PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiacek
2007-02-19, 20:02
Muchołówka amerykańska
Autor Wiadomość
Seth 

Wysłany: 2013-07-17, 18:16   

Witam, dzisiaj zakupiłem sobie muchołówkę w Leroy Merlin wygląda nieźle, pułapki są zaczerwienione i myśle po przeczytaniu tematu ( naprawde dokładnie bo zależy mi na tej roślince) że to dobry znak, moja nowa współlokatorka opala się właśnie na słoneczku. Zdjęcia wrzucę jak troche ją podopieszczam.
Jednak mam jedno pytanie, wrzuciłem jej dzisiaj muszkę i niestety pułapka się nie zamkneła czy mam się martwić?

morelee 

Wysłany: 2013-07-18, 10:44   

Z moich obserwacji:
- najlepiej zamykają się pułapki młode, podrażnić trzeba takie 3 wąsiki na środku listka-pułapki a nie brzegowe wyrostki,
-mucha musi się ruszać w pułapce bo inaczej nie zostanie strawiona tylko najdalej następnego dnia "wypluta", można sztucznie stymulować ruszanie muchy,

Moją muchołapkę mam już 3 rok, pułapek ma chyba z 50 albo i więcej, najgorzej jest z zimowaniem, zawsze po zimie roślinka jest osłabiona.

Pozdrawiam, morelee

zimnDran 

Wysłany: 2013-08-03, 13:45   

Witam

Są teraz mega upały, temperatura 30 + .. moge spokojnie moje muchołówki wystawić na takie słońce ? nie są wybarwione bo boję się że się poparzą na tym słońcu :sad:

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2013-08-04, 00:02   

Jeżeli stała w cieniu, półcieniu, miejscu z małą ilością stopnia, to na słońce nie wypada jej wystawiać. Upały są rzeczą odrębną i dopóki roślina ma wodę w podstawce, to nic jej nie będzie. W tym dziale jest przyklejony temat z opisem hodowli muchołówki, proponuję tam zaglądnąć.

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

kisiel1992 

Wysłany: 2013-09-05, 16:26   

Kupiłem niedawno muchołówkę i rosiczkę.
Rosiczka ma się OK, ale z muchołówką mam problem
Pułapki usychają. Roślina ma cały czas dostęp do wody.
Ustawione są na parapecie północnym.

Nie chcę, by mi zmarniała totalnie.
teraz 4 pułapki ma wykształcone, z czego jedna usycha, a 6 nowych w trakcie rośnięcia jest.

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2013-09-05, 19:53   

Wygląda jakby cierpiała na brak słońca. Zerknij w ten opis i zobacz co robisz nie tak: http://forum.przyroda.org...iej-vt10985.htm

kisiel1992 

Wysłany: 2013-09-05, 20:11   

Chyba za mało słońca. Świeci wprost na moje okno tak do 11-12,a potem już tylko widno.
Zapewniona reszta jest.

Nic nie zaszkodzi, jak wieczorem będę przestawiać na biurko, gdzie lampka świeci, by ją dodatkowo doświetlić.

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2013-09-05, 20:41   

Nie wydaje mi się, żeby lampka była w stanie skompensować niedobór słońca. Co prawda nie wiem jaką masz, ale nie wydaje mi się, żebyś miał jakąś szalenie mocną. Te rośliny powinny mieć słońce w okresie letnim tak gdzieś minimum 8-10 godzin. W przeciwnym razie będzie im daleko do dobrego wyglądu. A w zimie Twoja muchołówka też powinna być sporo doświetlana, w przeciwnym razie stracisz roślinę w niedługim czasie.

