PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pająki do identyfikacji...
Autor Wiadomość
PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-09-19, 22:22   

Tak, na trzecim zdjęciu widać kokony tygrzyka/tygrzyków, na drugim natomiast jest jaki krzyżak...

Pozdrawiam
Piotrek

Michał1 

Wysłany: 2005-09-20, 15:24   

No fajnie :| Wszyscy mnie olali :evil:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-09-20, 15:32   

Michale, może po prostu nie wiedz? ;)

[i] Winer [i]

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-09-20, 17:38   

Michał1 napisał/a:

Ja Cię nie olałem, po prostu nie znam Twoich paj?ków :|

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2005-09-28, 15:54   

Michał1 napisał/a:
łi tam 1,2 należ? do pogońcowatych ale trzeba je pod binokularem oznaczyć
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

_erni_ 

Wysłany: 2005-12-16, 13:07   

Jesli ktos chce sie dowiedziec jakiego pajaka sfotografowal, prosze umieszczac jeszcze raz fotki, bo nie moge sie polapac w tym temacie ;) Postaram sie pomoc...
Pozdrawiam :)
fanged like the sabre-tooth tiger, prowls”

Marko 

Wysłany: 2006-01-12, 18:18   

Może ktoś rozpozna ten gatunek, zapewne pospolity. Niestety, zdjęcie fatalnej jakości. Jego siedlisko to bór sosnowy. Z góry dzięki.

PICT00591.jpg
Plik ściągnięto 1073 raz(y) 65,26 KB

_erni_ 

Wysłany: 2006-01-26, 16:50   

zdjecie, wydawalo by sie wystarczajacej jakosci do rozposnania pajaka z rodziny krzyzakowatych. Nie chcac Cie wprowadzic w blad wymienie 2 gatunki:
-Araneus angulatus, bardziej prawdopodobne, chociaz siec zdecydowanie nie pasuje mi do tego gatunku. Krzyżak rogaty buduje zdecydowanie regularne koliste sieci łowne, chociaz moze to zbieg okolicznosci, ze akurat w momencie robienia zdjecia siedzial na takiej sieci.
-Gibbaranea omoeda, mniej prawdopodobne, ale nie wykluczam tej mozliwosci.
Pewnie nawet z dobrym zdjeciem mial bym problemy rozpoznac, bo nie mialem do czynienia z tymi gatunkami "na zywo".
Czy to Araneus, czy Gibbaranea, to i tak ciekawa zdobycz ;)

Marko 

Wysłany: 2006-01-26, 20:55   

Dzieki za wyjaśnienie. Po obejrzeniu kilku zdjęć obu gatunków na necie sądzę że to chyba jednak krzyżak rogaty Araneus angulatus. Obejrzałem jeszcze raz zdjęcie w całości (ze względu na wielkość mogłem na forum zamieścić mały fragment), aby przyjrzeć się sieci. Wydaje się uszkodzona, ale można dostrzec koliste, regularne struktury.

_erni_ 

Wysłany: 2006-01-27, 00:16   

znalazlem chwilke, wiec wypowiem sie na tamat reszty pająków ;)
kessy, pajak1. Ciezko cokolwiek powiedziec, oczywiscie jakis krzyzak, ale z gatunkiem to juz bardziej strzal: Larinioides cornutus.
pajak2 to zapewne Araneus diadematus.
Kokon na zdjeciu nalezy pewnie do tygrzyka, ale glowy bym nie dal ;)

Pajak ze zdjecia Marfu, to przedstawiciel rodziny Linyphiidae - Frontinellina frutetorum

Michał1. Na pierwszym zdjeciu widze jakiegos pogonca, ale z ich identyfikacja mam problemy male, szczegolnie jesli zdjecie jest takie, jakie jest. Bardzo prawdopodobne, ze to jakis pajak z rodzaju Pardosa. Na kolejnym zdjeciu kolejny pogoniec, tym razem na 100% z rodzaju Pardosa. Gatunku nie potrafie okreslic, ale mozliwe, ze jest to Pardosa amentata. Fotka 3 przedstawia jakiegos pajaka z rodziny tetragnathidae, mozliwe, ze Tetragnatha extensa.

modliszqa, na Twoim zdjeciu, jest pajak z rodziny Pisauridae, najprawdopodobniej Pisuara mirabilis (bo raczej Dolomedesa plantariusa nie spotkalas)

Joanna21, jak juz ktos slusznie stwierdzil, uchwycila Nuctenea umbratica

x-bowman. Chyba nie musze sie powtarzac ;)

Wiacek sfotografowal Araneus quadratus.

Na fotce Alcedo jest Enoplognatha ovata.

zygmunto. To jest Araniella cucurbitina

nurek, na 2 pierwszych zdjeciach Agelena labyrinthica. 3 to Tibellus oblongus, a 4 Pisuara mirabilis.

Kamikazi sftografowal Clubiona reclusa (ten czarny), a wczesniej Nuctenea umbratica.

