PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Mącznik młynarek - gdzie się gnieździ i jak zlikwidować?
Autor Wiadomość
misiek123 

Wysłany: 2014-07-19, 01:40   Mącznik młynarek - gdzie się gnieździ i jak zlikwidować?

Witam. Problem rozpoczął się bodajże 3 dni temu. Mam zwyczaj przed zaśnięciem poleżeć jeszcze z telefonem +/- godzinkę. No i leże i nagle czuje, że coś mi łazi pod uchem. Szybko wstałem zrzuciłem owada na ziemię i rozprawiłem się kapciem. Na drugi dzień ta sama sytuacja - z tym, że tym razem usłyszałem jak ląduje na poduszce. Pomyślałem, że pewnie wlazły mi w dzień do pokoju. Jednakże wczoraj znów ta sama sytuacja - zgasiłem światło, włączyłem komórkę i po chwili zapobiegawczo oświeciłem światło - i tym razem wesoło były dwa robaczki, jeden na poduszce, drugi na metalowej ramie łózka. Dziś wziąłem się za gruntowne sprzątanie pokoju - wyczyściłem WSZYSTKIE szafki jednocześnie wyciągając rzeczy, powycierałem kurze na szafkach, oknach itd. Za pomocą odkurzacza wyczyściłem szpary za szafkami, ściany z pajęczyn, przestrzenie między listwami z paneli a ścianą... Dokładnie też wymiotłem wszystko spod łóżka. Byłem pewny, że sytuacja nie ma prawa się już powtórzyć, dziś przed położeniem się wszystko dokładnie sprawdziłem...Niestety na daremno. Zgasiłem światło i po 5 minutach już miałem brązowo czarnego przyjaciela na poduszce. Dodam, że nie ma możliwości, by dostał się przez okno, bo jest tam założona siatka przeciwko insektom.

Gdzie one mogły się w moim pokoju zagnieździć? Nie wiem czy to ja mam jakieś schizy, ale chwilami słyszę jakby coś się poruszało pod kasetonami nad moim łóżkiem... Ale czy to możliwe? I jak się ich pozbyć, albo odstraszyć? Bo mimo, że nie boje się ich, to niezbyt komfortowe jest zasypianie z robakami na łóżku i myślenie o tym, czy czasem nie wejdzie do buzi podczas snu...

Aneta 
moderator

Wysłany: 2014-07-19, 12:49   

Na wszystkich oknach w mieszkaniu masz założone moskitiery? To raz, a dwa - mieszkasz w wolnostojącym domu czy bloku?

misiek123 

Wysłany: 2014-07-19, 14:16   

W domu wolnostojącym. Moskitiery mam we wszystkich oknach oprócz salonu - problem natrętnych gości występuje jednak jedynie w moim pokoju.

Dodatkowo wiem, że problem jest związany z gołębiami - mój dziadek je hoduje i mączniki u niego występują (jego larwy to podobno przysmak gołąbków) - jednakże gołębnik występuje w zupełnie innym budynku, gospodarczym oddalonym o ok. 5 metrów od domu. No i dziadek hoduje gołębie od 50 lat, a problem mączników pojawił się teraz po raz pierwszy. Przedtem jedynie zbłądzone sztuki może czasem się trafiły, a teraz w ciągu 3 czy 4 dni w moim pokoju 5 sztuk, wszystkie w tym samym miejscu - na poduszcze/ramie łózka, po zgaszeniu światła.

Czy jest może coś co one bardzo lubią i mogą wpaść w pułapkę? Karaluchy wiem, że gustują w piwie i opite mogą zostać łatwo schwytane na ściereczke/do miseczki. Czy mączniki również coś szczególnie lubią? Wtedy w ramach 'eksperymentu' pospałbym ze dwie noce w innym pokoju, a na łóżku postawił "pułapki" - wiedziałbym czy to problem zbłąkanych osobników czy jakiegoś gniazdka w moim pokoju.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2014-07-19, 17:29   

Salon bez moskitier, gołębnik 5 metrów od domu - i mamy rozwiązanie. Tenebrio dobrze latają, dla nich pokonanie takiej odległości to pestka. A że w tym roku jest ich więcej - cóż, po prostu taki rok, owady też mają swoje fluktuacje liczebności (może też doszło jakieś dodatkowe źródło, nowy worek z ziarnem itp.). Niestety na mączniki nie ma żadnych pułapek; jedyna opcja żeby się ich pozbyć, to zlikwidować miejsca, w których się rozmnażają.

Odpowiedz do tematu