Słońce tak do 12 to jest zdecydowanie za mało. Załóżmy nawet, że od samego wchodu masz tam słońce, to będzie z 7 godzin. Przy czym przez pierwsze poranne godziny, to te promienie słońca padają pod takim kątem, że są nic nie warte. Czyli może ma ze cztery godziny wartościowego słońca.

kisiel1992 

Wysłany: 2013-09-05, 21:13   

OK. Przeniosę
Zimą zaniosę ją do piwnicy, gdzie okno jest od zachodu.
Mam nadzieję, że przeżyje :)

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2013-09-05, 21:33   

Bez doświetlania może być trudno.

inwigilowana 

Wysłany: 2013-11-25, 14:00   

Witam wszystkich forumowiczów :) Jakieś 5 miesięcy temu dostałam wymarzoną muchłówkę. Niestety jakieś 2 miesiące temu spadła ona z pierwszego piętra i parę pułapek na tym ucierpiało. Po powrocie na studia zabrałam moje maleństwo ze sobą i dbałam o nie jak najlepiej tylko umiałam. Ostatnio zauważyłam, że będzie kwitła, ale przeczytałam, że może to ją osłabić, więc obcięłam wyrastającą łodyżkę.
Teraz mam pytanie do was - znawców. Otóż dwie pułapki poczerniały i uschły. Nie wiem czego jej brakuje, jest podlewana do podstawki, dbam o to żeby miała dużo światła i nie było jej za gorąco. Mimo wszystko boję się, że coś jej może dolegać. Pomożecie ?

20131125_133012.jpg
Plik ściągnięto 709 raz(y) 48,21 KB

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2013-11-25, 14:52   

Witam,
roślinie dolega dokładnie ten sam problem co u kolegi powyżej. Proszę dogłębnie zapoznać się z opisem hodowli tej rośliny WŁĄCZNIE z fragmentem dotyczącym okresu spoczynku. Temat znajduje się w tym samym dziale i jest przypięty. Po jego szczegółowej lekturze, ze zrozumieniem, proszę przeanalizować warunki jakie zapewniałaś swojej roślinie i wyciągnąć dalej wnioski samej. W razie problemów napiszę swoją szczegółową diagnozę, ale lepiej smakuje to do czego dochodzi się samemu. Powodzenia.

kondiko1 

Wysłany: 2014-03-29, 21:52   Mucholówka

Hej! Jestem nowy!
Około Września kupiłem sobię 2 muchołówki i kapturnice w OBI. Wyglądały dobrze, a po jakimś czasie zaczęły marnieć ucinałem zmarniałe liscie muchołówek. nowych listków wypuszczały ale było ich multum, ale zato bardzo małe i zniekształcone. niektóre urosły ale były pozamykane i usychały. roślinki rosnom w torfie i akwarium przykrytym foliom z dziurkami dla wilgotnego powietrza podlewam je wodą destylowanam , stoją na południowym oknie. prosze o pomoc obecnie poucinałem wszystkie większe zniekształcone listki i przeźedziłem te tycie. Czekam na pomoc i rady. :)

mucholapaczka22 

Wysłany: 2015-03-24, 13:28   robaczki

Cześć,

Mam straszny problem. Po zimie moja muchołówka nie chce się odrodzić, pomimo że sezon skończyła w świetnym stanie. Niestety zima już się skończyła, a roślinka nadal gubi liście i wysycha :( Po dokładniejszym przyjrzeniu się, zauważyłam że w torfie w doniczce pojawiły się małe, białe i żwawe robaczki (jak na zdjęciu) - wydaje mi się, że to może być przyczyna problemu. Czy ma ktoś może pomysł co z tym fantem zrobić, żeby odratować roślinkę?

Pozdrawiam A.

pokayoke 20150324_13292211.jpg
Plik ściągnięto 694 raz(y) 78,33 KB

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2015-03-24, 17:25   

Nie zapewniłaś roślinie zimnego okresu spoczynku. Nie doświetlałaś jej intensywnie w okresie zimy. Traktowałaś w zasadzie cały czas tak samo. To jest tego efekt. Na forum jest stosowny opis hodowli tej rośliny, przypięty w dziale użytkowym, proszę go przeczytać.

Roślina jest do uratowania, ale nie wyładnieje do końca w tym roku. Musisz jej zapewnić mnóstwo słońca. W kolejnym roku brak spoczynku najprawdopodobniej zakończy się jej zgonem.

To nie jest roślinka parapetowa, bo trzeba ją stosownie zimować, czego ludzie w większości sytuacji nie robią.

Odpowiedz do tematu