PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Zjazd M-ŚTO - Izabelin 10-11 marca 2007
Autor Wiadomość
Kamikazi 

Wysłany: 2007-03-01, 12:16   Zjazd M-ŚTO - Izabelin 10-11 marca 2007

Więcej na stronie
M-ŚTO

Rozkład zajęć, pozwoliłam sobie zamieścić poniżej ;)

I DZIEŃ

10:00-10:20
Jacek Tabor (M-ŚTO), Jerzy Misiak (Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego) - otwarcie zjazdu połączone z prezentacją Kampinoskiego Parku Narodowego.

10:20-10:55
dr Artur Goławski, dr Sławomir Chmielewski, Jacek Tabor (M-ŚTO) - Kartoteka danych M-ŚTO za 2006 rok.

10:55-11:30
dr Zbigniew Kasprzykowski (Akademia Podlaska w Siedlcach) - Wpływ wielkości kolonii i zasobności areału żerowania na parametry lęgowe gawrona Corvus frugilegus.

11:30-12:05
Michał Ciach (Akademia Rolnicza w Krakowie) - Dynamika migracji pierwiosnka Phylloscopus collybita w Polsce.

12:10-13:40
Przerwa obiadowa.

13:40-14:20
dr hab. Marian Cieślak (Ekofundusz) - Rozpoznawanie piór europejskich gatunków sów. Po prezentacji będzie okazja gatunkowej identyfikacji (czasami także wieku i płci) posiadanych lotek, sterówek czy skrzydeł lub ogonów.

14:20-14:55
dr Andrzej Górski (Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie) - Ekologia lęgów kraski we wschodniej części Równiny Kurpiowskiej.

14:55-15:30
Anna Siwak, dr Bogumiła Olech (Kampinoski Park Narodowy) - Badania nad ptakami drapieżnymi w KPN.

15:30-16:05
Andrzej Łukasz Różycki (Centrum Badań Ekologicznych), dr Marek Keller (SGGW), Tomasz Buczek (Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne) - Liczebność i preferencje środowiskowe jarząbka w Lasach Parczewskich.

16:05-16:20
Przerwa.

16:20-16:50
Paweł Cieśluk (LO im. M. Kopernika w Ostrowii Maz.) - Czynniki wpływające na zimowanie myszołowa zwyczajnego Buteo buteo i włochatego Buteo lagopus w dolinie górnego Liwca.

16:50-17:20
dr Adam Dmoch (M-ŚTO) - Ekologiczne podstawy ochrony cietrzewia w Kotlinie Biebrzańskiej.

17:20-18:00
KONKURS ROZPOZNAWANIA PTAKÓW.

18:00-19:00
Mateusz Matysiak, Cezary Pióro - prezentacja zdjęć o tematyce ornitologicznej.

OGNISKO integracyjne.

II DZIEŃ

9:15-9:45
Antek Marczewski (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) - Liczenia zimowe w parkach i ogrodach.

9:45-10:20
dr Bogumiła Olech (Kampinoski Park Narodowy) - Badania nad derkaczem i żurawiem w KPN.

10:20-10:50
Radosław Kozik, Marcin Łukaszewicz (SKNO Akademii Podlaskiej w Siedlcach) - Przeloty siewkowców w latach 2004-2006 w Pawłowicach nad Wisłą.

10:50-11:20
Michał Miecznik - Liczebność, rozmieszczenie i wybiórczość środowiskowa trzmielojada Pernis apivorus w Kampinoskim Parku Narodowym.

11:20-11:50
Paweł Przybycin (Instytut Ochrony Przyrody PAN) - Wpływ struktury krajobrazu rolniczego na awifaunę lęgową agrocenoz.

WYCIECZKA do Modlina (dla chętnych).

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

lato 

Wysłany: 2007-03-16, 08:54   

a może by tak jakąś relacje czy coś... :-P napewno przynajmniej jedna osoba z forum tam była, wiec.... więc czekamy :roll:

Karłowaty 

Wysłany: 2007-03-16, 10:25   

Skoro nikt inny nic nie napisał, to ja spróbuję.
Byłem na zjeździe i nie żałuję swojej decyzji :smile: . Prezentacje były ciekawe i urozmaicone. Mnie, jako amatora bez wykształcenia przyrodniczego, najbardziej zainteresowały wystąpienia na temat ekologii lęgów kraski, jarząbka w Lasach Parczewskich, cietrzewia w Biebrzańskim PN, żurawia i derkacza w KPN oraz awifauny lęgowej agrocenoz, ale pozostałe prelekcje też były interesujące. Nie jestem w stanie ocenić ich pod względem merytorycznym, może ktoś inny by mógł to zrobić. Byłem też pod wrażeniem wiedzy dr. M. Cieślaka na temat piór sów (i nie tylko).
Interesujący pokaz zdjęć (z podkładem muzycznym) przedstawili M. Matysiak i C. Pióro. Szczególnie podobało mi się/rozbawiło mnie połączenie zdjęć kaczek z towarzyszącym im "wymiataniem" na gitarze (nie pamiętam czyim, chyba Y. Malmsteena albo S. Vai'a) :oki: .
Konkurs rozpoznawania ptaków zdopingował mnie do bardziej wnikliwego studiowania mojego Jonssona ;-) .
Niestety, na ognisku byłem dość krótko, więc nie wiem, o której się skończyło i co się tam działo. Może inni mogliby coś więcej powiedzieć.
Na zjeździe można było nabyć kilka książek i czasopism ornitologicznych (skorzystałem z tej okazji). W sobotę było też stoisko firmy Delta Optical ze sprzętem optycznym. Można było także obejrzeć wystawę prezentującą Kampinoski Park Narodowy oraz wystawę rysunków A. Dmocha :res: .
Ostatni punkt programu (wycieczka do Modlina) nie doszedł, niestety, do skutku z powodu nienajlepszej pogody i braku ptaków (o czym donieśli niektórzy "sobotni" uczestnicy zjazdu, którzy zamiast na niedzielne prezentacje wybrali się w teren). Mimo to jestem zadowolony i uważam, że nie straciłem czasu.
Aha, jeszcze jedno: za najaktywniejszego spośród obserwatorów przesyłających dane do kartoteki M-ŚTO w 2006 r. został uznany (i nagrodzony) ktoś, kogo zidentyfikowałem jako znanego forumowicza. Może się przyzna i coś dorzuci do mojej relacji ;-) .

Odpowiedz do tematu