PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2017-10-04, 16:38   

Decyzja Kura czy Kowa to IMO decyzja na ille pancernosc sie dla ciebie liczy. Kura moze byc pod tym wzgledem lepsza, choc nie koniecznie wiele. Kowa jest za to ladniejsza zgrabniejsza i moim zdaniem sympatyczniejsza. Kowa w pelni zasluguje na swoja cene, to raczej ta Kura jest za tania. Jak pisalem, Kura ma wiecej AC bo i chyba jest jasniejsza...

Tego Bushnella widzialem i chyba nawet lepszy:
https://www.militaria.pl/...8104_p53596.xml

Militaria sa w calej Polsce, mozesz gdzies ja wyrwac.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-10-04, 20:55   

zell71, Kamakura jest solidna, jasna, kontrastowa i ostra w centrum, gwiazdy także wyglądają w niej przyjemnie. Do tego bardzo atrakcyjna cena.
Wadą jest szybszy spadek ostrości i większa AC niż w Kowie.

10x42 BD XD mała, zgrabna i powabna. Dla mnie trochę za mało ostra i zbyt podatna na spadki kontrastu, ale ja jestem wymagający w tych kwestiach. Kobieta na pewno doceni wielkość i urodę tej lornetki.

Olympusa skreślam bez chwili wahania.
Bushnella nie widziałem.

10x42 bdxd 1m.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 31,56 KB

zell71 

Wysłany: 2017-10-05, 12:01   

Zamówiłem Kowę i Kamakurę. Obejrzę i zdecyduję, którą zostawić, a którą odesłać. Tak się umówiłem ze sklepem.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-10-05, 13:01   

Słuszna decyzja, najlepiej sprawdzić samodzielnie.
Napisz jak wrażenia.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-10-08, 20:33   

W oczekiwaniu na opię kol. zell71 zapraszam do lektury kolejnego testu:
http://wzrokowiec.com/archiwa/1893

Jantar 

Wysłany: 2017-10-12, 19:59   

Witam!

Zwracam się z pytaniem... a sprawa jest taka:
jest planowane odpalenie w szkole gdzie pracuję, kółka "ptasiarskiego" (nie wiem, czy ornitologiczne nie będzie brzmiało zbyt fachowo) dla uczniów. Wstępnie wiem, że ktoś tam w domu jakąś lornetkę ma, ale planowałbym kupno jakiejś lornetki, żeby naraz ktoś jeszcze mógł patrzeć :) .
Konkretnie, wymagania są takie:
- trwałość,
- jak najniższa cena,
- aby nie męczyło oczu,
- aby można było coś z ptaków przezeń rozpoznać :)

Generalnie myślałem nad starymi lornetkami szkło+metal, ruskie albo inne podobne.
Przy czym tak - do czynienia miałem jedynie z BPC5 8x30 oraz Tento, chyba 20x50 to było. Takie coś w zupełności wystarczy (jakościowo, itd.). Podejrzewam, że od chinek za +/- 100 zł i tak byłoby to lepsze.
Chodzi o coś, żeby mogli popatrzeć, nie tak łatwo zepsuć, a może i by w przyszłości się przydało :) .

Pytanie zaś jest takie: czy wśród podobnych lornetek o których wspomniałem, są jakieś wersje/ typy, które lepiej omijać szerokim łukiem? Czy raczej wszystko powinno być podobne do siebie?

Artykuł: http://birdfair.pl/recenzje-lornetek/ czytałem jakby coś.

Przy okazji.
W internetach na OLXie jest jegomość, który sprzedaje takie sprzęty. Link pewnie niebawem wygaśnie, ale jakby coś ofertę ma taką: https://www.olx.pl/oferta...html#19aea7ee49 .
Do tego lunety, myślałem nawet nad tą ZRT, ale na chwilę obecną nie dla mnie ta cena: https://www.olx.pl/oferta...html#f4c67ccc5c

kivirovi 

Wysłany: 2017-10-12, 20:20   

Lornetka jak sadze nie jest jednak sprzetem podstawowej potrzeby w takim wypadku. dzieci i tak nie beda mialy cierpliwosci by szukac i wypatrywac. Luneta berdziej sie przyda ale to jest juz inwestycja z powodu statywu. Najtaniej by wyszla Nikon RAIII 65 za 600zl ale dla dzieciakow to lepiej myslec od razu globalnie o pokazaniu im Ksiezyca lub Jowisza, Saturna i wtedy to raczej Celestron Ultima 100mm. A to juz 1100zl.

