacji z Krakowa. Poza tym nawiązałem do trudności na jakie natrafić może obserwator bez odpowiedniego przygotowania rzucony na głeboką wodę - obawiam się, ze tu też zostanę źle zrozumiany.
Pospolite ruszenie w liczeniu ptaków wodnych już raz było a do liczenia zapraszano nawet na łamach "Łowca Polskiego". Jakie kwiatki z tego wyszły Sam pisałeś w "Notatkach Orn."krytykując dane jakie znalazły się z Polski w dziele Scotta i Rose (1996)" Atlas of Anatidae Populations in Africa and Western Eurasia"
Aktualnym kuriozum może być zawarta w nim pewnie pierwsza informacja o ptakach Rospudy- 235 podgorzalek w 1983 r. a, inna zimowa koncentracja tego gatunku, jak pisałeś sięgala 500 os. na Jez. Borzymowskim. Jak do tego doszło - a no liczyć mógł każdy.
Absolutnie nie porównuję owej akcji z tym liczeniem, chodzi mi tylko o ewentualny margines błedu, którego można by łatwo uniknąć i który może rzutować na całość, trudnego po jakimś czasie do weryfikacji, zwłaszcza gdy liczącego nigdy się nie widziało na oczy w terenie i później nie pozostaje po nim nawet adres . Generalnie jestem przeciwny mieszaniu akcji badawczych z pospolitym ruszeniem i taki pogląd tu wyrażam.
I jak już wcześniej pisałem nie chodzi mi o podważanie umiejetności większości uczestników akcji, uważam, że znają oni doskonale ptaki ale trzeba postawić liczącym pewne warunki i wierzę, że wiekszość je spełni, a ci którzy się nie będą czuli na siłach sami odłoża swój udział w akcji na później, uczestnicząc w niej tymczasem w ten sposób,że będą towarzyszyć innym - o tym też pisałem pośrednio wspominając o Kulingu :) .
Jak Widzisz uważam, że bardzo niewiele trzeba by akcja miała ręce i nogi, ale oczywiście to tylko mój pogląd wyrażony na forum dyskusyjnym.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2007-12-05, 23:42   

Siedlce, zalew miejski zajęte........... ;)

o ile nie zamarznie.

W.Meissner 

kuling

Wysłany: 2007-12-06, 07:16   

Wieśku,
nie chcę się za długo rozwodzić nad tematem ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego typu zagrożeń dla danych, które mają być podstawą do opracowań naukowych. Każda wątpliwa obserwacja była i będzie weryfikowana (a przez co także obserwator). W dobie powszechności aparatów cyfrowych zrobienie fotki ptaszkowi na stawie miejskim nie nastręcza żadnych problemów. Tak też było w styczniu 2007 i dlatego w tabeli z wynikami są hełmiatki w Katowicach i uhle w kilku innych miastach (sam na poczatku nie mogłem uwierzyć!). W większych miastach skąd pochodzi ogromna większość policzonych ptaków są osoby z dużym doświadczeniem, które organizują to wszystko i dobierają ludzi im znanych. Nie jest więc tak źle z jakością obserwatorów, a przynajmniej w większości wypadków jest ona znana (lub będzie poznana).

Akcja ma też zachęcać ludzi do patrzenia na ptaki w maistach. Kolejność zaproponowana przez Ciebie jest OK, tylko stawianie wymogów na poczatku mogłoby ludzi tylko zniechęcić. Weryfikacja i przefiltrowanie danych po zakończeniu akcji da podobny efekt - czyli do opracowania trafią dane, co do których nie będziemy mieli wątpliwości, że są wiarygodne. A filtrowac można na wiele sposobów :)

kaczyk717 
siewkolub

Wysłany: 2007-12-06, 14:20   

ja mysle ze powinny byc jakies progi w tym liczeni bo skad jakis przecietny mieszczanin ma wiedziec jak wyglada np.podgorzałka albo inne rzadsze kaczki
sięgala 500 os. na Jez. Borzymowskim
sa na to chociarz jakies dowody np. zdjecia

wieslawbaginski 

Wysłany: 2007-12-06, 15:03   

kaczyk717 napisał/a:
sa na to chociarz jakies dowody np. zdjecia

No właśnie problem w tym, że wtedy nie było aparatów cyfrowych ;) .

A poważniej, przeczytaj uważniej mój tekst jeszcze raz :)

kaczyk717 
siewkolub

Wysłany: 2007-12-06, 20:13   

ok

przeczytałem .sa jakies wnioski!

wieslawbaginski 

Wysłany: 2007-12-06, 21:20   

kaczyk717 napisał/a:
ok

przeczytałem .sa jakies wnioski!

Przecież z tekstu wyraźnie wynika, że to napisał Włodek Meissner a nie ja. Ja jego wypowiedź tylko przytoczyłem , więc niech się on teraz tłumaczy :) .

kaczyk717 
siewkolub

Wysłany: 2007-12-06, 21:59   

wszystko sie juz zgadza

Erni 
TBOP

Wysłany: 2007-12-08, 12:02   

To ja biorę wstępnie Jędrzejów i zalew w Kielcach...

Odpowiedz do tematu