PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: nurek
2007-01-31, 14:49
Pytanie
Autor Wiadomość
Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2006-07-17, 15:24   Pytanie

Witam.
Dzisiaj na chodniku znalazłem dużego chrząszcza z rodziny kózkowatych. Mało brakowało, a zostałby zdeptany przez grupke przechodniów, którzy nie raczyli patrzeć pod nogi. Leżał do góry brzuchem i przerabiał kończynami. Gdy go złapałem okazało się, że nie ma pokryw skrzydłowych, a jedno skrzydełko jest nadszarpnięte. Wypuściłem go w zaroślach zdala od ruchliwej drogi.
Oto moje pytanie: czy taki chrząszcz może przeżyć mimo braku pokryw skrzydłowych i z niewielkim uszkodzeniem jednego ze skrzydeł?

Tom4don 

Wysłany: 2006-07-17, 18:23   

Wydaje mi się że taki owad jest praktycznie bezbronny i jest bardzo łatwym łupem dla drapieżników =) To moje osobiste zdanie:) Niech się teraz wypowie jakis specjalista:) Pozdrawiam

Aneta 
moderator

Wysłany: 2006-07-17, 20:14   

A ja się przyłączam do opinii Tom4dona. Szybko coś biedną kozę skonsumuje...

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-11-03, 12:48   

Nie mogę znaleźć stosownego wątku toteż się przypnę tutaj...

Polećcie mi proszę jakiś fajny przewodnik/klucz lub jakąkolwiek książkę w której znalazłbym fajnie "zrobione" nasze polskie chrząszcze. Nie ma póki co nic poza monografią kózkowatych.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2009-11-04, 12:24   

Jeśli chodzi Ci o oznaczanie, to chyba tylko klucze PTE - trochę w pdf-ach można ściągnąć stąd:
http://pte.au.poznan.pl/klucze_pdf.htm

Ewentualnie jeszcze, ale to już to poczytania i pooglądania, a nie oznaczania, nowa książka Marka Kozłowskiego:
http://www.radiata.pl/produkt.php?ks=621

karabeus 

Wysłany: 2010-09-04, 06:36   

Wzruszająca troska o jednego małego chsząszcza. To takie ludzkie, humanitarne. Piekna postawa, ktoś powiedział, że ten kto pokocha przyrodę, nigdy nie bedzie nienawidził ludzi.
Ale śmierć jest wpisana w istotę życia, jest jej nieodłącznym elementem. Piramida życie to też piramida śmierci. śmierć jednego osobnika jest gwarancją życia innego. Owady stanowią pożywienie większości ptaków, ssaków, znacznej grupy owadów nie mówiąc już o bakteriach, grzybach i wirusach.
To, jak długo żyje dany owad w swej formie imaginalnej, jest również filozofią życia i śmierci danego gatunku. Jedne owady żyją kilka lat, opikując się nawet swoim potomstwem, inne, jak jętka jednodniówka doświadcza śmierci zaraz po wypełnieniu się jednorazowewgo aktu miłości, prowadzacego do złożenie jajeczek i zapoczątkowania nowego życia.

edit: nurek

Piszczałka 

Wysłany: 2010-10-28, 19:40   

Przegapiłam temat, dawno mnie tu nie było...
Pawelele napisał/a:
Polećcie mi proszę jakiś fajny przewodnik/klucz... Nie ma póki co nic poza monografią kózkowatych.

O jakiej monografii kózek mówisz?
atlasik z MULTICO?
bo klucza do nich po polsku nie ma...

krzysztof1 

Wysłany: 2011-05-12, 18:02   

wczoraj czesto wbiegaly do wisly :?
ciekawi to zachowanie?? ;)

chrz.jpg
Plik ściągnięto 1863 raz(y) 88,72 KB

chrzaszcz1.jpg
Plik ściągnięto 1856 raz(y) 72,36 KB

krzysztof1 

Wysłany: 2011-05-12, 19:42   

susza potezna na polach!

woda.jpg
Plik ściągnięto 1868 raz(y) 78,31 KB

pantera 

Wysłany: 2013-03-16, 16:10   

Witam, nie chciałam zakładać nowego wątku, mam tylko 1 pytanie, podejrzewam, że chodzi o larwę jakiegoś z chrząszczy, dlatego też piszę tutaj.
Która z larw żyje w gałęziach drzew tworząc na nich "zgrubienia"?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2013-03-17, 13:09   

Tu akurat może pasować wiele owadów, od chrząsczy, przez rośliniarki, aż po motyle (np. przezierniki).

Odpowiedz do tematu