PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2006-08-02, 13:18
Tygrzyk paskowany
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2010-07-28, 07:48   

daje się dostrzec sporą zmienność w paskowaniu odwłoków :roll: rozumiem że to cały czas Argiope bruennichi i nie ma on żadnych podgatunków :>
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Aneta 
moderator

Wysłany: 2010-07-28, 11:27   

Tak, to cały czas ten sam Agriope :] ; np. na zdjęciach, które wrzuciłam, są osobniki w trzech różnych stadiach wiekowych - na górze najstarszy, pośrodku taki niedorostek, w jeszcze młodzieńczym ubarwieniu, a na końcu dorosły, ale jeszcze nie w maksymalnych wymiarach. No a poza tym u nich też występuje osobnicza zmienność, jak chyba w każdym gatunku.

raincoat 

Wysłany: 2010-08-04, 13:22   

Naliczyłem dzisiaj u mnie na działce (okolice Zduńskiej Woli) na naprawdę niedużym obszarze aż 18 tygrzyków (samic) obok małej rzeki Pichny.
Żyją tu w bardzo dużym zagęszczeniu, nawet 3 pajęczyny obok siebie.
Że jest inaczej.
Robert Frost.

Czeyczer 

Wysłany: 2010-08-09, 21:10   

Nie wiedziałem że Tygrzyki są rzadkie. U nas jest ich w bród. W ogrodzie jest ich kilkanaście a sam nie wiem ile w okolicy. Widuje je częściej od słynnych krzyżaków.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2010-08-10, 11:31   

No właśnie już nie są rzadkie ;) W paru ostatnich latach doszło do ekspansji; tygrzyki zrobiły się na tyle pospolite, że nawet jest projekt zdjęcia ich z listy gatunków chronionych.

seba13 

Wysłany: 2010-08-18, 19:33   

U mnie są rzadkie, ostatni raz widziałem tygrzyka 4 lata temu.A jest to dość charakterystyczny i spory pająk.

fotomagic 

Wysłany: 2010-08-19, 09:56   

No to i ja się pochwalę "swoimi" warmińskimi tygrzykami.Focone na łąkach w okolicy Ornety
1.

2.

3.

4.

5.

darius 

Wysłany: 2010-08-31, 14:58   

CZy ekspansja tygrzyka nie zagraża naszym rodzimym gatunkom?Czy były prowadzone jakieś obserwacje pod tym kątem?

M_dryas 

Wysłany: 2010-08-31, 18:13   

Tak zadane pytanie sugeruje, że tygrzyk jest "obcym", czy inwazyjnym gatunkiem. Tygrzyk jak najbardziej należy do "naturalnej" fauny krajowej a ostatnio obserwowane zwiększenie jego zasięgu i liczebności ma prawdopodobnie podłoże klimatyczne.

Atterdag 
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2010-09-01, 01:51   

Sporo osobników odszukałem ostatnio w Krakowie w obrębie Wzgórza Mydlnickiego.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

darius 

Wysłany: 2010-09-01, 08:08   

M_dryas, Wedle mojej wiedzy jest on przybyszem z rejonu morza śródziemnego.Czyżbym się mylił?Wszak u mnie obserwuję go dopiero od jakiejś dekady.

Przem Stachyra 

Wysłany: 2010-09-01, 12:29   

Jeśli Stryjno leży na Plutonie, to tygrzyk paskowany może zagrażać rodzimym gatunkom plutonowym ;)
U źródeł wiedzy nt. gatunków obcych inwazyjnych w faunie Polski - tygrzyka brak - mimo, że przyleciał z oddali.
Uzupełnij wiedzę: www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/

M_dryas 

Wysłany: 2010-09-01, 15:41   

Nie tylko go nie ma na liście gatunków inwazyjnych, ale - przynajmniej do teraz jest na liście chronionych ;-) Co prawda w projektowanym rozporządzeniu ma być wyjęty spod ochrony - świadczy to o jego dużym potencjale do zasiedlenia nowych terenów. Owszem w tej chwili to już gatunek pospolity, ale tak jak napisałem wcześniej - podłożem jego ekspansji są warunki klimatyczne i jeśli faktycznie one były powodem, to bardziej bym się martwił o "rodzime" gatunki w kontekście tych zmian klimatycznych, a nie "inwazyjności" tygrzyka. Pierwsze doniesienia o tygrzyku z naszych terenów pochodzą z lat 70-tych XIX wieku (Galicja) - więc już prawie 150 lat jest elementem naszej fauny. Od co najmniej kilkunastu lat staje się gatunkiem częstym, a w niektórych miejscach wręcz pospolitym, a wcześniej występował na izolowanych obszarach południowej Polski.

darius 

Wysłany: 2010-09-01, 16:02   

Ano właśnie!Tak więc przybył skąś 150 lat temu.

M_dryas 

Wysłany: 2010-09-01, 16:16   

darius napisał/a:
Ano właśnie!Tak więc przybył skąś 150 lat temu.

Chyba trochę zaczynam off-topować ;-) Oczywiście zgodzę się z Tobą - przybył z południa Europy - nie za sprawą człowieka (zresztą czegoś takiego nie napisałeś), ale sprzyjającego mu coraz bardziej klimatu. I jest genialnym przykładem, że "rodzima" fauna to pojecie bardzo względne - na naszych oczach widać jak dynamiczny to układ. Przecież jeszcze kilkanaście tysięcy lat wstecz na znacznych obszarach Polski mieliśmy albo lodowiec, albo tundrę ;-) Polska fauna naprawdę jest bardzo młoda. Przykład z innej beczki: w książkach o motylach pochodzących zaledwie sprzed 50-60 lat występowanie Colias erate (motyla z rodziny bielinkowatych) ograniczało się do południowo-wschodniego skrawka Europy. Pierwszy odłowiony egzemplarz trafił się w Polsce w 1990 roku. Obecnie ten gatunek należy już do fauny krajowej.

Odpowiedz do tematu