PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w doborze lornetki
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2017-05-25, 15:14   

Żart został zrozumiany. Chodziło mi o to, że brakuje Ci raptem kilkaset zł do dobrej lornetki, a wybierając kolejną kiepską odsuwasz ten zakup. Czekać też niekoniecznie musisz, wystarczy dać ogłoszenie "kupię lornetkę 10x42" na kilku forach i masz duże szanse,że ktoś się odezwie.
Ale każdy robi jak uważa ;)

kivirovi 

Wysłany: 2017-05-25, 16:24   

Niestety tego sie spodziewalem. Tak, sukces w redukcji AC DOFII polega wlasnie na wycieciu calego krotkiego swiatla.

Wnioski jakie ja wyciagam z waszego testowania: jasnosc ma dla was mniejsze znaczenie bo obserwujecie przy dobrej pogodzie, solidnosc tez tylko do pewnego stopnia. AC jest bardzo wazna jak i inne nieostrosci jak sadze... Obejrzyj sobie Swarka, bo akurat on ma najslabiej skorygowana AC w tym segmencie cenowym i moze byc wielka wtopa...

Gdyby nie nacisk na pole widzenie powiedzialbym: bierzcie w ciemno Nikon Monarch 5. Innej opcji to ja nie widze... No moze ktoras z duzych z otwartym mostkiem, jak Vortex Talon, tyle ze to bedzie ponad 1500zl. Ze wzgledu na pole Karma Pro moze was bardzo mile zaskoczyc, zwazywszy na cene. Oby sie nie trafil jakis felerny egz, bo przy tanich lornetkach moze roznie bywac. Opcja bylby tez Leevenhuk Sherman Pro 10x50 to WP2 w innej odslonie. Rewelacyjny obraz ale trudno mi ocenic czy bedzie lepsza i trwalsza od WP2. Pod wzgledem stosunku jakosci do ceny Sherman Pro i WP2 10x50 to z pewnoscia jedne z najlepszych lornetek.

No i zostana pieniadze na zakup lunety. I teraz juz widze, ze to beda spore pieniadze, bo wlasnie za redukcje AC placi sie najwiecej.

Znam kilku zamoznych obserwatorow, ktorzy wad obrazu w lornetkach nie widza i uzywaja wrecz taniego bardziewia. Znam tez kilku oszczednych, ktorzy nic nie moga kupic, bo brakuje im 6-7 tys do najtanszej, ich zdaniem w miare przyzwoitej ;)

piechu 

Wysłany: 2017-05-25, 17:13   

Marlut po tym czego doświadczyłem w ostatnich dniach nie jestem w stanie uwierzyć, że dołożenie paru setek coś diametralnie zmieni - mowa o nowej, sklepowej lornetce. Poszperałem, poczytałem i doszedłem do wniosków, które już wcześniej kivirovi wyłożył mi na talerz. Mianowicie wychodzi na to, że musiałbym dołożyć te minimum 1000 zł co finalnie skończyłoby się zakupem lornetki, która prawdopodobnie spełniłaby moje wymagania prawie w 100%. Konkretnie mam tu na myśli lornetkę pokroju Vortex Viper HD 10x42. Ale to znowu tylko teoretyzowanie z mojej strony. Mogę sobie gdybać tak jak w przypadku Toucana, w przypadku, którego wydawało mi się, że 3-krotność ceny przełoży się na lepszą zarówno w sferze optycznej jak i mechanicznej lornetkę. Mechanicznie I klasa, optyka niestety leży i kwiczy z mojego punktu widzenia. I znowu kłania się wywód kivirovi o koniecznych kompromisach w tym segmencie cenowym. Ach kivirovi, posługując się terminologią biblijną, którą jak mniemam lubisz... nie będę już jak niewierny Tomasz a uwierzę we wszystko co napiszesz nie zadając zbędnych i nikomu niepotrzebnych pytań ;)

kivirovi 

Wysłany: 2017-05-25, 17:22   

[ Ach kivirovi, posługując się terminologią biblijną, którą jak mniemam lubisz... nie będę już jak niewierny Tomasz a uwierzę we wszystko co napiszesz nie zadając zbędnych i nikomu niepotrzebnych pytań ;) [/quote]

Nie przesadzaj, ja z Tomaszy jestem: Nie uwierze dopuki nie zobacze

Jesli chodzi o lornetki kompromisowe, to Toucanem trafilismy w solidnosc. I teraz albo z tego wykonania odpuszczasz i wolisz lepszy obraz i wychodzi Nikon Monarch 5 lub Olympus EXWP albo chcesz ta jakosc wykonania utrzymac i dokaldasz tego tysiaka...

Ale tak, z moich wskaznikow i przelicznikow wyszlo mi jasno, ze po WP2 do efektu wow musisz wydac 2500 i po ostatnich przygodach jestem sklonny co najwyzej podniesc poprzeczke. Zostaja lornetki tymczasowe albo uzywane, tak jak Marlut pisze. Prywatnie, uwazam ze musisz kpic lunete... Hawke Frontier 85 ED stanial do 4000zl moze to znak by wlozyc w niego palec...

piechu 

Wysłany: 2017-05-25, 17:34   

Nie, nie luneta jak pisałem wcześniej wykorzystywana byłaby w niewielkim procencie w stosunku do częstotliwości użycia lornetki. Poza tym pisałem też chyba o tym, że posiadam obiektyw 600mm na długim końcu (plus crop x1,5) więc od biedy na stawie strzelam fotę i na tej podstawie jestem w stanie wiele ptaków zidentyfikować.
Na temat Monarcha 5 też pisałem, że już na wstępie odrzuca mnie od niego mizerne pole widzenia

Odpowiedz do tematu