PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Wiacek
2007-02-19, 20:15
Mango i awokado
Autor Wiadomość
cobra210 

Wysłany: 2006-09-02, 11:58   Mango i awokado

Wląsnie zładłem sobie te ciekawe owoce ale teraz mam pytanie co do ich pestek. Chciałem wsadzić je w ziemię ale nie wiem czy trzeba je wysuszyć, rozłupać czy jeszcze jakąs inną czynność przed wsadzeniem do ziemie.
Potem o warunki w jakich to przechowywać i jak podlewać czy jest mi ktoś wstanie podać jakies porady ??

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-09-02, 12:40   

ja hoduję awokado. rośnie u mnie już drugi rok, ma ok 100cm wysokości.
wyhodowane z pestki.
pestkę suszyłem ok dwa tygodnie...potem posadzona do doniczki, ok 20cm średnicy.podłoże-ziemia kwiatowa.
pamiętam ze dosyć długo czekałem na skiełkowanie.

dodano
tutaj znajdziesz informacje: http://drzewa.net/drzewo/1279

a tutaj temat z innego forum, cały o awokado ;) http://www.bio-forum.pl/messages/381/1696.html
-

cobra210 

Wysłany: 2006-09-02, 12:49   

Ale w tym artykule nie mam mowy o suszeniu ??
A czy coś powiesz na temat mango ??

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-09-02, 13:05   

cobra210 napisał/a:
Ale w tym artykule nie mam mowy o suszeniu ??

zgadza się..... tam nie ma nic o tym mowy, jedynie napisałem że jak tak zrobiłem. nie jest to jednek takie typowe suszenie, tylko lekkie podsuszenie, zważywszy na to jak mięsista jest ta "pestka".

cobra210 napisał/a:
A czy coś powiesz na temat mango ??

też raz próbowałem wyhodować tą roślinę, dokładnie w tym samym czasie co awokado(sadzone w jednum dniu), jednak mi nie skiełkowała. nie wiem niestety z jakich powodów. chyba muszę w najbliższym czasie jeszcze raz spróbować. :roll:

cobra210 

Wysłany: 2006-09-02, 13:23   

Ja poszukałem trochę o mango i jest to bardzo wybredna roślina i na dodatek łatwo pada. Więc zrezygnowałem z sadzenia.
Awokado zdecydowałem się na 3 wykałaczkach zanurzyć do 1/3 wysokości i będę obserwował mam nadzieję że słonko bedzie mniej kaprysne i poświęci mi na moje awokado :)
Dzięki za stronkę bardzi się przydała

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2006-09-02, 13:42   

mi osobiście w ogóle nie podoba się ten sposób, niby wbijanie wykałaczek w pestkę, jakoś do mnie nie przemawia.
zamiast tego ja kiełkowałbym na wacie/gazie(jak hodowla rzeżuchy), albo tak jak cebulę(na bandażu przez który przerastają korzenie)

marylka599 

Wysłany: 2008-09-18, 13:31   

Wyhodowałam awokado z pestki.Mam 2 sztuki, każde ok. 70 cm wysokości.Od początku brązowieją na obu roślinach liście. Obrywam je więc.
Ładnie się rozkrzewia ale jest "łyse", bezlistne. Co robić? Bardzo proszę o radę.

nettie 

Wysłany: 2008-09-19, 12:31   

Nie obrywaj od razu liści, gdyż to może osłabić roślinę. Musisz sama rozeznać, kiedy taki liść usunąć, bo mimo początkowego brązowienia przez jakiś czas jeszcze ten liść asymiluje.
Poszukaj w literaturze o warunkach w jakich te rośliny występują w naturze lub są hodowane. Może ma za mało światła? Może ziemia jest zbyt jałowa, może zbyt mało lub za bardzo przepuszczalna? Jeżeli roślina mimo takiego wzrostu żyje, to znaczy, że jest żywotna, jednak kiedy się już bardziej rozrośnie fakt ten może jej zaszkodzić. Jest to roślina klimatu tropikalnego i subtropikalnego, więc na pewno potrzebuje dużo słońca.
http://www.botanicy.tox.p...opic.php?id=244

Ptyś 

Wysłany: 2008-09-20, 14:41   

trzeba po prostu zwiekszyć wilgotnośc do 80-90% i podnieść temperature do min +25 w dzień i min +15 w nocy dodatkowo trzeba zwiekszyć naswietlenie rośliny 20 swietlówek 18 W typu auarelle{albo innych ale dla roslin tez moglo bybyć ew lampy sodowe też wchodzą w rachubę ale trzeba by dodatkowo klimatyzacje zapewnić :idea: :twisted: } powinno dać radę. Prawda jest taka liście opadają bo drzewko ma złe warunki bo jest tropikalne a u nas tropiki nie są- jak nie masz kasy na szklarnie to nie ma sensu wkładanie pestek do ziemi :idea: :sad:

marylka599 

Wysłany: 2008-09-22, 14:35   

Bardzo dziękuję.W wielu miejscach czytam, że ludzie hodują awokado bez kłopotów w mieszkaniu.Liście brązowe obrywam gdy już prawie same odpadają. Dziwne, że stale roślina się rozwija, wypuszcza młode zdrowe listki na szczytach wszystkich rozgałęzień. Tylko odrobinę listek podrośnie i zaraz brązowieje. Mam dostęp do literatury na ten temat , ale nic o takich objawach nie ma.Wszędzie piszą -"Roślina łatwa do uprawy". Chyba znów zasieję i zobaczę jak się nowa roślina zachowa.

konpol 

Wysłany: 2014-04-14, 14:30   

Ja już próbowałem kilka razy hodować Awokado ale zawsze mi padało. Tym razem zebrałem potrzebne informacje oraz doświadczenie i próbuję ponownie wyhodować zdrowe drzewko. A jak dokładnie hodować Awokado jest tutaj: opis jak hodować Awokado

Odpowiedz do tematu