PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w doborze lornetki
Autor Wiadomość
mszoszk 

Wysłany: 2016-09-19, 19:06   Pomoc w doborze lornetki

Witam,
jestem birdwatcherem i szukam lornetki do obserwacji ptaków/przyrody.
Dotychczas korzystałem z Nikon Sporter EX 10x50 i byłem z niej bardzo zadowolony, jednak upadła mi i zaczęła zezować.
Zastanawiałem się nad Nikon Prostaff 5 10x50 oraz Forest II 10x50.
Czy moglibyście doradzić mi z wyborem lub polecić inne lornetki w cenie do 1000 złotych.
Jestem zainteresowany również w kupnie drugiej pary lornetek, mniejszych, takich żeby zabieranie ich w teren było mniejszym problemem. Byłbym zobowiązany za pomoc również w tej kwestii. ;)

Mykita 

Wysłany: 2016-09-20, 07:59   

mszoszk, z tych dwóch wybrałbym lornetkę Delta Optical Forest II 10x50. Nikon Prostaf 5 10x50 jest dwa razy droższy, a prezentuje podobny poziom właściwości optycznych i na pewno nie lepsze od Delty wykonanie.
Jeśli miałeś Sportera EX 10x50 i byłeś zadowolony, to będziesz także zadowolony wybierając którykolwiek z modeli, które wymieniłeś. :-)
Natomiast z małych lornetek rozglądał bym się np. za modelami Vixen Foresta 8x32 NEW lub Nikon Prostaf 7 8x30.

kivirovi 

Wysłany: 2016-09-20, 09:16   

Jesli chcesz duza, to dobre sa Levenhuk Sherman Pro 10x50 i Ecotone kamakura WP-2 10x50. Obie ok. 600zl. O wiele lepsze optycznie od Sportstar EX. Bedziesz w szoku, jestem pewien. Zajmuja wiecej miejsca ale nie sa wiele ciazsze.

Jesli do tego chcesz druga, mniejsza, to pryzmaty porro tutaj beda juz zawadzac. Ja bym sie zastanowil nad Ecotone QD-7 28mm, ma niestety male pole ale jest bardzo solidna i kompaktowa. Albo z nieco wiekszych: Nikon Monarch 7 8x30, Kowa BD XD 8x32.

Jesli chcialbys jedna ale dobra to pozostaje opcja srednia, czyli 40-42mm: Sherman jest tez dostepny jako 42mm ale nie bedzie wiele mniejszy, podobnie Kowa, Monarch ale juz przekraczaja budzet. Monarch 5 jest tanszy (1100zl) ale tutaj pole widzenia jest mniejsze. To bardzo dobra lornetka.

Zamiast Forest II 10x42 polecam od razu Leevenhuk Karma Pro. Nieco tansza, a lepsza optycznie i mechanicznie. To jest najtansza mozliwa do przelkniecia dachowka jak dla mnie.

piechu 

Wysłany: 2017-05-09, 08:42   

Odgrzebię trochę. Również szukam nowej lornetki w cenie do 1000 zł. Do tej pory używałem Kamakury WP2 i o ile optycznie ta lornetka jest naprawdę świetna w swojej kategorii cenowej to już mechanicznie i jakościowo nie jest tak fajnie. Najbardziej wkurza mnie dość ociężale pracujące pokrętło nastawiania ostrości. W porównaniu z Deltą Forest II mojej Żony - pokrętło stawia znacznie większy opór no i ustawienie ostrości trwa znacznie dłużej niż w Delcie. Do tego dochodzi jej rozmiar i ciężar (chociaż to nie są czynniki najważniejsze). Chciałbym przejść na dachówkę, najchętniej 10x42 lub 10x50. Fajnie gdy optycznie wypadała podobnie do Kamakury a na pewno lepiej niż Delta Forest II - wiem, będzie ciężko.
Osobiście biorę pod uwagę zakup Vixen New Foresta (nie wiem tylko czy 10x42 czy 10x50) ale może polecicie coś fajniejszego - jeśli będzie trzeba dołożyć niewiele ponad 1 tyś. to dołożę ale wolałbym się zamknąć w pierwotnej kwocie :)

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-05-09, 14:01   

piechu, Vixen New Foresta na papierze wygląda nieźle, ale w realu trochę gorzej - proponuję sprawdzić bo optyka jest dość umiarkowana a sama lornetka bardzo plastikowa. Wersja 10x50 ma małe pole widzenia, jeśli już to raczej 10x42.
Jasność natomiast na pewno będzie zdecydowanie lepsza od Delty.