I teraz zdjeciaAnem'a.
Pajak1-Araneus diadematus
pajak2-j.w
pajak3-Araneus quadratus
pajak4-j.w tylko w innym wydaniu ;)
pajak5-Araniella cucurbitina
pajak6-Araneus quadratus

ufff...chyba tyle :] jak by byly jakies watpliwosci, prosze pisac-tutaj, na pw, gg, maila, gdziekolwiek ;)

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-27, 01:29   

_erni_ :res:

Twoje oznaczenia spowodowały u mnie chęć poznania mojej gromadki. Więc proszę bardzo, troszkę pajączków. Uzbierało się ich 14 :wink:
I taka mała prośba - jakbyś mógł pisać płeć. Bo zazwyczaj samiec od samicy się różni i to znacznie, potem zachodzę w głowę jakim cudem dwa różne pająki to ten sam gatunek :mrgreen:

05.jpg
Plik ściągnięto 1067 raz(y) 20,72 KB

04.jpg
A. quadratus?
Plik ściągnięto 1078 raz(y) 31,47 KB

03.jpg
śjakiś dziwny A. diadematus?
Plik ściągnięto 1075 raz(y) 29,97 KB

02.jpg
Plik ściągnięto 1081 raz(y) 20,4 KB

01.jpg
Plik ściągnięto 1080 raz(y) 35,08 KB

_erni_ 

Wysłany: 2006-01-27, 12:22   

nurek, ciezko jednoznacznie okreslic plec pajaka ze zdjecia. Szczegolnie, gdy sa to krzyzaki (na Twoich zdjeciach w 100% sa krzyzaki ;) ). Najlepiej spojrzec im 'pod odwlok' jesli bedzie widoczna plytka, to jest to samica. Dodatkowo dorosle samce maja bulbusy i najczesciej sa o polowe mniejsze i smuklejsze od samicy. W przypadku Araneidae roznica w kolorach jest nieznaczna. Schody zaczynaja sie u Thomisidae, Eresidae (w tym wypadku mamy tylko jednego przedstawiciela - poskocza krasnego, gdzie samiec jest koloru czerwonego, a samica, o wiele wieksza, w kolorze czarnym). Zauwazalne sa rowniez roznice w wygladzie niektorych gatunkow pogoncowatych i jeszcze kilku innych o ktorych w tej chwili zapomnialem ;)

A wiec po kolei:
1 Araneus quadratus, raczej samica
2 Araneus diadematus
3 na pierwszy rzut oka skojarzyl mi sie z Larinioides sclopetarius, jednak jest to najzwyklejszy Araneus diadematus ;)
4 Araneus quadratus
5 Araneus diadematus (samica wieksza, samiec mniejszy)

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-27, 16:01   

Kurczaki, nie wiedziałem, że diadematus może mieć takie różne desenie na odwłoku. No ale teraz już wiem hyhy.
No to kolejna piątka :) Niektóre zdjęcia są wyjątkowo kiepskie, wybacz.
8 i 9 to chyba to samo...
A co do 10, czyli jakiegoś kątnika mam pytanko - czy w jakichkolwiek pomieszczeniach jest tylko T. atrica czy są jeszcze jakieś pająki podobne z tego rodzaju?

10.jpg
Plik ściągnięto 1102 raz(y) 34,19 KB

09.jpg
meta segmentata?
Plik ściągnięto 1081 raz(y) 35,45 KB

08.jpg
Plik ściągnięto 1069 raz(y) 18,34 KB

07.jpg
Plik ściągnięto 1072 raz(y) 14,41 KB

06.jpg
Plik ściągnięto 1076 raz(y) 12,69 KB

Aneta 
moderator

Wysłany: 2006-01-27, 21:13   

nurek napisał/a:
A co do 10, czyli jakiegoś kątnika mam pytanko - czy w jakichkolwiek pomieszczeniach jest tylko T. atrica czy są jeszcze jakieś pająki podobne z tego rodzaju?

Są takie - na pewno jest nim Tegenaria domestica (kątnik domowy mniejszy). Poza nim znam jeszcze kilka gatunków z rodzaju Tegenaria (agrestis, campestris, ferruginea, gigantea, parietina, silvestris) - ale nie wiem, jak jest z ich występowaniem w Polsce.

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-27, 21:33   

Dzięki Anetko.

Wrzucę pozostałe 4 Tekle :) To już będzie wszystko z tamtego roku. Ale porządnie podziczyć mam zamiar w tym roku, więc pajączków powinno być więcej :razz:
Co do korsarzy to słyszałem gdzieś, że ze zdjęć się za bardzo oznaczać nie da, no ale zobaczę co napiszesz.
I dzięki wielkie :!:

14.jpg
Plik ściągnięto 1054 raz(y) 40,36 KB

13.jpg
Plik ściągnięto 1060 raz(y) 32,96 KB

12.jpg
Plik ściągnięto 1059 raz(y) 27,89 KB

11.jpg
Plik ściągnięto 1057 raz(y) 30,27 KB

Odpowiedz do tematu