PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaskinie
Autor Wiadomość
Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-10-15, 22:50   

NO WIEC tadam tadam !!!! bylam z super ekipa w Raptawickiej,Oblazkowej,Smoczej Jamie i Mylnej.Relacja:
Raptawicka:wejscie po lancuchach faktycznie super,sama jaskinia - nie powiedzialabym ze sie nudzilam,razem z kolega weszlismy w jakas dziure gdzie byl korytarzyk,dalej kolejna dziura(ciezko sie przecisnac bylo ale dalismy rade) potem jakas mala grotka i dalej dziura gdzie tez mozna bylo zejsc (tam kolega znalazl jakias sfosylizowana roslinke :mrgreen: ), generalnie super sie pocioralismy :]
Oblazkowa : fajne bylo przejscie przy niskim stropie zaliczylam dwa razy w banke od tej samej wystajacej skalki :mrgreen:
Mylnba w zasafzie szybko przeszlismy bo czas naglil ale za rok ze sznurkiem dosc dlugim idziemy pozwiedzac wszystkie jej tajemnice
Smocza Jama i lancuchyyyyyy :mrgreen:
Poza tym uskutecznialam wspinaczke skalkowa kolo Siklawicy :mrgreen: wypas ja chce wiecej :]

Eolida 

Wysłany: 2007-10-15, 23:16   

Masz racje Oczko to była świetna wyprawa :mrgreen:
Jak dla mnie najlepsza była Raptawicka, choć dla niektórych może się wydawać: "ot taką zwykłą grotą" jak to stwierdziła pewna niedzielna turystka spotkana na szlaku :roll: mi penetrowanie wszystkich jej zakamarków sprawiło ogromną przyjemność. Pewnie gdybyśmy więcej czasu spędzili w Mylnej to ona uplasowałaby się na pierwszym miejscu, ale tak mamy po co do niej wracać :mrgreen:
Po takiej wyprawie wprost nie można doczekać się następnej....
Polecam wszystkim :oki:

Oczko 
moderator
TH NATRIX

Wysłany: 2007-10-15, 23:22   

Nastepna juz w fazie obmysliwania :mrgreen: :roll:

dysiunia 

Wysłany: 2007-11-19, 15:08   Kolejna odsłona z cyklu - "Jaskinie Polski"

:mrgreen: Kolejna odsłona z cyklu - "Jaskinie Polski"...Tym razem terenem był Załęczański Park Krajobrazowy.
Wycieczka 3-dniowa,po prostu przednia...
Na trasie około 8 jaskiń do zobaczenia(lub spenetrowania :mrgreen: jak kto woli :] )
Jaskinki zaliczone( :twisted: ) to:
J.Draby III
J.Za Kratą(szczególnie polecamy)
J.Stalagmitowa(szczególnie polecamy)
J.Zanokcica
J.Szachownica I i II
J.Towarna i Dzwonnica (to już okolice Olsztyna)

A oto kilka fociszy...
cz.1

Obraz 004.jpg
Wejście do J.Draby III
Plik ściągnięto 2734 raz(y) 57,98 KB

Obraz 007.jpg
Czarna dziura....czyli wlot J.Stalagmitowa
Plik ściągnięto 2752 raz(y) 49,94 KB

Obraz 013.jpg
Przykładowa fotka ze środka....
Plik ściągnięto 2738 raz(y) 58,96 KB

Obraz 016.jpg
Cacane formy krasowe...:)
Plik ściągnięto 2748 raz(y) 62,96 KB

Obraz 017.jpg
Grzybki krasowe w zoom+
Plik ściągnięto 2744 raz(y) 63,57 KB

"Żyj krótko, zaśnij szybko, pozostaw po sobie cudowne wspomnienia..."
Ostatnio zmieniony przez dysiunia 2007-11-19, 15:22, w całości zmieniany 1 raz  

dysiunia 

Wysłany: 2007-11-19, 15:15   

cz.2 :oki:

Obraz 019.jpg
Jak dla mnie to to taka trochę twardsza pietrucha jest:-D
Plik ściągnięto 2768 raz(y) 53,24 KB

Obraz 022.jpg
Niespodzianka....
Plik ściągnięto 2761 raz(y) 49,57 KB

Obraz 031.jpg
Autoportret penetratora...a raczej penetratorki:) (ciekawe czy inni penetratorzy te z się ujawnią- ja sekretu nie zdradzę...:P)
Plik ściągnięto 2770 raz(y) 59,21 KB

"Żyj krótko, zaśnij szybko, pozostaw po sobie cudowne wspomnienia..."

