PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaleszczotek
Autor Wiadomość
JózefK 

Wysłany: 2008-08-30, 23:24   Zaleszczotek

Ten stawonóg należy do gromady pajęczaków, dlatego umieściłem go w tym miejscu. Jest też tu dużo miejsca, tylko 1 strona tematów. Chyba jeszcze nie było na tym forum, zdjęcia zaleszczotka, dlatego śpieszę z uzupełnieniem tego braku , bo zwierzątko niezwykle ciekawe z niesamowitymi szczypcami jak jakiś skorpion, stąd chyba nazwa naukowa - pseudoscorpiones. Ten mój został schwytany na próbie ucieczki z piwnicy do kuchni - zrobiono mu zdjęcia, pobrano odciski palców i zanotowano w kartotece. Jeśli ktoś rozpozna gatunek - proszę o podanie, oraz inne informacje na ten temat. Pozdr. JK.

Justyna K 

Wysłany: 2008-09-01, 10:35   

JózefK napisał/a:
inne informacje na ten temat.
Pewnie wszystkim znany jest fakt, że zaleszczotka książkowego można spotkać w książkach w starych bibliotekach - tępi tam jakieś roztocze żywiące się papierem - ale mnie ten fakt niezmiennie rozczula :D

Justyna K 

Wysłany: 2009-10-16, 12:10   

Moim marzeniem było znaleźć kiedyś zaleszczotka w swojej książce, a tu okazuje się, że moje marzenie spełniło się ... kuzynce :) W jej mieszkaniu zalęgły się stworzenia, które ze zdjęć zidentyfikowałam jako zaleszczotki :) I tutaj mam pytanie. Otóż kuzynka ma małe dziecko, ostatnio znalazła zaleszczotka w jego wózku i trochę się niepokoi, czy te "robale" nie zrobią dziecku krzywdy. Osobiście nie słyszałam, żeby zaleszczotek był groźny dla ludzi (na pewno nie jest jadowity jak skorpiony ;) ), ale czy nie ma żadnego zagrożenia, że zaleszczotek np. "ugryzie" dziecko i zrobi mu jakiś odczyn alergiczny? Na przykład nasze pająki też generalnie nie są szkodliwe dla ludzi (chyba z wyjątkiem topika, ale mniejsza o to), ale słyszałam, że ugryzienie bywa nieprzyjemne - a tu chodzi o niemowlę. Nie wiem jak jest z jadem zaleszczotka (chyba jednak jakimś dysponuje, w końcu to drapieżny pajęczak). Czy mogę uspokoić kuzynkę, czy wskazane byłoby zaleszczotki z mieszkania wyprosić?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2009-10-16, 12:54   

Bez obaw, dla ludzi zaleszczotki są kompletnie niegroźne.

Traper Bemowski 

Wysłany: 2010-12-21, 13:20   

U mnie były w mieszkaniu, chociaż było nowe. Ale teraz od dawna już ich nie widziałem.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-12-21, 14:01   

Jam raz spotkał kilka takich cudaków między deskami :?

Innym razem moją uwagę zwróciła mucha domowa która jakoś tak ociężale leciała, gdy jej się przyjrzałem okazało się, że przyczepił się do niej zaleszczotek
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Ptyś 

Wysłany: 2010-12-22, 12:29   

U mnie w ulach z pszczołami są - podobno to często się zdarza :)

nikola 

Wysłany: 2011-12-31, 23:06   

A ja trafiłam dzisiaj takiego oto osobnika w Lesie Pęgowskim :)
Pozna pora roku ale na plusie było ok.10 stopni w słoncu.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2013-07-23, 21:56   

krotom kilka postów wyżej napisał/a:
Innym razem moją uwagę zwróciła mucha domowa która jakoś tak ociężale leciała, gdy jej się przyjrzałem okazało się, że przyczepił się do niej zaleszczotek
Dziś udało mi się podobną scenę udokumentować. Mucha nie miała części jednej nogi, czy to była sprawka zaleszczotków - nie wiem.

P7230348.JPG
Plik ściągnięto 4280 raz(y) 235,87 KB

P7230353.JPG
Plik ściągnięto 4256 raz(y) 179,57 KB

:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Odpowiedz do tematu