PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:07
Biegówki, śladówki itp.
Autor Wiadomość
Kamikazi 

Wysłany: 2011-10-28, 12:06   Biegówki, śladówki itp.

Witajcie!

Chciałabym w tym roku kupić narty biegowe lub śladowe. Ciekawa jestem Waszych doświadczeń i porady w sprawie kupna sprzętu. Najczęściej będę się poruszać po okolicach Trójmiasta i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Czy jest może ktoś na Forum z Trójmiasta kto szukałby towarzystwa na takie wycieczki?

Opiszcie proszę swoje doświadczenia. Mi się marzy Biebrza albo Białowieża zimą. :)

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

katarzynka 

Wysłany: 2011-10-28, 17:50   

Nie mam biegówek ani śladówek, ale w ubiegłym roku też przymierzałam się do kupna, wiec to i owo poczytałam i wypytałam. To, czy kupisz biegówki czy śladówki, zależy od tego, po jakich trasach planujesz się poruszać. Biegówki nadają się do tras ubitych, przygotowanych. Śladówki sa krótsze i szersze, dzięki czemu łatwiej jest poruszać się w nich poza przygotowanymi szlakami. Im trudniejszy teren, tym narty powinny być szersze. Długość nart powinna być nieco większa od Twojego wzrostu. Kijki powinny być o około 10 cm wyższe od Twojego wzrostu mierzonego do ramion, tak aby po wbiciu go w śnieg, ręka pozostawała wyprostowana. Tyle podstawowych rzeczy pamiętam, ale może są wśród Forumowiczów "biegacze", którzy coś więcej podpowiedzą.
:)

Kamikazi 

Wysłany: 2011-10-28, 21:42   

katarzynka, bardzo Ci dziękuję! Będę się poruszać raczej po nieprzygotowanych trasach... raczej...
Z tego co czytałam to powinny mieć też łuskę od spodu ale to tylko teoretyzowanie. Haaalo :) Gdzie są praktycy?

.

x-bowman 

Wysłany: 2011-11-03, 00:34   

No już, już
Temat jest szeroki i pewnie kilka forów jest poświęcona tylko biegówkom, ale postaram się streszczać.
Biegówki to:
1)deski
2)buty
3)wiązania
4)kijki
5)ubranie

Ad. 1 Deski
Na warunki o których pisze Kami, czyli Polska i trasy nieprzygotowane:
Oczywiście w grę wchodzą jedynie narty do klasyka, do stylu łyżwowego potrzebny jest tor.
Łuska
Tylko deski z łuską + koniecznie dobry smar do desek z łuską. Ja używam Toko i się sprawdza (innych marek próbowałem).
Długość
Raczej dłuższe niż krótsze - sprawa jest prosta: im dłuższa deska tym lepiej się jeździ na prostej, ale gorzej manewruje. Ja osobiście, choć często po lasach jeżdżę mam narty długości ok 115% mojego wzrostu - po prostu jak jest dużo krzaków i przeszkód, to po prostu zdejmuje narty, bo z drugiej strony jak mam przejechać 20 kilometrów po drodze otwartej przestrzeni, to te kilka centymetrów długości nart sporo daje.
Szerokość
Po pierwsze: bieganie w grupie: cała grupa powinna mieć narty takiej samej szerokość.
Po wtóre: szlaki nieprzetarte - narty szersze, bieganie szybkie, po śladzie - narty wąskie.
Twardość
Z tego co czytałem, producenci oferują trzy twardości nart - chodzi o to jak łatwo narta się wygina pod ciężarem biegacz(ki|a) by łuska dotykała podłoża. Tyle teorii a w praktyce i tak decyduje dostępność, a jeśli w sklepie są dostępne deski o różnej twardości, sprzedawca na pewną podpowie jakie wybrać.
Krawędzie
Ja zaczynałem od prostych bezkrawędziowych i nie było źle, ale teraz mam krawędziowane (2 x droższe) i innych już nie kupię. Sprawa prost: równiny - narty proste, bez krawędzi, pagórki i niskie góry - nary taliowane z krawędziami.

Na dziś tyle, bo muszę trochę pospać. Jutro o butach i zapięciach.

