PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zoom
Autor Wiadomość
Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-11-25, 23:03   Zoom

Witam! Dojrzałem do zakupu aparatu kompaktowego. Może to nieładnie uczyć się na czyichś błędach, ale jako osoba niezamożna nie mogę sobie pozwolić na pomyłkę. Od co najmniej dwóch miesięcy znajduje się na rynku aparat kompaktowy o 50-krotnym zoomie. Nigdzie nie mogę znaleźć opinii użytkownika. Może ktoś z Was już go używa do fotografii przyrodniczej i może się wypowiedzieć, czy warto go kupić. (Nie podaję nazwy - nie chcę być posądzony o kryptoreklamę - jest tylko jeden taki w obrocie). Mam dylemat, bo kusi najlepiej oceniany kompakt z 30-krotnym zoomem, no ale te 20 dodatkowo:)
Proszę o wypowiedzi tylko Tych, którzy doświadczyli. Wiem, że lustrzanka itp. itd. najlepsza...
Pozdrawiam

kostek-brasil 

Wysłany: 2012-11-26, 10:05   

jarek690316 napisał/a:
Wiem, że lustrzanka itp. itd.

Oj, Jarku...niby wiesz, ale wolisz nie korzystać z wiedzy.. ;)
Na początku dowiedz się może co oznacza często bezmyślnie wykorzystywane w marketingu słowo zoom...

Domyślam się, że ten 50 krotny zoom interpretujesz jako dobrodziejstwo pozwalające uzyskać duże powiększenie. Dam Ci taki przykład. Załóżmy, że dwa aparaty odwzorowują obraz na ten sam obszar matrycy. Aparat "A" wyposażono w obiektyw 3,5-35mm ( zoom 10x ), aparat "B" w obiektyw 100-350mm ( zoom 3,5x ). Który z nich daje możliwość uzyskania większej krotności powiększenia?...Wyobraź sobie, że aparat "B" da 10-krotnie większą wartość.

50-krotny zoom... krótko mówiąc, doczytaj też o tzw. zoomie cyfrowym. To samo uzyskałbyś z aparatu, który go nie ma, po odpowiednim wykadrowaniu fragmentu zdjęcia. O tak!, powiększenie będzie spore, ale jakość obrazu????

Mam nadzieję, że jakość zdjęcia ma dla Ciebie jakieś znaczenie... :)

Nie jestem wrogiem kompaktów, ale generalnie jednak lepiej mieć aparat o większej matrycy i szybkości pracy. Jeśli boisz sie lustrzanki ( niektóre starsze, używane modele są równie tanie jak wiele kompaktów ), to może chociaż jakaś hybryda. Nie sugeruj się mocno zoom'em. Owszem wygodnie mieć pewien zakres zoom'u, aby można było łatwiej zawęzić lub poszerzyć kadrowany zakres obrazu, ale z drugiej strony obiektywy stałoogniskowe ( bez zoom'u ) z reguły dają obraz o znacznie lepszej jakości. Jeżeli już koniecznie na dziś chcesz kompakt i nie chcesz tracić czasu na małe podszkolenie, to gorąco zachęcam chociaż brać pod uwagę opinie użytkowników. Powodzenia i udanych zdjęć. ;)

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-11-26, 14:09   

I znowu zgłupiałem (albo nigdy nie byłem mądry:).
Jeżeli chodzi o zoom elektroniczny, to od razu go wyłączam w aparacie.
Co do aparatu z 50-krotnym zoomem, to piszą, że jest to odpowiednik ogniskowej 24-1200mm, F3,4 – F6,5. I odnoszą się tylko do zoomu optycznego. Czy czymś takim będę mógł robić dobre zdjęcia? Napaliłem się na zoom, bo już się nafotografowałem ptaków, które jedzą prawie z ręki. Poza tym marzy mi się odczytywanie nr obrączek. A jak się ma cienki portfel, a tyle oczekiwań, to opierając się na opiniach użytkowników kompaktów - myślę, że kompakt może je spełnić.
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie informacje.

kostek-brasil 

Wysłany: 2012-11-26, 15:09   

Wyglądasz na skromnego i sympatycznego, a to jeden z nieodłącznych atutów ludzi mądrych. :oki:

Przyznam, że sam jestem trochę zaskoczony wypuszczeniem takiego modelu. Obstawiałem, że jednak wchodzi w to zoom cyfrowy.. przepraszam. ;)
Nie spodziewałem się optycznego 50-krotnego zoom'u, ale czego się nie robi dla zysku i marketingu. Na pewno znajdą się chętni, by go kupić.