PioSu 

Wysłany: 2007-11-20, 13:00   

To i ja wyślę kilka zdjęć z tego ciekawego i udanego wyjazdu...

Jaskinia Towarna 10.jpg
"Złoty" strop.
Plik ściągnięto 2792 raz(y) 104,74 KB

Jaskinia Towarna 04.jpg
Koledzy?
Plik ściągnięto 2766 raz(y) 116,34 KB

Jaskinia Za kratą 19.jpg
Drabinka.
Plik ściągnięto 2760 raz(y) 85,56 KB

Jaskinia Za kratą 12.jpg
Polewy naciekowe.
Plik ściągnięto 2757 raz(y) 55,05 KB

Jaskina Draba 05.jpg
Kolorowa jaskinia.
Plik ściągnięto 2758 raz(y) 104,7 KB

Ptyś 

Wysłany: 2007-11-21, 17:35   

no to może na Ponidzie zajedziecie :idea: ;-) jest u nas pare dziur w ziemi :idea: ;-) a tak prawde mowiąc to nietoperki i coś innego w nich żyć musi :idea:

PioSu 

Wysłany: 2007-11-22, 10:32   

Ponidzie to bardzo ciekawa kraina...
Póki co odwiedziłem tam jedną jaskinię - w rezerwacie Skorocice - jaskinię Skorocicką.
Jaskinia, co ciekawe, utworzona nie w wapieniu, a w gipsie.
Myślę że wczesną wiosną warto tam, czyli na Ponidzie się wybrać :oki:

Ptyś 

Wysłany: 2007-11-22, 12:07   

ja to nie wiedzialem ze u nas to tych jaskiń aż tyle jest http://ssk.kielce.pl/regionnn/gipsy.html

Erni 
TBOP

Wysłany: 2008-01-06, 15:55   

Cytat:
Póki co odwiedziłem tam jedną jaskinię - w rezerwacie Skorocice - jaskinię Skorocicką.

Też byłem, piękne tereny, 3 dni pod namiotem z moją lubą tam siedzieliśmy. Ciekawy teren dla botaników i ptasiarzy, obserwowano tam sowę błotną a w okolicy są lęgowe pójdźki :)

Ptyś 

Wysłany: 2008-01-07, 00:38   

3 dni w Skorocicach :idea: :shock: toż ten rezerwat "robi" się w pół dnia :idea: do dziurów sie nie włazi bo tam roślinki nie rosną :idea: :twisted: :>

Erni 
TBOP

Wysłany: 2008-01-12, 17:17   

pół dnia to dla botanika a my tam rekreacyjno-ptasiarsko byliśmy, a nie tylko w samym rezerwacie ale i w Skotnikach na przykład, tam też i dla botanika ciekawe tereny jeśli się nie mylę...

