PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem geograficzno - optyczny
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-10-21, 09:30   

zapodałem fotę (z podaniem autora oczywiście) na forum astronomicznym... i jak na razie widze tam u wszystkich tylko drapanie się po głowie podczas dumania co to jest :lol:

:res: za ujęcie
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Wirek 

Wysłany: 2008-10-21, 12:34   

Takie zdjęcie bez fotoedytora :shock: Chyba układ podwójny, złożony z dwóch białych karłów

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-10-21, 12:42   

Luchinio z forum astronomicznego napisał/a:
Podstawowe pytanie - czy zdjęcie zostało zrobione by uwiecznić oglądane zjawisko czy też zjawisko pokazało sie dopiero na zdjęciu? Bo na 99% jest to odbicie silnie świecącego Słońca. Albo na szkle obiektywu, albo na szybie okna przez które zdjęcie było robione. W przypadku obserwacji przez szybę w oknie, odbicie mogło być widoczne także gołym okiem.
:>
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Kamil 

Wysłany: 2008-10-21, 14:50   

krotom napisał/a:
Podstawowe pytanie - czy zdjęcie zostało zrobione by uwiecznić oglądane zjawisko czy też zjawisko pokazało sie dopiero na zdjęciu?
Zrobiłem serię zdjęć zachodzącego Słońca i dopiero na aparacie zauważyłem ten efekt.
krotom napisał/a:
Bo na 99% jest to odbicie silnie świecącego Słońca. Albo na szkle obiektywu, albo na szybie okna przez które zdjęcie było robione. W przypadku obserwacji przez szybę w oknie, odbicie mogło być widoczne także gołym okiem.
Nie wiem czy dobrze pamiętam (bo zachody fotografuję prawie codziennie ;) )ale to zdjęcie mogło byc robione przez szybę,więc bardzo możliwe, że to właśnie to odbicie.
krotom napisał/a:
zapodałem fotę (z podaniem autora oczywiście) na forum astronomicznym..
A które to było forum ,jeśli można wiedzieć :>

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2008-10-21, 17:50 ]
astroforum

makro 

Wysłany: 2008-10-21, 15:13   

Panowie - a Krotom zwłaszcza - wiecie jak zamordować niezwykłość - myth busters przy Was to cienkie bolki ;-)

prawdopodobnie fotografie istotnie może pokazywać odbicie Słońca w szybie zespolonej (stąd to przesunięcie), ale pod uwagę trzeba też brać możliwość załamania światła słonecznego podczas przechodzenia przez warstwy atmosfery - czyli prędzej by odpowiedzieli na forum meteo niż astro

http://makrodrogi.blogspot.com/

Wirek 

Wysłany: 2008-12-05, 07:35   

Tutaj: http://rubezahl.mojeforum...php?p=3731#3731 jest jeszcze parę słów o dalekich widokach

mateo76 
MSC

kuling

Wysłany: 2008-12-05, 09:34   

Kamil napisał/a:
Zrobiłem serię zdjęć zachodzącego Słońca i dopiero na aparacie zauważyłem ten efekt.

Ja taki efekt obserwuję na zdjęciach, kiedy fotografując np. wschód Słońca zapomnę zdjąć filtr polaryzacyjny. Bez niego takich odbic nie ma.

makro 

Wysłany: 2008-12-05, 12:16   

Widzę ze temat się przyjął, nawet nie wiedziałem że istnieje osobne forum zajmujące się tym zagadnieniem.

http://makrodrogi.blogspot.com/

Wirek 

Wysłany: 2008-12-24, 07:36   

Temat sam w sobie jest pasjonujący, a gdyby tak jeszcze z Wrocławia sfotografować głuszca na Hali Izerskiej :shock: Może kiedyś... Jeszcze jeden ciekawy artykuł o przewidywaniu dobrych warunków do dalekich obserwacji: http://www.naszesudety.pl...w&iArtykul=5705

Kamil 

Wysłany: 2011-12-31, 22:38   

Podczas przeglądania zdjęć z 2011 roku natrafiłem na taką fotkę sprzed 10 miesięcy:

Tym razem to na pewno nie było żadne odbicie w szybie, bo efekt było widać gołym okiem i to z dwóch okien :P

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2012-01-01, 13:32   

To Słońce poboczne.

Odpowiedz do tematu