Jednak osobiście go odradzam. Fotki będą kiepskiej jakości głównie za sprawą tego hiperzoom'u i maleńkiej matrycy. Tak naprawdę obiektyw ma ogniskowe w zakresie: 4,3-215mm. Po zrzutowaniu na malutką matrycę może być tzw. ekwiwalent 24-1200mm ( w porównaniu do formatu klasycznego ) w sensie krotności powiększenia, ale dużym kosztem jakości uzyskanego obrazu. Widziałem gdzieś już przykładowe zdjęcia tego modelu - niezłe "mydełko" i aberracje, ale to było do przewidzenia. Maleńka matryca i hiperzoom niosą z sobą m.in. taki skutek. :)

M_dryas 

Wysłany: 2012-11-26, 15:47   

Też jestem zaskoczony taką armatą ;-) Ale nie przekreślałbym całkiem tego modelu - wszystko zależy od tego do jakich zastosowań chce się go wykorzystać. Pamiętać trzeba o jednym: taka krotność powiększenia to czysty zabieg marketingowy: im mniejsza będzie ogniskowa na dolnym zakresie, tym większy mnożnik ;-) ale, fakt: te 1200 mm robi wrażenie :-) Oczywiście - przy takiej konstrukcji obiektywu skrajne wartości ogniskowej będą dawać najgorsze jakościowo zdjęcia.
Ten aparat może być przydatny, ale trzeba pamiętać o kilku świętych zasadach:
- nie używać stabilizacji elektronicznej (tyko optyczna!)
- fotografować na niskim ISO
- zdjęcia na pełnym zoomie tylko ze statywu
- nie spodziewać się rewelacji ze zdjęć na skrajnych parametrach ;-)

Sam używam P FZ38 z 18-to krotnym zoomem - i zdjęcia zrobione na pełnym wyciągu są całkiem przyzwoite: tzn. w pełni spełniają definicję zdjęcia dokumentacyjnego. Fotografuję ważki i są to zdjęcia robione tylko z ręki. Nawet z niektórych, chociaż trzeba przyznać, że było ich bardzo mało ;-) udało mi się wyciągnąć powiększenia formatu 30 x 40 cm.

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-11-26, 19:25   

Ja niestety nigdzie nie znalazłem zdjęcia. (Kostek-Brasil - gdybyś gdzieś przypadkiem trafił na te foty, to poproszę o linka.) Tylko filmy z testu zoomu. I muszę przyznać, że robią wrażenie. Zdaję sobie sprawę, że na skrajnym zakresie to się tylko dowiem "co tam jest" i nie ma co liczyć na jakość zdjęcia. W tym wypadku do czytania obrączek wystarczy. Chyba, że wystarczy trzydziestka, na temat której jest tyle dobrych opinii, m.in. ze względu na renomowanej firmy optykę. Chcę w ten sposób zaoszczędzić na zakupie lunety, która w tym wypadku - wydaje mi się - byłaby niezbędna. A szczęśliwy będę, kiedy będzie można zrobić makro i dobre wyraźne zdjęcie do 100 metrów.
Pozdrawiam

kostek-brasil 

Wysłany: 2012-11-26, 22:41   

Na początek, co by nie było niejasności - ja też nie przekreślam tego modelu. Niech każdy sobie kupi i używa według swojego wyboru i uznania. :)

Ostrzegam tylko Jarka, że efekt będzie mizerny w sensie jakości zdjęć. Jeśli mu to nie przeszkadza, to czemu nie ;)

Tu są fotki: http://www.digitalversus....14373/test.html

Kawałek filmu z wykorzystaniem hiper-super zoomu :) :

http://www.amazon.com/Can...howViewpoints=1

->patrz opinię Jasia Sturgeon'a

Co do makrofotografii kompaktem, to nie jest to głupi pomysł. Potrzeba tylko dobrego oświetlenia. Utrata szczegółów obrazu wzrośnie wraz z odszumianiem, które przy tej wielkości matrycy, musi być spore. Im gorsze warunki oświetleniowe, tym bardziej to wyjdzie ( wyższe ISO ).