Podobno niezły jest nowy (w sklepach jest też starsza wersja) Vortex Diamondback 10x42, kosztuje około 1000zł, w zbliżonej cenie także Kowa 10x42 SV - o niej wiem tylko, że istnieje ;)

piechu 

Wysłany: 2017-05-09, 14:12   

No właśnie VNF na papierze i w testach wypada naprawdę sensownie.
Po pierwsze musiałbym znaleźć jakiś sensowny stacjonarny sklep z optyką na miejscu. Po drugie, ciekawe czy jest jakiś wyróżnik nowej wersji Diamondback'a, po którym można ją rozpoznać. Kowa jako marka kojarzy mi się dobrze ale oczywiście nie miałem okazji macać ;)
Kurcze, gdyby Kamakura WP2 była lepiej zrobiona a pokrętło ostrości pracowało z mniejszym oporem i przejechanie całej skali nie trwałoby wieków to nie rozstawałbym się z tą lornetką bo jasność jak i nie przeszkadzająca AC są dla mnie na bardzo akceptowalnym/zadowalającym poziomie :)

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-05-09, 15:12   

Jeśli nie znajdziesz sklepu w okolicy możesz zamówić przez internet - będziesz miał dwa tygodnie na testy i prawo do zwrotu bez podania przyczyny. W najgorszym razie zapłacisz za odesłanie lornetki. Zawsze warto sprawdzać, bo ta sama lornetka jednej osobie będzie pasowała a innej już nie. Ważna jest optyka, ale i ergonomia, dopasowanie do oczodołów itd.

stary model:
http://www.vortexoptics.c...back_binoculars

nowy model:
http://www.vortexoptics.c...back_binoculars

kivirovi 

Wysłany: 2017-05-09, 17:01   

Mysle o Twoim dylemacie caly dzien i do takich doszedlem wnioskow:
1. na pewno nie VNF, jest mechanicznie gorsza od WP2
2. Wszystkie Twoje kryteria najlepiej chyba spelnia Ecotone AD7. Tu poza 10x42 jest tez dostepna dosc tania, dosc mala i dobra 10x50. Niestety polem nie grzeszy. Minusem calej tej serii jest niestety zauwazalna aberracja chromatyczna. Seria MR-3 jest juz rewelacyjna ale ciezka. IMO, przewyzsza Vortex Viper HD.
3. Zapewne chcialbys cos nowego. W tej cenie to tylko Nikon Monarch 5: bedzie nieco zgrabniejszy i lepszy optycznie od AD7 a mechanicznie ustepuje, choc niewiele.
4. Najbardziej to bym ci polecal Kowa BD XD jesli 10x42 ze wzgledu na caloksztalt, a Nikon Monarch 7 jesli 8x42 ze wzgledu na pole widzenia.
5. Jesli tak podoba ci sie Forest II, to o podobnych osiagach ale lepsza od niego pod kazdym wzgledem jest Leevenhuk Karma Pro. Nie powinna byc mechanicznie gorsza od DOFII ale moim zdaniem to tylko lut szczescia sprawil, ze Twoj egzemplarz z DO sie spisal. Nie liczylbym na wiele. Karma, jest wzglednie tania i jak mowi od Foresta wyraznie lepsza.

piechu 

Wysłany: 2017-05-09, 17:43   

Nie upieram się przy VNF. Sugerowałem się tylko opiniami o niej i testami np. na optyczne.pl. Zresztą jeśli dobrze pamiętam przy wyborze mojej pierwszej lornetki prawie dwa lata temu (WP2) czytałem w Twoim zestawieniu, że VNF jest całkiem całkiem :)
W przypadku AD7 piszesz o bardzo zauważalnej aberracji chromatycznej więc u mnie na starcie ta lornetka jest skreslona. DOFII mojej Żony ma niemożebnie dużą AC - przynajmniej w porównaniu z WP2 i dlatego chciałbym coś co da mi obrazek zbliżony a może nawet odrobinę lepszy niż WP2. Gdy uda mi się coś takiego znaleźć i zakupić to wtedy z miejsca wymieniamy także lornetkę mojej Żony.
Jesli chodzi o MR-3 to ciężar nie byłby żadnym problemem (uwierz mi, dźwiganie wraz z lornetką prawie 4 kilogramowego zestawu foto [bez statywu] uczy człowieka pokory ;) ), problemem jest natomiast jej cena - jak pisałem, chciałbym wydać 1000 zł... maks przy naciągnięciu budżetu to 1100-1200 zł.
Kowa BD, Nikon Monarch 7 także odpadają z powodu ceny.

Dla Nikona Monarch 5 mógłbym naciągnąć budżet ale mając iluś tam letnie doświadczenie foto i fotografując właśnie Nikonem wiem, że bardzo często Nikon w tej samej cenie lub cenie znacznie wyższej nie oferuje wcale więcej i lepiej (chodzi o optykę) niż konkurencja. Ale tutaj oczywiście mogę się mylić więc postaram się gdzieś dorwać tę lornetkę i pomacać.

