PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Luneta dla dziecka
Autor Wiadomość
utilla 

Wysłany: 2019-04-14, 13:22   Luneta dla dziecka

Cześć,
nie znam się na tym kompletnie :( a potrzebuje kupić dzieciom lunetę.
Mieszkamy bardzo blisko lasu a na podwórku mamy poidełko dla ptaków i dzieci bardzo lubią je oberwać. Chciałam zrobić im prezent w postaci lunety na statywie. Pomóżcie proszę ...
Jest tego tyle a ja nic kompletnie nie wiem.
Poidełko jest w odległości ok 15 metrów a dzieci mają 7-12 lat. To będzie pierwsza luneta i nie wiem czy się wkręcą więc nie chciałabym wydawać za dużo :)
Polecicie coś fajnego ???

Jantar 

Wysłany: 2019-04-14, 13:48   

Może lornetka z możliwością podpięcia pod statyw? Będzie można też zabrać w teren.

utilla 

Wysłany: 2019-04-14, 14:34   

Jantar napisał/a:
Może lornetka z możliwością podpięcia pod statyw? Będzie można też zabrać w teren.

może być będzie bardziej uniwersalna ale czy typowa luneta nie jest lepsza do obserwacji na statywie jednego miejsca ?

Jantar 

Wysłany: 2019-04-14, 22:42   

Spojrzałbym na to tak:
skoro sprzęt ma być dla dziatwy, toć należy podejrzewać, że im obserwowanie ptactwa z jednego miejsca w jeden punkt może się rychło znudzić. A wówczas wiadomo, mogą to być niepotrzebnie wydane pieniądze. Chyba że wiadomo, iż na pewno będzie inaczej. A to po pierwsze.

Po wtóre zaś, lornetka ma tę zaletę tutaj, że jeśli obserwacje przy poidełku by się znudziły, to:
- z lornetką można pójść do lasu i będzie bardziej poręczna,
- można ją łatwiej zabrać na wakacje - góry, morze, etc.

I po trzecie w końcu: nie patrzyłem wprawdzie przez najtańsze lunety, ale obawiam się, że ich jakość obrazu i wykonania może być na tyle niska, że zamiast zachęcić, może zniechęcić do dalszego obserwowania.

To takie trzy uwagi, aby rozważyć. Naturalnie, nie chcę upierać się przy jednym, ale przedstawić zagadnienie z drugiej strony.
Bez względu na to, czy lunety li też lornetka, pozostaje jeszcze pytanie o planowany budżet.

piechu 

Wysłany: 2019-04-15, 10:30   

Jak wyżej, uważam, że lornetka będzie sensowniejszym wydatkiem. Po pierwsze przyzwoitą lornetkę kupisz znacznie taniej niż przyzwoitą lunetę. Lornetka jak już wspomniano jest bardziej uniwersalna biorąc pod uwagę, że te 15m od karmnika to nie jest odległość gdzie potrzebna by była luneta. Do lornetki możesz kupić mały statyw i mocowanie (ważne żeby lornetka umożliwiała montaż na statywie) bo faktycznie takiemu 7-letniemu dzieciakowi łatwiej pewnie będzie obserwować właśnie w ten sposób a gdy dzieciakom znudzi się obserwowanie karmnika (w tej chwili w zasadzie do karmnika już nie powinno się nic sypać więc i ptaków nie powinno przy nim być) to lornetkę bierzemy pod pachę i wio w pola, łąki i lasy.

utilla 

Wysłany: 2019-04-15, 13:17   

Dziękuję za cenne wskazówki. Rzeczywiście lepsza będzie lornetka, którą będzie można zabrać ze sobą. Dokupię statyw i też będzie ok. Odnośnie budżetu ... nie wiem czy do 200 - 300 zł coś znajdę sensownego ?

Jantar 

Wysłany: 2019-04-15, 14:37   

Generalnie w temacie lornetkowym najlepiej, jeśli się wypowie dr Kivirovi :) , ale do tej pory mogę napisać tak:

Z lornetkami jest mniej-więcej tak:
- jak kupimy w markecie taką za ~100-200 zł, bardzo możliwe, że będzie dość kiepska pod względem obrazu i wytrzymałości. Tzn. dla dzieci pewnie by wystarczyła, ale pytanie, czy nie lepiej nieco dołożyć i sprzęt wytrzymałby dłużej, a w dodatku mógłby cieszyć oko, także Rodziców.
- taki poziom minimalny, gdzie nowy sprzęt robi się przyzwoity (choć i to jest wielce względne), to już jest ok. 300 zł i w górę.

