FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szymbz
2007-10-12, 19:13
Bernikle kanadyjskie
Autor Wiadomość
mikus.zet 
ornitolog

Wysłany: 2007-06-09, 22:16   

Dziś w Jelitkowie (koło Psychologii UG) UHP, UHC i 5 pull.

szymbz 
moderator

kuling

Wysłany: 2007-10-12, 19:30   

Dziś (12.10.2007) zrobilismy z Piotrkiem (zientek) rekonesans w ZOO. Miałem doniesienia o tym, że łazi tam mnóstwo bernikli, w tym kilka z naszymi plastikami. I okazało sę, że faktycznie.

W ZOO jest 15+9+2+1 ptak, w wyraźnie wyodrębnionych stadach. W ramach 15-tki większość jest podcięta i na wiosnę nie poleci. A te co nie są podcięte, to pomożemy złapać i będą podcięte :)
Wśród tych ptaków 7 ma plastikowe obrączki z ZOO, są cztery nasze: UHA, UHP, UHZ i WN 03810 - a to m.in. matka i ojciec Przymorskiego rodu i dwa ich młode z 2005. Ponieważ ZOO złapało tegoroczne pisklaki z Przymorza (4 - wszystkie), można podejrzewać, że nadal są z nimi.
W stadzie 9 "dzikich" sztuk, które łażą po wybiegu dla jeleni i są "samowystarczalne" - wypatrzyłem UHC, UHS, UHE i jeden metal. Dwa inne ptaki to hybrydy z gęsią.

W sumie okazuje się, że WSZYSTKIE plastikowe bernikle są w ZOO, podcięte lub nie. Potwierdziło się więc, że te skubane ptaki tam po prostu zimują, a tylko na lęgi rozłażą się po Gdańsku, by radośnie z młodymi wrócić do ZOO po lęgach... Pytanie na co w ZOO tyle bernikli :)

w ząłączeniu jedna fotka co mi zdążyła się od Piotra ściągnąć, wieczorem więcej w fotonotesie
Pozdrawiam
Szymon

bernikleZOO.jpg
Plik ściągnięto 99 raz(y) 99,46 KB

Rey 
ornitolog

Wysłany: 2007-10-15, 10:26   

szymbz napisał/a:
W sumie okazuje się, że WSZYSTKIE plastikowe bernikle są w ZOO, podcięte lub nie. Potwierdziło się więc, że te skubane ptaki tam po prostu zimują, a tylko na lęgi rozłażą się po Gdańsku, by radośnie z młodymi wrócić do ZOO po lęgach.

Czy ZOO nie zgodziło by się wypuścić na wiosnę może jeszcze paru gatunków :?: Po co ograniczać się tylko do bernikli ;)

PS. Ile w tym roku było lęgowych par bernikli :?:

szymbz 
moderator

kuling

Wysłany: 2007-10-15, 10:49   

Hej,
no znamy tyle par/samic - ile na grafice kilka postów wcześniej tj. 5.
Jedyna zmiana w stosunku do tego obrazka z czerwca, o jakiej wiem, to spadek z 5 na 4 pisklaki z przymorskiego haremu.
Pozdrawiam
Szymon

PS. Mają bardoz fajne drzewice w ZOO :) - niemniej z rozmów wiem, że w samym ZOO nic im się rozmnażać specjalnie z blaszkodziobych nie chce. Alergia na płoty? :)
SzB

szymbz 
moderator

kuling

Wysłany: 2008-06-28, 01:47   

Hej,
W 2008 r., mimo odłowów zimą w ZOO i akcji wczesną wiosną gdy odłowiono dwa z trzech ptaków widywanych poza ZOO, jest nadal lęgowa para w parku Reagana - choć z tylko jednym pisklakiem. Samcem(?) jest pisklę z 2006 r., UHS, które nie było widywane w żadnym z pięciu lęgów w 2007 r. oraz wyznakowana w ZOO samica(?) CRR. Trzeba pewnie to złapać i odwieźć do ZOO :) Albo same tam polecą...
/info za WMS/
Kończymy pisać artykuł o tych ptakach i jak ktoś ma info o lęgach w 2007 późniejsze niż zamieszczone na tym forum - to poproszę o szczegóły.
Pozdrawiam
Szymon

szymbz 
moderator

kuling

Wysłany: 2008-10-22, 21:25   

A wczoraj dostałem od gryphusa taki SMS:

Cytat:
w dniu 15.10.2008 została zagryziona bernikla kanadyjska (samica) z metalem WN 03875 i plastikiem UHS. Pozdrawiam

a rzecz miała miejsce w ZOO w Oliwie...

Pozdrawiam
Szymon

BJK 

Wysłany: 2008-10-23, 09:24   

hm... zagryziona... na terenie ZOO, wiadomo coś na temat zagryzającego, bo to chyba na jakimś wybiegu? czy wałęsający się pies? jest taka możliwość w ZOO?
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2008-10-23, 19:02   

Zabita gęś została znaleziona na wybiegu szopów, więc najprościej byłoby powiedzieć że sprawcami są szopy. Jednak nie jest to pewne - po zoo kręci się bardzo wiele drapieżników. Mimo iż wybiegi są chronione przed nimi pastuchami elektrycznymi (w tym wybieg szopów), często okazuje się, że nie są one przeszkodą dla głodnych mięsożerców z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W zeszłym roku złapano lisa - zabójcę kaczek, a obecnie rozpleniły się "nieoswojone" koty - żeby nie pisać "dzikie", co do którym mam podejrzenia... :(
Na gęsi w zoo już bywały udane ataki, nie tylko na wybiegu szopów.
Pozdrawiam

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2008-10-23, 19:15   

BeaJolKa napisał/a:
czy wałęsający się pies? jest taka możliwość w ZOO?

nie

mikus.zet 
ornitolog

Wysłany: 2009-06-19, 18:00   

Dzisiaj przy Subisława ptak z obrączką CPA (pierwszy raz widzę coś nie zaczynającego się na U), drugi ptak z pary bez obrączek - a przy nich 6 pull.
Zagapiłem się strasznie - nie byłem nad tym stawkiem max kilkanaście dni, ale nie widziałem wcześniej nic wysiadującego...

mikus.zet 
ornitolog

Wysłany: 2009-06-20, 11:13   

Dzisiaj kanadyjek przy Subisława nie widziałem, nie ma pojęcia dlaczego - chowają się wśród wegetacji na wyspie, przemieszczają wzdłuż potoku na sąsiednie stawki, ktoś już je zdążył wyłapać?

szymbz 
moderator

kuling

Wysłany: 2009-06-20, 15:07   

nikt ich nie łapał.
hmm
Pozdrawiam
Szymon

zuton 

Wysłany: 2009-07-04, 09:06   

mikus.zet napisał/a:
Dzisiaj kanadyjek przy Subisława nie widziałem, nie ma pojęcia dlaczego - chowają się wśród wegetacji na wyspie, przemieszczają wzdłuż potoku na sąsiednie stawki, ktoś już je zdążył wyłapać?
Zgodnie z życzeniem zamieszczam informację, że bernikle z potomstwem są nieco w dół Potoku Oliwskiego, na stawie przy Chłopskiej. Poniżej fotka z 25 czerwca.

kanada.jpg
Plik ściągnięto 61 raz(y) 96,95 KB

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2009-07-11, 10:22   

Wyżej opisana rodzinka już od dziś w zoo :D i z plastikami.
Za pomoc w odłapywaniu jeszcze raz bardzo dziękuję Gerardowi i Arturowi!!
Akcja szybka i skuteczna, nawet pomimo "pomocy" okolicznych amatorów konsumowania trunków (o 4 rano :shock: !)!

maczek_sky 

Wysłany: 2010-06-16, 23:26   

Wie ktoś może co się stało z tegoroczną 7 piskląt bernikli na Przymorzu w Parku Reagana?
To były młode pary UHE i CAY.

Odpowiedz do tematu