Nie wiem jak mam to jeszcze zobrazować w czym problem...może tak spróbuję: wyobraź sobie, że masz przed sobą klatkę klasycznego filmu na kliszy i na niej jakiś obrazek, z którego będzie zdjęcie ( powiększona odbitka ). Teraz bierzemy nożyczki, ciach, ciach i wycinamy ze środka klatki mały fragment. Będzie dużo bardziej powiększone?...ano będzie, ale jakość odbitek z obu zupełnie inna. Znacznie lepiej byłoby jednak rzutować na całą klatkę, albo przynajmniej większy jej wycinek, a w zamian wykorzystać obiektyw o dłuższej ogniskowej ( rzeczywistej, nie ekwiwalencie ). Tak to mniej więcej działa. :grin:

Na twoim miejscu, najlepiej osobiście potestowałbym przed zakupem czy oferowana jakość zdjęć ci wystarczy, czy też nie ( o ile masz taką możliwość ). Albo poproś użytkowników, żeby ci trochę fotek podesłali i wówczas dopiero podejmij decyzję. Dla mnie jakość do twoich celów jest nieakceptowalna, ale to tylko odczucie subiektywnie. Może tobie będzie odpowiadać ;)

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-11-26, 23:53   

Masz babo placek, albo Osiołkowi w żłoby dano... Znalazłem stronę http://www.pocket-lint.co...t-sample-images z próbnymi fotkami, i od razu pojawia się podejrzenie, że jakieś podrasowane. Bo jak dla mnie to bdb. Wygląda, że do 100m zdjęcie ostrością nie potnie, ale wyraźne będzie.
A ten film właśnie przed chwilą oglądałem, ale tam cyfrowym powiększeniem się posłużył - tak jak wcześniej napisałem wiadomo będzie, co na celowniku, ale na "ładne zdjęcie", co tam ładne, na zdjęcie się nie nadaje.

kostek-brasil 

Wysłany: 2012-11-27, 09:57   

Jarku, w takim razie nie masz się czym martwić. :grin: Nie sądzę by były podrasowane. ;) Widzisz, to jest kwestia subiektywnej oceny - dla mnie są one jednak także słabej jakości - widać sporą ingerencję odszumiania w obraz, przez to znaczną utratę szczegółów i jeszcze inne wady. Jeżeli jednak Ci taka jakość wystarczy, to kupuj i nie martw się moją, czy innymi opiniami. :oki:

Zresztą nie brakuje i na pewno nie zabraknie innych, zadowolonych użytkowników tego modelu. To ma być Twój aparat i przede wszystkim Tobie mają się zdjęcia podobać. Bardzo istotne by nie tracić entuzjazmu i cieszyć się zdjęciami, czy filmem. ;)

nickodem 

Wysłany: 2012-12-09, 21:57   

Dużo otuchy ze strony użytkowników forum, ale raczej bym się tym nie kierował. Posiadam wiele aparatów fotograficznych, lustrzanki i kompakty z dobrej półki, jednak żadnym z nich nie da się fotografować obrączek ptaków na duże odległości. To kwestia rozdzielczości i stabilizacji. Zrobisz oczywiście zadowalające zdjęcia, jednak nie tak małych obiektów jak obrączka. Chyba że będziesz fotografował obrączki łabędzi niemych żerujących zimą na brzegu, lub mew na plaży. W każdym innym przypadku jest to fizycznie niemożliwe. Aby czytać obrączki też zmuszony byłem nabyć dodatkowy sprzęt w postaci lunety. Wystarczy Ci coś taniego. Osobiście używam Celestrona C90, który jest doskonały do digiscopingu ze względu na brak aberracji chromatycznych. Niedawno był na Allegro za 500 złotych. Do tego statyw, który w wystarczającej jakości kupisz w podobnej cenie i prościutki aparacik kompaktowy. Ja używam do tego celu Panasonica LS75. Dałem za niego chyba mniej niż 200 złotych. Tydzień temu za 180 złotych był też do kupienia Coolpix s5100, który jest konstrukcją znacznie nowszą od mojego aparatu. W sumie wyjdzie tanio, efekt będzie na pewno zadowalający, a zakupiony sprzęt posłuży do wielu innych zastosowań. Pozdrawiam...Grzegorz