Co do lornetki, to mozesz poszukac Revue Porst 8x30, wyjszie ze 100+ albo najlepiej kupic Olympus DPS I 7x35. Ruskich wrakow ni polecam.

Jantar 

Wysłany: 2017-10-12, 22:42   

Dzięki za info.
To jeśli Tento i inne Berkuty odpadają, to zapytam tak:
- a co z Olympusem 10x50 DPS I? Zauważam, że są na aukcjach za 200-250,- zł,
- czyli rozumiem, że Revue/ Porsty są pewniejsze. Ale to dotyczy raczej wszystkich modeli, czy tylko 7x...? Swoją drogą, jeszcze do niedawna używałem lustrzanki RevueFlex :) , czyli jakiś Chinon. Jeśli Revue do ruskich lornetek ma być jak ów Chinon do Zenitów, to rozumiem aluzję.
- gościnnie w temacie lunety, czy do tych Nikonów RA III 65 pasują tylko Nikonowskie okulary? Bo jest nowy taki sprzęcik wyceniony na 500 zł, ale nie wiem, co z okularem w tym momencie.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-10-12, 22:48   

Moim zdaniem lornetka jak najbardziej się przyda, i tu proponowany przez kiviego Olympus DPS będzie najlepszym wyborem przy ograniczonych środkach.
Lornetka sprawdzi się także w obserwacjach astronomiczy - poza Księżycem i planetami będziecie mogli podziwiać dziesiątki pięknych asteryzmów, które są zbyt rozległe dla lunety czy teleskopu. Sezon jesienno - zimowy to dobry czas na obserwacje dla dzieci, można wyskoczyć pod ciemne niebo o rozsądnej porze.

Księżyc.jpg
tak to powinno wyglądać w Olku 7x
Plik ściągnięto 5 raz(y) 16,67 KB

kivirovi 

Wysłany: 2017-10-13, 11:12   

Jantar, Tak, wlasnie to porownanie mialem na mysli z Revue...

Chodzi po prostu o duza zrenice wyjsciowa, zeby nie bylo degradacji obrazu. Jest wiele niezlych 10x50 ale sadzilem, ze beda poza budzetem. W przypadku dzieci lepiej wziac cos mniejszego, 8x40 beda rownie dobre, a znacznie mniejsze. Delta Optical Entry to jest jak dla mnie minimum. To moze jeszcze ten art:
http://birdfair.pl/tanie-lornetki-na-ptaki/

Tak, do RAIII wejda wylacznie dedykowane do niej okulary. Do ptakow na pewno wystarczy. Zwykle byla sprzedawana z okularem ale na tej aukcji wydaje sie, ze jest bez. W sklepiej Cyfrowe jest za 400zl, okular za 180:
https://www.cyfrowe.pl/lo...65.html#zestawy

Uzywana Ultima mozna kupic wzglednie latwo na allegro, zwlaszcza 80mm (max. 600zl) ale problem z okularami pozostaje ten sam. jak dasz rade to poczekaj i upoluj Ultima 100mm, powinna sie trafic ponizej 1000zl. To da mozliwosc zobaczenia pierscieni Saturna i ksiezycow Jowisza.

Jantar 

Wysłany: 2017-10-13, 21:27   

Odnośnie lornetek, to z takich tanich - jak się mają Levenhuk Shermany, ale w wersji Atom? Oczywiście mam na myśli porro, z serii 8x40, 10x50. W jednym z artykułów był chwalony Sherman Pro, ale zastanawia mnie, na ile brak "Pro" w nazwie i ewidentnie niższa cena wpływają na niższą jakość :) .
Dodam, że owszem, pewnie coś z powiększeń 7x... byłoby pewnie i dobre, ale niekoniecznie chciałbym schodzić poniżej 8x.

Co do Delty... nie pamiętam co to był za model, pamiętam tylko, że jakieś spore porro i że widok przezeń nie był dla mnie szczególnie ciekawy.

