PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kraków - skamieniałości
Autor Wiadomość
PiterG 

Wysłany: 2009-12-12, 11:34   Kraków - skamieniałości

Czy ktos wie gdzie w okolicach krakowa [ chodzi mi głównie o zakrzówek bonarka , w niedalekiej odległosci,] można znaleść ciekawe skamieniałości :)

M_dryas 

Wysłany: 2009-12-13, 12:34   

W Krakowie i okolicy znajdziesz całą masę ciekawych miejsc. Zbierania bym nie polecał bo to tereny objęte ochroną (np. Bonarka jest rezerwatem i to właśnie geologicznym) - pozostaje tylko fotografowanie. Na terenach Parków Krajobrazowych również nie można zbierać skamieniałości - a tych jest dość sporo.

Niewypał 

Wysłany: 2010-01-06, 20:58   

Zakrzówek- trafiają się amonity.

Traper Bemowski 

Wysłany: 2010-01-07, 10:54   

Jak komuś zależy na skamieniałościach, proponuję przejść się w taki miejsca, gdzie skała znajduje się płytko i robione są jakieś wykopy. Kiedyś na Jurze widziałem w takim miejscu kupę wyłamanego w tych okolicznościach kamienia, w której znajdował się amonit tak wielki, że nie byłem w stanie go zabrać :/ .

Niewypał 

Wysłany: 2010-01-07, 16:37   

Popieram i to też prawda.

Justyna K 

Wysłany: 2010-01-07, 19:10   

Można też rozebrać stary dom zbudowany z wapienia :mrgreen: Często w ściany tkich domów wbudowane są ładne amonity.

Niewypał 

Wysłany: 2010-01-07, 19:29   

Tylko nie wszędzie są amonity trzeba znać geologię terenu.

wężyk 

Wysłany: 2010-01-15, 21:23   

Wiele okazów z górnej i środkowej jury można znaleźć na terenie kamieniołomu "Zalas". Jakieś 20km od Krakowa. Skamieniałości jest naprawdę dużo, najwięcej amonitów, gąbek i belemnitów. Kamieniołom jest czynny i wymagana jest zgoda, by dostać się na jego teren. W okolicach Krakowa właśnie tam znalazłem najwięcej okazów.

Niewypał 

Wysłany: 2010-01-15, 21:48   

To prawda Zalas ma sporo ciekawych skamielin, mam z stamtąd bardzo ładne i duże okazy ramienionogów.

qwers 

Wysłany: 2010-02-11, 14:06   

Jeśli ma ktoś jakieś zdjęcia kamieniołomów w Zalasie to byłbym wdzięczny o podzielenie się zbiorami. Chodzi mi dokładnie o Kamieniołom Zalas (czynny i nieczynny), łom z uskokiem, kamieniołom Orlej w Głóchówkach koło Zalasu. Niestety nie mogę zgobić teraz foty bo zima uprzykrzyła mi życie;) pozdro

Niewypał 

Wysłany: 2010-02-12, 08:53   

Ja mam fotki lecz na odbitce nie w formie elektronicznej.

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-02-14, 20:47   

jesli chodzi o kamieniołom w Orlej leży on w rezerwacie przyrody DOlina Potoku Rudno, a zdjecia kamieniołomu możesz uzyskac w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego ul Vetulaniego 1A w Krakowie - polecaM BO KILKA LAT TAM PRACOWAŁEM (DAWNIEJ zjpk)

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

wężyk 

Wysłany: 2010-02-16, 21:40   

Mam takie zdjęcie - jakoś średnia, ale zawsze coś ;]

Kamieniołom Zalas

Odpowiedz do tematu