Zanim modele, pierw parametry.
Dla młodej młodzieży powiększenie najlepsze chyba byłoby 7 krotne. Za duże dobre nie będzie - będzie trudniej obserwować. Może tak do 8x.
Średnica przednich soczewek (to ten drugi parametr za "x", podana w mm) - im większa, tym lepiej dla obrazu, ale sprzęt większy (i zazwyczaj cięższy). Takim optimum wydaje się coś z zakresu 7x30...7x35. Względnie 8x30, 8x32, itd.

We wspomnianych cenach mamy generalnie chińskie produkty, ale już pod jakąś konkretną marką i powinno to jak sądzę wystarczyć.

Konkretne przykłady:
- może taki Olympus DPS I 7x35: https://www.cyfrowe.pl/lo...dps-i-7x35.html
- Levenhuk Karma Plus 8x32: https://pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl_lornetka_levenhuk_karma_plus_8x32/#.XLR6IY7VLDc
- albo nieco tańsza opcja: https://deltaoptical.pl/lornetka-entry-8x40?from=listing

Oczywiście w różnych sklepach te ceny mogą nieco się różnić.
Jednakże poniżej pewnego poziomu bym już nie schodził.

kivirovi 

Wysłany: 2019-04-15, 17:00   

Pierwsze pytanie to jest czy kupujemy zabawkę czy przyrząd.

Kupowanie specjalistycznego sprzętu dla tak młodych obserwatorów nie ma chyba sensu. O ile to nie ma być jednocześnie prezent dla taty lub mamy :)

A jeśli kupować lunete, to z takim zamiarem, ze dziecko popatrzy tez na Księżyc, a nawet Jowisza i Saturna da się jak są blisko. Wtedy bym kupił Nikon RAIII 65 lub 80mm ze stałym okularem 20-25x, to będzie 500-900zl. A na statyw i 300zl pójdzie, chyba ze tata coś sam zmajstruje.... Z luneta problem będzie taki, ze się bardzo szybko znudzi

Opcja druga, imo lepsza: zakup lornetek. Statywowa, możemy odrzucić, bo statyw kosztuje 300zl sam. Lornetka osobista (co jest lepszym pomysłem) ale kupić trzeba tyle ile jest dzieci, co podnosi koszty. Taka lornetka będzie wyposażeniem dla zucha czy harcerza.

Z lornetkami będzie z kolei taki problem, ze dzieci maja wąski rozstaw oczu wiec przez dorosła lornetkę nic nie widza, a się zniechęca. A dziecinne są specjalistyczne wiec zaraz kosztują. Jeśli ta karma pro lub plus 8x25 się pod tym względem sprawdzi, to to tez byłby mój wybór. Ale nie wiem :(
Dobre dla dzieci są bez wątpienia pentax papilio albo kowa YF ale drogie jak na zabawki...
no a Papilio to będzie lornetka-mikroskop do obserwacji owadów, ślimaków i kwiatów.

Jantar 

Wysłany: 2019-04-15, 21:47   

A ja bym nie rezygnował z prawdziwej lornetki - dzieci rosną, zabawka pozostanie zabawką, a lornetka lornetką :) .

I tu podam swój przykład. Pamiętam, jak chodząc gdzieś do 1-3 klasy podstawówki, tata przyniósł z wojska lornetkę. Z uwagi na charakterystyczne ogumowanie zapamiętałem ją i wiem, że to był ten kloc: PZO 7x45 https://www.optyczne.pl/3...a_lornetki.html . Zapewne była wtedy dla mnie ciężka, ale wyciągałem ją z kartonu, podchodziłem do okien i obserwowałem. Pamiętam, że miała nawet taką podziałkę.
To tak odnośnie, że się da połączyć opcję dzieci+prawdziwa lornetka :) .

Odpowiedz do tematu