PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zgony pająków
Autor Wiadomość
Atrax 

Wysłany: 2012-04-26, 01:52   Zgony pająków

Witam,
rok temu w ogrodzie miałem sporo pająków które miały wielkie pajęczyny głównie na krzakach. Nie znam się na pająkach to nawet nie powiem jaki to gatunek itd. W każdym bądź razie różniły się kolorem i wielkością. 2 z nich były takiej średniej wielkości ale 2 pozostałe dość wielkie a ten jeden z największą pajęczyną był ogromny!
I problem w tym że któregoś pięknego dnia zaczęły znikać jeden po drugim, nawet ten wielki zniknął, chociaż pomyślałbym że z powodu jego wielkości i tej pajęczyny polowanie na niego to samobójstwo. :)
Miejsce zbrodni zawsze pozostawało takie same:
- poniszczona pajęczyna z jakimiś jakby białymi naroślami
- oraz resztki pająka, noga tudzież dwie w dziupli tzn w tej jego jamie
Zastanawiam się jaki owad mógł je wszystkie załatwić?
Dręczy mnie to pytanie po dzień dzisiejszy, zobaczymy jak będzie tego lata?
Macie jakiegoś podejrzanego? :roll:
PS: ostatnio idąc do kibelka mało co nie dostałem zawału z palpitacją i wszystkim innym gdy w wc napatoczyłem się na największego pająka jakiego w życiu widziałem. Wielki, czarny z dużymi łapami i brzydki jak cholera! :shock:

Aneta 
moderator

Wysłany: 2012-04-26, 15:08   Re: Zgony Pająków

Atrax napisał/a:
PS: ostatnio idąc do kibelka mało co nie dostałem zawału z palpitacją i wszystkim innym gdy w wc napatoczyłem się na największego pająka jakiego w życiu widziałem. Wielki, czarny z dużymi łapami i brzydki jak cholera! :shock:

Urzekła mnie Twoja historia :>
A serio, guglnij sobie za kątnikami (Tegenaria) - obstawiam, że to któryś z nich napędził Ci takiego stracha :]

Co do głównej części tego wątku - hm, ciężko powiedzieć tak jednoznacznie i nt. każdego przypadku. Pająki wbrew pozorom bardzo często padają ofiarą innych drapieżników, nie tylko owadów, ale i ptaków. Szczerze mówiąc w przypadku dużych pająków (BTW z tego opisu były to najpewniej krzyżaki, myślę zwłaszcza o Araneus diadematus) winą obarczałabym właśnie te ostatnie, tym bardziej, że przy pajęczynie zostawały jakieś resztki. Ewentualnie można by zastanowić się nad szerszeniami - one mają dość siły i wojowniczości, żeby zaatakować pająka, poza tym też rozczłonkowują ofiary na miejscu polowania.

Atrax 

Wysłany: 2012-04-26, 18:08   Re: Zgony Pająków

Aneta napisał/a:

A serio, guglnij sobie za kątnikami (Tegenaria) - obstawiam, że to któryś z nich napędził Ci takiego stracha :]

Cieszę się że Cię to bawi :)
Znalazłem coś podobnego do tego co spotkałem w wc.

nie myślałem że one są aż takie wielkie. :P

Szerszenie powiadasz? Resztki tego co z nich zostawało znajdowałem w głąb tej ich jamy z pajęczyny? Czyżby taki szerszeń mógł aż tam za nim wleźć?

michu98 
Michał Kugacz

Wysłany: 2012-04-26, 19:13   

Jest taki robaczek, swędosz pajęczarz, o ile dobrze pamiętam.
On również poluje na pająki, ale chyba ich nie zjada, tylko składa na nich jaja (?).
Jeśli nakręciłem to przepraszam, niech ktoś mnie poprawi ;)

pozdrawiam ;o

Aneta 
moderator

Wysłany: 2012-04-27, 13:24   

Anoplius i owszem poluje na pająki, tak jak niemal wszycy przedstawiciele Pompilidae, do których należy. Jednak po pierwsze: nie zostawia on resztek ofiar przy sieci; po drugie - i on, i jego krewniacy polują na pająki zdecydowanie mniejsze niż duże, dorosłe Araneusy.

mysza22 

Wysłany: 2012-06-20, 18:09   Re: Zgony Pająków

Atrax napisał/a:
Aneta napisał/a:

Cieszę się że Cię to bawi :)
Znalazłem coś podobnego do tego co spotkałem w wc.
Obrazek
nie myślałem że one są aż takie wielkie. :P

Szerszenie powiadasz? Resztki tego co z nich zostawało znajdowałem w głąb tej ich jamy z pajęczyny? Czyżby taki szerszeń mógł aż tam za nim wleźć?

Znam te pająki, na Mazurach jest ich sporo ale i pewnie w całej Polsce są pospolite. Kiedyś w pracy na myjni znalazłem takiego i założyłem się z kumplem o 10zł że zjem go żywego na raz a był spory, tzn mają długie odnóża, odwłok taki 20gr gdzieś, ale smakował jak trawa, siano bardziej, a propos tematu często widuję gdzieś pajęczyny a na nich pająki ale uschłe takie, co to może być, umierają z głodu czy to może wylinki?Dodam że to po takich małych pająkach.

Odpowiedz do tematu