Interesująco natomiast wygląda propozycja @Marlut - Vortex New Diamondblack 10x42... ale też wolałbym ją wcześniej sprawdzić osobiście.

Wiem kivirovi, że marudzę i szukam Swarovskiego w cenie 1000 zł i wiem, że czegoś takiego nie dostanę.

michałkiewicz 

Wysłany: 2017-05-09, 18:02   

piechu, patrzyłem ostatnio przez Optcron Explorer WA 10x42
http://edredon.com.pl/pl/...rer-WA-10x42/37
i drobiła na mnie dobre wrażenia - szerokie pole, bardzo dobra rozdzielczość (na co dzień użwam Opticrona Verano HD 10x42 za 2500zł).
Do produktu dołączona jest też recenzja napisana przez doświadczonego ptasiarza.
Musiałbyś trochę naciągnąć budżet, ale według mnie też jest to model wart rozważenia. Kovirovi pisał kiedyś, że Opticron, podobnie jak Ecotone charakteryzuje się dobrą jakością wykonania (co przy użytkowaniu w terenie ma znaczenia), co jako wieloletni uytkownik lornetki tej firmy mogę to potwierdzić (przynajmniej w przypadku modelu Verano HD).

jacekstruski 

Wysłany: 2017-05-09, 19:50   

Na allegro jest do sprzedania nowa lornetka Eschenbach bizon 8x42b za 1142zł sprzedawca wyprzedaje lornetki gdyż prowadzi sklep sportowy i ma lornetki. Myślał że to jest chodliwy towar ale się przeliczył.Miałem okazje przez nią patrzeć i byłem zaskoczony a nie kupiłem jej gdyż zdecydowałem się na zakup Eschenbacha farlux 8-15x35 zoom lubię wynalazki. Ten Eschenbach kosztuje w cyfrowe ponad 2,5tys Daje namiar tel 732008256.

kivirovi 

Wysłany: 2017-05-09, 21:54   

Tak, vnf to bardzo dobra optyka i niska AC ale skoro podkresliles, ze wp2 odpada mechanicznie, to vnf odpadnie tym bardziej. Ecotone ad7 ma większą AC niż dofII, choc jest o wiele lepsza mechanicznie i znacznie jasnijsza to tez odpada. Niestety dimondback to samo, bardzo wyraźna ac. IMO do skreślenia.

W miarę niska AC i bardzo dobra mechanikę ma kite toucan, to może być dobra opcja. No i Monarch 5, w tym przypadku lepszy obraz ale mniejsze pole i nieco gorsza mechanicznie. I na te dwie stawiam. To są naprawdę dobre lornetki!

Ecotone mr3 nie ustępuje wiele optycznie Swarovskim SLC. Oczywiście pamiętaj, ze pochodzi ona z czasów sprzed ery el! Cena za 8x42 jest imo bardzo promocyjna. A ze od poczatku zastrzegles, ze waga to nie problem to dlatego wspomnialem.

piechu 

Wysłany: 2017-05-09, 22:11   

No tak, waga to nie problem ale cena już tak, MR-3 10x42 to przecież ~2500 zł ( czyli ponad dwukrotnie więcej niż chcę przeznaczyć. MR-3 8x42 to mniej ale nadal paręset złotych ponad budżet. Poza tym raczej nie interesuje mnie 8x42.

Reasumując - w zakładanym budżecie nie ma lornetki dla mnie. No cóż, pozostaje mi wyłazić na ptaszyny bez szkiełek ;)

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-05-09, 22:34   

piechu, skoro obserwujecie i będziecie obserwować, po co się męczyć z kiepskimi lornetkami? W granicach 2000zł można kupić już całkiem dobry sprzęt - idziesz do banku i bierzesz 4 000zł kredytu na np 4 lata. Masz dwie naprawdę fajne lornetki za 105zł/msc czyli np jedno piwo czy jakiś inny jogurt dziennie ;)

piechu 

Wysłany: 2017-05-09, 22:42   

Nie ma takiej opcji :) Mam do wymiany dwie lornetki, w końcu chcę kupić lunetę no i ostatnio wymieniając sprzęt foto wydałem pierdylion złotówek (tutaj z zakładanego budżetu zrobiło się nie wiedzieć kiedy x2... i wydatki cały czas dochodzą coraz to nowe). Kredytu w żadnym banku ani sklepie nie dostanę. Wiem, że można kupić porządny sprzęt za 2000 zł ale jak pisałem, popłynąłem ze sprzętem foto, więcej nie zamierzam :)

Może zagram w najbliższego totka a wtedy przy dużej dozie szczęścia zamiast pytać tutaj o porady, od razu polecę do butiku Swarovskiego ;)

Odpowiedz do tematu