PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem geograficzno - optyczny
Autor Wiadomość
makro 

Wysłany: 2008-08-06, 12:33   Problem geograficzno - optyczny

Kiedyś jeszcze zrobiłem zrobiłem serię zdjęć Tatr. Zdjęcia były wykonane zwykłą cyfrową małpą z przyłożoną do obiektywu lunetą.
Problem polega na tym ze wykonałem je z...Tarnowa. A ściślej Tarnów Mościce z dachu budynku elektrociepłowni. Wg Google maps są to współrzędne szerokość 50° 1'36.81"N oraz wysokość 20°54'29.77"E...

pytanie brzmi - co ja wtedy fotografowałem? Czy były to Tatry czy też ich odbicie w chmurach, taka forma halo.

Nie wydaje mi się możliwy widok bezpośredni, ale może znajdzie się jakiś geograf i sprawę wyjaśni?

No i zapomniał bym z tego wszystkiego wkleić fotek.

http://makrodrogi.blogspot.com/

mYszak 

Wysłany: 2008-08-06, 13:13   

hmm w mojej okolicy też w niektorych miejscach przy idealnej pogodzie widać Tatry..

makro 

Wysłany: 2008-08-06, 13:15   

Właśnie...coś widać, ale co?
Wydaje mi się że to właśnie ta "idealna" pogoda odgrywa tu znaczną rolę.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-08-06, 13:36   

makro napisał/a:
[...] Czy były to Tatry czy też ich odbicie w chmurach[...]
gdyby to było odbicie to obraz powinien być do góry szczytami... nogami znaczy sie. Widok jest za wyraźny jak na odbicie.

W tej Twojej elektrociepłowni to istne cuda się wyprawiają z tego co widze :roll: :res:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

makro 

Wysłany: 2008-08-06, 13:46   

Ba...żebyś wiedział o czym nie mogę napisać i czego pokazać na zdjęciu...

No takie proste lustrzane odbicie to, to nie jest na pewno, ale czy możliwy jest taki widok bezpośredni, czy np krzywizna ziemi nie zasłania?

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-08-06, 14:01   

makro napisał/a:
[...]ale czy możliwy jest taki widok bezpośredni, czy np krzywizna ziemi nie zasłania?
Tyś wlazł wysoko... góry też sporo wystają ponad horyzont. W linii prostej od Tarnowa Moście do samego Zakopca jest dystans 105 km więc nie aż tak dużo (ale i nie mało)... przyznam że robi to wrażenie :oki:

dopisane później

wyczytałem że wolińską latarnię morską (ma prawie 70 m wysokości) stojąca na brzegu widać z odległości prawie 50 km. Więc te wysokie góry myślę że widać z jeszcze większej odległości.

Przyznaj się ile set lat temu robiłeś tę fotkę... bo teraz przecież na południu Polski takiego przejrzystego powietrza nie ma :> :mrgreen:

makro 

Wysłany: 2008-08-06, 14:10   

W/g Google maps to 188 / 190 mnp. Budynek ma 30 metrów...razem 220...czy to wystarczy?

pulsatilla1214 

Wysłany: 2008-08-06, 21:36   

Hm...

Z Dąbrowy Górniczej wiele razy widziałem Babią Górę (100 km), choć we wschodniej części GOP powietrze czystsze niż w Tarnowie raczej nie jest ;)

Tatry natomiast miałem okazję oglądać z odległych okien klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu vel Łysej Górze (594 m n.p.m.), dystans co najmniej 190 km... :> W bardzo mroźny styczniowy poranek, kiedy to po gwałtownych wiatrach i wtargnięciu do Polski powietrza arktycznego przy inwersji temperatura spadła do minus 30.

a za zdjęcia - :res:

Wirek 

Wysłany: 2008-08-07, 13:46   

Gdzieś niedawno znalazłem w sieci wyjaśnienie, dlaczego czasami można zobaczyć coś, czego teoretycznie nie powinno się zobaczyć. Jak sobie przypomnę gdzie, to podeprę się linkiem. Z tego co pamiętam, to w uproszczeniu rzecz wygląda następująco. Zimą zwłaszcza, przy odpowiednim rozkładzie i różnicach temperatury powietrza, może się zdarzyć taka sytuacja, że utworzy się na pewnej wysokości korytarz krystalicznie przezroczystego powietrza. W takim korytarzu promień światła może ulec dwukrotnemu załamaniu (dzięki różnicy gęstości powietrza powyżej i poniżej korytarza) i np. góry mogą się pozornie wydźwignąć. A poza tym, we Wrocławiu widok Śnieżki z wysypiska gruzów - Cmentarza Wojskowego na Oporowie to żadna sensacja - ponad 100 km.
Po chwili znalazłem lipcowy numer miesięcznika "Sudety" - Zobaczyć Tatry z Sudetów

makro 

Wysłany: 2008-08-07, 16:19   

Wirek jesteś wielki - :res:

Oto mi szło, pamiętałem z harcerstwa,ale to było...hmmm...wieki temu...

Dokładnie takie warunki były; mroźno, bezwietrznie jasne stosunkowo ostre słońce.

Wirek 

Wysłany: 2008-08-08, 07:11   

Dziękuję za uznanie, dziękuję. Zajrzyj jeszcze tutaj i chłoń wiedzę. Tak więc nie zdziw się, że pewnego razu, gdy przy odpowiednim układzie frontów na półkuli północnej, fotografując zimowe przeloty, zobaczysz w oddali plecy gościa ubranego w taką samą kurtkę jak Twoja, fotografującego zimowe przeloty takim samym sprzętem jak Twój :-D

Kamil 

Wysłany: 2008-10-20, 17:51   

Uznałem ,że moje zdjęcie będzie najbardziej pasować do tego tematu.Co o tym myślicie :?: :roll:

makro 

Wysłany: 2008-10-21, 08:10   

Efekt halo jak :twisted: diabli !!!

Zdjęcie świetne - wczoraj TV podała w wiadomościach że Brytyjczycy odtajniają swoje archiwum X w którym jest o kontaktach z UFO itp... no to twoje zdjęcie pasuje i jako ilustracja do tamtego tematu!

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-10-21, 08:19   

makro, mylisz pojęcia... to nie jest halo (ani małe ani duże), nie jest to też słońce poboczne, ani górny łuk styczny ani krąg parheliczny. To jest :shock: :hmm2: nie mam pojęcia co to jest :?

makro 

Wysłany: 2008-10-21, 08:49   

dałbym się zastrzelić że to właśnie efekt odbicia/załamania światła słonecznego w warstwach chmur...ale... :evil: :evil: :evil: wiedzą ...
W każdym razie mamy kolejna zagadkę i teraz czekamy aż ktoś znajdzie rozwiązanie.

Odpowiedz do tematu