PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Spotkanie mazowiecko - świętokrzyskich ornitologów
Autor Wiadomość
Rey 

Wysłany: 2006-11-02, 14:57   Spotkanie mazowiecko - świętokrzyskich ornitologów

PROGRAM SPOTKANIA MAZOWIECKO-ŚWIĘTOKRZYSKICH ORNITOLOGÓW 18 XI 2006

Miejsce: Warszawa, SGGW, Wydział Nauk o Zwierzętach, Zakład Zoologii, budynek nr 23, sala nr 1069, campus SGGW Ursynów, ul Ciszewskiego 8,

Dojazd z Dworca Centralnego: Wsiadamy do Metra na stacji "Centrum" - metro znajduje się kilka-kilkanaście minut drogi od Dworca Centralnego (na wschód) - wchodzimy tam gdzie jest napisane "Kierunek: Kabaty". Po 20 minutach wysiadamy na stacji "Ursynów" - po wyjściu budynek SGGW mamy na wschodzie.

10.30-10.45 Rozpoczęcie - Jacek Tabor (Prezes M-ŚTO)
    10.45-11.15 Ptaki Kampinoskiego Parku Narodowego - Adam Olszewski
    11.15-11.35 Koszty rozrodu u ptaków: eksperyment terenowy na gąsiorku Lanius collurio - dr Artur Goławski
    11.35-12.10 Ekologia rozrodu muchołówki małej Ficedula parva w Puszczy Białowieskiej - dr Cezary Mitrus
    12.10-12.35 Rozmieszczenie, liczebność i wybrane elementy biologii oraz ekologii krogulca Accipiter nisus na wybranych powierzchniach Puszczy Kampinoskiej - Bartłomiej Woźniak i Jarosław Kusiak
    12.35-13.00 DYSKUSJA
    13.00-13.25 Pokaz slajdów - Maciej Rębiś
    13.25-14.15 PRZERWA (będzie możliwość zakupienia wyżywienia w barze)
    14.15-14.45 MPPL - 6 lat i co dalej ? - dr Przemysław Chylarecki i Dagmara Jawińska
    14.45-15.10 Sukces lęgowy siewkowców nad Bugiem - dr Przemysław Chylarecki i Ewa Kominek
    15.10-15.40 Kruk - groźny drapieżnik czy sprytny oportunista? - dr Dorota Zawadzka
    15.40-15.55 Zagęszczenie i wielkość stad kruka Corvus corax na terenie Kotliny
    Orawsko-Nowotarskiej w okresie pozalęgowym - Michał Ciach, Dominik Wikar, Małgorzata Bylicka
    15.55-16.30 DYSKUSJA
    16.30–16.50 Pokaz slajdów z Islandii - dr Adam Dmoch
    16.50-17.10 Pokaz slajdów z Kurdystanu - Jacek Tabor
    17.10-17.40 DYSKUSJA i zakończenie spotkania

Informujemy, że w trakcie spotkania będzie można zakupić:

● Ptaki Krainy Gór Świętokrzyskich. Monografia faunistyczna – 25 zł

● Strategia Ochrony Fauny na Nizinie Mazowieckiej – 20 zł

● KULON, wszystkie zeszyty (1996 – 2005) jakie ukazały się do chwili obecnej – 5 zł za zeszyt

Serdecznie zapraszamy

Zarząd Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2006-11-04, 16:05   

conieco się pozmieniało - powyżej jest już zaktualizowany plan zajęć i lokalizacja spotkania M-ŚTO ;)

kto się wybiera? :]

Lanius 

Wysłany: 2006-11-04, 16:41   

mopek napisał/a:
kto się wybiera?

Mam nadzieję, że ja :]

Beti 

otop

Wysłany: 2006-11-04, 19:37   

Ja sie wybieram:)
czy trzeba sie jakos specjalnie zapisać, zgłosić swoja obecność czy po prostu sie zjawić tego dnia na miejscu?

