PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skamieliny
Autor Wiadomość
kristoval 

Wysłany: 2007-01-02, 17:56   

To pare zdjęć moich zbiorów

kolce2.JPG
Plik ściągnięto 2806 raz(y) 38,43 KB

gks 275.jpg
pierwsze foto to kolce Jeżowca 2 foto to belemnit i amonicik w skałce
Plik ściągnięto 2804 raz(y) 51,58 KB

100_1418.JPG
amonit
Plik ściągnięto 2770 raz(y) 39,6 KB

100_1327.jpg
łodzik
Plik ściągnięto 2773 raz(y) 23,95 KB

kosc3.JPG
triasowa kostka gadzia
Plik ściągnięto 2772 raz(y) 38,16 KB

kristoval 

Wysłany: 2007-01-02, 23:44   

Czy ktoś zna może jakieś fajne miejsce do zbieractwa fosyliów :) lub ma jakieś nietypowe przygody na swym karku z tym właśnie związane Ja na przyklad wykuwałem z synem 4 godziny amonita 40 cm śr kolege zbieracza ktoś gonil z 2-rurką po polach gdy szukal czegos ciekawego inny zaś kolega 3 godziny odkopywał sie gdy spadl na niego strop groty z której wykuwał kwarce Chętnie powymieniam uwagi cos doradze w miare swojej możliwości zbieram skamienielinki i minerałki od kilku dobrych lat

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-01-03, 17:02   

Z ciekawością spytam co to jest "fragmofon głowonoga" ;-)

kristoval 

Wysłany: 2007-01-03, 18:08   

heheh fragmakon przepraszam za przejęzyczennie i dziękuje za zwrócenie uwagi

kristoval 

Wysłany: 2007-01-03, 18:12   

Fragmakon - w przypadku zamieszconego Belemnita ,fragmakon to częśc ciała Belemnita której zadaniem między innymi było przyczepienie sie do rostra które są częstymi skamielinami (fosyliami) popularnie nazywane strzałami Zeusa bądż piorunami

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-01-08, 13:39   

ja mam pare kostek niedzwiedzia jaskiniowego sa w moim zbiorku i jego kregi,i zeby,mam nawet kawalek zuchwy z trzymajacym sie w niej trzonowcem :mrgreen: okazy zebrane w Jaskini Niedzwiedziej w Sudetach( uprzedzam pytanie:calkowicie legalnie :mrgreen: )

kristoval 

Wysłany: 2007-01-08, 20:21   

Fajnie :] czy często tam jezdzisz ja mam tylko pare paliczków ursus spelaus czy jakoś tak wiec tego samego stworzonka :) a pozatym jesli chodzi o kości to mam krąg i kawalek czaszki metapozaura z Krasiejowa pod Opolem pozatym jesli chodzi o kości to tylko trias w wapieniach muszlowych taki jak na fotce zamieszczonej wczesniej a z ciekawszych skamielinek to moj pithonodon :) a oto i on

kk.jpg
Plik ściągnięto 2763 raz(y) 33,48 KB

lotr 

Wysłany: 2007-01-08, 20:36   

Cytat:
krąg i kawalek czaszki metapozaura z Krasiejowa pod Opolem

A ja tam byłem nawet i sam -set kości wykopałem i, z tego co pamiętam, niebardzo można było je zabierać :>

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-01-08, 21:13   

kristoval w wakacje bylam tam po raz pierwszy :] ale pewnie nie ostatni:)

pulsatilla1214 

Wysłany: 2007-01-08, 21:28   

To się tak zdziebko wtrącę z małym offtopic :tup:

Od 2004 obowiązuje (w ramach dostosywania naszego prawa do prawa UE) przygotowana przez prof. Dzika ustawa, w mysl której KAŻDA znaleziona przez kogokolwiek jakakolwiek skamieniałość powinna zostać przesłana do PAN w celu ustalenia jej wartości naukowej :oki:

Dopiero gdy szacowne gremium stwierdzi, że wartość znaleziska dla nauki znikoma łaskawie nam ją zwróci :res: W każdym innym wypadku znalazca jest bezprawnym posiadaczem znaleziska, za co zostały przewidziane sankcje ;-)

Jak wam sie podobają obowiązujace przepisy :res: ?

:tup:

kristoval 

Wysłany: 2007-01-08, 22:16   

lotr szukaleś w zlym miejscu bo Krasiejów i znajdujace sie na terenie tamtejszej kopalni iłu muzeum to nie wszystko okoliczne pola tez sa bogate w skamieniałości i z tamtad nikt nikomu nie zabroni zbierac tak jak ja zbieram na polu znajomego ;-)

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-01-08, 23:00   

pulsatilla mysle o tym to samo co o rejestracji i placeniu za kazdy okaz martwego weza ktory znalazlam i trzymam w sloiku..czyli wiem o nim :] i tyle :P

a co do tych kosci to zbieralismy je pod okiem paleozoologa i geografa i jakos nie widzieli problemu by nam je dac,tylko co lepsze dla nauki kaski zostawiali by je wyslac gdzies,podejrzewam ze wlasnie dla tego gremium PAN o ktorym piszesz

lotr 

Wysłany: 2007-01-08, 23:12   

Cytat:
lotr szukaleś w zlym miejscu

Cóż, ja brałem udział w oficjalnych wykopaliskach ;)

kristoval 

Wysłany: 2007-01-08, 23:38   

Jeśli jestes taki obeznany w temacie znasz paragrafy itp :0 to napewno wiesz ze wiecej odkryc paleontologicznych dokonali amatorscy zbieracze niz pracownicy naukowi I wiem z wlasnego doświadczenia że fascynaci tacy jak ja z milą chęcią wypożyczają swe zbiory po muzeach a tak ze do prac naukowych czy do opracowywania ksiązek i nie mając z tego niczego po za duma z faktu iz wzbogaca sie tak, pikną nauke jaka jest dynamicznie rozwijajaca sie w ostatnich latach paleontologia nie obnosza sie z tym Ja zbieram wraz z synem skamienialosci od kilkunastu lat jestesmy zapraszani na liczne zjazdy milosników paleontologi od kilkunastu lat tez wystawiamy wlasne zbiory na gieldach minerałow i skamieniałosci i nikt nigdy nie przyszedł do mnie lub moich przyjaciól i nie powiedzial nam że jestesmy złodziejami wręcz przeciwnie nazywa sie takich zbieraczy "kopalniami wiedzy"
A MUZEA takze panstwowe kupily ode mnie juz nie jeden okaz i nigdy nie kazali mi go oddac moze dlatego ze szanują to co robimy a może dlatego że nie podoba im sie tak jak mi takie prawo

kristoval 

Wysłany: 2007-01-08, 23:43   

Oczko napisał/a:
kristoval w wakacje bylam tam po raz pierwszy :] ale pewnie nie ostatni:)
wiem jak to wciąga :)

Odpowiedz do tematu