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-12-09, 22:16   

nickodem napisał/a:
Dużo otuchy ze strony użytkowników forum, ale raczej bym się tym nie kierował. (...) W sumie wyjdzie tanio, efekt będzie na pewno zadowalający, a zakupiony sprzęt posłuży do wielu innych zastosowań. Pozdrawiam...Grzegorz

Dziękuję Grzegorzu!
Muszę zaprzeczyć. Nabyłem. Jestem bardzo zadowolony. Do 150 metrów bez problemu odczytuję obrączki mew (oczywiście plastiki, z metalowymi to i koledzy obok z lunetami mają bardzo duży problem i rzadko im się to udaje). Wszystko z ręki - świetna stabilizacja. Wbrew temu co pisałem wcześniej - do obrączek nie wyłączam zoomu elektronicznego. Wstrzymany oddech i przy 200x napis na obrączce do odczytania. Przy optycznym 50x też wystarczy (na kompie trzeba powiększyć). Z czasem dokupię statyw i zapewne efekt będzie jeszcze lepszy. Póki co szaleję, dobrze się bawię, robię zdjęcia ptaków niezłej jakości- tych do których nie miałem wielkich szans bliżej podejść. Dzisiaj dzwońce, kwiczoły, paszkoty, myszołowy, czaple i źrenice oka mew, kosów a nawet czernicy (zima:) więc blisko). Uważam, że to świetny aparat dla początkującego z niezbyt zasobnym portfelem i takimi oczekiwaniami, jakie ja miałem - daje dużo możliwości.
Być może przyjdzie czas na lunetę. Zapewne przyjdzie czas na lustrzankę. Ale to nastąpi, gdy obfotografuję wszystko co w zasięgu, no i dotychczasowa jakość nie będzie zadowalająca....
Pozdrawiam - Jarek

nickodem 

Wysłany: 2012-12-10, 10:11   

No miło słyszeć :oki: A mnie w tej sytuacji pozostaje posypać głowę popiołem. Szkoda że nie mam możliwości zobaczyć tego sprzętu w akcji. Zwłaszcza obrączki ze 150 metrów ... szok. Zastanawia mnie tylko, skąd wiesz którego ptaka fotografować, bo na taką odległość, to nawet przez lornetkę trudno wypatrzyć, że ma obrączkę. A może zwyczajnie ja już stary jestem i wzrok nie ten... Super w każdym razie, że masz co chciałeś. Może i ja pomyślę o siódmym aparacie... :wink: Dobrze w każdym razie, że ktoś zamieścił wreszcie opinię o tym sprzęcie. Pozdrawiam i samych udanych fotek życzę... Grzegorz

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-12-10, 10:20   

nickodem napisał/a:
No miło słyszeć :oki: (..) Pozdrawiam i samych udanych fotek życzę... Grzegorz

Sam nie mogłem uwierzyć:) Dzień wcześniej przyszedł nad Zalew Witoszówka; Pan Bogusław z Wrocławia z takim aparatem. Zrobiłem kilka fotek, które mi przesłał i uwierzyłem. Zalew ma ok. 300 metrów szerokości. Mewa stoi na środku. Przez lornetkę , (7x50)widać coś kolorowego na nodze. Dalej, tak jak pisałem, pstryk i ewentualna obróbka. Przyznam, że zdarzyło mi się, że mewa zwiała, a ja zrobiłem 2- 3 niewyraźne zdjęcia. Ale cóż nie można mieć wszystkiego:)

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2012-12-10, 10:25   

np.
Pozdrawiam

2 mewa żółta PKHP.jpg
Plik ściągnięto 2584 raz(y) 40,33 KB

3 mewa żółta PEKU.jpg
Plik ściągnięto 6193 raz(y) 42,7 KB

6 mewa zielona P409.jpg
Plik ściągnięto 2578 raz(y) 40,74 KB

Jarek Słowikowski 

Wysłany: 2017-12-17, 20:40