PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szymbz
2007-10-12, 19:13
Bernikle kanadyjskie
Autor Wiadomość
refleksja 

Wysłany: 2007-05-28, 13:26   

hmm, przyznam że się już zupełnie pogubiłam w tych lęgach.

dziś byłam na stawach na przymorzu były 3 ptaki dorosłe + maks. 6 piskląt (dokładnie nie zdążyłam policzyć bo się w krzaczorach schowały a ja bez lornetki :twisted: ). gdzie jest reszta lęgów? :/

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-05-28, 13:32   

te 3 dorosłe + 9 piskląt to jest to co się ostało z 3 lęgów na Przymorzu.
kolejny lęg jest na pętli w Jelitkowie a najnowszy za Stawem Młyńskim hen w las i ogródki działkowe (Dwór Oliwski)

Pozdrawiam
Szymon

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-06-05, 13:02   

witam,
czy nie uważacie, że lęgi bernikli raczej zła wiadomość i że wszystkie te ptaki powinny trafić do ZOO :?: No, chyba, że wiadomości o hybrydach z gęgawą i tym samym zagrożeniu dla populacji gęgawy to ściema ... :roll:

szymbz 

kuling

Wysłany: 2007-06-05, 13:41   

Hmm,
ja osobiście nie przyłożę ręki do śmiercionośnych rozwiązań, ale faktycznie właśnie przeczytałem meil od Andrzeja Kepela (kolejny popierający eliminację tych ptakó ze środowiska naturalnego) i chyba zrobimy z tym w tym roku porządek - tzn. wyłapiemy wszystkie rodziny (z rodzicami) i odstawimy do ZOO. Myślę nad wysterylizowaniem i pozostawieniem doroslych w parkach - ludność okoliczna je uwielbia, natomiast młodziaki bym trwale pozbawił zdolności latania - na wzór tego co się "samo" stało rok temu w wyniku jakiegoś choróbska (3 z 5 pisklaków mialy zdeformorane skrzydło).
Takie czasy
Szymon

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-06-05, 13:59   

szymbz napisał/a:
a osobiście nie przyłożę ręki do śmiercionośnych rozwiązań

ja też bym nie przyłożył,
szymbz napisał/a:
wyłapiemy wszystkie rodziny (z rodzicami) i odstawimy do ZOO

tak jest przynajmniej humanitarnie...

Krystian 

Wysłany: 2007-06-05, 15:28   

szymbz napisał/a:
.... i chyba zrobimy z tym w tym roku porządek - tzn. wyłapiemy wszystkie rodziny (z rodzicami) i odstawimy do ZOO. Myślę nad wysterylizowaniem i pozostawieniem doroslych w parkach...Szymon

... no nie no, ja pewno czegoś nie rozumiem, no i z pewnością zaraz mi będziecie tłumaczyć dlaczego to chcecie się bawić w Pana Boga i nie dopuszczać do głosu NATURY, ale sorry ... no nic tylko czekać aż będziecie wyłapywać i dostarczać do ZOO i sterylizować każdy nowy gatunek w awifaunie Polski ... a jak już ,,z tym zrobicie porządek" to pewno wyłapiecie wszystkie jenoty ... a potem to już tylko wszystkich ludzi o cokolwiek ciemniejszej skórze, bo przecież ich TU kiedyś też nie było, a co gorsza ,,krzyżówki" są podobne do nich ... itd.
PROSZĘ - NIE ZAŁAMUJCIE MNIE !!!

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-06-05, 15:48   

Krystian, jenotów nie trzeba wyłapywać, je trzeba by było po prostu wybić do nogi i tyle; problem w tym, że się chyba nie da, podobnie jak z norkami i szopami :?

a jeśli chodzi o bernikle: chodzi właśnie o to, aby naprawić fatalne dla przyrody, efekty naszego, ludzkiego bawienia się w Pana Boga.
Ot co.

Namor 

Wysłany: 2007-06-05, 16:23   

Oenanthe napisał/a:
No, chyba, że wiadomości o hybrydach z gęgawą i tym samym zagrożeniu dla populacji gęgawy to ściema
a hybrydy to znowu jakaś nowość w naturze. Może pozbądźmy się paru gatunków storczyków, bo też tworzą mieszańce. Może pozbądźmy się łabędzi krzykliwych, bo czasami tworzą mieszne pary z niemymi (które są ostoją polskości, niemal jak gęgawy).

