PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: nurek
2007-01-31, 14:19
Żuk leśny
Autor Wiadomość
ivo 

Wysłany: 2004-09-21, 10:24   Żuk leśny

:roll: poszukuje wszelkich informacji dotyczacych Geotrupes stercorosus ( zuk lesny ). kontakt: ivowo@wp.pl

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-09-21, 10:32   

ja wiem tylko tyle, że po łacinie się już tak chyba nie nazywa - sisiek będzie wiedział o nim dużo więcej i pewnie poleci Ci literaturkę ale na razie ma jakie problemy z kompem więc cierpliwoci ;)

MP 

Wysłany: 2004-09-22, 04:56   

zgadza się po łacinie nazywa się już inaczej, został przeniesiony do innego rosdzaju, teraz to Anoplotrupes stercorosus.

ivo 

Wysłany: 2004-09-23, 18:08   

wielkie dzieki za informacje. pozdrawiam, ivo

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-09-23, 18:13   

takie co znalazłem:

http://bazy.opi.org.pl/ra...00/sn113029.htm

:] :P

ivo 

Wysłany: 2004-09-23, 18:23   

:lol: jeszcze raz dzieki! przynajmniej juz cos mam. najtrudniej zaczac.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-09-28, 16:47   

ja znalazłem np. to -> http://grzesiak.kei.pl/jurek/lista98.html

PS... Ivo ( w brazylijskich serialach to męskie imie :P :wink: ) z Sanoka :-D - dobrze ze jest coraz wiecej ludzi z podkarpacia :mrgreen: :]

Over 

Wysłany: 2008-03-04, 23:01   

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc tu się spytam: jak odróżnić Anoplotrupes stercorosus od Geotrupes vernalis? Zawsze miałem z tym kłopot... I czy on też zmienił nazwę, bo o tym dowiedziałem się dopiero tutaj, a na stronach vernalis dalej figuruje jako Geotrupes...?

Dragon 

Wysłany: 2008-03-04, 23:50   

Anoplotrupes stercorosus jest bardziej czarny (mniej fioletu - niebieskiego) niż Geotrupes vernalis. tzn tak mi sie wydaje ze zdjęć...

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-03-05, 02:50   

żuk wiosenny Trypocopris vernalis przedplecze ma matowe, a dołki są na nim rozmieszczone gęsto, podczas gry u żuka leśnego jest odwrotnie - przedplecze lśni, a dołki rozmieszczone są rzadko; rzucającą się w oczy cechą jest także struktura pokryw, które u żuka wiosennego są gładkie, z rzędami malutkich dołków, a u żuka leśnego pokrywy posiadają podłużne listewki

Skomor 

Wysłany: 2008-03-05, 08:34   

W takim razie do jakiego gatunku należy ten jegomość ? (właściwie na zdjęciach są dwa różne osobniki) - przedplecze niby lśni... A tak w ogóle... Podobno w Polsce występuje kilka gatunków z rodzaju Geotrupes (teraz - z tego, co czytam - podzielonego). Ile ich w końcu jest i czy da się je wszystkie rozróżnić ?

Zuk_gnojowy_05.jpg
1
Plik ściągnięto 4754 raz(y) 43,65 KB

Zuk_gnojowy_03.jpg
2
Plik ściągnięto 4721 raz(y) 36,5 KB

Dragon 

Wysłany: 2008-03-05, 08:51   

według mnie Anoplotrupes stercorosus , ale Aneta na pewno będzie wiedziała lepiej ;)

Aneta 
moderator

Wysłany: 2008-03-05, 13:18   

Zacznę od końca ;) Na zdjęciu nr 1 (pierwsze od dołu) faktycznie jest A. stercorosus; co do nr 2 mam wątpliwości - jak dla mnie zdjęcie jest zbyt mało ostre, żeby ocenić głębokość bruzd na pokrywach. Kolor natomiast sugeruje T. vernalis, jednak barwy z fotek potrafią być przekłamane, więc nie wiem na ile można wierzyć tej. Na razie skłaniam się więc do A. stercorosus.

Teraz co do rozróżniania gatunków:
Trypocopris vernalis (żuk wiosenny) - jako jedyny nie ma wyraźnych bruzdek na pokrywach, pokrywy zawsze z zielonkawym lub granatowym metalicznym połyskiem.
Anoplotrupes stercorosus (żuk leśny) oraz Geotrupes stercorarius (ż. gnojowy) - mają na pokrywach po 7 żeberek licząc od szwu (czyli od złączenia pokryw) do guza barkowego (zgrubienie w górnym rogu pokrywy); oba gatunki różnią się jednak wielkością - G stercorarius jest masywniejszy i mierzy 1,5-2 cm, A. stercorosus - drobniejszy, dł. do 1,5 cm.
Następny gatunek - Geotrupes mutator - ma 9 żeberek na pokrywach.
Gatunek piąty - Geotrupes spiniger - ma środkowe partie sternitów (czyli brzusznych płytek) odwłoka gładkie, bez włosków.
A. stercorosus trzyma się lasów, T. vernalis może występować w lasach i poza lasami, pozostałe gatunki wystepują na terenach otwartych (łąki, pastwiska itp.).

Over 

Wysłany: 2008-03-05, 14:27   

Aneta, :res:
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź, o to mi chodziło :)

Skomor 

Wysłany: 2008-03-05, 18:05   

Ja również dziękuję ;)

A co do żuków - oba zdjęcia pochodzą z tego samego lasu - był ich cały wysyp, więc zapewne oba należą do tego samego gatunku

Odpowiedz do tematu