Pociągając jeszcze temat starszych modeli PZO - czy analogia ta sama, co do starych rusków? Oj, z 15-20 lat temu patrzyłem przez 7x45z, ale te są droższe i "tylko 7x".

Tymczasem w kwestii lunety Nikon Ra III - patrzyłem, na cyfrowe.pl ten tańszy, szary jest obecnie niedostępny (a może już na stałe?), a w dodatku nie jest to luneta kątowa. Druga rzecz, która mnie nieco martwi, to że przynajmniej ten sklep oferuje jeden okular, a mianowicie 20x. Gdyby było choć 30x...

Powiem szczerze, że liczyłem na lornetkę do ok. 100 zł na straty (stary rusek), a jeśli miałbym wydać trochę więcej, to aby te trochę więcej posłużyła :) (przy okazji i autorowi tego pytania, to tu, to tam).
U nas szkoły nie fundują takich wydatków (ponoć we Francji jest pod tym względem lepiej, ale to inny już wątek).

kivirovi 

Wysłany: 2017-10-14, 00:11   

PZO 7x45 to straszna cienizna. Nie wiem czy sie wiele od ruskiej rozni i niekoniecznie na plus.

Jesli chcesz pozostac w tym zalozonym budzecie to szukaj jednak Revue. Atom na pewno nie bedzie trwalszy, optycznie tez chyba podobnie.

Nikon RAIII akurat z 30x to juz by był dosc cienki.

Jak projekt ruszy to znajdziesz dofinansowanie nawet na pare tysiecy i optyke wtedy kupisz.

Jantar 

Wysłany: 2017-10-15, 20:06   

Dziękuję za powyższe sugestie. Pozwolę się jeszcze zapytać o szkło Olympusa DPS I, ale 10x50. W teście na optyczne.pl informacje są zniechęcające (jakby coś, to tu: https://www.optyczne.pl/6...PS-I_10x50.html ), ale już opinie użytkowników na dole strony (niezbyt ich wiele) są zgoła inne. Więc cóż? Czyżby duża niepowtarzalność jakościowa? Czy różne oczekiwania? Bo cenowo powiedzmy, że jest to szkiełko do zaakceptowania. Druga sprawa, to informacja o zastosowanym szkle Bak-4 vs BK-7, ktoś tam zwraca uwagę, że raz piszą tak, a raz tak :) .

kivirovi 

Wysłany: 2017-10-16, 02:13   

z testu po prostu wynika, ze sie do astro malo nadaje ale ja dosc dobrze oceniam tego Olympusa... Zreszta co mozna o nim zlego powiedziec, skoro prof. Tomiałojć go przez lata używa/ł :D

Za 300zl mozna kupc DO Silver jest lepsza optycznie ale to z kolei taki noname, odpadaja znaczki itp.. No i kolorystyka kontrowersyjna. Silver puki nowy wydaje sie lepszy mechanicznie przez 1. rok, potem szala sie wyrownuje. Sprawdz rozstaw oczu bo to mog byc za duze lornetki dla dzieci...

Jantar 

Wysłany: 2017-10-16, 08:20   

O tej DO Silver też czytałem, nawet byłbym skłonny zwiększyć budżet na lornetkę (nowe najtaniej za ok. 390zł znalazłem w Astrokraku)... ale jak poczytałem o trwałości i pękających elementach, to się zastanawiam, czy szkiełko na 2-3 lata to dobra inwestycja :) .

Cóż, w takim razie dziękuję za uwagi, pozostaje poczekać do listopadowej wypłaty i zobaczymy. Ok. 40km ode mnie ktoś z OLXa sprzedaje tego Olympusa 10x50, najlepiej byłoby podjechać i zobaczyć... A jak nie to, Revue albo coś.

W skrajnym przypadku, ale to kosztem szybszego kupna lunety, zapytałem Ecotone o perspektywy dostępności lornetki Kury WP2 10x50.
A może się coś uda z jakimś dofinansowaniem... też dobry pomysł... Tylko, że w tej szkole raczej długo nie będę, bom tylko na zastępstwie ;) .

Odpowiedz do tematu