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-06-05, 16:32   

ok, to wracamy do dyskusji co już była ;-)
zasadnicza różnica polega na tym, że łabędź krzykliwy sam się u nas pojawił (czyli jest to naturalny element przyrody), a bernikla to uciekinier z parków i ogrodów (czyli jest to efekt naszego bawienia się w Pana Boga). Twój przykład jest demagogiczny - co już też sobie zarzucaliśmy ;-)

Rojst 
Oenanthe

Wysłany: 2007-06-05, 16:33   

oczekuję merytorycznych argumentów :]

Krystian 

Wysłany: 2007-06-05, 16:44   

1. ,, Bernikla kanadyjska (Branta canadensis) - Największa z europejskich gęsi. ...Wprowadzona do Europy z Ameryki Płn., gdzie ma bardzo szeroki zasięg ... "

Skoro Lars Jonsson nazywa ją gęsią europejską, to dla mnie może być również gęsią polską, stąd moje podejście do zamiarów jej eksterminacji (mimo świadomości iż była ,,wprowadzona" - podobnie jak: bażant, mandarynka, karolinka czy wg niektórych kazarka, gęś egipska ... itd.

2. Komisja Faunistyczna zarządziła:

Tabela 2. Gatunki i podgatunki, których tylko lęgi podlegają weryfikacji (przedmiot zgłoszenia "Lęg")

Cygnus cygnus - Łabędź krzykliwy (3)
Brandta canadensis - Bernikla kanadyjska
Aix galericulata - Mandarynka
Anas penelope - Świstun

... więc KF też nie ma wątpliwości co do tego, że jest to gatunek z naszej awifauny.

Nie zabieram nikomu prawa do własnego zdania na temat Bernikli kanadyjskiej - ale jak to mam w zwyczaju - przedstawiam swoje zdanie w kwestii budzącej wątpliwości albo macham ręką na beznadziejne przypadki ...

3. Czy aby swoimi planami szymbz nie złamałby prawa ... :> ???
Ostatnio zmieniony przez Krystian 2007-06-05, 16:51, w całości zmieniany 1 raz  

Rey 

Wysłany: 2007-06-05, 16:51   

Oenanthe napisał/a:
oczekuję merytorycznych argumentów :]

Trudno będzie, nawet wśród wielbicieli kanadyjki ;)

Natomiast Krystianowi radziłbym trochę poczytać:

Obce gatunki

Gatunki obce w Polsce

a zwłaszcza: Bernikla kanadyjska gdzie pisze:
Cytat:
Propozycje odnośnie do zarządzania:
Należy nie dopuszczać do przystępowania w Polsce do lęgów, a pojawiające się pary lęgowe bezwzględnie redukować

I dopiero po takiej lekturze radziłbym wypowiadać się na tego typu tematy :>

Zwłaszcza jak się pisze rzeczy takie jak ta:
Krystian napisał/a:

Możesz podać konkretny przepis prawny który byłby złamany :?: :>

Krystian 

Wysłany: 2007-06-05, 17:04   

Rey napisał/a:
...Natomiast Krystianowi radziłbym trochę poczytać:

Obce gatunki

Gatunki obce w Polsce

a zwłaszcza: Bernikla kanadyjska gdzie pisze:
Cytat:
Propozycje odnośnie do zarządzania:
Należy nie dopuszczać do przystępowania w Polsce do lęgów, a pojawiające się pary lęgowe bezwzględnie redukować

I dopiero po takiej lekturze radziłbym wypowiadać się na tego typu tematy :>

A dziękuję bardzo za dobre rady, dokszczałcania - nam nieukom i tampakom, co to szkuł nie pokończyli i internet majom od wczora ;-) - nigdy za wiele.
Oczywiście w/w wątki są mi znane, a to że ,,ktoś"(K i T Mokwa - nie znam) napisał w cytowanych przez Ciebie: ,,Propozycjach odnośnie zarządzenia" o tym aby eliminować rozród tego gatunku nic dla mnie nie znaczy i nie zmienia mojego zdania.

Hubert 

otop

Wysłany: 2007-06-05, 17:12   

Polecam artykuł z Ptaków 2/05. :D

Krystian 

Wysłany: 2007-06-05, 17:14   

Rey napisał/a:
... Zwłaszcza jak się pisze rzeczy takie jak ta:
Krystian napisał/a:

Możesz podać konkretny przepis prawny który byłby złamany :?: :>

Nie jestem prawnikiem i nie bedę grzebał w przepisach prawnych, dlatego zadałem to pytanie. Moje wątpliwości wzbudza podejście szymbz do tego gatunku, a z tego co wiem jest to gatunek objęty (przynajmniej częściową) ochroną.
Czy wg Twojego stanu wiedzy Rey-u - dopuszczalne jest sterylizowanie, wyłapywanie i okaleczanie (pozbawienie możliwości lotu) ptaków objętych ochroną ???

Odpowiedz do tematu