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2011-11-03, 01:24   

Hmm.... to ja powiem tak...
jeśli chodzi o narty... i wiązania....
Sam mam SPORTEN RANGER - najszersze w ofercie nart śladowych. Po puszku w miare dają radę. Narta lekko taliowana, z łuską, krawędzią... koszty nart biegowych-śladowych są przeważnie znacznie znacznie mniejsze niż koszty nart zjazdowych więc można spokojnie o nówki się pokusić.
http://www.sorba.pl/Katalog-zima/narty-biegowe/ polecam tą zakładkę tego sklepu - obsługa dobra i fachowa, a czasem z poprzednich roczników zalegają jakieś sprzęty...
wiązania - mam salomony X-adv - solidne silne wiązanie.. są do nich przeważnie wysokie buty przypominające buty górskie, tyle że... prawie nie do dostania w naszym kraju :( a mimo wszystko lepiej przymierzyć...
trochę chaotycznie bo późno jest, ale do sezonu jeszcze chwila to i dojdziemy do ładu :)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

barba 

Wysłany: 2011-11-03, 08:18   

Jeżdżę na biegówkach już ok. 20 lat lat. Ale cały czas jestem na poziomie prawie początkującym. Mam 2 pary nart. Kupowałam co było, bez wiedzy teoretycznej. Jedne węższe polski wyrób, drugie atomic szersze oczywiście jedne i drugie z rybią łuską. Ja jednak wolę te trochę szersze. Cudownie biegnie się na nich po śladach innych narciarzy. Ale jak spadnie śnieg, czy wbiegnę do lasu, to też lepiej sprawdzają się od węższych. Jednak na węższych też się da biegać. Często na bieganie zapraszam swoje koleżanki, wtedy biegam na węższych, a ważę też nie mało. Nigdy nie biegałam na przygotowanych trasach, pewnie na nich świetnie się śmiga.Narty nadal mi służą, i buty. Ja wolę biegać w takich za kostkę. Ubiór też jest ważny, powinien być odychający, nawet czapka. I wybór trasy. Ja nie lubię dużych zjazdów, wystarczy troszkę gliny na śladzie i leżysz. Nigdy niczym nart nie smarowałam, nie potrzebuje pędzić na maksa. Życzę powodzenia.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2011-11-03, 12:16   

a czy ktoś korzysta/ł w tej materii z decathlonu? http://www.decathlon.com....yczny-11184957/ też się noszę z zamiarem nabycia a jestem lewy w temacie :/ a nie kryję, że decathlon jest najwygodniejszym dla mnie wyjściem ;)

Kamikazi 

Wysłany: 2011-11-03, 23:38   

x-bowman, Pełek, barba, bardzo Wam dziękuję za wskazówki! Czyli na pewno kupuję z łuską i chyba szersze niż węższe. Ale tutaj się zastanawiam bo z jednej strony częściej będę pewnie jeździć w okolicy Trójmiasta gdzie znajdą się przetarte szlaki a z drugiej strony bardzo kuszą mnie te najmniej oblegane tereny. Czyli zdecyduję się pewnie na jakąś średnią szerokość. Czeka mnie teraz wycieczka do sklepu żeby pomacać sprzęt.

Mopek, możliwe, że właśnie w Decathlonie będę się zaopatrywać. Na moje wymagania pewnie taki sprzęt starczy.

.

x-bowman 

Wysłany: 2011-11-04, 00:09   

To najpierw a propos nowych postów, a potem o butach i zapięciach.

Cytat:
Ja nie lubię dużych zjazdów, wystarczy troszkę gliny na śladzie i leżysz.

duże zjazdy dla biegówek/śladówek są niebezpieczne - jeśli jadący nie jest wirtuozem telemarku, to po prostu przy nabieraniu prędkości należy się w sposób kontrolowany się przewrócić żeby uniknąć upadku poważniejszego.
Co do "złapania" przyczepności na śladzie przy zjeździe - łatwo uniknąć niekontrolowanego upadku przyjmując odpowiednią pozycję zjazdową: jedna noga 30-50 cm przed drugą, kolana ugięte, barki i biodra pomiędzy przednią a tylną nogą (patrząc na rzut od góry na oś wzdłużną nart), jak mówił mój znajomy instruktor: nie wypinać tyłka - "procreate, not defecate". Podczas zjazdu płynnie zmieniamy przednią nogę, tak jak byśmy szli. Im szybciej zjeżdżamy tym niżej na kolanach...

Cytat:
Nigdy niczym nart nie smarowałam, nie potrzebuje pędzić na maksa.
Smar do nart z łuską jest po to, by śnieg nie przymarzał do ślizgów - przy temperaturze około 0 stopni Celsjusza jest to bardzo częste - ja wole raz na 15 km nasmarować ślizgi i mieć spokój niż zatrzymywać się co 50 metrów i skrobać przymarznięty śnieg.

Cytat:
wiązania - mam salomony X-adv - solidne silne wiązanie.. są do nich przeważnie wysokie buty przypominające buty górskie, tyle że... prawie nie do dostania w naszym kraju :( a mimo wszystko lepiej przymierzyć...

