PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Alcedo wiesz ???
Autor Wiadomość
Artysta Turysta 

Wysłany: 2007-02-15, 22:55   Alcedo wiesz ???

Alcedo jesteś z Krosna, pewnie znasz Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, byłeś na górze Chełm ?, czy są tam w pobliżu jakieś kamieniołomy, bo słyszałem że są , ja tam nigdy nie byłem i czy są w tym parku jakieś formy skalne, oprócz prządek.

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-02-16, 08:17   

Cytat:

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy o powierzchni 25 784 ha, chroni i udostępnia dla turystyki, wypoczynku i nauki unikalną przyrodę obejmuje tereny leżące na pograniczu Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego. Najwyższe partie Pogórzy wchodzące w skład parku porastają lasy bukowo-jodłowe, należące do regla dolnego - piętra charakterystycznego dla pasm beskidzkich. Najbardziej cenne zbiorowiska buczyny karpackiej objęte zostały ochroną w formie rezerwatów przyrody Góra Chełm i Herby.

Charakterystyczną ozdobą głównego pasma Pogórza jest ciąg piaskowcowych wychodni skalnych, przedziwne uformowanych przez erozję ostańców z zamierzchłej przeszłości geologicznej. Z 14 grup skalnych ochroną rezerwatową objęto zgrupowanie największych okazów na wierzchowinie koło Czarnorzek Prządki i 4 mniejsze skałki w Woli Komborskiej jako pomniki przyrody nieożywionej. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku jest mozaika pól uprawnych wynikająca z rolniczo-leśnego charakteru parku i dużego rozdrobnienia gospodarstw. Park posiada wiele cennych zabytków: kościołów i cerkwi, zespołów dworskich, miejsc pamięci narodowej. Aktywną formą wypoczynku - połączonego z poznawaniem przyrody a także piękna krajobrazu parku, może być zwiedzanie ścieżek przyrodniczych, tras rowerowych, szlaków turystycznych.

cytat zaczerpniety z http://www.parkikrosno.pl/parki/

jesli chodzi ci o ostance skalne to są w rezerwacie Prządki oraz w okolicach zbudowane z piaskowca magurskiego :)
piekne miejsce - polecam

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2007-02-16, 10:08   

na jedno z pytań już For Ci odpowiedział :)
a co do drugiego.. na górze Chełm nie byłem i o kamieniołomach TAM nic nie wiem, ale o ostańcach skalnych na tej górze to owszem :)

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-02-16, 10:51   

zdjecie z przadek

przadki rezerwat.jpg
Plik ściągnięto 2983 raz(y) 47,44 KB

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Odpowiedz do tematu