FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
polskie nazwy pająków
Autor Wiadomość
Aneta 
moderator

Wysłany: 2006-06-30, 21:43   

Bo polskie nazwy to komplikowanie sobie życia, w dodatku zupełnie bez wartości naukowej. Nie oddają pokrewieństwa w systematyce, tak jak czyni to łacina (najprostszy przykład: rusałka pawik i rusałka kratkowiec - z polszczyzny wynikałoby, że to bardzo blisko spokrewnione gatunki, tymczasem należą do zupełnie innych rodzajów). Poza tym owadów, pajęczaków, ogólnie bezkręgowców jest zbyt wiele, żeby wymyślać nazwę dla każdego gatunku w każdym języku - zwłaszcza, że zbyt mała liczba osób jest w ogóle tym zainteresowana. Owszem, część polskich nazw jest ciągle w powszechnym użyciu - ale to raczej wynik ich zakorzenienia w tradycji. Jednak spotyka się i radosne "nazwotwórstwo", zwłaszcza w popularnych atlasach czy leksykonach - ale nazwy te nie są ani przydatne w nauce, ani nie mają szans na wejście do szerszego użycia; wg mnie jedyna ich zaleta to walory humorystyczne - ot, sięgam do pierwszego z brzegu atlasu i czytam: "toryjka żółtoryja", "szczeciowłos jesienny", "kłowacznik okazały" - lektura w sam raz na poprawę nastroju ;-) A propos pająków - w którymś z takich leksykonów trafił się prawdziwy hardkor nazewniczy, czyli "zyzuś tłuścioch" :-D Tak się z niego uchachałam, że teraz nawet nie pamiętam, o jaki gatunek pająka chodziło - i to chyba najbardziej wymowne podsumowanie tematu :cool:

Wiktoria 
Młody przyrodnik

lto

Wysłany: 2006-06-30, 21:50   

Aneta, pewnie masz rację.

Ale niektórym (np.mnie) łatwiej zdecydowanie zpamiętac nazwę rusałka pawik niż jakieś tam phylotr ushdydtae (nie ma takiej nazwy(chyba)). A zresztą. Ja tam sobie mogę gadac, co chcę, ale i tak Ty masz rację :]

nurek 
moderator
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-06-30, 22:11   

Do tego z nikim spoza Polski (a nawet u nas w dużej mierze) się nie dogadasz nie znając łaciny. Co komuś z Izraela przykładowo po nazwie pływak żółtobrzeżek (jeszcze jakby to napisane zobaczył to by gały wybałuszył co to za literki :D )?

Też kiedyś psioczyłem, że nie ma nazw polskich albo identyfikujący się nimi nie dzielą :) Na początku to na pewno przeszkadza, ale potem łacinka wchodzi w głowę o wiele lepiej niż np. taki zyzuś tłuścioch :res: Aneta :shock: :mrgreen:

Odpowiedz do tematu