FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie polskie pająki gryzą
Autor Wiadomość
eddie 

Wysłany: 2009-05-01, 18:19   Jakie polskie pająki gryzą

Jakie są Polskie pająki które potrafią przebić naszą skórę.
Wiem że krzyżak ogrodowy, darownik przedziwny, kątnik domowy i spachacz zielonkawy. Które jeszcze???

Aneta 
moderator

Wysłany: 2009-05-02, 13:35   

Wszystkie dostatecznie duże - czyli inne Tegenarie też, większe krzyżakowate (Araneus sp., Nuctenea umbratica, tygrzyk itp.), Steatody, topik, kolczak, sidlisz, gryziel, Dysdera sp., Dolomedes sp., większe Gnaphosidae etc., etc.

Kliwia 

Wysłany: 2012-08-28, 12:20   

To mam inne pytanie, które pasuje do tego tematu.
Czy wszystkie pająki są jadowite?

badger 
herpetolog
UP Poznań

Wysłany: 2012-08-28, 13:02   

Nie jestem pewien ale domyślam się że np. Bagheera kiplingi nie jest jadowity ponieważ odżywia się wyłącznie pokarmem roślinnym.

Kliwia 

Wysłany: 2012-08-28, 14:11   

Ok, dzięki, czyli jednak są takie pająki co nie mają jadu.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2012-08-29, 11:55   

B. kiplingi zdarza się okazjonalnie przyjmować również pokarm zwierzęcy, poza tym nie słyszałam, żeby ten gatunek był w jakikolwiek sposób pozbawiony jadu.
Co zaś do faktycznie niejadowitych pająków, to rzeczywiście takie istnieją - należą do rodzin Uloboridae, Holarchaeidae i podrzędu Mesothelae.

katia 

Wysłany: 2012-08-30, 12:17   

To ja zapytam jeszcze na ile jad naszych krajowych pająków jest groźny, zakładając, że nie jest się na niego uczulonym?

Kiedyś coś mnie dziabnęło w łydkę, która spuchła, z ranki zaczęła się sączyć ropa, no generalnie walczyłam z tym chyba z miesiąc. Jak w pewnym momencie pokazałam to lekarzowi uznał, że to po pająku. Mógł mieć rację?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2012-08-31, 12:11   

Dla zdrowych, niealergików podobno najbardziej problematyczne mogą być Cheiracanthium sp. oraz topik (chociaż tak naprawdę nigdy nie spotkałam się z precyzyjnym opisem na ile jad tych pająków mogą być szkodliwy dla człowieka). Większym problemem natomiast przy ukąszeniach przez pająki są wtórne nadkażenia bakteryjne (i tu upatrywałabym źródła opisanych przez Ciebie kłopotów, a nie w jakimś wyimaginowanym działaniu pajęczego jadu).

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2012-09-02, 13:28   

Jeśli mógłbym coś pomóc co do bolesności ugryzienia przez topika to nazwał bym bolesność - słabiej niż pszczoła - potem pojawia się obrzęk i ew zaczerwienienie opuchlizny- mi minęło po 2-3 h z tym że ja jezdem przyzwyczajony :> bo mnie już dziabało chyba wszystko co w Polsce może-przyznam się bez bicia że większość z ukąszeń specjalnie prowokowałem z ciekawości :) Np czy to prawda że tak boli,albo że coś się człekowi dzieje i po tych wszystkich doświadczeniach muszę stwierdzić ze ludzie przesadzają opisując jakie to groźne , bolesne itd :cool:

Odpowiedz do tematu