PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eucta kaestneri
Autor Wiadomość
Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2010-12-30, 11:10   Eucta kaestneri

Mam pewien problem. Jestem w trakcie pisania artykułu, którego celem jest napiętnowanie procederu polegającego na błędnym rozpowszechnianiu informacji dotyczących jednego z lokalnych jezior - Jeziora Bracholińskiego. Uczepiłem się awifauny ale zaintrygował mnie jeszcze jeden fragment w kopiowanych opisach. Chodzi o rzekome występowanie gatunku o magicznej nazwie Ecta kaestneri. Jako, że nie jestem obyty w pajęczakach, postanowiłem sprawę pominąć ale szybkie wklepanie w google dało... 2 wyniki... z czego oba dotyczą owego feralnego opisu.
Oto fragment:
Cytat:
Oprócz tego stwierdzono tu pierwsze w Polsce, a jednocześnie drugie znane nauce światowej, reliktowe stanowisko pająka Ecta kaestneri.

z kolei w innych opisach tegoż miejsca znaleźć można takie fragmenty:
Cytat:
Znaleziono też pierwszy raz w Polsce pająka - Thanatus striatus, oraz Enidia fulva

Znalazłem rodzaj Thanatus w internecie ale nie taki gatunek. Enidia fulva odnalazłem ale nic po Polsku.
Czy ktoś z was mógłby nieco powiedzieć w temacie wymienionych gatunków? Byłbym bardzo wdzięczny. Miejsce jest ciekawe i warte ochrony ale nie na podstawie błędnych informacji.
Ostatnio zmieniony przez Arkadio 2011-01-04, 20:50, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 
moderator

Wysłany: 2010-12-30, 11:57   

Bazując na informacjach z Fauna Europaea: Thanatus striatus - taki gatunek istnieje (należy do Philodromidae) i występuje w Polsce, podobnie E. fulva, którego jednakże obowiązująca nazwa to teraz Hypomma fulvum (Linyphiidae). Z domniemaną Ectą sprawa jest bardziej skomplikowana. FE nie ma żadnych wyników dla tego rodzaju, natomiast istnieje pająk o nazwie gatunkowej "kaestneri", a konkretnie Metapanamomops kaestneri (Linyphiidae), który na dodatek znajduje się na polskiej Czerwonej Liście. Może więc to właśnie ten gatunek poeta od Ecty miał na myśli?

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2010-12-30, 12:26   

Aneta napisał/a:
natomiast istnieje pająk o nazwie gatunkowej "kaestneri", a konkretnie Metapanamomops kaestneri (Linyphiidae), który na dodatek znajduje się na polskiej Czerwonej Liście

Czyli pierwsza ciekawostka - nie ma takiego gatunku. Znalazłem natomiast wspomniany przez Ciebie gatunek na Czerwonej Liście. Ma kategorię DD - o statusie słabo rozpoznanym.
Cytat:
Oprócz tego stwierdzono tu pierwsze w Polsce, a jednocześnie drugie znane nauce światowej, reliktowe stanowisko pająka Ecta kaestneri.

Czy jest możliwe, że trafił na listę w oparciu o 2 stwierdzenia z czego tylko 1 w Polsce?

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-12-30, 13:43   

Arkadio napisał/a:
Czy jest możliwe, że trafił na listę w oparciu o 2 stwierdzenia z czego tylko 1 w Polsce?

Tak, po to jest kategoria DD, żeby wsadzać tam tego typu gatunki.
Arkadio napisał/a:
Czyli pierwsza ciekawostka - nie ma takiego gatunku.

Może Ecta to stara nazwa rodzajowa. Jakie jest to pierwsze stanowisko na świecie (oprócz polskiego) ?

K. Popper

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2010-12-30, 13:50   

WJG napisał/a:
Może Ecta to stara nazwa rodzajowa. Jakie jest to pierwsze stanowisko na świecie (oprócz polskiego) ?

Tego właśnie nie wiem. Jeśli chodzi o pajęczaki to mam jedynie do dyspozycji wujka google. Po wklepaniu tego gatunku nie pokazują się żadne rekordy zagraniczne więc ciężko to stwierdzić. Nie mogę odnaleźć nawet takiej nazwy rodzajowej a co dopiero gatunkowej.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2010-12-31, 13:36   

WJG napisał/a:
Może Ecta to stara nazwa rodzajowa.

No właśnie nie, ani według FE:
http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=350689
ani World Spider Catalog:
http://research.amnh.org/...INYPHIIDAE.html
(wrzucam printscreen z Metapanamomops kaestneri, bo strona Linyphiidów jest długa)
W ogóle nie ma rodzaju Ecta w systematyce pająków.

meta.JPG
Plik ściągnięto 2321 raz(y) 47,04 KB

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2011-01-03, 21:10   

No i odnalazłem błąd.
We wszelkich opisach błędnie podaje się nazwę Ecta a prawidłowa nazwa rodzajowa to Eucta.
Okazało się też że, stwierdzono go w wielu innych miejscach w Polsce. Ech...

Aneta 
moderator

Wysłany: 2011-01-04, 12:29   

Arkadio napisał/a:
We wszelkich opisach błędnie podaje się nazwę Ecta a prawidłowa nazwa rodzajowa to Eucta.

Ale to też nie jest aktualna nazwa - obecnie Eucta znajduje się w rodzaju Tetragnatha, a ten konkretny gatunek to T. reimoseri.

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2011-01-04, 20:49   

Dzięki za pomoc. Już wiem teraz do jakiego gatunku nawiązać.

Odpowiedz do tematu