No cóż - ja miałem szczęście i trafiłem wysokie Salomony (15 cm nad kostkę) w 2005 roku w Sklepie Podróżnika (Warszawa, ulica Grójecka/Kaliska). Ale zapłaciłem za nie jakieś 600 zł i kupiłem je tylko dlatego że były tylko nich był mój rozmiar. Przypominają porządne buty górskie i są na centymetrowym, "rzadkim" protektorze, który super sprawuje się w śniegu, gdy już muszę zdjąć narty.

Cytat:
a czy ktoś korzysta/ł w tej materii z decathlonu? http://www.decathlon.com....yczny-11184957/ też się noszę z zamiarem nabycia a jestem lewy w temacie :/ a nie kryję, że decathlon jest najwygodniejszym dla mnie wyjściem ;)

Powiem tak: ceny jakie widzę są wysokie, a wybór mały - lepiej zainwestować i podjechać do Wawy albo Krakowa do specjalistycznego sklepu - w podobnej cenie możesz mieć komplet z nartami z krawędziami. Moim zdaniem jak chcesz dobry sprzęt, nie kupuj w pierwszym sklepie - odwiedź przynajmniej dwa. A jeśli nie masz czasu na zakupy, rozważ poważnie czy na pewno (i do czego) potrzebujesz nart.

x-bowman 

Wysłany: 2011-11-04, 00:46   

Kamikazi napisał/a:
...Ale tutaj się zastanawiam bo z jednej strony częściej będę pewnie jeździć w okolicy Trójmiasta gdzie znajdą się przetarte szlaki a z drugiej strony bardzo kuszą mnie te najmniej oblegane tereny. Czyli zdecyduję się pewnie na jakąś średnią szerokość

Też miałem taki problem - pytaj w sklepie o najszersze narty do biegania - back country, nie do "człapania"/chodzenia.

Ad. 2 Buty, ad. 3 wiązania
Jeśli teren nieprzetarty, buty powyżej kostki, koniecznie z możliwością założenia stoptutów (możliwość zaczepienia przedniego haczyka stoptutów albo o specjalne kółko albo o sznurówkę). Poza tym, but musi być wygodny, nawet bardziej niż but do chodzenia, czyli obowiązkowo trzeba buty porządnie przymierzyć, przejść się parę metrów.
Wiązania: najpraktyczniejsze są N75 - taki trókąt z blachy z kawałkiem drutu - proste, tanie, niezajebliwe. Poz tym mają super zaletę, w wielu przypadkach jest decydująca: N75 nie zamarzają i nigdy nie ma problemu z wypięciem się z narty. Jedyna wada to mała dostępność butów.
Są jeszcze dwa popularne systemy: SNS - Salomon i NNN/[rotefela] - Rossignol. Wybór butów do obu jest większy, ale zdarza się, że wiązania te (oba systemy) potrafią się zapchać śniegiem i/lun zamarznąć. Oba te systemy występują w wersji "wzmocnionej" czyli back country i tylko takie polecam w teren. Niestety są sporo droższe od N75.
Podsumowując:
Najpierw znajdujemy wygodne buty. Jak mamy już buty, to dobieramy wiązania. Estetyka nie powinna odgrywać dużej roli przy wyborze butów, bo i tak założymy stoptuty i większości buta nie będzie widać a widoczna reszta pokryje się szybko śniegiem. I buty i wiązanie powinny być wzmocnione/terenowe/back country - nie to że na zwykłych w terenie nie da się jeździć, tylko po prostu szybciej się zużyją.

To tyle na dziś, jutro dalszy ciąg.

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2011-11-04, 08:57   

W Krakowie ze sprzętem do biegania jest źle... ja kupowałem narty w necie (akurat nie jest to wielkie ryzyko - BC oczywiście), wiązania także... w komplecie czasem taniej.
Natomiast buty... pod SNS X-Adv - ciężka sprawa... tzn. w rozmiarówce kobiecej pewnie łatwiejsza, ale moje 46 były trudnym osiągnięciem. osobiście mam: http://www.salomon.com/us/product/x-adv-5.html te buciki, ale chciałem o poziom wyższe... -> http://www.salomon.com/us/product/x-adv-6.html niestety praktycznie nie do dostania w PL a bez mierzenia jak Xbowman wspomniał lepiej nie kupować...
Co do wiązań - Xadvy czasem się zapychają ale nie są problemem.... :) natomiast przesmarować narty można także zwykłym smarem / woskiem ale troszkę uważać przy łusce - by robić tylko w jedną stronę by łuski nie zapchać ;)
Myślę że wybór szerszej narty nie jest problemem bo zawsze po już istniejącym szlaku pojedziemy bez trudu wiekszego natomiast jak nam się zechce zjechać w bok to też mamy łatwą opcje :)
co do zjazdów - na długich zjazdach można skręcać a jak się jest pro to nawet wywijać między drzewami... znajdę kiedyś filmik na YT na dowód, ale to jest już HC ;)
EDIT:
http://www.youtube.com/watch?v=GlAUa8ssAdA tu na lajcie ;) tatmten gdzieś w odmętach YT jest . ;)

