PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bursztyn?
Autor Wiadomość
GTRobin 

Wysłany: 2013-01-27, 14:03   Bursztyn?

Witam. Wiele lat temu moj brat będąc nad morzem w Łebie znalazł taki kamyk. Jest lekki.
Czy to jest bursztyn - jeżeli tak to jaki, bo wydaje mi się jakiś dziwny. Pozdrawiam

httd3t.jpg
Plik ściągnięto 2126 raz(y) 75,17 KB

BJK 

Wysłany: 2013-01-27, 14:26   

GTRobin, jaki ;) prawdziwy surowy jantar :oki: , który potem jest obrabiany przez jubilerów do postaci znanej nam jako biżuteria. Pozostaje pogratulować znaleziska :]
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2013-01-28, 16:53   

jakoś podejrzany ten bursztyn...
spróbuj opalić delikatnie jakiś róg tego znaleziska i powąchaj - jeśli będzie czuć zapach żywicy to masz bursztyn a jak nie to nie :)

M_dryas 

Wysłany: 2013-01-28, 20:51   

Nie trzeba stosować aż tak drastycznych metod - szkoda okazu ;) Nie ma w nim nic podejrzanego. Bursztyn bardzo często jest taki nieprzezroczysty: wynika to z obecności mikropęcherzyków gazów (nawet kilka tysięcy w mm sześciennym). Mikropecherzyki powodują nieprzezroczystość bursztynu. Taka struktura bursztynu może również wynikać z utlenienia zewnętrznej warstwy i powstania swoistej warstwy zwietrzelinowej.

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2013-01-28, 22:12   

oczywiście że tacy prawdziwi znawcy bursztynu nie potrzebują żadnych metod, ba! poznają bursztyn z zamkniętymi oczyma!
"zwykli ludzie" mogą się jednak podeprzeć amatorskimi, drastycznymi metodami gdy mają problem, a żadnego specjalisty u boku ;)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2013-01-29, 11:57   

Kiedyś mnie uczono, że bursztyn można poznać po potarciu go o sweter i sprawdzeniu czy przyciąga drobne skrawki papieru (lub nawet drewniane wiórki).
Coś się zmieniło od czasów mojej młodości :>
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

M_dryas 

Wysłany: 2013-01-29, 16:52   

gryphus napisał/a:
oczywiście że tacy prawdziwi znawcy bursztynu nie potrzebują żadnych metod, ba! poznają bursztyn z zamkniętymi oczyma!

Prosiłbym bez uszczypliwości :evil:
Krotom - zgadza się, to jedna z metod do sprawdzenia autentyczności bursztynu, chociaż zgrabne chińskie rączki ;) i z tym sobie poradziły i są w stanie wytworzyć takie podróby, choć nie przypuszczam, żeby im się chciało to rozrzucać w Łebie :) Znaleziony bursztyn dalej można tak testować.

gryphus 
odśnieża łąki

kuling

Wysłany: 2013-01-29, 21:17   

M_dryas napisał/a:
Prosiłbym bez uszczypliwości :evil:

oczywiście, jeśli tylko nie będziesz deprecjonować moich wypowiedzi
ja właśnie w ten sposób sprawdziłabym podejrzany, według mnie, kamień
moim zdaniem metoda ta nie jest drastyczna - jeśli jest się w stanie używać ognia, wszak nie radziłam nikomu spalić bursztynu
dodatkowo jest prosta i pewna
rozumiem że masz nieograniczoną wiedzę na temat bursztynów i zawsze bezbłędnie jesteś w stanie go zidentyfikować!
niemniej każdy ma prawo wypowiedzieć się na forum i to twoja sprawa/ twój problem, że innych lub ich zdanie traktujesz z góry, a potem denerwujesz się że ktoś prawi ci "uszczypliwości"
staram się nie angażować w tego typu przepychanki "kto jest mądrzejszy", więc uznajmy że wiedza na temat właściwości bursztynu i sposobów jego rozpoznawania jest mi obca :) nie ma problemu
mogę nawet napisać że przypalony ogniem bursztyn nie wydziela zapachu żywicy :)

pozdrawiam

M_dryas 

Wysłany: 2013-01-29, 21:48   

Dobra, nie chodzi o to, żebyśmy się przerzucali słowami ;-) W mojej odpowiedzi do Ciebie - jak widać był uśmieszek, że nie trzeba stosować aż tak drastycznych metod. Nie deprecjonowałem Twojej odpowiedzi. Każdy z nas się jakoś uczy na forum (i pytający, i czasem odpowiadający). A napisałaś tylko, że wg Ciebie ten bursztyn jest "jakoś podejrzany" i nie dałaś żadnego argumentu dlaczego tak uważasz. Ja uważałem inaczej i dlatego argumentując wyraziłem swoje zdanie. Bo najczęściej bursztyn kojarzy się z bursztynowym :) przezroczystym kamieniem - a to nie jest do końca prawda, również można znaleźć właśnie takie, kompletnie mleczne, nieprzezroczyste kawałki. W skrajnych przypadkach może mieć nawet czarny kolor.

BJK 

Wysłany: 2013-01-29, 22:55   

gryphus, a właściwie to dlaczego ten bursztyn wzbudza Twoje wątpliwości?
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

GTRobin 

Wysłany: 2013-02-18, 16:46   

Panowie dziekuje za pomoc - tak to bursztyn - byłem na giełdzie minerałów gdzie skierowano mnie do "wyjadacza" w tych sprawach i to 100% jantarek.
Nawet proponowano mi sporo ale na razie się wstrzymam. pozdrawiam

gozdi 

Wysłany: 2014-02-12, 15:44   

gdzieś sama mam tego rodzaju znalezisko, wypada więc poszukać...

akacja 

oton

Wysłany: 2017-08-06, 12:40   

Ale piękny okaz! Pamiętam, że kiedyś jak byłam na obozie nad morzem znalazłam bardzo podobny, jednak o wiele mniejszych rozmiarów. Po latach gdzieś zaginął ale bardzo ubolewam, bo naprawdę był piękny. Takie znaleziska cieszą najbardziej.

Odpowiedz do tematu