Joanna 

Wysłany: 2008-09-03, 21:01   

Zgodnie z obietnicą parę słów o słowackich jaskiniach. Tekst i zdjęcia dedykuję aneczce1 -13 z Forum z którą być może gdzieś minęłyśmy się pod jaskiniami Demanowskimi (byłyśmy tam tego samego dnia) i która jaskiń w końcu nie widziała. Na terenie Słowacji znajduje się 12 udostępnionych wszystkim zwiedzającym, specjalnie przystosowanych, oświetlonych itd. Jest następnych kilka do których wejście jest utrudnione. Z tych drugich największe wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia jaskini Krasnohorskiej z mega stalagmitem. W tamtym roku byliśmy w j. Bielskiej, najbliższej granicy, o czym pisałam.
W tym udało nam się zwiedzić Dobrzańską Lodową jaskinię, która jest w moim odczuciu najgorsza, nie ma tam w ogóle żadnych nacieków tylko kilka mega-sopli lodu. Jest też tu bardzo zimno – 0 st C. Zaliczyliśmy też hurtem dwie jaskinie Demanowskie – Svobody i Lodową. Lodowa ma swój urok, mogła by być tłem do filmu o prehistorii. Skały są ciekawie prążkowane czarno-beżowo. Znaleziono tam kości niedźwiedzia jaskiniowego. Jaskinia Svobody jest przepiękna. To wprost bajkowy świat. Trudno wyobrazić sobie ile czasu powstawały takie nacieki w tempie 1 mm na 10 - 15 lat. Zwiedzanie zaczyna się od wielkiej ciemnej sali z pięknie oświetloną struga wody a potem jest tylko lepiej. Wszystkie jaskinie Demanowskie (także te nieudostępnione) tworzą system korytarzy liczący 33 km. Istnieje tajny korytarz łączący jaskinię Svobody i Lodową. Jaskinia Vażecka jest najmniejsza z tych 5 ale warta odwiedzenia. Nacieki są jasne, ładnie wkomponowane w ciemne gliniaste skały. Oprócz „normalnych” stalaktytów są tzw. makarony - bardzo cienkie nacieki. Tu także znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego. Do większości jaskiń poza Vażecką trzeba się nieźle wspiąć nad poziom morza (choć wygodną dróżką).
Mój prywatny ranking jaskiń słowackich wygląda na ten rok tak:
1. Svobody
2. Bielska
3. Vażecka
4. Lodowa Demanowska
5. Lodowa Dobrzańska

Za rok może się to zmienić bo mamy w planach Słowacki Kras a tam jaskiń nie brakuje....w planach spuszczanie się po linie i pływanie łódką pod ziemią.
Zdjęcia robiłam tylko w jaskini Svobody

[/ URL]

[URL=http://imageshack.us]

pulsatilla1214 

Wysłany: 2008-09-04, 00:37   

piękne zdjęcia, Joanno :oki:

Demänovská jaskyňa slobody to jedyna, jaką widziałem na Słowacji. Choć miało to miejsce w 1998, do dziś pamiętam niesamowitą atmosferę, świetnie podkreśloną światłem przebogatą szatę naciekową. Swoje zdjęcia też pamiętam, robione w ruchu bez lampy błyskowej. Wyszły takie "artystyczne maziajce" :> :jupi:

Warte odwiedzenia Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva w pobliskim Liptowskim Mikulaszu, kiedyś interesująca ekspozycja, w tym największy kryształ halitu z polskiej Wieliczki, jaki dotąd widziałem :cool:

Przypominam sobie wzmiankę w Twoich postach o punktach do GOT, Joanno - z tamtej wyprawy zaliczyli mi do małej srebrnej skakanie po skałkach i szlakach Nízkych Tatier pomimo tego, że trasy były dość oryginalne (tu dowiózł autokar, w innym miejscu odebrał, tam wyciąg, itp ;) ), punkty wyliczane z mapy :-D Na szczęście zdjęcia spoza jaskini wyszły ;) A dziś to już wszystko ustandaryzowane :tup:

Joanna 

Wysłany: 2008-09-04, 07:44   

pulsatilla1214 napisał/a:
Przypominam sobie wzmiankę w Twoich postach o punktach do GOT, Joanno - z tamtej
O kurczę, to może i za Słowacki Raj mamy szansę na punkty ;) . W sumie już pogodziliśmy się że w tym roku wspinamy się przeważnie "za darmo". Na miejscu w Liptowskim Mikulaszu była aneczka, ja miałam bazę w Spisskiej Vsi, tak ze nic więcej nie zobaczyliśmy a i tak wróciliśmy o zmroku.... Dodam że samo parkowanie pod jaskiniami 150 koron, wstęp za 3 osoby - 500 koron (2 doroasłe plus dziecko), robienie zdjęć 300 koron (w Vażeckiej 200 ale zapomniałam karty do aparatu). Co do jakini Svobody szliśmy nią krótszą trasą bo jakaś sala była w remoncie ale i tak było to 45 minut szybkiego przemieszczania się. W jaskiniach trzeba użyć lampy albo mieć statyw, co przy grupach zwiedzających po 100 osób i szybkim tempie zwiedzania odpada.

Odpowiedz do tematu