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

x-bowman 

Wysłany: 2011-11-04, 22:06   

Ad. 4 Kijki
Jeśli chodzi o długość, to szkół jest kilka. Najprostsza to: styl łyżwowy - kijki do ucha, styl klasyczny - kijki do pachy. Oczywiście to tylko tak orientacyjnie - dochodzi jeszcze długość ręki, zaawansowanie biegacza i średnia prędkość z jaką się poruszamy - w we wszystkich przypadkach zależność wprost do długości kijka.
Nie polecam kijków grafitowych - są co prawda leciutkie, ale bardzo łatwo je złamać.
Ogólnie na początek proponuję jak najtańsze (używane) kijki lekko krótsze niż do pachy, metalowe, z dużymi koszykami. Jak trochę pojeździsz, to sama dobierzesz sobie odpowiednie kijki do twojej jazdy.

Ad. 5 Ubranie
Ubieramy się tak jak na wycieczkę w góry, czyli nie za ciepło - bielizna termoaktywna + bluza + kurtka od wiatru w plecaku/torbie biodrowej żeby założyć w trakcie odpoczynku. Jak jest zimno: przepaska, bardzo zimno: czapka. Ostatnio pojawiły się w sklepach takie fajne kominy z cienkiego windstopera - u mnie się bardzo dobrze sprawdza. Tak jak wspomniałem wcześniej na nieprzygotowane trasy stoptuty są nieodzowne - i tu lepiej wydać trochę więcej na coś oddychającego, żeby nie przepocić-przemoczyć butów od środka.

Dodatki
Najlepiej nie brać ze sobą plecaka tylko torbę biodrową - nie będziemy mieć mokrych pleców. Przydają się okulary - ja używam zamiennie miodowych i ciemnych - chronią nie tylko od światła odbitego od śniegu ale też chronią od urazów mechanicznych - typu gałęzie czy zacinający śnieg. Dobrze mieć przy sobie smar i plastikową skrobaczkę (może być taka samochodowa), żeby oczyścić i posmarować ślizgi jak się zacznie śnieg przylepiać. Jak ktoś zamierza na prawdę biegać, to żeby się nie odwodnić trzeba koniecznie wziąć ze sobą wodę - najwygodniejszy jest wielbłądzi worek pod bluzką - nie zamarza i nie trzeba się zatrzymywać żeby się napić łyka.

To tyle - trochę się rozpisałem, ale pewnie i tak o wielu rzeczach nie wspomniałem. Jakby były jakieś dalsze pytania, to postaram się odpowiedzieć.

Kamikazi 

Wysłany: 2012-12-15, 20:54   

Hej!

Padło na Alpina Discovery! :) Czekam teraz na śnieg. W trójmieście właśnie pada i może w końcu uda się wypróbować sprzęt. Pod koniec stycznia albo na początku lutego (jeśli będzie śnieg) planuję wybrać się do Białowieży na parę dni. Ktoś z Was też się wybiera może w tym czasie?

Możliwe też, że wezmę narty ze sobą do Warszawy gdzie jadę we czwartek. Chciałabym poduczyć się pod okiem instruktora żeby sobie złych nawyków nie wyrabiać. ;)

.

Oliwier 

ptop

Wysłany: 2012-12-15, 21:30   

Białowieskie szlaki narciarskie są piękne w zimowej aurze,ale też i trudne,bo jeśli się wybiera wędrówkę drogami oddziałowymi to najczęściej trzeba samemu przecierać ślady :]

Kamikazi napisał/a:
Pod koniec stycznia albo na początku lutego (jeśli będzie śnieg) planuję wybrać się do Białowieży na parę dni. Ktoś z Was też się wybiera może w tym czasie?

Ja prawdopodobnie będę pod koniec stycznia w Białowieży ze swoimi biegówkami,więc możemy się skontaktować i wówczas razem pobiegać ;)

Kamikazi 

Wysłany: 2012-12-15, 22:25   

Ooo fajnie, że będziesz. Mam nadzieję, że uda się spotkać.
Nie muszę daleko biegać w Białowieży, ważne, że to będzie TAM, więc o te nieprzetarte szlaki się tak nie martwię. ;)

.

Odpowiedz do tematu