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2006-11-05, 07:56   

Beti napisał/a:
czy trzeba sie jakos specjalnie zapisać, zgłosić swoja obecność czy po prostu sie zjawić tego dnia na miejscu?

chyba można z nienacka ;) najwyżej nie będzie miejsc siedzących :]

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2006-11-16, 15:22   

Ja z martoochą też się wybieram, a następnego dnia zapraszam na wycieczkę nad Zegrze na ptaszki :)

[ Komentarz dodany przez: Rey: 2006-11-16, 19:08 ]
Brzmi interesująco :]
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

petrelos 

Wysłany: 2006-11-16, 17:53   

postaram się być :oki:

Tutaj mozesz zobaczyc prawdzıwa ı jedyna dzıka Turcje

Namor 

Wysłany: 2006-11-18, 20:57   

Może dałby ktoś choć kilkuzdaniową relację - chciałem być, ale lodowiec zwyciężył ;)

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2006-11-18, 22:10   

Namor napisał/a:
Może dałby ktoś choć kilkuzdaniową relację - chciałem być, ale lodowiec zwyciężył ;)
a ty zdałeś relację z lodowca :?: ;)
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

Namor 

Wysłany: 2006-11-18, 22:25   

xhardcorex napisał/a:
a ty zdałeś relację z lodowca
jak najbardziej - w obserwacjach ptaków.

Lanius 

Wysłany: 2006-11-18, 23:51   

No to ja skrobnę conieco. Żałujcie że was nie było Koniec relacji. :mrgreen:

Namor 

Wysłany: 2006-11-18, 23:55   

Żałujemy :cry: :cry: :cry:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2006-11-18, 23:57   

Lanius napisał/a:
Żałujcie że was nie było

no ja muszę powiedzięć tyle "mea culpa, mea culpa, mea maxima...." ale miałem niestety pracującą sobotę i to jakies 14h/dobe :/ i nie było szans tego przełożyć... więc zlituj się Lanius... napisz słów kilka :]

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2006-11-19, 00:03   

Moje odczucia sa całkiem pozytywne, jeśli chodzi o atmosferę spotkania, troche gorzej, jeśli chodzi o naszą awifaunę :/ Najbardziej szokujacy, był jak dla mnie wykład dr Przemka Chylareckiego (nawiasem mówiąc wg mnie najlepszy), prognozy dalszego spadku liczebności ptaków siewkowych są zastraszające. Niestety "parasol ochronny" czajki nie działa w przypadku ochrony siewkowców przed lisem i norką amerykańską :( , co doskonale potwierdzają straty w lęgach, dochodzące średnio do 95%
Może Rej przedstawi więcej liczb (bo widziałem że skrzętnie notował)

Ale nie ma tego złego... Były także akcenty mocno humorystyczne, patrz porównanie liczebności kruka wg ornitologów i wg mysliwych :oki: a ode mnie :res: dla mysliwych za trafną metodykę ;)

Lanius 

Wysłany: 2006-11-19, 00:07   

A tak poważnie to było bardzo ciekawie. Nie będę streszczał programu, bo to można sobie sprawdzić w informacjach o spotkaniu. Ale napiszę o wrażeniach. Po pierwsze było dużo ludzi - sala wg mnie mała nie była a niektórzy musieli znaleźć sobie alternatywne miejsca do siedzenia. Po drugie była miła atmosfera. Po trzecie prezentacje były bardzo interesujące i mogliśmy się ciekawych rzeczy z nich dowiedzieć. Ja szczególnie pamiętam dane dot. liczebności kruka jakie pojawiły się na prelekcji poświęconej temu gatunkowi. Wg. ornitologów w Polsce jest do ok. 20 tyś par lęgowych kruków (nie liczono ptaków nielęgowych przebywających w luźnych stadach), wg. PZŁ kruków w Polsce w 2005r. było ponad 120 tyś osobników (zwracam uwagę, że liczono tu osobniki a nie pary) :!: a rok później liczba ta skoczyła do ponad 140 tyś. To tak gwoli ciekawostki. Generalnie wydaje mi się, że spotkanie się udało.

A. Byłbym zapomniał, że oczywiście jak często bywa przy takich spotkaniach było małe stoisko, gdzie można było dokonać zakupu archiwalnych Kulonów, monografie faunistyczne oraz dokonać "downloadu" darmowych numerów Acta Ornithologica, Raportu MPPL czy pięknych pocztówek wydanych przy okazji projektu leśnego kierowanego przez Krysię Stachurę z OTOP.

Może ktoś uzupełni moją okrojoną relację?

Odpowiedz do tematu